اقتصادیمطالب برتر

اوج قیمت شیبا چند بود؟

تاریخچه قیمت شیبا

به نقل از مارکت کپ شیبا در ۱ آگوست ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و در آن زمان، قیمت شیبا بسیار ناچیز و حدود ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۰۰۵۱ دلار بود. در ماه‌های اولیه عرضه، قیمت SHIB تغییر قابل‌توجهی نداشت و این ارز دیجیتال تا ماه آوریل سال ۲۰۲۱، یک روند قیمتی کاملاً خنثی به خود گرفت تا اینکه در آوریل ۲۰۲۱ و با داغ شدن بازار میم کوین‌های با تم سگ، شیبا هم مورد توجه‌ قرار گرفت. این یک فرصت عالی برای قاتل دوج کوین بود که با لیست شدن شیبا در صرافی بایننس (Binance) تقویت شد. با انتشار این خبر در ۱۰ می ۲۰۲۱، قیمت ارز SHIB در ۲۴ ساعت حدود ۱۱۴ درصد افزایش یافت و به ۰٫۰۰۰۰۳۵ دلار رسید.

پس از لیست شدن شیبا در صرافی بایننس، این دارایی بلافاصله به یک پدیده جهانی تبدیل شد. این ارز دیجیتال زمانی که مجله فورچون (Fortune) مقاله‌ای در مورد آن نوشت و بوترین، ۵۰ تریلیون واحد SHIB را به یک صندوق خیریه در هند اهدا کرد، بیشتر خبرساز شد. به دنبال هجوم سرمایه‌گذاران به این پروژه، توسعه‌دهندگان شیبا صرافی غیرمتمرکز شیباسواپ را در ژوئیه ۲۰۲۱ به طور رسمی راه‌اندازی کردند.

در سپتامبر ۲۰۲۱، صرافی کوین‌ بیس (Coinbase) هم شیبا را لیست کرد و در ماه اکتبر، درگاه پرداخت NowPayments نیز پشتیبانی از شیبا را اعلام کرد. در همان ماه، تیم شیبا مجموعه NFT شیبوشی‌ها را هم راه‌اندازی کرد و از آغاز آماده‌سازی‌ها برای توسعه بازی خود خبر داد. همه این عوامل دست به دست هم دادند و موجب رشد چشمگیر قیمت این رمزارز شدند، به طوری‌که قیمت SHIB با یک رشد سرسام‌آور توانست اوج تاریخی خود را در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ در حدود ۰٫۰۰۰۰۸۸ دلار به ثبت برساند.

اگرچه از آن زمان تاکنون، قیمت ارز SHIB به دلیل زمستان رمزارزی ۲۰۲۲ و عدم اطمینان در مورد وضعیت اقتصاد کلان، به طور پیوسته کاهش یافته، اما این ارز دیجیتال به لیست شدن در صرافی‌های مختلف ادامه داده و توسط پلتفرم‌های زیادی به عنوان روش پرداخت پذیرفته شده است. همچنین، اعضای جامعه شیبا به طور فعال در حال سوزاندن این ارز دیجیتال هستند. این موضوع نشان می‌دهد که شیبا هنوز حامیان خود را دارد و با وجود تمام اخبار منفی، همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

آینده ارز شیبا | اخبار شیبا اینو

پیش بینی قیمت شیبا

ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان هستند و پیش‌بینی قیمت آنها در طولانی‌مدت کار دشواری است. با این حال، برخی از تحلیلگران با استفاده از داده‌های تاریخی و تحلیل تکنیکال این کار را انجام می‌دهند. به عنوان مثال، تحلیلگران پلتفرم Changelly پیش‌بینی می‌کنند که شیبا سال ۲۰۲۲ را با متوسط قیمت ۰٫۰۰۰۰۱۴۴۱ دلار به پایان برساند. این تحلیلگران همچنین متوسط قیمت ارز SHIB را در سال ۲۰۲۳، برابر با ۰٫۰۰۰۰۲۱۳۵ دلار، در سال ۲۰۲۴، در محدوده ۰٫۰۰۰۰۳۱۰۳ دلار و در سال ۲۰۲۵، حدود ۰٫۰۰۰۰۴۳۷۹ دلار پیش‌بینی کرده‌اند. آنها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که متوسط قیمت شیبا در سال ۲۰۳۰، تا ۰٫۰۰۰۲۸۹ دلار افزایش یابد.

توجه به این نکته ضروری است که اکثر میم کوین‌ها با کاربرد محدود ایجاد می‌شوند و عمر کوتاه‌تری نسبت به ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت ‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) دارند. به همین دلیل، نباید فراموش کرد که معامله و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، به ویژه میم کوین‌ها، ریسک بسیار بالایی دارد.

همچنین، در نظر داشته باشید که عملکرد گذشته یک ارز دیجیتال، هرگز تضمینی برای نتایج آن در آینده نیست و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در مورد قیمت آینده و حتی قیمت لحظه ای شیبا ممکن است درست از آب در نیایند. بنابراین، هرگز بیش از آنچه را که می‌توانید از دست بدهید، در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری نکنید

قیمت لحظه ای شیبا اینو چگونه تعیین میشود و چطور تغییر میکند؟

همانند هر ارز دیجیتال دیگری، قیمت آنی شیبا هم توسط میزان عرضه و تقاضای بازار مشخص خواهد شد. البته ناگفته نماند که در دنیای امروز، انتشار توییت‌هایی از سمت افراد مشهور هم ممکن است به صعود و سقوط‌های ناگهانی دارایی‌های دیجیتال منجر شود! به همین دلیل است که تریدرهای حرفه ای علاوه بر تحلیل قیمت Shiba، اخبار مرتبط با آن را هم دنبال کرده و سعی می‌کنند تا حد ممکن بروز باشند.

مورد دیگری که می‌تواند قیمت Shiba Inu را تغییر دهد، کاربرد آن است. در حال حاضر می‌توانید در چند فروشگاه خاص با شیبا اینو خرید انجام دهید یا از آن برای انتقال ارزش استفاده کنید. علاوه بر این، متاورس شیبا اینو (SHIB – The Metaverse) هم به کاربران اجازه می‌دهد با توکن SHIB برای خرید شیبا اینو زمین اقدام کنند و همین باعث می‌شود صرفا با یک میم کوین عادی سر و کار نداشته باشیم. بنابراین اگر این متاورس در آینده به محبوبیت بیشتری دست پیدا کند و یا فروشگاه بیشتری قابلیت پرداخت با شیبا اینو را فراهم کنند، احتمالا تاثیر مثبت آن روی قیمت این ارز دیجیتال را مشاهده خواهیم کرد.

دلیل نوسان قیمت Shiba Inu چیست؟

قبل از هر چیز باید در نظر داشته باشید که وضعیت کلی بازار کریپتو، معمولا روی قیمت شیبا اینو و هر رمز ارز دیگری تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال اگر شاهد افت شدید قیمت بیت کوین و اتریوم باشیم که روی هم رفته معمولا بیش از 50 درصد از ارزش بازار کریپتو را در اختیار دارند، به احتمال زیاد نرخ لحظه ای شیبا هم به سرنوشت مشابهی دچار خواهد شد. از طرف دیگر انتشار اخبار مختلف، اقدامات توسعه‌دهندگان و حرکات نهنگ‌های بازار هم از جمله مواردی هستند که می‌توانند به نوسان قیمت این ارز دیجیتال منجر شوند.

البته نوسان قیمت یک دارایی لزوما چیز بدی نیست و تریدرهای زیادی از طریق آن سود به دست می‌آورند. در یک بازار پرنوسان مانند شیبا اینو، امکان انجام معاملات «پرریسک و پربازده» فراهم است. در همین راستا، کاربران می‌توانند از طریق وبسایت یا اپلیکیشن رسمی صرافی بیت 24 قیمت آنی و نمودار تغییرات شیبا اینو را به دلار و تومان مشاهده کنند و سپس برای انجام معامله تصمیم بگیرند. این اکسچنج سریع‌ترین روش با نرخ آنی را در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهد.

رشد قیمت رمز ارز شیبا اینو چگونه اتفاق افتاد؟

خالق شیبا اینو در ابتدای کار 50 درصد از موجودی کلی این رمز ارز را برای خالق اتریوم، یعنی ویتالیک بوترین، ارسال کرد. آقای بوترین نیز تصمیم گرفت 90 درصد از آن را (که بعدا میلیاردها دلار ارزش پیدا می‌کرد!) بسوزاند. 10 درصد باقیمانده نیز برای یک خیریه ارسال شد. خالق اتریوم دلیل این کارش را «عدم علاقه برای داشتن قدرت مرکزی»‌ عنوان کرد. پس از این اقدامات ویتالیک بوترین، قیمت Shiba برای مدتی روند نزولی پیدا کرد، اما جامعه کاربری توانست با خیریه مذکور به توافق برسد و در نتیجه قیمت به سطح قبلی بازگشت.

در اکتبر 2021 (مهر 1400) و پس از انتشار خبری مبنی بر احتمال قرار گرفتن شیبا اینو در لیست معاملاتی شرکت خدمات مالی رابین‌هود‌ (Robinhood)، قیمت این رمز ارز افزایش فوق العاده‌ای را تجربه نمود و ارزش بازار هم آن برای مدت کوتاهی از دوج کوین بیشتر شد. البته لازم به ذکر است که شرکت رابین‌هود علی‌رغم درخواست‌های بیش از 500 هزار کاربر، تا به امروز این ارز دیجیتال را در لیست معاملاتی خود قرار نداده است.

افزایش قیمت Shiba Inu در اکتبر 2021، باعث میلیاردر شدن کاربری شد که در تابستان 2020 حدودا 8 هزار دلار SHIB خریداری کرده بود. این سرمایه 8 هزار دلاری در زمانی که بالاترین قیمت تاریخی شیبا ثبت شد، 5.7 میلیارد دلار ارزش داشت. تاکنون هویت مالک این سرمایه هنگفت فاش نشده، اما بررسی داده‌های روی زنجیره‌ای نشان می‌دهد که چند هفته پس از انفجار قیمت شیبا، مقداری از دارایی موجود در کیف پول این کاربر به آدرس‌های دیگری ارسال شده است.

در پی افزایش ناگهانی نرخ آنی ارز ديجيتال شيبا، تعداد هولدرهای آن هم از مرز یک میلیون کاربر عبور کرد. در ضمن آمار وب‌سایت ویل‌استتز (WhaleStats) در نوامبر 2021 (آبان 1400) هم حاکی از آن بود که بیش از 20 درصد از سهم توکن‌های ERC20 نگهداری شده توسط بزرگترین کیف پول‌های اتریومی، به SHIB تعلق داشت. در ادامه شاهد افزایش کاربرد شیبا اینو به عنوان یک روش پرداخت بودیم. فروشگاه معتبر نیواگ (Newegg) در دسامبر 2021 (آذر 1400) با همکاری پلتفرم بیت‌پی (BitPay) امکان پرداخت هزینه سفارشات با SHIB را فراهم نمود. علاوه بر نیواگ، بیش از 500 کسب و کار دیگر مانند کوین گیت (CoinGate) و زن‌گو (ZenGO) هم پشتیبانی خود از شیبا اینو را اعلام کردند.

در سال‌های اخیر، تغییرات نرخ لحظه ای شیبا اینو بارها خبرساز شده و این ارز دیجیتال جایگاه نسبتا ثابتی در میان 20 ارز دیجیتال برتر بازار داشته است. در ضمن بد نیست بدانید که جامعه کاربری شیبا این رمز ارز را به عنوان «قاتل دوج کوین» و «پادشاه واقعی میم کوین‌ها» معرفی می‌کند.

منبع : coinmarketcap

دکمه بازگشت به بالا