علمی و پزشکی

الزام دستگاه‌ها به ارایه برنامه جهت ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی

رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با اشاره به جلسه کمیته فنی ارتقای سلامت محصولات کشاورزی گفت: در این جلسه تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف شدند در مرحله اول، راهکارهای پیشنهادی و برنامه‌های خود را برای ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی منتخب، تا پایان سال جاری و سال ۱۴۰۳ به شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارائه کنند.

به گزارش مخبران، اولین جلسه کمیته فنی ارتقای سلامت محصولات کشاورزی در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی برگزار شد.

دکتر محمداسماعیل مطلق در این جلسه بر ضرورت سلامت سبزی، صیفی و میوه ها از نظر باقیمانده سموم و دفع آفات و نیترات حاصل از کودهای شیمیایی تاکید کرد و گفت: حفظ سلامت و ایمنی غذا یکی از الزامات دستیابی به امنیت غذایی در کشور به حساب می آید و لازم است در تمام زنجیره غذا از مرحله تولید تا مصرف دستگاه‌های اجرایی مربوطه به وظایف و تکالیف خود به دقت عمل کنند تا مردم کشور به غذای سالم دسترسی داشته باشند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی افزود: در پی تصویب سند ملی دانش بنیان امنیت غذایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند پشتیبان امنیت غذا و تغذیه در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی؛ رئیس جمهور، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را موظف کرده‌اند که اجرایی شدن سند ملی را رصد و گزارش پیشرفت اجرای سند در زمینه‌های مختلف از جمله سالم بودن محصولات غذایی و کشاورزی را به وی اعلام کند.

 رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: در این جلسه تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف شدند در مرحله اول، راهکارهای پیشنهادی و برنامه‌های خود را برای ارتقای سلامت ۸ محصول کشاورزی منتخب شامل سیب زمینی، پیاز، خیاز و گوجه فرنگی جالیزی و گلخانه ای، سیب درختی و پرتقال در قالب برش برنامه عملیاتی تا پایان سال جاری و سال ۱۴۰۳ به شورای عالی سلامت و امنیت غذایی ارائه کنند.

مطلق گفت: آموزش کشاورزان در زمینه استفاده صحیح از سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی، نظارت بر عرضه سموم دفع آفات و استفاده بهینه از سموم کم خطر، تجهیز آزمایشگاه‌های مواد غذایی برای تعیین میزان باقیمانده سموم و نیترات در این محصولات، ایجاد سیستم یکپارچه و هماهنگ و همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی برای حصول اطمینان از اینکه مردم کشور به غذای سالم دسترسی داشته باشند، ضروری است و این مهم با همکاری و مشارکت مردم و همکاری بین بخشی عملی خواهد شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا