فرهنگ و هنر

تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن

تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن

بهترین راهکار برای آشنایی با تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن، استفاده از تجربه داوطلبان موفق کنکور و استفاده از مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور است.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از آیدی نوین ، بهترین راهکار برای آشنایی با تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن، استفاده از تجربه‌ داوطلبان موفق کنکور و استفاده از مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور است. با توجه به فرصت کم برای خواندن همه دروس، رقابت شدید داوطلبان و منابع مختلف کنکوری لازم است که با این تکنیک‌های کاربردی آشنا شوید.

تجربه رتبه‌های برتر کنکور در سال‌های گذشته ثابت کرده است که فقط استفاده از منابع کمک‌درسی مختلف و مطالعه فراوان کافی نیست، برای کسب رتبه قابل‌قبول در کنکور رعایت چند نکته ضروری است، با پیروی از چند روش مهم و کاربردی که در ادامه بررسی خواهیم کرد موفقیت شما در کنکور سراسری تضمین می‌شود. مطمئن باشید که با استفاده از راهکار‌های ارائه‌شده، برای موفقیت در کنکور مسیر خود را هموارتر میکنید.

مهم‌ترین تکنیک‌های موفقیت در کنکور

با توجه به اهمیت زیادی که کنکور در سرنوشت و آینده افراد دارد، بسیاری از دانش‌آموزان از چند سال قبل برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی می‌کنند. مطالعه فراوان، هوش بالا و منابع کمک‌درسی همه در سایه یک برنامه‌ریزی اصولی و مناسب نتیجه دلخواه را در پی دارد. حتی ممکن است هر چه به زمان کنکور سراسری نزدیک‌تر می‌شوید استرس شما بیشتر شود و برای موفقیت در کنکور ناامید شوید، در این شرایط با کمک مشاوران تحصیلی می‌توانید آرامش خود را حفظ کرده و طبق برنامه‌ریزی درسی خود تا کنکور پیش بروید. در قسمت زیر سه مورد از کلید‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن کنکور را بررسی می‌کنیم.

برنامه‌ریزی دقیق و اصولی برای کنکور سراسری

اگر می‌خواهید در رشته و دانشگاه موردنظر خود پذیرفته شوید‌ باید از تکنیک‌های درستی پیروی کنید. مهم نیست که چقدر با‌انگیزه و مصمم هستید مهم داشتن دیسیپلین یا همان نظم است. در واقع نظم سرچشمه رشد است نه صرفا انگیزه. مهم نیست که مطالعه خیلی زیادی باشید، مهم کیفیت مطالعه و داشتن برنامه‌ریزی اصولی و استاندارد است.

در واقع داشتن برنامه‌ریزی دقیق و استاندارد در هر کاری ضروری است، مخصوصا برای داوطلبان کنکور سراسری که با استفاده از یک برنامه‌ریزی کاربردی و استاندارد بتوانند شانس قبولی و کسب رتبه بالا را افزایش دهند. آیدی نوین آموزش رایگان تدوین برنامه ریزی کنکور را در اختیار داوطلبان قرارداده و می‌توانید با استفاده از آن برای خود برنامه ریزی طراحی کنید. همچنین ما در ادامه این مطلب نیز نکات مهمی که در برنامه‌ریزی کنکور سراسری باید در نظر گرفته شود را بررسی می‌کنیم:

