استان ها

آهنگ پرشتاب تر توسعه در سمنان با ایجاد ۱۵۰ واحد R&D

به گزارش خبرگزاری مخبران استان سمنان ؛محمدرضا صادقی در گفت و گو با خبرنگاران به رشد پرشتاب واحدهای دانش بنیان در استان سمنان پرداخت و اظهار کرد: تا پیش از دولت آیت الله رییسی ۷۰ واحد دانش بنیان در استان مسقر بود که این واحدها طی این دو سال به ۹۰ واحد افزایش یافتند که گویای رشد ۲۷ درصدی در این بخش بودیم. همچنین با راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه در ۴۲ واحد دیگر در استان، شمار این شرکت ها در استان حدودا به ۱۵۰ واحد افزایش یافته است.

وی پیش بینی کرد: با راه اندازی این واحدها در استان زمینه حل مشکلات واحدهای صنعتی با حضور نخبگان جوان و از طریق روش های علم‌پایه بیش از پیش فراهم شود.

معاون اقتصادی استانداری سمنان همچنین از رشد ۲۸ درصدی واحدهای خلاق و فناور در استان خبر داد و گفت: استان سمنان پیش از این ۳۸۴ واحد خلاق و فناور داشته که با تلاش جهادی مسوولان و جذب سرمایه گذاران این واحدها امروز به ۴۸۷ واحد افزایش یافتند.

وی از بورسیه نخبگان به عنوان دیگر اقدام شاخص و موثر در استان نام برد و افزود: سهمیه استان سمنان در این بخش ۵۷ نفر اعلام شده است و قرار است که این سهمیه در کنکور امسال لحاظ و این نخبگان هم استانی از ابتدای سال تحصیلی پیش رو بورسیه شوند.

وی از اعلام نیاز واحدهای صنعتی و تولیدی استان و گزارش آن به سازمان سنجش خبر داد و اظهار کرد: علاوه بر این در قالب طرح ملی شهید احمدی روشن نیز برای حل مشکلات استان برنامه ریزی شده است.

وی از افزایش سهمیه استان در این طرح ملی خبر داد و گفت: قرار بود که در قالب این طرح ملی چهار مشکل و نیاز استان حل شود که با پیگیری های انجام شده از معاونت علمی رئیس جمهور، سهمیه استان از چهار طرح به ۱۹ طرح افزایش یافته است.

زنجیره ارزش راهبردی سمنان در”صنایع خودرویی” و “اقتصاد دیجیتال”

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان تصریح کرد: رشد و توسعه قابل توجه واحدهای تحقیق و توسعه ، توسعه واحدهای کاربردی در صنایع پیشران و همچنین توسعه کمی و کیفی واحدهای دانش بنیان در مراکز نوآوری و پارک های علم و فناوری و همچنین بهره گیری بیشتر از ظرفیت نخبگان در کنار افزایش سهمیه استان در طرح شهید احمدی روشن و بورسیه نخبگان و استعدادهای جوان استان و…زمینه را برای ارتقاء جایگاه استان و رشد و توسعه در استان بیش از پیش فراهم می کند.

وی از انتخاب دو رسته‌ زنجیره ارزش راهبردی برای استان به عنوان یک گام مهم برای توسعه پایدارتر در استان خبر داد و اضافه کرد: با توجه به زیرساخت های موجود در استان دو رسته ی: “صنایع خودرویی” و “اقتصاد دیجیتال” در استان انتخاب شده است.

صادقی به کارخانه های خودروسازی سبک و سنگین در استان اشاره و تصریح کرد: علاوه بر فعالیت این واحدهای صنعتی بزرگ در استان، تعدد واحدهای قطعه سازی در استان زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری بیشتر در صنایع خودرویی در استان فراهم کرده و از همین رو یکی از رسته های راهبری انتخاب شده در استان صنایع خودرویی است.

توسعه ۴۷۰ کیلومتر فیبر نوری در استان

وی همچنین به زیرساخت ها و ظرفیت بالای استان در اقتصاد دیجیتال پرداخت و گفت: وجود پارک “فاوا” در استان، برنامه ریزی انجام شده برای راه اندازی برج آی تی در استان که مجوزهای آن نیز اخذ شده، استقلال نظام صنفی رایانه استان که پیش از این ذیل نظام صنفی رایانه استان تهران بود در کنار ظرفیت های متعدد دیگر استان در این بخش زمینه را برای رشد بیشتر اقتصاد دیجیتال در استان پهناور سمنان فراهم کرده است. ضمن اینکه استان سمنان از توان و پتانسیل بالایی در این بخش فراهم است که انتشار اولین مجله با استفاده از هوش مصنوعی در سمنان نمونه ای از این ظرفیت ها است.

وی از انعقاد قرارداد با ایرانسل برای ایجاد ۴۷۰ کیلومتر فیبر نوری دیگر در استان به عنوان دیگر گام مهم استان در همین راستا نام برد و اظهار کرد: در قالب این تفاهمنامه قرار است که ایرانسل بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان در این بخش سرمایه گذاری کند تا فیبرنوری در جای جای استان ایجاد و زمینه برای شهر هوشمند در استان فراهم شود.

46

دکمه بازگشت به بالا