اقتصادی

متوسط قیمت خرید محصولات از کشاورز اعلام شد/ کاهش ۱۸ درصدی قیمت برنج

طبق اعلام مرکز آمار، در پاییز امسال، در بخش غلات متوسط قیمت ذرت دانه‌ای که از کشاورز خریداری شده( سر خرمن) ١٢,١ درصد افزایش داشته اما متوسط قیمت برنج نیز نسبت به فصل پاییز سال قبل، کاهش ١٧.٩ درصدی نشان داده است.

به گزارش مخبران، در پاییز سال ١٤٠٢، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه­‌ای ١١٣٠٢٣ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ١٤٠١، معادل ١٢,١ درصد افزایش داشته است. همچنین متوسط قیمت ­برنج ٦٩٨٨٣٢ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل، کاهش ١٧.٩ درصدی نشان داده است.

در بخش حبوبات، در فصل پاییز ١٤٠٢ متوسط قیمت لوبیا قرمز ٥٢٥٢٨٣ و لوبیا چیتی ٥٧٧٩٥٢ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ­ترتیب ٤٥,٢ و ٢٤.٣ درصد افزایش نشان می­ دهد.

در بخش محصولات جالیزی، در سه ماهه سوم سال ١٤٠٢، متوسط قیمت هندوانه ٤٠٣٨٦ و خیار ١٢٤١٣٠ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل به ترتیب ١,١ و ٣٥.٤ درصد افزایش داشته‌­است و متوسط قیمت خربزه ١١٣٥٨٦ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل ٦٧.٥ درصد افزایش داشته­‌است.

در بخش سبزیجات، در پاییز ١٤٠٢، متوسط قیمت گوجه‌­فرنگی ٦٩٨٤٩ و پیاز ٧٦١٤٠ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب  ٦٠,٦ و ٣.٢ درصد افزایش داشته‌­است. به‌­علاوه، متوسط قیمت سیب­ زمینی ٦٣٣١٨ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ١٤٠١، معادل ٣٥.٢ درصد کاهش داشته‌­است. همچنین متوسط قیمت بادمجان ٩٤٧٥٦ ریال بوده که به این ترتیب نسبت به پاییز سال قبل ١٠٠.٤ درصد افزایش داشته‌­است.

در بخش محصولات علوفه‌ای، در سه ماهه سوم سال ١٤٠٢، متوسط قیمت یونجه ٩١١٣٥ و ذرت علوفه‌­ای ٢٣٣٣٠ ریال بوده که نسبت به پاییز ١٤٠١، به ترتیب ٥٧,٢ و ١٠١.٩ درصد افزایش داشته‌­است.

در بخش میوه‌های هسته‌دار، متوسط قیمت انار ١٥٤٦٨٣ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ٤٥,٨ درصد افزایش نشان می ­دهد.  

در بخش میوه‌های دانه­‌دار، در پاییز ١٤٠٢، متوسط قیمت سیب درختی ١٨٠٦٠٥ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٣٣,٨ درصد افزایش داشته و متوسط قیمت انگور ١٩٤٧٦٥ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل ٤٩.٤ درصد افزایش داشته­‌است.

در بخش دامداری سنتی، در سه ماهه سوم سال ١٤٠٢، متوسط قیمت یک کیلوگرم گوسفند و برة پرواری زنده ٢١٦٠٨٢٢ ریال و یک کیلوگرم گاو پرواری زنده ١٩٧١١٠٨ ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ١٥٣,٧  و ١٣١.٤ درصد افزایش نشان می­دهد.

در بخش فرآورده‌های دامی سنتی، در پاییز ١٤٠٢، متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گوسفند ٢٨٣٦٦٥ ریال و متوسط قیمت یک کیلوگرم شیر گاو ١٥١٢٥١ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ١٤٠١ به ترتیب ٢٦,٣ و ٢٥.٥ درصد افزایش نشان می­دهد.

در بخش هزینة خدمات ماشینی، در سه ماهه سوم سال ١٤٠٢، هزینة شخم زمین زراعی آبی ١٤٣٨٨٢٨٨ ریال در هر هکتار و هزینة شخم زمین زراعی دیم ١١٢٦٩٢٢٦ ریال در هر هکتار بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب ٤٨,٦  و ٦٠.٣ درصد افزایش داشته­‌است.

در بخش دستمزد نیروی کار، در پاییز ١٤٠٢، متوسط دستمزد روزانه کارگر میوه ­چین مرد ٤٣٩٠١١٠ ریال و متوسط دستمزد روزانه کارگر میوه‌چین زن ٣٤٧٨١١٨ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال ١٤٠١ به ترتیب ٤٥,٥ و ٤٦.١ درصد افزایش داشته است. در این فصل، متوسط دستمزد روزانه کارگر تنک‌­کار مرد ٣٥٥٣٦٩١ ریال و متوسط دستمزد روزانه کارگر تنک‌کار زن ٢٤٥٨٩٩٦ ریال بوده که نسبت به پاییز سال قبل به ترتیب ٤٦.٦ و ٣٢.٩ درصد افزایش داشته‌­است.    

انتهای پیام 

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا