اجتماعیمطالب برتر

کفسابی به چه معناست؟

آیا می دانید که کفسابی چیست ؟ چه وقت باید کفسابی کنیم؟

حتما تاحالا کلمه کفسابی ساختمان و اصطلاح خدمات کفسابی به گوش شما رسیده است. اما آیا دقیقا می دانید که کفسابی چیست ؟ چه وقت باید کفسابی کنیم؟ در ادامه هرچیزی که لازم است از کفسابی بدانید را خلاصه کرده ایم.

در کفسابی، با دستگاه های مخصوص کفسابی، لایه بسیار نازکی از سنگ کف را می سابیم. اگر این کار توسط کف ساب حرفه ای و با تجربه انجام شود سنگ آینه ای و بسیار براق می شود. . البته باید از دستگاه های مناسب استفاده کند و تعداد دفعات ساب هم مهم است.  کفسابی با این روش علاوه بر حذف پستی ها و بلندی های سطح، لایه رویی کهنه و معمولا آسیب دیده را حذف می کند و لایه جدیدی از سنگ را نمایان میکند. که سنگ را نو می کند.

با کفسابی تمام مشکلات سطح سنگ را میتوانید از بین ببرید. این کار محیط شما را بسیار مجلل و ارزشمند میکند. و جلوه بی نظیری به پاساژ ها و فروشگاه ها و یا منازل سکونی و پارکینگ و ادارات می بخشد.

کفسابی چیست ؟ به زبان ساده

کفسابی یعنی لایه رویی سنگ را صیقل دهیم. این کار سنگ ها را هم تراز ،یک دست و براق میکند. می توانیم درز ها و ترک ها و شکستگی های سنگ را هم با رزین پرکنیم. بعد با لقمه های کاملا ایتالیایی ساب پرداختی انجام دهیم. یعنی سنگ را با دستگاه بسابیم . که با این پرداخت سنگ صاف تر براق تر میشود. سنگسابی برای هر جایی که کف آن، سنگ کاری شده نیاز است.

کفسابی در تهران

گفتیم که با کفسابی مشکلات و نواقص سنگ از بین میرود، و زیبایی محیط را چند برابر میکند. مراحل شست و شو بسیار ساده تر شده و طول عمر مفید سنگ کف را افزایش می دهد. همه این موارد باعث شده که کف سابی طرفداران زیادی در سراسر دنیا داشته باشد. و بسیاری خواهان آن باشند. به طوری که امروزه دستگاه و مواد مورد نیاز بسیار پیشرفته تر شده. و تقریبا برای همه سنگ ها و محیط ها می توانیم دستگاه و مواد مناسب با بیابیم.

نکته مهم این است که : با توجه به تخصصی شدن دستگاه ها و مواد ، این فرایند باید حتما توسط استادکاران و با همکاری کارشناسان مربوطه انجام شود. تا این خدمات لوکس بهترین خروجی را برای مشتریان گرامی به ارمغان بیاورد.

سنگ سابی

حالا که متوجه شدیم کفسابی چیست ، بد نیست درباره سنگ سابی هم اطلاعاتی داشته باشید: سنگ سابی هم یکی دیگر از اصطلاحات رایج در کف سابی است. سنگ سابی همان کف سابی است که  تنها روی سنگ انجام می شود. کلمه کفسابی را ممکن است با اسم های مختلف سنگسابی و ساب زدن سنگ و … هم شنیده باشید. که همه آن ها به همین حوزه مربوط هستند. سنگ سابی تقریبا روی تمامی سنگ ها که به عنوان سنگ فرش استفاده می شود، قابل اجرا است.

البته دستگاه ها ، مواد و تعداد دفعات انجام سنگ سابی به نوع سنگ بستگی دارد. و این کار، حرفه ی سنگ ساب است که تشخیص دهد برای هر نوع سنگ از چه دستگاه هایی استفاده شود و تعداد دفعات تکرار سنگ سابی تا رسیدن به نتیجه مطلوب چقدر است. از این رو پیشنهاد می کنیم که از مراکز خدمات کفسابی معتبر و متخصص برای کفسابی و سنگ سابی کمک بخواهید. و در مقابل کفسابی های ارزان قیمت و بی کیفیت که ممکن است به نوع سنگ فرش شما آسیب بزند تسلیم نشوید!