 • زمان مطالعه برای موفقیت در کنکور: یکی از دغدغه‌های داوطلبان کنکور سراسری که از مشاوران تحصیلی بسیار سوال می‌شود مدت زمان کافی برای مطالعه است. در واقع جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد و مدت زمان مطالعه برای هر دانش‌آموز با توجه به سطح علمی و هدف و انگیزه او متفاوت است. به‌خاطر داشته باشید که اگر هدف شما کسب رتبه بالا در کنکور سراسری است نیاز به تلاش و مدت مطالعه زیادی دارید.
 • پومودورو: روش پومودورو، یکی از روش‌های کارآمد مطالعه برای کنکور است. در این روش مطالعه، داوطلبان سه نوبت بیست دقیقه‌ای مطالعه کرده و بین هر نوبت پنج دقیقه استراحت می‌کند و بعد از آن نیم ساعت استراحت کرده و دوباره این پروسه را تکرار می‌شود. روش مطالعه دیگر که البته پرطرفدارتر از روش قبلی است یک ساعت مطالعه مفید و یک ربع استراحت مفید بعد از مطالعه می‌باشد.
 • زمان خواب در کنکور: خواب کافی نقش مهمی در سلامتی افراد دارد، مخصوصا افرادی که فعالیت ذهنی بالایی دارند نیاز به خواب کافی دارند. خواب، فرصتی برای بدن شما جهت پاکسازی سموم و ترمیم خود برای حفظ عملکرد سالم است. هر چه مدت طولانی به اندازه کافی نخوابید بدن، ذهن و خلق و خوی شما بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. با خواب کافی حافظه شما تقویت شده و اضطراب و استرس شما کم می‌شود.

تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن

میزان متوسط خواب برای یک فرد کنکوری حدود 6 ساعت است، این میزان خواب کیفیت مطالعه شما را افزایش می‌دهد. علاوه بر خواب کافی، داشتن خواب باکیفیت نیز مهم است. برای داشتن خواب باکیفیت در طول دوره کنکور بهتر است موارد زیر را دنبال کنید:

 1. زمان کافی برای خواب را در نظر بگیرید: حداقل 6 ساعت خواب در شب را در اولویت قرار دهید.
 2. برنامه خواب خود را حفظ کنید: هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و بیدار شوید، سعی کنید این برنامه خواب را هر روز مدنظر داشته باشید
 3. محیط خواب خود را بهینه کنید: زمان استفاده از صفحه نمایش را در هنگام خواب محدود کنید و اتاق خواب خود را خنک، تاریک و ساکت نگه دارید.
 4. یک برنامه روتین قبل از خواب ایجاد کنید: یک برنامه منظم قبل از خواب با فعالیت‌های آرام‌بخش، مانند حمام کردن، می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت خواب خود را افزایش دهید.
 5. از گذراندن وقت در رختخواب در بیداری خودداری کنید: از تخت خود فقط برای خواب استفاده کنید. اگر برای به خواب رفتن مشکل دارید، از رختخواب بلند شوید و اتاق خواب خود را ترک کنید تا زمانی که دوباره احساس خواب‌آلودگی کنید به رختخواب برگردید.
 6. بیرون بروید: سعی کنید در طول روز زمانی را در فضای باز و زیر نور خورشید بگذرانید.
 7. از چرت زدن در بعدازظهر و عصر خودداری کنید: چرت زدن در عصر را خیلی نزدیک به زمان خواب شبانه برنامه‌ریزی نکنید زیرا این کار باعث می‌شود که در شب خواب خوبی نداشته باشید.
 8. مراقب آنچه قبل از خواب مصرف می کنید باشید: اگر قبل از خواب مایعات زیادی می‌نوشید، ممکن است شب‌ها برای استفاده از دستشویی از خواب بیدار شوید. همچنین از مصرف کافئین که می‌تواند خواب شما را مختل کند خودداری کنید. برای آشنایی بیشتر با تکنیک‌های خواب کنکوری رتبه‌های برتر به آیدی نوین مراجعه کنید.

یادگیری تکنیک‌های تست زنی

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موفقیت در کنکور سراسری و کسب رتبه برتر، افزایش مهارت تست‌‌زنی است. از آنجایی که همه امتحانات در طول سال‌‌های تحصیلی به صورت تشریحی است برای موفقیت در کنکور باید مهارت کافی در تست‌‌زنی را به‌دست آورید. این موضوع اهمیت زیادی دارد چون تجربه ثابت کرده بسیاری از دانش‌آموزان سطح قوی به علت نداشتن مهارت کافی در تست‌‌زنی نتیجه دلخواه خود را در کنکور سراسری کسب نکنند. در ادامه مطلب، قصد داریم با روش‌های افزایش مهارت تست‌‌زنی در کنکور آشنا شویم؛

