اقتصادی

دو برابر شدن حجم تجارت ایران با برزیل در یک سال گذشته

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «آخرین وضعیت روابط اقتصادی کشورمان با آمریکای لاتین» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد. و با حضور اعضای ستاد متشکل از مدیران سازمانهای ذیربط.

به گزارش مخبران، مهدی صفری در این دیدار با اشاره به ظرفیت های اقتصادی در منطقه آمریکای لاتین بر لزوم برنامه ریزی برای استفاده حداکثری از این ظرفیت ها تاکید و ابراز امیدواری کرد با هماهنگی های لازم بین بخش های مختلف این امکان فراهم شود. وجود داشته باشد. می توان سریعتر ایجاد کرد.

پتروشیمی و فرآورده های نفتی، کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع دستی و خدمات مهندسی از جمله نیازهای کشورهای منطقه است که جمهوری اسلامی ایران در تامین آن ها نقش اساسی دارد.

همچنین مدیرکل آمریکایی وزارت امور خارجه با اشاره به دوبرابر شدن حجم مبادلات تجاری با برزیل در سال گذشته، درخواست دریافت خدمات و کالاهای مهندسی از ونزوئلا و تمایل به گسترش سطح روابط اقتصادی با کوبا افزود: فضا و پتانسیل همکاری با کشورها این حوزه بسیار وسیع است و با برنامه ریزی مناسب می توان از آن حداکثر استفاده را کرد.

همچنین در این دیدار با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و مجارستان، آمادگی این کشور برای همکاری های دوجانبه در زمینه های آموزشی، کشاورزی و اقتصادی اعلام شد که در طول سال جاری اجرایی خواهد شد. بازدید کنید. وزیر کشاورزی مجارستان اوایل سال آینده به تهران می آید.

صفر در خاتمه با اشاره به اینکه چندین کشور اروپایی دیگر تمایل به برقراری روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران دارند، از مسئولان ذیربط خواست با جدیت موضوع تشکیل کمیسیون های مشترک برای روابط اقتصادی با سایر کشورها و انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادها را پیگیری کنند. عملیات باید به صورت مرحله ای انجام شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا