با کیفیت‌‌ترین کلاهک‌های مورد استفاده برای منازل

کلاهک دودکش که به آن درپوش دودکش نیز می‌گویند، به طور خاص برای محافظت و پوشاندن مجرای دودکش ساخته می‌شود و در عین حال از ریزش اجسام به داخل لوله و عدم ایجاد تهویه مناسب برای اجاق گاز یا شومینه شما جلوگیری می‌کند. این درپوش‌های هواکش از چندین فلز و مدل‌های مختلف ساخته شده‌اند تا سبک، نیاز و بودجه شخصی را برآورده کنند. کلاهک دودکش از ورود بارش به دودکش جلوگیری کرده و از داخل دودکش محافظت می‌کند. برخی از کلاهک‌ها دارای توری در اطراف درپوش هستند تا برگ‌ها، سنجاب‌ها، خفاش‌ها، پرندگان و سایر حیوانات کوچک را از دودکش دور نگه دارند.

بر اساس موقعیت جغرافیایی خود، نوع اجاق گاز یا شومینه‌ای که استفاده می‌کنید و آنچه که به بهترین وجه با سبک خانه شما مطابقت دارد، کلاهک مناسب را انتخاب نمایید. به عنوان مثال، برای خانه‌ای در منطقه‌ای مرطوب و دارای آب شور قرار دارد، یک کلاهک دودکش فولادی ضد زنگ بهترین گزینه است.

 کلاهک دودکش

تفاوت بین تهویه‌های هوای لوله فلکسی و پلنیوم باکس‌ها

یک تفاوت اساسی بین لوله فلکسی و پلنیوم باکس این است که نصب کانال فلکس بسیار ساده‌تر خواهدبود. همچنین نصب و راه اندازی بسیار سریعتر انجام می‌شود و هزینه کار و خرابی کسب و کار شما را کاهش می‌دهد.

در مقایسه، پلنیوم باکس فرآیند نصب دقیقی دارد و به اندازه گیری‌های دقیق نیاز داشته تا با ابعاد ساختمان متناسب شود. حمل و جابجایی مواد سفت و سخت در موقعیت مناسب نیز دشوارتر است و در نتیجه نصب پلنیوم باکس بسیار گران‌تر خواهدبود.

کانال‌های انعطاف پذیر برای انشعاب پلنوم اصلی سیستم HVAC شما مناسب هستند. آنها در سراسر ساختمان اجرا می‌شوند و هوا را به دریچه‌های سقفی جداگانه می‌برند. کانال‌های فلکس در مواد مختلفی موجود است که در صورت لزوم با شکل ساختمان مطابقت دارد، مانند لاستیک، فولاد ضد زنگ، سیلیکون و پلی اورتان.

در واقع، مواد یکی از تفاوت‌های اصلی بین کانال کشی انعطاف پذیر و فلزی است. مجراهای فلزی با ورق فلزی سفت و سخت ساخته می‌شوند که آنها را برای ستون اصلی چیدمان کانال کشی مناسب می‌کند. آنها مستقیماً به کوره‌ها متصل می‌شوند و هوا را به شاخه‌های مختلف انعطاف پذیر می‌رسانند.

 لوله فلکسی

مقاومت هوایی

یکی از نکات منفی کانال‌های انعطاف پذیر این است که این ماده مقاومت بیشتری در برابر جریان هوا ایجاد می‌کند. برخلاف کانال‌های فلزی، کانال‌های انعطاف‌پذیر اغلب به‌گونه‌ای مچاله می‌شوند که رسیدن هوای تأمین‌شده به دریچه سقفی تعیین‌شده را دشوارتر می‌کند.

همچنین لوله کشی انعطاف پذیر نه تنها در برابر جریان هوا مقاومت می‌کند، بلکه نسبت به نصب ضعیف نیز حساس‌تر است. دوام اولین دلیلی است که کانال‌های فلزی سرمایه گذاری طولانی مدت بهتری انجام می‌دهند. کانال‌های فلزی گرچه گران هستند، اما نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند و در برابر دمای شدید بیرون مقاومت می‌کنند.

مدرن ترین نوع کلاهک‌های دودکش‌ها

درپوش دودکش برای عملکرد صحیح دودکش ضروری است. دهانه دودکش مستقیماً بدون محافظت به داخل خانه شما می‌رود، یعنی تا زمانی که لوازم جانبی بسیار مورد نیاز اضافه شود. درپوش دودکش دهانه دودکش را می‌پوشاند که از ریختن مستقیم آب به داخل دودکش‌ها جلوگیری می‌کند. فراموش نکنید که رطوبت بزرگترین دشمن دودکش است و تعمیر آسیب‌های ناشی از رطوبت می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

درپوش دودکش فلزی است و در بالای دودکش نصب می‌شود. آنها شبیه به حالتی هستند که یک کلاه بالای سر شما قرار می‌گیرد. طرفین کلاهک‌ها معمولا مشبک هستند و حفاظت ارائه شده برای دودکش در برابر طوفان‌های بارانی ناکارآمد است، با این حال، زیرا پوشش از لوله دودکش فاصله زیادی ندارد. کلاهک‌های دودکش هیچ گونه امنیت برای سایر اجزای دودکش ایجاد نمی‌کند و معمولاً با آلومینیوم، فولاد رنگ شده یا گالوانیزه، فولاد ضد زنگ یا مس ساخته می‌شوند.

بهترین انتخاب درپوش دودکش که بسیاری از صاحبان خانه‌ها آن را انتخاب می‌کنند، کلاهک دودکش سفارشی برای نصب در خارج منزل است. تاج، دودکش را به طور کامل می‌پوشاند و یک حفاظت اضافی برای کل سیستم دودکش اضافه می‌کند.

سخن پایانی

فولاد ضد زنگ محبوب‌ترین ماده مورد استفاده در ساخت دریچه‌های دودکش است، با این حال اغلب از مس، آلومینیوم و فولاد گالوانیزه نیز استفاده می‌شود. روکش‌ها یا درپوش‌های دودکش باید با فلزات باکیفیت یا روکش‌های مقاوم در برابر خوردگی ساخته شوند تا از زنگ زدگی در آب و هوا و ایجاد سایش در طولانی مدت جلوگیری شود. دودکش‌های مختلفی وجود دارد که به کلاهک‌های مختلف و پایه‌های متفاوتی نیاز دارند تا کلاهک‌ها به درستی جا بیفتند.

یک دودکش با فرم مستطیلی به کلاهکی با پایه مستطیلی یا آداپتور درپوش کاشی نیاز دارد تا بر روی قسمت بیرونی کاشی دودکش مربع یا مستطیل قرار گیرد. هنگام نصب بر روی لوله دوجداره به آداپتوری نیاز خواهید داشت که در داخل لوله دوجداره قرار گیرد و بسیار مهم است که پایه کلاهک دودکش را مناسب برای دودکش دودکش انتخاب کنید. در هر حالت، متخصصین تهویه سان اینجا هستند تا به شما کمک کنند؛ در صورت نیاز به مشاوره و یا خرید محصول، با ما در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا