بین المللمطالب برتر

تحصیل در کشور انگلستان و اخذ بورسیه تحصیلی

آشنایی با بریتانیا برای ادامه تحصیل در انگلستان

قطعا برای افرادی که قصد دارند در کشوری دانشجوپذیر زندگی کنند، ادامه تحصیل در انگلستان یکی از انتخاب‌های اول است. کشور انگلستان با تاریخی چند هزار ساله، یکی از سرزمین‌های کهن دنیا به‌شمار می‌رود. این کشور که در شمال غربی قاره‌ اروپا واقع شده است، با کشورهای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی و جنوبی، بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد. طی سال‌های متمادی انگلستان جزو ده کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت تحصیل و زندگی، امنیت و مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود شناخت شده است.

جذاب‌ترین جنبه دانشجو بودن در کشور انگلستان این است که فرصت آشنایی با فرهنگ‌های جدید میسر خواهد بود. کشور انگلستان با داشتن بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی به سرزمینی از تلاقی فرهنگ‌های کل کره زمین تبدیل شده است؛ بنابراین گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل دانشجویان نه‌تنها این شانس را دارند که از اقصی‌نقاط جهان دوستانی پیدا کنند، بلکه مشکلی هم برای یافتن هموطنان‌شان نخواهند داشت.

آب و هوا

انگلستان به کشوری معروف است که در تمام سال در آن باران می‌بارد. اما جالب است که بدانید هوای لندن از رم، نیویورک، ریودوژانیرو و توکیو خشک‌تر است! دلیل اینکه انگلیس را با بارانش می‌شناسند این است که هوای این کشور غیرقابل پیش‌بینی است و در هر فصلی از سال ممکن است باران ببارد. به‌طور کلی در تابستان، متوسط دمای لندن ۹ تا ۱۸ و در زمستان ۲ تا ۷ درجه سلسیوس است.

زبان و فرهنگ مردم انگلستان

زبان رسمی این کشور انگلیسی است که توسط ۹۸ درصد از مردم صحبت می‌شود. البته گویش‌های مختلفی هم در این کشور وجود دارد. فرهنگ و رسوم انگلیسی‌ها در میان اروپاییان شهرت بالایی دارد. انگلیسی‌ها به اصالت خود بسیار افتخار می‌کنند و می‌کوشند فرهنگشان را حفظ کنند. مردم انگلستان به رک بودن، تعصب در فوتبال، وقت‌شناسی و رعایت حقوق دیگران به‌خصوص در صف‌ها معروفند. حتی جمله مشهوری هم وجود دارد که می‌گوید: اگر دو انگلیسی در کنار هم باشند به سرعت یک صف دو نفره تشکیل می‌دهند!

لندن، پایتخت انگلستان

لندن مهم‌ترین و بزرگترین شهر کشور انگلستان است که به‌عنوان پایتخت این کشور شناخته می‌شود. این شهر پرجمعیت‌ترین شهر اتحادیه اروپا است و حدود ۸٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. بسیاری از مراکز مهم مالی، فرهنگی و تجاری جهان در این شهر واقع شده‌اند و همین باعث شده است لندن بدون اغراق در آموزش و پرورش، سیاست، سرگرمی و هنر سرآمد باشد. سیستم حمل‌ونقل عمومی لندن بسیار مناسب است تا حدی که تقریبا کمتر کسی از وسیله نقلیه شخصی خود در لندن استفاده می‌کند.

تعداد قابل‌توجهی کتابخانه با بیش از ۱۵۰ میلیون جلد کتاب و دانشگاه‌هایی که بالاترین امتیاز را در استانداردهای بین‌المللی از آن خود کرده‌اند، را به تجربه‌ پرباری تبدیل می‌کنند.

هم کم نیستند؛ از و بگیرید تا و همه و همه تجربه‌هایی تکرارنشدنی برایتان خلق می‌کنند.

مزایای تحصیل در انگلیس

 1. طول تحصیل کوتاه‌تر است و دانشجویان زودتر مدرک خود را دریافت می‌کنند. دوره ۳ سال، دوره‌ی فوق لیسانس ۱ سال و دوره‌ی دکترا ۳ سال طول می‌کشد. مدت زمان کمتر به معنای هزینه‌ی کمتر است در عین حال که مدرکی معتبر را از دانشگاه‌های معتبری در جهان دریافت خواهید کرد.
 2. دانشگاه‌های آن رتبه‌ی بالایی در رنکینگ جهانی دارند و از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند که سبب شده از سرتاسر جهان دانشجوها برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند و این کشور به عنوان مکانی بین‌المللی برای ادامه‌ی تحصیل شناخته می‌شود. تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی انجام می‌شود و اعتبار مدارک اخذ شده جهت ورود به بازار کار در هر جای جهان معتبر است.
 3. این کشور فاصله‌ی کوتاه‌تری از ایران دارد (۵ ساعت) و یکی از نزدیک‌ترین مقاصد برای ادامه‌ی تحصیل به شمار می‌رود.
 4. دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به همراه ببرند و همسرشان نیز اجازه‌ی کار در انگلستان را خواهد داشت.
 5. برای پذیرش در رشته‌های مهندسی در مقطع ارشد نیازی به مدرک ریاضی GRE و GMAT نیست ولی داشتن این مدارک شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی بالا می‌برد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به این نشانی blueskystudy.org مراجعه نمایید.

سیستم آموزشی انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان چهار مرحله‌ی مختلف دارد:

 • Primary Education – آموزش ابتدایی
 • Secondary Education – آموزش متوسطه
 • Further Education – آموزش تکمیلی
 • Higher Education – آموزش عالی

تحصیل در مدارس انگلستان

در اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند این است که دوره ابتدایی و متوسطه در انگلستان از سن ۵ سالگی شروع و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد و برای همه افراد اجباری است. این مدت به ۴ پایه اصلی تقسیم می‌شود:

 • پایه‌ اول: ۵ تا ۷ سال (مقطع ابتدایی)
 • پایه‌ دوم: ۷ تا ۱۱ سال (مقطع ابتدایی)
 • پایه‌ سوم: ۱۱ تا ۱۴ سال (مقطع دبیرستان)
 • پایه‌ چهارم: ۱۴ تا ۱۶ سال (مقطع دبیرستان)

دوره‌ای که دانش‌آموزان دبیرستان از سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی می‌گذرانند، GCSE نام دارد و پس از اتمام این دوره آزمونی از افراد گرفته می‌شود و گواهینامه‌ی GCSE را دریافت می‌کنند. سپس برای ورود به دانشگاه‌ها، دوره پیش دانشگاهی یا همان آموزش تکمیلی را سپری می‌کنند.

در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دو سال دوره‌ GCSE، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند.

تحصیل در دبیرستان‌های انگلستان

دوره دبیرستان معمولا محدوده‌ سنی ۱۱ تا ۱۶ سال را شامل می‌شود و در طی آن دانش آموزان دوره‌ی دو ساله‌ی GCSE را تکمیل می‌کنند. در این دوره دانش‌آموزان دروس پیش‌نیاز برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان را فرامی‌گیرند. پس از گذراندن دو سال دوره  GCSEکه مشابه سال اول و دوم دبیرستان در ایران است، دانش‌آموزان دوره‌ای معادل دوره پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند. برای افرادی که تمایل دارند در دانشگاه‌های انگلستان رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی بخوانند، دوره‌ دوره نام دارد و افرادی که تمایل دارند رشته‌هایی غیر از رشته‌های مذکور را بخوانند، نام دوره‌ی پیش‌دانشگاهیشان است.

در صورتی که مقطع تحصیلی در ایران سوم راهنمایی یا اول دبیرستان باشد می‌بایست از دوره‌ی GCSE1 آغاز به تحصیل شود و بعد از گذشت مدت یکساله‌ی این دوره، وارد دوره‌ی  GCSE2شد.

تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی

این دوره‌ها به دوره‌های بین‌المللی پایه یا دوره‌های پیش دانشگاهی (IFP-International Foundation Programme) معروف هستند. دانشجویان خارجی که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته و نمره‌های خوبی گرفته باشند می‌توانند در این دوره‌های تمام وقت شرکت کنند. این دوره‌ها برای ورود مستقیم دانش آموزان بین‌المللی به دانشگاه‌های انگلستان ارائه می‌شود. قوانین سیستم آموزشی کشور انگلستان باعث می‌شود دانش آموزی که دارای مدرک پیش دانشگاهی از کشور ایران است، برای ادامه تحصیل در انگلیس واجد شرایط نباشد.

این دوره‌ی دوساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است. افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در این کشور را دارند، پس از گذراندن این دوره می‌بایست در یک آزمون ورودی شرکت کنند و در صورت پذیرش، وارد دانشگاه‌های انگلستان شوند. دانش‌آموزان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه‌های معروف انگلستان مانند و یا حتما باید از دوره‌ی A level فارغ‌التحصیل شده باشند.

دانش‌آموزان با توجه به میزان موفقیت در این دوره در در پنج گروه  A, B, C, D, E قرار می‌گیرند و برای ادامه‌ی تحصیل، دانشگاهی را متناسب با گروه قبولیشان انتخاب می‌کنند. هرچه میانگین نمرات کسب شده در دوره‌ی A level بیشتر باشد، شانس تحصیل در دانشگاه‌های معتبرتر بیشتر است.

معرفی دوره‌ی Foundation

این دوره‌ی یکساله معادل دوره‌ی پیش‌دانشگاهی در ایران است و افرادی که تمایل دارند در رشته‌های تجارت و مدیریت، هنر و طراحی، حقوق و علوم انسانی، علوم کامپیوتر و مهندسی تحصیل کنند می‌بایست این دوره را بگذرانند. فارغ‌التحصیلان این دوره برای ورود به دانشگاه‌های انگلستان نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند و بدون توجه به نمره‌ی کسب شده به طور مستقیم وارد دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند. هزینه‌ی دوره‌ی Foundation نسبت به دوره‌ی A level کمتر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور انگلستان، طول مدت کوتاه‌تری (۳ سال) نسبت به کشورهای دیگر دارد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در شاخه‌های علوم انسانی و زبان خارجی را دارند در انتهای مقطع  لیسانس در انگلستان، مدرک (BA (Bachelor دریافت می‌کنند. افرادی نیز که قصد تحصیل در مقطع لیسانس در انگلیس در شاخه‌های فنی مهندسی را دارند مدرک (BSC (Bachelor of Science دریافت می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

با گذراندن تنها یک سال تحصیلی می‌توانید مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه‌های انگلیس کسب کنید و این مدت کوتاه یکی از مزایای تحصیل در انگلستان به‌شمار می‌رود. برای تقاضای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس در انگلیس ارائه‌ی و اهمیت زیادی دارد که کارشناسان شرکت BlueSky این پروسه‌ی پر فراز و نشیب را برای شما آسان می‌کنند.

دوره­‌های به دو دسته آموزشمحور و پژوهشمحور تقسیم می‌شوند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده در وب‌سایت ، شهریه دوره فوق لیسانس در انگلستان از ۱۰ تا ۲۵ هزار پوند در سال با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر است. البته، میانگین شهریهدوره فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی در این کشور ۱۵ هزار پوند در سال است. همچنین، میانگین هزینه زندگی در انگلستان نیز سالانه حدودا ۱۰ تا ۱۲ هزار پوند است.

تحصیل در مقطع دکترا

طول دوره و هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورها نظیر آمریکا بسیار کم­تر است. هزینه‌های تحصیلی متفاوت است، اما معمولا این هزینه‌ها حدود ۳۶ تا ۴۸ هزار پوند در سال است. با وجود این، کمک هزینه تحصیلی به‌طور گسترده‌ای در دسترس است و بسیاری از دانشجویان دکترا به‌طورکامل را دریافت می‌کنند.

برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های مرتبط با علوم تربیتی علاوه بر کارهای تحقیقاتی دوره‌های آموزشی را نیز ممکن است بگذرانند. اما به‌طور کلی ارزیابی دانشجویان دکترا بر اساس تحقیقات و دستاوردهایی است که در پایان‌نامه ارائه می‌­دهند.

راهنمای اخذ پذیرش

در یک نگاه کلی، شامل ۶ مرحله است:

 1. انتخاب مدرسه، کالج یا دانشگاه و همچنین رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل
 2. مراجعه به سایت مرکز آموزشی مورد نظر، پرکردن فرم درخواست و احتمالا پرداخت هزینه اولیه برای بررسی
 3. بعد از دریافت نامه پذیرش اولیه از مرکز آموزشی، ارسال کلیه مدارک مورد نیاز
 4. تامین مالی و ارائه مدرک مالی
 5. اقدام برای ویزا با مدرک پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز
 6. تدارک دیدن برنامه سفر و زندگی

البته تمام این مراحل در کلام ساده و راحت به نظر می‌رسد اما واقعیت این است که هر کدام پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و قوانین و شرایط هر مرکز متفاوت است؛ به همین دلیل در این مسیر افرادی که مشاور و کارشناس اعزام دانشجو در کنار خود دارند، موفق‌تر و به نتیجه مطلوب نزدیک‌ترند.

آشنایی با بهترین مراکز آموزشی

وقتی صحبت از بهترین مراکز آموزشی می‌شود، در مورد دانشگاه‌ها کار راحت است چون QS هر ساله لیستی از بهترین دانشگاه‌های جهان ارائه می‌کند که انگلیس هم از جایگاه خوبی در این لیست برخوردار است. این جدول در سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد.

و همچنین بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها بسته به معیارهای مختلف می‌تواند، متفاوت باشد. اما هر دانش‌آموز و دانشجویی می‌تواند با توجه به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل در انگلیس

عبارتند از :

 •  شناسنامه
 • پاسپورت
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرک زبان

هر مرکز آموزشی ممکن است مدارک دیگری را از شما درخواست کند و در واقع این لیست از مرکزی به مرکز دیگر و مهم‌تر از همه با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترکالمنافع انگلستان

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده، طرحی غنی است که با همکاری 53 کشور جهان (انگلستان و مستعمرات سابقش) به عنوان قسمتی از کشورهای مشترک‌المنافع تأسیس شده است. بودجۀ این طرح را دپارتمان توسعۀ بین‌المللی تامین می‌کند. ادانشجویانی می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند که در کشورهای پذیرفته‌شده در بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع زندگی می‌کنند وخواهان دریافت مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های انگلیس هستند.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع به‌طور معمول به دوره‌های زیر اعطا می‌شود:

 • دورههای یک ساله کارشناسی ارشد یا دورههای معادل آن.
 • دورههای دکترا که 3 تا 4 سال طول می‌‌کشد.

بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع، شهریۀ دانشگاه، بلیط هواپیما، هزینه‌های ضروری زندگی و دیگر مخارج را در بر می‌گیرد.

در حال حاضر این بورسیه به دانشجویان رشته‌های زیر اعطا می‌شود:

 • مهندسی و فناوری
 • علوم کاربردی و نظری
 • کشاورزی
 • علوم اجتماعی و علوم انسانی

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد

بورسیه تحصیلی رودز (Rhodes House Scholarships) یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین طرح‌‌های بورسیه در جهان است. در این طرح، بورسیۀ تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود که قصد دارند در دانشگاه آکسفورد تحصیل کنند. هرساله 95 دانشجوی ممتاز موفق به دریافت این بورسیۀ تحصیلی می‌شوند. این بورسیه نه تنها تمام مبلغ شهریه را پوشش می‌دهد، دو بلیط رفت و برگشت به دانشگاه و کشور محل سکونت در زمان شروع و اتمام دورۀ تحصیل هم در اختیار متقاضی می‌گذارد.

