دوئل دوباره یزدانی – قاسم‌پور نزدیک‌تر از همیشه؛ مربی هادی وفایی‌پور حق دارد یا مربی حسن یزدانی؟

دوئل دوباره یزدانی – قاسم‌پور نزدیک‌تر از همیشه؛ مربی هادی وفایی‌پور حق دارد یا مربی حسن یزدانی؟

از همان ابتدا معلوم بود قاسم‌پور حتی زمانی که می‌خواست در جام‌جهانی آمریکا برای اولین بار در ۹۷ کیلوگرم مقابل کایل اسنایدر قرار بگیرد، نیم‌نگاهی هم به وزن المپیکی ۸۶ کیلوگرم دارد، حالا هم هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده که صدای مربی یزدانی درآمده است!

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، کدام مربی و کدام فدراسیونی است که قهرمان فنی و ستاره‌ای، چون کامران قاسم‌پور را در اختیار داشته باشد و بخواهد در سال المپیک قیدش را بزند؟

کشتی‌گیری از یک استان، یک شهر و به نوعی یک باشگاه با حسن یزدانی، که سال‌ها زیر سایه قهرمان ۹ مداله کشتی ایران ماند و بعد از آن برای آنکه کیفیت طلاهایش از امید‌های جهان به بزرگسالان جهان برسد، تغییر وزن داد و دو سال متوالی با اقتدار و نمایشی بی‌نظیر صاحب نشان طلای جهانی در وزن ۹۲ کیلوگرم شد.

امسال هم که در بلگراد به دلیل آسیب‌دیدگی غایب بود، طلای مفتی به رضابک آیتموخان قزاق رسید و بعد از آن استارت کار خود را در چرخه المپیک، در وزن ۹۷ کیلوگرم زد.

همان وقت هم شاید به نوعی این یک تصمیم اشتباه بود که کامران قاسم‌پوری که حتی هنوز وزنش ایده‌آل ۹۲ کیلوگرم نیست و در مصاف با حریفانش شاخصش در این وزن، مشخصا به لحاظ وزنی کمتر است، در ۹۷ کیلوگرم که به کشتی سنگین‌وزن کاملا نزدیک است کشتی بگیرد؛ اما این تصمیم گرفته شد و او به تورنمنت زاگرب رفت.

بار دیگر به اسنایدر آمریکایی باخت و کشتی‌گیران درجه دو و سه این وزن را هم صرفا به خاطر هوش و سرعت بالایش در کشتی با برد پشت سر گذاشت که قطعا اینها برای مصاف با کشتی‌گیران درجه یک ۹۷ کیلوگرم از جمله اخمد تاج‌الدینوف بحرینی، عبدالرشید سعدالله‌اف روسی و ماگومدخان ماگومدوف آذربایجانی کافی نیست.

در شرایطی که امیرعلی آذرپیرا با شکست اسنایدر، قهرمان ۹۷ کیلوگرم تورنمنت زاگرب شد، کامران قاسم‌پور هم عنوان سومی را از آن خود کرد تا نفر دوم این وزن محسوب شود و همان وقت قرار شد در مسابقات قهرمانی آسیا کشتی بگیرد.

کادرفنی تیم ملی قصد داشت این کشتی‌گیر را در جام یاشاردوغو هم در وزن ۹۷ کیلوگرم محک بزند که باتوجه به عمل فتق کامران، این موضوع منتفی شد.

حالا دیگر بیش از هر زمان دیگری صحبت از بازگشت این کشتی‌گیر به ۸۶ کیلوگرم مطرح شده و همین موضوع صدای همت مسلمی مربی حسن یزدانی را درآورده است؟

اما کجای این ماجرا می‌تواند حقی برای اعتراضِ مربی حسن یزدانی ایجاد کند؟ اینکه حسن یزدانی کتفش را جراحی کرده و کیفیت بازگشتش بر همه پوشیده است، در عین حال کادرفنی تیم ملی در چرخه المپیکی باتوجه به جراحی کتف، برای این کشتی‌گیر هم شرایط ویژه در نظر گرفت و او می‌تواند صرفا با اعزام به یک تورنمنت و یا مسابقه رودررو، کار ملی‌پوش شدن خودش را تکمیل کند.

از آن سو، کامران قاسم‌پور هم مهره‌ای نیست که بشود به این راحتی از او گذشت، برای قهرمانِ جهان که طی چند سال اخیر نمایشی کم نقص در ۹۲ کیلوگرم مقابل حریفان ارائه کرده و همه به قابلیت‌های فنی او اذعان دارند که برخی پا را از این فراتر گذاشته و عنوان می‌کنند او می‌تواند در مقایسه با حسن یزدانی کشتی بهتری مقابل دیوید تیلور بگیرد.

خصوصا آنکه در آخرین مصاف که یک‌طرفه‌ترین مصاف دو کشتی‌گیر در سال‌های اخیر هم بود و با ضربه فنی شدن حسن یزدانی به پایان رسید، حریف آمریکایی برای پنجمین بار نماینده ۸۶ کیلوگرم ایران را شکست داد.

کجای این ماجرا بی‌عدالتی در خصوص حسن یزدانی اتفاق افتاده است؟ اگر کسی بخواهد معترض باشد، هادی وفایی‌پور، کشتی‌گیر تنهایی است که در این سال‌ها کسی از استان و مربیان هم‌استانی‌اش از او حمایت ویژه‌ای نکرده و در غیاب حسن یزدانی، قهرمان کشور شده و در تورنمنت یاشاردوغو نیز به مقام قهرمانی رسیده است.

اگر مربی وفایی‌پور مصاحبه کند و پیش از وقوع اتفاق، بخواهد با حمایت از این کشتی‌گیر، راه را بر انتخابِ بدون مسابقه ملی‌پوش ۸۶ کیلوگرم ببندد، رواتر از آن است که همت مسلمی بخواهد نقد تندی علیه حضور کامران قاسم‌پور در ۸۶ کیلوگرم داشته باشد.

آن هم زمانی که هنوز مشخص نیست حسن یزدانی بعد از جراحی کتف قادر به بازگشت به تشک کشتی هست یا نه.

دکمه بازگشت به بالا