بین الملل

بلینکن: پاسخ ما می‌تواند چند سطحی باشد/ منابع اطلاعاتی آمریکا: مدرکی از دستور تهران وجود ندارد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، پاسخ ایالات متحده به حمله مرگبار هواپیماهای بدون سرنشین علیه نیروهای آمریکایی در اردن می‌تواند چند سطحی و در یک بازه زمانی پایدار باشد.

به گزارش مخبران، بلینکن در کنار ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «این پاسخ می‌تواند چند سطحی باشد، در چند مرحله انجام شود و ادامه یابد.»

مقاومت اسلامی عراق شامگاه یکشنبه مسئولیت حمله به پایگاه آمریکایی «برج ۲۲» در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن را که بر اثر آن ۳ نظامی آمریکایی کشته و دستکم ۴۰ نفر هم زخمی شدند، برعهده گرفت.

پیش از این «جان کربی»، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته بود آمریکا به‌دنبال تشدید تنش در منطقه نیست.

کربی روز دوشنبه در پاسخ به این که آیا آمریکا با توجه به تکرار حملات نیروهای مقاومت منطقه علیه مواضع این کشور در پی در گرفتن جنگ غزه، حمله شدیدتری به منظور ایجاد بازدارندگی انجام می‌دهد، گفت: «ما الان در حال بررسی گزینه‌های پیش روی خود هستیم. مسلما، ما الان با وجود کشته‌شدن سه نظامی آمریکایی و مجروح شدن بیش از ۳۰ نفر، در موقعیت دیگری قرار داریم.»

کربی با اشاره این که «آمریکا در حال بررسی گزینه‌های خود برای پاسخ دادن» است، گفت: «چیزی را پیشتر از رئیس‌جمهور اعلام نمی‌کنم اما می‌توانم بگویم که او تعهداتمان نسبت به دفاع از خود، نظامیان و مواضعمان در منطقه را بسیار جدی می‌داند.»

کربی همچنین گفت آمریکا معتقد است گروه مقاومت «کتائب حزب‌الله عراق» حمله به پایگاه آمریکا در مرز اردن و سوریه را انجام داده است.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر آنچه «گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران» خواند را مسئول این حمله دانست.

هم‌زمان نیویورک تایمز به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا خبر داد، در حالی که ایران «تسلیحات، منابع مالی و گاهی اطلاعاتی» را به گروه‌های مقاومت ارائه می‌کند، اما هیچ مدرکی دال بر تصمیم گیری این کشور برای حملات وجود ندارد، «به این معنی که ممکن است از حملات آگاه نبوده باشد.»

ناصر کنعانی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران هم تاکید کرده بود، گروه‌های مقاومت در منطقه در تصمیمات و اقدامات خود از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند و جمهوری اسلامی ایران در تصمیمات گروه‌های مقاومت برای نحوه‌ حمایت از ملت فلسطین و یا دفاع از خود و مردم کشورشان در برابر هر گونه تجاوز و اشغالگری دخالتی ندارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا