بین المللمطالب برتر

کد سوابق تحصیلی دیپلم با مقدار مختص شما نمی باشد

دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم کنکور ۱۴۰۲ برای دسته ای از داوطلبان کنکور سراسری که مدرک دیپلم خود را از سال 1384 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند، جهت ثبت نام در کنکور سراسری و تحصیل در آمریکا ملک پور الزامی است. داوطلبان برای شرکت در کنکور، باید معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی خود را همراه با ریز نمرات در زمان ثبت نام کنکور ارائه دهند.در سال جاری داوطلبان از دو سایت dipcode.medu.ir و my.medu.ir می توانند کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند. با ما همراه باشید.

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۲ را دارند و دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری شامل ریاضی، تجربی و انسانی در سال 1384 و بعد از آن و همینطور مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 و بعد از آن اخذ کرده اند، می‌توانند برای دریافت کد از اقدام کنند. منظور از سوابق تحصیلی دانش آموزان همان ریز نمرات امتحانات کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی که حاوی نمرات دروس مرتبط با رشته‌شان می‌باشد. طبق اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبان می توانند از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش my.medu.ir کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند.

برای جلوگیری از وارد کردن دستی نمرات و کم کردن احتمال بروز خطا سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها ایجاد شده است. همان طور که مشخص است اقدام به جمع آوری اطلاعات سوابق تحصیلی دانش آموزان می کند. این سامانه از طریق سایت مربوطه به نشانی اینترنتی ” dipcode.medu.ir و my.medu.ir ” یک کد با عنوان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 1402 در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس | تحصیل پزشکی در آمریکا

مشمولان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم

✅ تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید 3-3-6 سال فارغ التحصیلی و دریافت دیپلم آن ها از سال 98 به بعد می باشد.

✅ دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری شامل علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی از سال 1384 به بعد دریافت کرده اند

✅دانش‌آموزان رشته‌های نظری که مدرک پیش دانشگاهی را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.

✅ دانش آموزان فارغ التحصیل رشته‌های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش که مدرک دیپلم خود را گرفته اند. در صورتی که بخواهند در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1402 شرکت کنند می‌توانند کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

داوطلبان غیر مشمول

❌ در صورتی که قبل از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را درافت کرده اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ندارید.

❌فارغ التحصیل رشته‌های کاردانش و فنی حرفه ای

❌ داوطلبان دارای مدرک کاردانی الزامی به دریافت کدسوابق تحصیلی کنکور ندارند.

مشمول غیر مشمول
کلیه فارغ التحصیلان نظام 3-3-6 فارغ التحصیل رشته‌های کاردانش و فنی حرفه ای قبل از 98
دانرگان مدرک پیش دانشگاه 91 به بعد فارغ التحصیل رشته‌های نظری از سال 84 به قبل
فارغ‌التحصیل رشته نظری از سال 84 به بعد داوطلبان دارای مدارک کاردانی

با توجه به حذف دوره پیش دانشگاهی از نظام جدید، داوطلبان نظام جدید فاقد کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بوده و فقط باید کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم

با توجه به زمان ثبت نام کنکور نوبت تیر ماه ۱۴۰۲ که در تاریخ 15 الی 21 فروردین ماه می باشد، داوطلبان نظام جدید و نظام قدیمی که از سال 84 به بعد دیپلم گرفته اند می توانند پیش از آغاز ثبت نام کنکور و اعلام اطلاعیه از سوی مدرسه در حال تحصیلی برای دانش آموزان سال دوازدهم کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را از سایت دیپ کد دریافت نمایند.

داوطلبانی که هم اکنون در حال تحصیل هستند و تاریخ دریافت مدرک دیپلم آنها خرداد ماه 1402 می باشد باید در تیر ماه به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و نمرات خود را تایید کنند. اما فارغ التحصیلان پایه دوازدهم در همان زمان ثبت نام باید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت و در فرم ثبت نام درج کنند

متقاضیان با مراجعه و ثبت درخواست الکترونیکی در سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی، کدسوابق تحصیلی خود را دریافت کرده و در زمان ثبت نام این کد را در فرم ثبت نام وارد می کنند.

داوطلبان نظام قدیم علاوه بر سوابق تحصیلی دیپلم خود باید کد سوابق تحصیلی مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز از سایت dipcode.medu.ir دریافت کنند و آن را وارد کنند. چنانچه در زمان ثبت نام کنکور سرای 1402 امکان دریافت و درج کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود نشدید، داوطلبان در زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور کد خود را در فرم ثبت نام درج و ویرایش نمایند.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۲

تمامی داوطلبان مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی از چندین طریق می توانند کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنند. در ادامه راه های دریافت کد سوابق تحصیلی شرح خواهیم داد و راهنمای تصویری هر یک از سامانه ها را قرار داده ایم.

با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش تمامی داوطلبان می توانند کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir دریافت نمایند که در ادامه راهنمای تصویری گام به گام به گام را شرح داده‌ایم.

1️ به سایت پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش my.medu.ir مراجعه کنید.

برای ورود مستقیم به سایت آموزش و پرورش بر روی کلیک کنید.

2️ در کادر های زیر ابتدا نقش را به دانش آموز تغییر دهید و ملیت خود را مشخص کنید.

سپس کد ملی و شماره سریال ۶ رقمی شناسنامه خود را وارد کنید. (داوطلبان اتباع خارجی باید کد دانش آموزی و تاریخ تولد شمسی خود را وارد کنند.)

3️ بر روی گزینه سوابق تحصیلی در صحفه اصلی کلیک کنید.

4️ کد سوابق تحصیلی را می توانید مشاهده کنید.

دریافت کدسوابق تحصیلی از طریق سایت دیپ کد dipcode.medu.ir

تمامی داوطلبان برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود از طریق سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق‌ تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها dipcode.medu.ir باید مطابق مراحل زیر پیش بروند.

1️ به سایت دیپ کد به آدرس dipcode.medu.ir مراجعه کنید.

برای ورود مستقیم به سایت دیپ کد بر روی کلیک کنید.

2️ بر روی گزینه ” ثبت نام دانش آزمون ایرانی ” کلیک کنید.

3️ در صحفه جدید کد ملی و شماره موبایل خود که در وارد کنید.

4️ در صحفه جدید پس از ثبت نام یک پیامک حاوی نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد.

5️ به صحفه اصلی بازگشته و بر روی گزینه ” ورود به سامانه ” کلیک کنید.

6️ نام کاربری و رمز عبوری که از طریق پیامک برای شما ارسال شد ه را وارد کنید.

7️ پس ورود به سامانه یک پیام ظاهر می‌شود که کافیست بر روی گزینه بستن کلیک کنید.

8️ برای دریافت کد سوابق تحصیلی و کارنامه دانش آموز ابتدا کادرهای مربوط مقطع تحصیلی و کد دانش آموزی و منطقه محل تحصیل را وارد و بر روی نمایش کارنامه کلیک کنید.

9️ نمرات شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید نمرات می توانید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید.

? در صفحه پیش رو، دانش آموزان باید اطلاعاتی شامل کد دانش آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد خود را در بخش‌های تعیین شده وارد کنند. سپس بر روی گزینه ” تایید ” کلیک کنند.

1️1️⃣ داوطلبان در صورت مغایرت نمرات می توانید درخواست تجدید نظر خود را ثبت کنید. از طریق گزینه درخواست های من وضعیت درخواست خود را بررسی کنید.

❌❌ داوطلبان نظام 3-3-6 باید گزینه متوسطه دوم را انتخاب کنند و داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخد کرده اند گزینه متوسطه را انتخاب نمایند ❌❌

دریافت کد سوابق تحصیلی از سایت سازمان سنجش

امکان دریافت کد سوابق تحصیلی دانش آموزان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور برای دانش آموزان پایه دوازدهم امکان پذیر است. بدین صورت که دانش آموزان پایه دوازدهم که موفق نشده اند در زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ کد سوابق تحصیلی خود را از طریق سامانه dipcode.medu.ir دریافت کنند می توانند پس از برگزاری کنکور سراسری به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و ضمن مشاهده ریزنمرات خود آن ها را تایید کنند.

بنابراین سازمان سنجش پس از برگزاری کنکور سراسری، یک فرصت در اختیار داوطلبان پایه دوازدهم کنکور سراسری قرار می دهد که به سایت sanjesh.org مراجعه کنند و پس از مشاهده سوابق تحصیلی خود، آن ها تایید کنند.

داوطلبان پس از مشاهده کد سوابق تحصیلی در سایت سازمان سنجش، متوجه مغایرتی در نمرات درج شده شوند. باید جهت ویرایش آن ها به سایت dipcode.medu.ir مراجعه کنند.

برای عضویت در کانال اطلاع رسانی می توانید بر روی متن کانال تلگرام مشاوره تحصیلی کلیک کنید و یا در سرچ تلگرام عبارت \” مشاوره تحصیلی دانتل کو \” بنویسید و عضو شوید.