سنگ سابی روی چه سنگ هایی قابل اجرا است؟

یکی از سوالات رایج کاربران این است که آیا کفسابی مناسب نوع و جنس سنگ کف مد نظر آن ها هست یا خیر. به طور کلی تر، سنگسابی برای چه نوع سنگ هایی قابل اجرا است؟

از رایج ترین نوع سنگ ها که برای سنگ فرش کف ساختمان ها و پارکینگ و … استفاده می شود، می توان این سنگ ها را نام برد:

سنگ ها مصنوعی ، سنگ های چینی، سنگ ترارتن ، سنگ مرمریت ، سنگ خوی ، سنگ دهبید ، سنگ سیاه رگه دار طلایی و سفید ، انواع گرانیت ها ، سنگ صلصالی ، سنگ ریخته شده ، سنگ های لوکس و قیمتی و انواع موزاییک ها .

این سنگ ها را می توان با دستگاه های حرفه ای و متناسب با هرکدام کفسابی کرد. سرامیک ها قابل کفسابی نیستند. ولی با دستگاه های فرچه شویی قابل شست و شو می باشند. کفسابی کف های بتنی و لاشه سنگ ها با لقمه سنگ های الماسه اجرا می شود.

کفساب کیست؟ چرا کفساب حتما باید با تجربه و متخصص باشد؟

یکی دیگر از موضوعات سنگ سابی و کف سابی ، کفساب است. کاملا مشخص است که کفساب فردی است که با دستگاه های ویژه و دانش، مهارت و تجربه خود کفسابی را انجام میدهد. یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت کفسابی ، کفساب است. با وجود دستگاه های متنوع و با کیفیت و ویژگی های متفاوت، و انواع مواد موجود برای این کار، این کفساب است که باید تشخیص دهد چه دستگاه و موادی برای سنگ مناسب است. تعداد دفعات کفسابی را استادکار و کفساب تعیین میکند. که بر کیفیت کار بسیار تاثیر گذار است. کفساب متخصص باید توانایی تشخیص این که کفسابی از کدام قسمت محیط شروع شود را داشته باشد. در صورتی که ترتیب کفسابی به درستی انجام ندهد، کیفیت خروجی پایین می آید.

آماده کردن پیش نیاز ها و شرایط برای انجام سنگ سابی

حالا که متوجه شدیم کفسابی چیست و به ضرورت آن پی بردیم. باید ببینیم که چه پیش نیازی برای انجام سنگ سابی و کفسابی در کرج لازم است:

1- تمامی لوازم و اشیا را باید از محلی که قرار است ساب زده شود بیرون ببریم.

2-بهتر است در محیط برق سه فاز داشته باشیم. دستگاه های مناسب با برق سه فاز بزرگتر هستن. و سرعت انجام فرایند را بالا می برند. ساختمان ها و اماکنی که  آسانسور دارند،، برق سه فاز هم دارند.

3- ماسه و خاک روی زمین را باید جار. کنیم . سطح تمیز باشد.

تعریف دیگری از کفسابی

کفسابی و سنگسابی همانطور که از نامش پیداست به معنای سابیدن سنگ، برداشتن لایه ای از سنگ به منظور براق نمودن، آینه ای کردن و از بین بردن ایرادات سنگ کف ساختمان می باشد. در عملیات کفسابی از دستگاه های مخصوص در این زمینه استفاده می شود که به وسیله آن 1 الی 4 میلی متر لایه برداری سنگ صورت می گیرد تا جرم ها و آلودگی های موجود بر روی سنگ کف از بین بروند و علاوه بر درخشان شدن سنگ، سطح آن نیز کاملا صاف و هم تراز شود .عملیات سنگسابی مختص به یک نوع کف نمی باشد، بلکه برای تمامی مصالح به کار رفته در کف ساختمان اعم از انواع سنگ ها مانند سنگ دهبید، مرمر، گرانیت و همچنین بتن و سایر مصالح قابل اجرا می باشد.

مهمترین دلایل انجام خدمات کفسابی

۱: صاف و یکدست نبودن سطح کف ساختمان

یکی از اصلی ترین زمان های نیاز به عملیات کفسابی ساختمان هنگامی است که سطح کف ساختمان از حالت تراز خارج شده و دچار پستی بلندی شود. این مشکل می تواند به دلیل عدم توجه کافی در ساخت و ساز ساختمان های نوساز و یا نشست خفیف ساختمان ایجاد شود که باعث عدم سهولت در هنگام رفت و آمد ساکنین و جابجایی وسایل می شود.

۲: از بین نرفتن جرم ها و مصالح ساختمانی تثبیت شده بر روی سنگ کف ساختمان

در مواقعی پس از نصب موزاییک، سنگ و یا … سیمان، ملات، چسب و یا هر نوع مواد خارجی دیگر بر روی سطح کف ریخته می شود که با روش های ساده و معمولی قابل پاکسازی نمی باشند، در این هنگام عملیات کفسابی بهترین راه حل برای از بین بردن این مواد از روی کف ساختمان می باشد.