 • تمرین مداوم و مستمر: برای اینکه بتوانید خیلی سریع نکته‌های هر تست را تشخیص دهید و گزینه صحیح را انتخاب کنید لازم است تمرین زیادی داشته باشید. استفاده از منابع تستی معتبر و استاندارد یکی از روش‌های کاربردی در افزایش تسلط بر مطالب و مهارت تستی زنی است‌.
 • شرکت در کنکورهای آزمایشی: داوطلبان کنکور سراسری با شرکت در آزمون‌های آزمایشی، علاوه بر اینکه با نحوه سوالات کنکور سراسری آشنا می‌شوند، پی به نقاط ضعف و قوت خود می‌برند و مهارت تست‌‌زنی خود را بالا می‌برند.
 • استفاده از کرنومتر: با کمک کرنومتر می‌توانید سرعت تست‌‌زنی خود را افزایش دهید، با استفاده از کرنومتر مدت زمان مشخصی را برای پاسخگویی تست‌ها مشخص می‌کنید و در نتیجه با تکرار و تمرین سرعت تست‌‌زنی شما بیشتر می‌شود.
 • تکنیک‌ استفاده از دو خودکار: برای انجام این تکنیک نیاز به دو خودکار آبی و قرمز دارید، در هنگام تمرین تست‌زنی، تست‌هایی که در زمان استاندارد پاسخ دادید با خودکار آبی و سوالاتی که خارج از تایم پاسخ دادید با خودکار قرمز مشخص می‌کنید تا در نهایت زمان و سرعت تست‌‌زنی خود را تحلیل کنید.
 • استفاده تکنیک‌های پیشرفته تست زنی: از تکنیک‌های پیشرفته تست‌‌زنی که سرعت شما را بیشتر می‌کند روش‌های تست‌‌زنی معکوس، تکنیک‌ حذف گزینه و تکنیک‌ ضربدر و منها است‌.

مدیریت زمان در کنکور سراسری

مدیریت زمان در کنکور سراسری، یکی از تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن است. بنابراین لازم است با یاد گرفتن روش‌های مدیریت زمان در کنکور به همه سوالات تا حد امکان پاسخ دهید.

تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن

 • پاسخگویی به سوالات آسان: حتما می‌دانید که همه سوالات ساده، متوسط و دشوار کنکور سراسری از امتیاز یکسانی برخوردار هستند، بنابراین بهتر است ابتدا به سوالات ساده کنکور پاسخ داده و سوالات مشکل و وقت‌گیر را با علامت مشخص کنید و در ادامه به سوالاتی که وقت‌گیر هستند بپردازید. شروع پاسخگویی با سؤالات آسان به شما این امکان را می‌دهد که زمان خود را با دقت تقسیم کنید و مهم‌تر از آن، اعتماد به نفس شما را با پیشرفت در امتحان افزایش می‌دهد. این راهکار اعتماد به نفس شما را برای عملکرد بهتر در طول آزمون کنکور افزایش می‌دهد.
 • از فکر کردن بیش از حد به سوالات خودداری کنید: دانش آموزان اغلب در تلاش برای یافتن پاسخ برای یک سوال بسیار خسته می‌شوند. ثابت ماندن روی سوالات برای مدت طولانی در طول کنکور می‌تواند زمان شما را هدر دهد. در عوض، به سراغ سؤال دیگری بروید و اگر زمان باقی مانده بود، بعداً به سراغ سوال مشکل بازگردید.
 • فراموش نکنید که کسب مهارت در تست‌زنی و مدیریت زمان نیاز به تمرین مستمر و شرکت در آزمون‌های مختلف دارد. با شرکت در آزمون‌های آزمایشی مختلف می‌توانید مهارت تست‌‌زنی خود را به مرور افزایش دهید.

در پایان مطلب تکنیک‌های موفقیت در کنکور و رتبه برتر شدن بهتر است بدانید با اینکه قبولی و رتبه برتر شدن در کنکور کار آسانی نیست، اما با آشنایی و انجام تکنیک‌های استاندارد به شیوه صحیح در آموزش برنامه‌ریزی آیدی نوین می‌توانید مهارت‌های لازم برای موفقیت در کنکور را کسب کنید. 

دکمه بازگشت به بالا