داوطلبین کنکور در زمانی که جهت ثبت نام در کنکور اقدام می کنند نیازمند سوابق تحصیلی خود می باشد که به جای وارد کردن دستی نمرات و معدل خود در فرم ثبت نام کنکور، می توانند به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی به نشانی اینترنتی dipcode.medu.ir مراجعه کرده و سوابق تحصیلی خود را که شامل نمرات امتحانات نهایی سه سال آخر دبیرستان آن ها می باشد را دریافت کنند. این سامانه توسط وزارت آموزش و پرورش کشور و با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های سراسر کشور راه اندازی شده است. در ادامه به نحوه ورود به سامانه و حل هر گونه اشاره خواهیم کرد. اگر شما زا جمله متقاضیان کنکور سراسری هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور چیست؟

تاثیری که سوابق تحصیلی هر فرد در هر گروه آزمایشی و مقطعی می تواند داشته باشد، در نتایج کنکور سراسری متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال  داوطلبانی که دیپلم آن ها غیر مرتبط با رشته گروه آزمایشی آن ها می باشد، از سوابق تحصیلی به میزان متفاوتی بهره مند خواهند شد. بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط می باشد. البته که نمره تمامی امتحانات شامل سوابق تحصیلی نمی شود و تنها نمرات امتحانات نهایی است که جزء سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

در کنکور سراسری ۱۴۰۲ سوابق تحصیلی به صورت 30 درصد تاثیر مثبت برای داوطلبانی اعمال می شود که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد. در صورت وجود تفاوت میان رشته دیپلم و گروه آزمایشی، تاثیر معدل در کنکور کمتر از 30 درصد خواهد بود. به عنوان نمونه اگر داوطلب کنکوری با دیپلم رشته علوم انسانی در کنکور گروه ریاضی شرکت کند، معدل وی حدودا 21 تا 25 درصد (بسته به نوع زیرگروه) در کنکور تاثیرخواهد گذاشت.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

داوطلبان کنکور سراسری که در حال تحصیل در پایه دوازدهم هستند، برای دریافت سوابق تحصیلی خود در دو مرحله باید اقدام کنند، به طوری که در مرحله اول باید نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی از دیپ کد اقدام و در مرحله دوم نیز سوابق تحصیلی خود را تایید کنند.

به همین دلیل داوطلبان کنکور سراسری در مرحله اول باید بر اساس اعلام مدارس در حال تحصیل خود به سایت dipcode.medu.ir یا سامانه مراجعه و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در یکی از این دو سایت گفته شده، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت و آن را در زمان ثبت نام در کنکور در فرم مربوطه وارد کنند. در این بخش راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی برای دانش آموزان پایه دوازدهم ارائه شده است. در صورت بروز مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

  • در مرحله اول می بایست داوطلب آدرس اینترنتی dipcode.medu.ir را در مرورگر خود جستجو نماید و وارد صفحه ای مانند صفحه زیر شود. اگر شما از دانش آموزان ایرانی هستید باید بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموزان ایرانی”  کلیک کنید، در غیر این صورت جزو دانش آموزان اتباع می باشید و باید بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموز اتباع” کلیک کنید.
  • در مرحله بعد مجدد کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و در نهایت پس از وارد کردن عبارت امنیتی نشان داده شده، بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.
  • پس از گذراندن مراحل فوق، سامانه نام کاربری و رمز عبور را برای شماره تلفنی که وارد کرده اید ، ارسال خواهد کرد. برای اینکه بتوانید از امکانات سامانه استفاده کنید، لازم است که مجدد به صفحه اول برگردید و سپس بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک کنید.
  •  پس از ورود به سامانه بر روی گزینه ” برای مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید ” در پایین صفحه کلیک کنید.
  • در مرحله بعدی می بایست کد دانش آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد دقیق خودتان را به درستی وارد نمایید.
  • در ادامه وارد صفحه ای خواهید شد که اطلاعات فردی و تحصیلی شما را به صورت کامل و ثبت شده نشان خواهد داد. در صورتی که از درست بودن اطلاعات خود مطمئن هستید بر روی گزینه ” تایید اطلاعات ” کلیک کنید.
  • داوطلبان نظام جدید که  امتحانات نهایی خود را هنوز نداده اند می بایست در این قسمت فقط اطلاعات فردی خود را مشاهده خواهند کرد و در صورتی که در  امتحانات پایه دوازدهم شرکت کرده باشند ، می توانند کلیه نمرات خود را در این قسمت مشاهده کنند. با تایید اطلاعات خود می توانید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید.
دکمه بازگشت به بالا