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی سخت است، اما این روند در دانشگاه آکسفورد سخت‌تر است. دانشجویانی که درصدد دریافت این بورسیۀ تحصیلی هستند، باید در مواردی همچون اقامت، سن و مقطع تحصیلی واجد شرایط باشند.

از آنجایی که دانشگاه آکسفورد از بهترین دانشگاه‌های جهان است، ورود به آن بسیار رقابتی و دشوار است و متقاضیان باید پیشینۀ پژوهشی بسیار درخشانی داشته باشند. همچنین، دانشگاه محدودیت‌های سنی وضع کرده است که این محدودیت در بخش‌های مختلف متغیر است. معمولاً دانشجویان بین 18 تا 28 سال مجاز به اقدام برای دریافت بورسیه هستند.

بورسیه تحصیلی گیتس کمبریج (Gates Cambridge Scholarship)

دانشگاه کمبریج، که یکی از بهترین دانشگاه‌های انگلستان و جهان است، طرحی بی‌نظیر برای جذب دانشجویان بین‌الملل و بورسیه آن‌ها دارد. برنامۀ بورسیه تحصیلی گیتس بخشی از این طرح است که پشتیبانی مالی متقاضیان با استعداد خارجی با هدف پذیرش آن‌‌ها در دوره‌های تمام وقت تحصیلات تکمیلی این دانشگاه را به عهده گرفته است.

بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول (MBA Skoll Scholarship)

بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول را دانشکدۀ تجارت Said دانشگاه آکسفورد ارائه می‌دهد. این بورسیۀ تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. متقاضیانِ دریافت این بورسیۀ تحصیلی، نباید شهروند کشور انگلستان باشند و باید حداقل 12 ماه تجربۀ کاری مرتبط داشته باشند. بورسیه تحصیلی مدیریت کسب و کار اِسکول تمام هزینه‌های شهریه و هزینه‌های ضروری زندگی را پوشش می‌دهد.

بورسیه تحقیقاتی ادینبورگ (Edinburgh Global Research Scholarship)

دانشگاه ادینبورگ به دانشجویان خارجی بااستعدادی که مایلند دورۀ دکترای خود را در این دانشگاه بگذرانند، 30 بورسیۀ تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیۀ تحصیلی فقط بخشی از هزینۀ شهریه را پشتیبانی می‌کند و متقاضیان باید برای کسب شرایط لازم، نخست برای پذیرش در دوره‌های دکترای دانشگاه ادینبورگ اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی انگلستان از شورای فرهنگی بریتانیا (UK Scholarships From British Council)

دانشجویان بین‌المللی که در صدد دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در انگلستان هستند، می‌توانند بورسیه تحصیلی آیلتس را از شورای فرهنگی بریتانیا دریافت کنند. این نوع بورسیه تحصیلی فقط بخشی از هزینه‌ها را تامین می‌کند و از مبلغ 3.000پوند تا 10.000پوند متغیر است. همگی دانشجویان از سرتاسر جهان می‌توانند برای دریافت بورسیۀ تحصیلی آیلتس اقدام کنند.

تحصیل رایگان در انگلستان

سیستم آموزشی انگلستان در مدرسه و دانشگاه تفاوت چندانی با سایر کشورهای اروپایی ندارد. در این کشور نظام آموزشی به چهار بخش اصلی دوره ابتدایی، دوره متوسطه، آموزش تکمیلی و آموزش عالی تقسیم می‌شود. خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی انگلستان تنها محدود به دانشگاه نبوده و در صورت وجود شرایط دانش اموزان بین‌المللی نیز می‌تواند برای استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در انگلستان اقدام کنند.