3-شکستگی قسمتی از سنگ و یا آسیب دیدن کف ساختمان

این مشکل معمولا به دلیل سقوط اجسام سنگین بر روی سطح سنگ ایجاد می شود که باعث شکستگی و یا اسیب دیدن مصالح به کار رفته در کف ساختمان شده و حالت زشتی را برای محیط ایجاد می کند.

کفساب به چه کسی گفته می شود؟

فردی که از دانش و تخصص بالایی در زمینه کفسابی برخوردار است و به تمامی ابزارها و دستگاه های مخصوص و کفسابی و سنگسابی نحوه ی صحیح استفاده از آن ها تسلط کامل داشته باشد کفساب نام دارد.

کفساب خوب دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

یک کفساب خوب برای شروع کار ابتدا مناسب ترین نقطه از محل را انتخاب کرده تا در حین عملیات کفسابی هیچ قسمتی از قلم نیفتد و پس از اتمام کار تمامی ناهمواری ها و جرم ها کاملا از بین بروند .

با حضور به موقع خود و نیروها در محل پروژه و با مدیریت لازم در زمان، بتواند بدون اتلاف وقت و در سریع ترین زمان ممکن کار را با بهترین کیفیت تحویل کارفرما دهد .

کفساب باید به خوبی از تمامی ابزارها و لقمه سنگ های مصرفی برای هر نوع کف، آگاهی لازم را داشته باشد و بتواند سنگ های نامرغوب را تشخیص دهد و به اطلاع کارفرما برساند.

همچنین باید از امور فنی و برق صنعتی بسته به شرایط محیط در استفاده از برق تک فاز و یا سه فاز جهت راه اندازی دستگاه ها اطلاعات کافی داشته باشد.

کفساب خوب باید به یکی از مهم ترین اصل کفسابی که پر کردن درزها و شکاف های میان سنگ ها و کف ساختمان می باشد توجه خاصی داشته باشد و بتواند با تهیه و ساخت بتونه مناسب این عمل را به بهترین صورت انجام دهد تا هیچ روزنه ای باقی نماند .

فواید کفسابی

با انجام خدمات سنگسابی همه پستی و بلندی های کف ساختمان کاملا برطرف خواهد شد و سطح سنگ ها صیقلی و همتراز می شود

سنگسابی باعث شفاف و براق شدن سطح سنگ می شود که درنتیجه زیبایی خاصی را به همراه خواهد داشت .

پس از انجام کفسابی تمامی جرم ها و خطوط و شکاف موجود بر روی سنگ کف کاملا از بین رفته و مانند روز اول حالت درخشانی خود را به دست می آورند .

سنگسابی باعث افزایش دوام و عمر مفید سنگ می شود. چرا که با پوشاندن درزهای لای سنگ ها به وسیله بتونه از نفوذ آب و آلودگی به داخل آن جلوگیری شده و باعث مقاوم شدن سنگ می شود .

مراحل کفسابی و سنگسابی

مهم ترین کار در مرحله اول کفسابی از بین بردن ناهمواری های موجود در کف ساختمان می باشد که کفساب در این هنگام می بایست با لقمه سنگ های زبر 36 و یا 46 جهت از بین بردن جرم ها و مصالحی که بر روی کف موجود است شروع به کار کند و سطح کف را تا حد ممکن صاف و یکدست کند .

جنس مصالح مصرفی در کف ساختمان رابطه مستقیمی با اجرای مراحل کفسابی و سنگسابی دارد و به همین علت این مرحله از اهمیت و دقت بالایی برخوردار می باشد .

در دومین مرحله از کفسابی برای محو و یا کمرنگ کردن خطوط بجا مانده از ساب مرحله قبل، کفساب لقمه سنگ 60 را مورد استفاده قرار می دهد .

در مرحله بعدی برای صیقلی کردن سنگ می بایست از لقمه سنگ های نرم تر مانند لقمه سنگ 120 برای عمل ساب زنی استفاده کرد .

ناگفته نماند که عملیات بتونه کاری در مرحله دوم و یا سوم باید انجام شود تا همه درزها و شکاف های مابین سنگ ها پر شوند تا از نفوذ آب و آلودگی جلوگیری شود .

در مرحله چهارم به برطرف کردن خط و خش های ایجاد شده که پس از اتمام عمل بتونه کاری به وجود آمده می پردازیم. به این منظور کفساب ابتدا از لقمه سنگ 220 استفاده کرده و سپس برای رفع کامل ایرادات و هموار کردن سطح سنگ به ترتیب لقمه سنگ های 320، 400 و 600 را مورد استفاده قرار می دهد .

و در نهایت برای شفاف و درخشان شدن سنگ ها از سیناکس (لقمه سنگ ایتالیایی) استفاده می شود که در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین لقمه سنگ ها در بازار محسوب می شود .

دکمه بازگشت به بالا