کتاب زندگی خودرا دوباره بیافرینید

معرفی کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

دانلود کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید نوشته‌ی جفری یانگ و جانت اس. کلوسکو به این دلیل توصیه می گردد که این کتاب اثری پرفروش و کاربردی است که با استفاده از رویکرد «طرحواره درمانی» به شما کمک می‌کند الگوهای مخربی که منشاء آن کودکی شماست شناسایی و ریشه‌یابی کنید و سپس به تغییر آن‌ها بپردازید.

درباره کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید:

دائماً عاشق کسانی می‌شوید که نمی‌توانند به‌گونه‌ای متعهدانه برای حمایت از شما حضور داشته باشند؟ اکثر اوقات تنهایید و حتی نسبت به افرادی که از همه به شما نزدیک‌ترند، احساس گسستگی دارید؟ همچنین ممکن است فکر این که نالایق و بی‌کفایت هستید تمام وجود شما را در بر گرفته باشد. اگر چنین فکر می‌کنید، احتمالاً شما هم در «تله‌های زندگی» گرفتار آمده‌اید.

شایسته است پیش از معرفی کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید (Reinventing Your Life) کمی به معنای تله‌های زندگی و طرحواره‌ها بپردازیم. تله‌ها الگویی هستند که از دوران کودکی آغاز می‌شوند و می‌توانند تمام بزرگسالی شما را تحت تاثیر قرار دهند. منشاء شکل‌گیری این الگوها در وهله‌ی اول به رابطه‌ی کودک با مراقبان ابتدایی خود و سپس به برخورد دیگران با او باز می‌گردد.

کسی که در کودکی رها شود، بیش از حد از او مراقبت کنند و یا دچار محرومیت باشد، به‌شیوه‌ای صدمه می‌بیند که طرحواره‌ها بخشی از زندگی‌اش می‌شوند. گرچه تله‌ها در بلند مدت شکل گرفته‌ و عمیقاً در وجود ما ریشه دوانده‌اند، می‌توانیم با تمرین مکرر به تغییر آن‌ها بپردازیم. جفری یانگ (Jeffrey Young) و جانت اس. کلوسکو (Janet S. Klosko) در این کتاب خواندنی همراه شما هستند تا با تله‌ی زندگی خود چشم‌در‌چشم شوید، آن را درک کنید و گامی در جهت رشد فردی بردارید.

نویسندگان این کتاب برجسته ابتدا به معنای تله‌ی زندگی و معرفی یازده طرحواره‌ی رایج می‌پردازند و همچنین منشاء آن را در دوران کودکی مورد بررسی قرار می‌دهند. در هر فصل پرسشنامه‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کند خود را ارزیابی کنید. جفری یانگ و جانت اس. کلوسکو با استفاده از تکنیک‌های تجربی، شناختی و رفتاری راهکارهایی را برای از بین بردن این الگوها ارائه می‌دهند.

این کتاب به طیف گسترده‌ای از مشکلات احساسی می‌پردازد و برای همه‌ کاربرد دارد؛ چه آن که وحشت و اضطراب تنهایی پریشانش کرده، چه آن که بی‌اعتمادی و گریختن ناهوشیارانه‌اش از روابط صمیمی برایش آسیب فراوانی رقم زده و چه کسی که در موقعیت‌های اجتماعی دچار آشفتگی و پریشانی می‌شود. بنابراین وقت آن رسیده که یک زندگی شادتر و مطلوب‌تر را تجربه کنید و چرخه‌ی خودویرانگری را متوقف کنید. لینک دانلود رایگان کتاب را از سایت دهکده لینکز دریافت کنید.

این اثر اولین بار در سال 1993 منتشر و با استقبال گسترده‌‌ی مخاطبان و منتقدان مواجه شد. زبان شیوا و استفاده از مثال‌های متعدد از جمله مواردی‌ست که کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید را از دیگر آثار موجود در این زمینه متمایز می‌کند. جفری یانگ به عنوان مبدع رویکرد طرحواره‌درمانی به هیچ عنوان قصد ندارد تا تغییر را آسان‌تر از چیزی که هست نمایش دهد. او صادقانه به ما می‌گوید که در راه تغییر موانع زیادی وجود دارد و باید انتظار مواجهه با آن را داشته باشیم. این امر ما را متقاعد می‌کند که کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید اثری کلیشه‌ای یا غیرواقعی نخواهد بود و قرار نیست با حرف‌های عجیب‌وغریب برخی از کتاب‌های خودیاری مواجه شویم.

دانلود رایگان کتاب pdf با لینک مستقیم | دانلود رایگان کتابهای نایاب pdf

نکوداشت‌های کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید:

– یانگ و جانت اس. کلوسکو به خوبی نشان می دهند که چگونه با مسائل رها شدن، وابستگی، اعتماد، طرد اجتماعی، محرومیت عاطفی، شکست و آسیب‌پذیری برخورد کنید. آن‌ها تاریخچه‌های معنی‌داری در باب توصیف‌های ادراکی، آزمایش‌های تشخیصی و فهرست‌های متنوعی را به شیوه‌ای ارائه می‌کنند که به راحتی قابل درک است. (پابلیشر ویکلی)

– نویسندگان با استفاده از تکنیک‌های مختلف برنامه‌ای برای تغییر ارائه می‌دهند. (Library Journal)

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید مناسب چه کسانی است؟

اگر به کتاب‌های خودیاری و حوزه‌ی طرحواره‌درمانی علاقه‌مند هستید، این اثر می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند.

با جفری یانگ بیشتر آشنا شویم:

این روانشناس و درمانگر اهل آمریکا رویکردی موسوم به «طرحواره درمانی» را ابداع کرده و آثار فراوانی در این زمینه به چاپ رسانده است. از میان آثار جفری یانگ می‌توان به شناخت‌درمانی اختلالات شخصیتی و طرحواره‌درمانی اشاره کرد. دکتر یانگ در 25 سال گذشته کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های متعددی را در باب درمان‌های طرحواره‌ای و شناختی ارائه و به طور مداوم برای مهارت تدریس خود تمجید و تقدیرهای فراوانی دریافت کرده است.

جملات برگزیده‌ی کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید:

– جراحت‌هایی که به عزت‌نفس ما وارد شده است باعث می‌شود احساس «شرمندگی» کنیم. شرمندگیْ احساسی غالب در این زمینه است.
– وقتی بیش ‌از حد کنترل بشوید، به شما اجازه داده نمی‌شود ابراز وجود کنید. نیاز‌های‌تان را سرکوب می‌کنید و به نیاز‌های دیگران می‌پردازید.
– اهمیت دارد که خشم و اندوه‌تان را بر سر آن‌چه برای‌تان اتفاق افتاده است تخلیه کنید. چیزی که کودک درون‌تان را منجمد نگه می‌دارد، همین احساسات فروخورده‌ی شما هستند.
– اگر تله‌ی رهاشدگی‌تان قوی باشد، احتمالاً دیگر روابط صمیمانه از قبیل دوستی‌های نزدیک را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

در بخشی از کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید می‌خوانیم:

«انزوای اجتماعی» ارتباط شما با دوستان و گروه‌ها را در بر می‌گیرد. انزوای اجتماعی الزاماً به احساس منفک‌بودن از بقیه‌ی دنیا و احساس «متفاوت‌بودن» می‌پردازد. اگر به این تله دچارید، در دوران کودکی، خود را جدا از همسن‌وسال‌های‌تان احساس می‌کردید.

به گروهی از دوستان تعلق نداشتید. شاید ویژگی‌های غیرمعمولی در شما بود که باعث می‌شد احساس کنید به‌نوعی متفاوتید. به‌عنوان یک بزرگ‌سال، تله‌ی زندگی‌تان را عمدتاً با دوری‌گزیدن حفظ می‌کنید. از معاشرت‌های گروهی و ایجاد دوستی اجتناب می‌کنید.

شاید احساس می‌کردید کنار گذاشته شده‌اید، چون چیزی در شما وجود داشت که بچه‌های دیگر پذیرای آن نبودند. بنابراین احساس می‌کردید از نظر اجتماعی «نامطلوب» اید. به‌عنوان یک بزرگ‌سال، شاید احساس می‌کنید زشتید، جذابیت جنسی ندارید، شأن کمی دارید، در مهارت‌های کلامی ضعیفید، کسل‌کننده‌اید یا به ‌هر صورت کمبودی دارید. انزوای دوران کودکی‌تان را بازآفرینی می‌کنید: در موقعیت‌های اجتماعی پایین‌دست‌بودن را احساس و اجرا می‌کنید. تله‌ی انزوای اجتماعی همیشه در افراد قابل‌مشاهده نیست.

بسیاری از افرادی که به این تله دچارند، در موقعیت‌های صمیمانه بسیار راحت‌اند و از مهارت‌های اجتماعی بالایی برخوردارند. تله‌ی آن‌ها شاید خودش را در روابط فرد با فرد «نشان» ندهد. گاهی شگفت‌زده می‌شویم وقتی متوجه می‌شویم چقدر در مهمانی‌ها، کلاس‌ها، نشست‌ها یا در محل کار ممکن است احساس اضطراب و گوشه‌گیری داشته باشند. بی‌قراری خصلت آن‌هاست، خصلت جست‌وجوی مکانی برای پذیرفته‌شدن.

نقد و بررسی کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

بیشتر افراد علت نارضایتی و حس ناخوشایندی که نسبت به زندگی احساس می‌کنند را نمی‌دانند. این موضوع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که برخی از افراد موفق و ثروتمند نیز از زندگی خود ناراضی هستند و با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. یانگ و کلوسکو به عنوان دو تن از بزرگترین روانشناسان حاضر، ریشه بسیاری از مشکلات شخصیتی را در دوران کودکی می‌بینند و علت وجود اینگونه مشکلات را بررسی می‌کنند. پس از آن راه حل‌هایی ساده ولی کاربردی برای چگونگی غلبه بر این دست از مشکلات را ارائه می‌کنند.

خلاصه‌ دیگری از کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

آیا مدام به سمت رابطه با افرادی کشیده می‌شوید که با شما سرد برخورد می‌کنند؟ آیا حس‌ می‌کنید که نزدیک‌ترین افراد به شما، به اندازه کافی به شما اهمیت نمی‌دهند یا درکتان نمی‌کنند؟ آیا حس می‌کنید که ذاتا فردی دچار کمبود هستید که هیچکس نمی‌تواند شما را بپذیرد یا دوست داشته بدارد؟ آیا از آنجا که نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح می‌دهید، هرگز به آنچه که می‌خواهید نمی‌رسید؟

آیا هرگز نمی‌دانید که نیازهای شما حقیقتا چه هستند؟ آیا حس می‌کنید اتفاق بدی رخ می‌دهد که باعث می‌شود زخمی معمولی ترسی سهمگین در شما به وجود می‌آورد؟ فارغ از هر اندازه تحسین عمومی و تایید اجتماعی که از دیگران دریافت می‌کنید، آیا همچنان احساس نارضایتی، ناکامی و حق نشناسی می‌کنید؟

 کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید به قلم جفری. ای‌. یانگ و جانت ای. کلوسکو با سوالات بالا آغاز می‌شود و از آن‌ها به عنوان تله یاد می‌کند. در کتاب با 11 تله رایج در زندگی که ریشه بسیاری از مشکلات عاطفی و کاری ما هستند آشنا می‌شویم. تله زندگی: «الگویی است که از کودکی آغاز و تاثیرات آن در تمام طول زندگی منعکس می‌شود.». الگو‌ها با خانواده به عنوان آغازگر شکل دهی شخصیت کودک آغاز می‌شوند.

بعد از آن تمام آسیب‌هایی که هرکس در کودکی خود می‌بیند جزیی از شخصیت او می‌شود. متاسفانه این تله‌های زندگی هستند که مشخص می‌کنند ما چطور فکر کنیم، احساس کنیم، عمل کنیم و عملکرد و احساسمان را منتقل کنیم. آن‌ها باعث بروز احساساتی مثل خشم، ناراحتی و اضطراب می‌شوند و به همین دلیل است که بعضی  افراد در موقعیتی که انگار همه‌چیز دارند باز هم لذت زندگی را نمی‌چشند و نسبت به موفقیت‌هایی که کسب کرده‌اند باوری ندارند.

جفري يانگ به عنوان بنیانگذار طرحواره‌ی درمانی (Schema Teraphy) به همراه همکارش ژانت كلوسكو در این کتاب آموزش می‌دهند که چگونه می‌شود تله‌های زندگی را، همین‌طور که در زندگی نمایان می‌شوند، دنبال کرد و چگونه تا زمانی‌که این الگو‌های غلط از زندگی محو نشد‌ه‌اند، با آن‌ها مقابله کرد.

جفری یانگ، خالق روش طرحواره درمانی

دکتر جفری یانگ روانشناس مطرح آمریکایی متولد سال 1950، بنیانگذار و رییس موسسه‌ی شناخت درمانی نیویورک و موسسه طرحواره درمانی است. او همچنین به عنوان مدرس در دپارتمان روانشناسی کالج دانشگاه کلمبیا نیز فعالیت دارد. دکتر یانگ تحصیلات ابتدایی خود را در دانشگاه یِیل آمریکا آغاز کرد و پس از آن مدرک دکترای خود را از دانشگاه پنسیلوانیا دریافت کرد.

مدرک پسا دکترای خود را نیز در مرکز شناخت درمانی دانشگاه پنسیلوانیا به همراه دکتر بِک تکمیل کرد و پس از آن به عنوان مدیر بخش آموزش و پژوهش شروع به فعالیت کرد. دکتر یانگ بیش از  24 سال سابقه سخنرانی‌های بین‌المللی در زمینه‌های شناخت درمانی (cognitive teraphy) و طرحواره درمانی دارد.

دکتر یانگ بنیانگذار روش طرحواره درمانی، درمانی منسجم با جست و جو در ریشه‌های مشکلات ذهنی مبتنی بر احساسات و روابط افراد، در روانشناسی است. او مقالات بسیار زیادی در شاخه‌های شناخت و طرحواره‌ درمانی دارد. همچنین دو کتاب مطرح «طرحواره درمانی، راهنمای تمرین برای متخصصین سلامت روان» و «زندگی خود را دوباره باز بیافرینید» که کتابی مطرح در زمینه خود شناسی مبتنی بر طرحواره درمانی است، را منتشر کرده است. علاوه بر این دکتر یانگ به عنوان راهنما و مشاور با بسیاری از موسسات و پژوهشکده‌های طرحواره و شناخت درمانی همکاری می‌کند. همچنین دکتر یانگ در نوشتن کتاب «مقایسه اثر بخشی شناخت درمانی در مقایسه با داروهای ضد افسردگی» نیز همکاری کرده است.

زندگی خود را دوباره بیافرینید، آموزش خود شناسی

اختلالات شخصیتی ویرانگر شخصیت فرد هستند؛ الگوهایی که در تمام طول زندگی حس نارضایتی عمیقی را در فرد القا می‌کنند. افسردگی و اضطراب تنها بخشی از مشکلات ناشی از اختلالات شخصیتی خواهند بود و بسیاری از اختلالات رنج آور ذهنی همواره شخص را اذیت خواهند کرد. گسترش و پیشرفت شناخت درمانی، برای درمان همین دردهای طولانی‌مدت و تکرار شونده اتفاق افتاده است. متخصصین روان‌درمانی فهمیده‌اند که نشانه‌های خاصی، وجود یک مشکل در حد الگو را مشخص می‌کنند.

به عنوان مثال: فردی درباره مشکل خود می‌گوید: «من همیشه همین‌طور هستم، همیشه همین مشکل را داشتم.» و مشکل برای بیمار بسیار طبیعی به نظر می‌آید. در مرحله بعد به نظر می‌رسد که فرد مراجعه کننده در انجام تکالیفی که به عهده او گذاشته شده است، احساس ناتوانی و ضعف می‌کند. او هم می‌خواهد که تغییر کند و هم در برابر تغییر ناتوان است و مقاومت نشان می‌دهد.

متاسفانه بیمار نگرشی در مورد تاثیری که بر دیگران می‌گذارد، ندارد و متوجه نیست که چه تاثیری ویرانگری این رفتار بر شخصیت خودش دارد. الگوها به سختی تغییر خواهند کرد زیرا عوامل شناختی، رفتاری و احساسی آن‌ها را حمایت می‌کنند. در نتیجه روش درمانی باید تمامی موارد ذکر شده را مورد توجه قرار دهد و در صورتی که تنها یک یا دو مورد از موارد درمان شوند تاثیر خاصی در حل مشکلات بیمار نخواهند داشت.

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید 11 نکته مهم از الگوهای شخصیتی تکرار شونده را مطرح می‌کند و آن‌ها را تله‌های زندگی می‌نامد. سعی کتاب در بیان و معرفی تله‌ها بدین‌گونه بوده است که به ساده‌ترین شکل ممکن بیان شوند تا به راحتی قابل فهم باشند. از این‌رو، خواننده به سادگی می‌تواند با تله‌های زندگی آشنا شود و تله‌های زندگی خود را شناسایی کند. به کمک مجموعه‌ای کامل از پرونده‌های مختلف که از تجربه‌های حقیقی بدست آمده است خواننده می‌تواند از دیدگاه شخصی به تله‌های زندگی خود نگاه کند.

همچنین روش‌هایی که در کتاب یانگ – ژانت در اختیار خواننده قرار می‌گیرد تکنیک‌های قدرتمندی برای ایجاد تغییر در شخص معرفی می‌کنند. با وجود اینکه رویکرد تجربی و راهگشای شناخت درمانی در کتاب حفظ شده است اما کتاب رویکردی تکاملی نیز دارد. علاوه بر این، روش‌های درمانیِ شناختی، رفتاری، روانکاری و تجربی را نیز داراست. کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید تکنیک‌های کاربردی را بر حل دردناک‌ترین مشکلات زندگی ارائه می‌دهد که این موضوع نشان‌دهنده نگرش عمیق و دلسوزانه نویسندگان آن است. این کتاب را سرکار خانم ساره حسینی عطار ترجمه کرده و نشر شمشاد منتشر کرده است.

منبع : manybooks.net

دکمه بازگشت به بالا