در اکثر موارد دانش آموزان تا 11 سالگی در دوره ابتدایی تحصیل کرده و پس از آن وارد دوره اول متوسطه می‌شوند که معمولا تا 16 سالگی ادامه دارد. دانش آموزان مدارس متوسطه انگلیس لازم است در 16 تا 17 سالگی آزمون نهایی این دوره را پشت سر گذاشته و پس از دریافت گواهی پایان تحصیلات دوره دبیرستان یا همان GCSE  برای ورود به دانشگاه‌ و یا کالج‌های فنی و حرفه‌ای اقدام کنند.

دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند لازم است ابتدا دوره آموزش تکمیلی را گذرانده و سپس برای تحصیل یک رشته خاص در دانشگاه پذیرش بگیرند. متقاضیان بین‌المللی که تحصیل خود در دوران متوسطه را به اتمام رسانده باشند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیس شده و شرایط خود برای تحصیل رایگان در انگلستان را ارزیابی نمایند.

بدون دریافت بورسیه تحصیلی  و به ویژه کشور نسبتاً گران انگلیس می‌تواند تا حدودی پرهزینه و دشوار باشد. بر همین اساس اگر متقاضی تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های این کشور در هر یک از مقاطع گفته شده هستید لازم است رزومه خود را برای دریافت بورسیه سبک و سنگین کنید چرا که در این صورت می‌توانید هزینه‌های تحصیل خود را کاهش داده و شرایط خود را به تحصیل رایگان در انگلستان نزدیک نمایید.

بورسیه تحصیلی، کمک هزینه یا اسکالرشیپ همگی گویای یک مفهوم بوده و به امتیازات مالی اطلاق می‌شود که با اهدافی مشخص به یک دانش آموز یا دانشجو با شرایط خاص اعطا می‌شوند. چگونگی دریافت این کمک هزینه‌ها، میزان پوشش‌دهی و خصوصی یا دولتی بودن آن بستگی به سازمان اعطا کننده و هدفی دارد که پشت بورسیه قرار گرفته است.

بورسیه تحصیلی انگلستان به طور کلی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود اما این فرصت تحصیل رایگان تنها محدود به تحصیلات دانشگاهی نبوده و در سایر مهارت‌های ورزشی و هنری نیز امکان استفاده از کمک هزینه وجود دارد. برخی از اصلی‌ترین انواع بورسیه تحصیلی انگلستان عبارتند از:

بورسیه تحصیلات دانشگاهی

این نوع بورسیه ویژه دانش آموزان و دانشجویانی با نمرات ممتاز است که تمایل به تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های انگلستان دارند. مدارک تحصیلی، معدل کل، ریز نمرات، شرکت در مسابقات بین‌المللی و سطح دانش زبانی از جمله موارد موثر در دریافت فرصت تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه می‌باشد.

این نوع کمک هزینه وابسته به سازمانی که آن را ارائه می‌دهد دارای دو نوع دولتی یا خصوصی است. برای مثال ممکن است برخی از دانشگاه‌های دولتی انگلیس بورسیه دولتی در اختیار دانشجویان خود قرار دهند در حالی که تعدادی دیگر از منابع مالی که سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی به دنبال بستن قرارداد پروژه‌های فنی و آزمایشگاهی در همکاری با دانشگاه در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند، کمک هزینه تحصیل دانشجو متقاضی را فراهم نمایند.

در صورتی که به دنبال اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه‌های خصوصی انگلیس هستید احتمالا گزینه‌هایی برای استفاده از انواع بورسیه تحصیلی خصوصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. میزان پوشش‌دهی بورسیه تحصیلی انگلستان به نوع بورسیه و هدف از اعطا آن بستگی دارد. دولتی یا خصوصی بودن ملاک ارزیابی نیست.

https://www.baharnews.ir/news/348852/تحصیل-انگلیس-اخذ-بورسیه-تحصیلی-توسط-مجموعه-بلو-اسکای

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا