علمی و پزشکیمطالب برتر

برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیدا کردن متخصص ارتودنسی خوب و نکات آن

می‌دانیم که دسترسی ساده به کلینیک و قیمت‌های مناسب برای افراد زیادی مهم است، اما حتما این موارد را هم در ذهن داشته باشید:

 • قبل از هرچیز باید به تجربه و سابقه متخصص ارتودنسی در این زمینه توجه داشته باشید و به دقت میزان دانش، او را بررسی کنید.
 • در کنار بررسی دو مورد بالا، به شهرت عمومی دندانپزشک ارتودنسی و کلینیک مدنظرتان هم توجه کنید. این یکی دیگر از سیگنال‌های قوی پیدا کردن مراکز معتبر است.
 • دانش یک دکتر خوب ارتودنسی به مدارک داخلی و خارجی او محدود نمی‌شود. فعال بودن در انجمن‌های تخصصی، دانشگاه‌ها، تالیف مقالات و … همه نشانگر به‌روز بودن دانش اوست. یک نشانه عالی دیگر برای اینکه بدانید یک متخصص ارتودنسی خوب روبه‌روی شماست.
 • چه کسي بر روند درمان شما نظارت خواهد داشت؟ خود متخصص يا دستياران او؟
 • آيا ساعت کاري مطب دندانپزشکي به اندازه کافي طولاني هست که بتوانيد قبل يا بعد از مدرسه کودکتان يا کار خودتان به مطب مراجعه کنيد؟
 • اين مرکز دندانپزشکي با کدام بيمه‌ها همکاري دارد و چه شرايط و تسهيلاتي را براي پرداخت هزينه‌هاي درماني در نظر گرفته است؟
 • آيا متخصص ارتودنسی برخورد خوب و محترمانه‌اي با شما دارد و به خواست شما احترام مي‌گذارد؟ يا اينکه در آنجا به شما فقط به عنوان يک مشتري عادي نگاه مي‌کنند.
 • توجه به جزئیات و نکات ریز، یکی دیگر از مشخصات یک متخصص ارتودنسی خوب است. اصولاً متخصصین ارتودنسی با مسائل بسیار دقیق و ظریف مانند ابعاد ابزارهای ارتودنسی، اندازه‌گیری فاصله بین دندان‌ها، شکل و رنگ بریس‌ها سر و کار دارند.

بیماران به یک متخصص ارتودنسی نیاز دارند که در مورد آینده و نتایج قابل انتظار از درمان، خوش‌بین باشد، اما در عین حال انتظارات غیر واقعی هم در مورد طول دوره درمان و هزینه آن برای بیمار ایجاد نکند. بهترین متخصص ارتودنسی کسی است که بتواند تضمین کند نتایج خوب ارتودنسی تا آخر عمر برای بیمار ماندگار خواهد بود.

بسیاری از افراد در دوران کودکی یا اوایل نوجوانی به مراقبت‌های ارتودنسی نیاز پیدا می‌کنند. درمان ارتودنسی می‌تواند به مدیریت رشد صورت و فک، کاهش خطر ابتلا به بروز دندان‌های نهفته و اصلاح مشکلات دندانی مادام‌العمر کمک کند اما تشخیص و درمان به موقع برای سلامت دهان و دندان و حفظ لبخند زیبای شما وظیفه متخصص ارتودنسی است. به‌هرحال، مهم نیست که چه سنی دارید، چون با کمک این راهنما می‌توانید در انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی برای خود یا فرزندتان به نحوی موثر و درست عمل کنید.

درمان ارتودنسی چیست و چرا باید درمان‌های ارتودنسی انجام دهیم؟

درمان ارتودنسی در مطب دکتر درویش پور؛ روشی برای صاف کردن یا حرکت دادن دندان‌ها با هدف بهبود ظاهر آن‌ها و نحوه عملکردشان است. ارتودنسی همچنین می‌تواند به مراقبت طولانی‌مدت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کمک کند، چون فشار ناشی از گاز گرفتن را بر روی تمام دندان‌ها پخش می‌کند. بسیاری از افراد دندان‌های شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی دندان‌ها را صاف یا آن‌ها را به موقعیت بهتری منتقل می‌کند که این موضوع می‌تواند ظاهر آن‌ها و نحوه گاز گرفتن را بهبود بخشد و درعین‌حال تمیز کردن آن‌ها را آسان‌تر کند.

برخی از افراد دندان‌های جلویی بیرون‌زده دارند و این دندان‌های برجسته بیشتر احتمال دارد آسیب ببینند، اما درمان ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را دوباره به خط خود بازگرداند و برخورد فک بالا و پایین را اصلاح کند. اگر دندان‌ها به درستی به هم نرسند، می‌توانند به عضلات فک فشار وارد کنند و باعث مشکلات فک و مفاصل و گاهی سردرد شوند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا تمام این نواقص را برطرف کنید.

اهمیت انجام ارتودنسی و انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری سالم روی زمان و پول شما است اما نتایج آن می‌تواند زندگی را تغییر دهد. مراقبت‌های ارتودنسی گاهی به‌قدری ظریف هستند که به سختی متوجه آن‌ها می‌شوید اما باعث سلامت دندان‌ها می‌شوند. به‌طور قطع، یک لبخند زیبا در سن 60 سالگی به همان اندازه مهم است که در 16 سالگی! و انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند که بتوانید از این مزایا برخوردار شوید. مهم‌ترین دلایل انجام ارتودنسی به‌صورت زیر است:

    مشاهده پیشرفت بهبود دندان‌ها

    هدایت دندان‌ها به موقعیت ایده‌آل خود

    کنترل رشد صورت و فک

    کاهش خطر ابتلا به دندان‌های نهفته

    شناسایی مشکلات پنهان دندان

بسیاری از اوقات، بزرگسالان از دوران کودکی با مشکلات خاص ارتودنسی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که هرگز حل نشده اما مراقبت‌های ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را برطرف کند. برخی از فواید ارتودنسی در بزرگسالی عبارتند از:

    اصلاح مشکلات دندانی مادام‌العمر

    روش‌های درمانی محتاطانه

    افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس

ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی

آن دسته از بیمارانی که ارزش وقت گذاشتن برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی را می‌دانند، اطمینان دارند که انجام این کار به افزایش شانس داشتن یک تجربه دندانپزشکی خوب و دستیابی به نتایج مورد نظر کمک می‌کند. ماهیت مراقبت‌های ارتودنسی به گونه‌ای است که این برنامه‌های درمانی دارای فریم‌های زمانی طولانی هستند و به‌همین دلیل، مهم است که چه کسی را برای درمان انتخاب می‌کنید. برخی از ویژگی‌های بهترین متخصصان ارتودنسی که در بهترین مراکز ارتودنسی مشغول به کار هستند، عبارتند از:

 • دانش و تجربه مرتبط با ارتودنسی: بیمارانی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند، اگر بخواهند از تجربه رضایت بخشی برخوردار شوند، می‌توانند به تیم دندانپزشکان کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت به‌عنوان متخصصان دندانپزشکی واجد شرایط و دانش و تجربه مناسب، اعتماد کنند.
 • همدلی: بهترین متخصصان دندانپزشکی معمولا تلاش می‌کنند تا بیماران در وضعیتی راحت ویزیت و درمان شوند و بتوانند به سادگی درباره دغدغه‌های خود صحبت کنند. پزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر آیت همواره سعی دارند با نحوه توضیح روند درمان، گوش دادن به سوالات بیماران و رسیدگی به نگرانی‌های آن‌ها با بیماران همدلی کنند. هیچ قضاوتی از سوی پزشکان ما درباره بیماران وجود ندارد و نیازی نیست که بیماران از وضعیت دندانی خود احساس ناراحتی، شرم یا خجالت کنند.
 • صبر و شکیبایی: مراقبت‌های ارتودنسی راه حل سریعی نیستند و بیماران گاهی ممکن است از طولانی شدن روند اظهار خستگی کنند. در این شرایط دندانپزشک متخصص ارتودنسی باید با صبر و شکیبایی با بیماران برخورد کند و مشوق و حمایت‌کننده باقی بماند.
 • اشتیاق: اشتیاق یک ویژگی ذاتی است و در هیچ مدرسه‌ای نمی‌توان آن را آموزش دید. ارتودنتیستی که به درمان دندان‌ها علاقه دارد همیشه این اشتیاق را نشان خواهد داد. گرفتن دستمزد خوب یا به رسمیت شناخته شدن متخصص اگرچه جالب است اما یک متخصص ارتودنسی پرشور که عاشق کاری است که انجام می‌دهد، همیشه انگیزه خود را از نتایج نهایی و ایجاد تغییرات کیفی در زندگی افراد به دست می‌آورد. ارتودنتیست‌های خوب از کاری که انجام می‌دهند، لذت می‌برند و شغل‌شان برای آن‌ها اهمیت بالایی دارد.
 • قابل اعتماد بودن: درست مانند هر حرفه دیگر، قابل اعتماد بودن یک متخصص ارتودنسی نیز در درجه اول اهمیت قرار دارد. ارتودنتیست‌های خوب باید بتوانند اعتماد بیماران خود را جلب، اسرار آن‌ها را حفظ و از ایجاد هزینه‌های اضافی و نامربوط برای بیمار خودداری کنند.
 • فروتنی: ارتودنتیست‌های موفق متواضع هستند و به بیماران نشان می‌دهند که برایشان اهمیت دارند. آن‌ها اجازه نمی‌دهند چیزی در جلسه درمان بیمار وقفه ایجاد کند، مگر این‌که یک وضعیت اضطراری واقعی باشد. مبلمان مجلل یا آثار هنری گران‌قیمت در مطب یا کلینیک، نماد موفقیت دندانپزشک نیست بلکه کیفیت درمان، احترام به وقت بیمار و تمرکز بر نیازهای بیماران است که اولویت دارد.
 • تجربه و تخصص: بهترین متخصصین ارتودنسی همیشه مایلند دانش بیشتری در زمینه کاری خود کسب کنند و به‌طور مداوم مهارت‌ها و تکنیک‌های جدیدی را یاد می‌گیرند تا از تغییرات ‌روز عقب نمانند و مهم‌تر از همه، بهترین نتایج و مؤثرترین برنامه‌های درمانی را ارائه دهند.

پاسخ به مهم‌ترین سوالات درباره ارتودنتیست‌ها

چه وقت باید به یک متخصص ارتودنتیست مراجعه کنیم؟

معمولا دندانپزشک عمومی در صورت نیاز شما را به این متخصص ارجاع خواهد دهد. اما در صورت داشتن نامرتبی دندانی و یا ناهنجاری فکی نیاز است که خودتان به مطب این متخصصان مراجعه کنید. برای مثال اگر دندان‌هایتان کج است و به دلیل نامنظمی دندان‌ها در خوردن غذا، حرف زدن یا تنفس مشکل دارید یا زییایی چهره و لبخندتان به خاطر دندان و فک به خطر افتاده، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. علاوه بر این، کودکان را در سنین پایین و حتی قبل از در آمدن دندان دائمی به جهت پیشگیری از مشکلات ارتودنسی به یک متخصص  نشان دهید.

بهترین سن مراجعه به متخصص ارتودنسی چه سنی است؟

سنین 6 تا 8 سالگی می‌تواند به منظور پیشگیری از بروز مشکلات ارتودنسی بهترین سنین جهت مراجعه به متخصص اررتودنتیست باشد. اما برای شروع درمان اصلاحی سن مراجعه 10 تا 14 سالگی است.

اگر برای برطرف کردن مشکلات ارتودنسی به یک متخصص مراجعه نکنیم چه می‌شود؟

متاسفانه مشکلات مربوط به عدم تراز و هماهنگی دندان ها در صورت عدم توجه و رسیدگی به موقع می‌تواند بدتر و وخیم تر شود. چنانچه در اسرع وقت یا یک دکتر ارتودنسی دندان مراجعه نشود مشکل می‌تواند آنچنان وخیم شود که هزینه‌ها و مدت زمان درمان را افزایش دهد و سلامتی دهان، دندان و حتی گوارش و تنفس شخص به خطر افتد.

از کجا یک متخصص ارتودنسی خوب پیدا کنیم؟

از آنجا که طول درمان ارتودنسی نسبتا زیاد است و هزینه‌ها هم می‌تواند بالا باشد، بنابراین پیدا کردن یک متخصص خوب بسیار مهم است. برای پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب در کرج ، تهران و یا هر شهر دیگری می‌توانید معیارهای (نظرات و بازخورد مراجعان، دسترسی سریع و آسان، هزینه های معقول، مطب مجهز، کادر دستیاران با اخلاق و حرفه ای، تصاویر قبل و بعد درمان‌ها و …) را در نظر داشته باشید.

آیا متخصص ارتودنسی می تواند متخصص زیبایی دندان است؟

خیر هرچند که آن ها با انواع روش درمانی می‌توانند به اصلاح طرح لبخند کمک کنند اما آن‌ها متخصص زیبایی دندان نیستند. در واقع ترمیم و زیبایی دندان یک رشته تحصصی دیگر در دندانپزشکی است. نصب روکش، لیمنت دندان و پروسه هایی از این دست کار یک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان است نه یک ارتودنتیست.

منبع: وبسیات دکتر مبینا ملایی

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا