عمومی

نهادینه‌سازی فرهنگ صلح موجب ایجاد نشاط اجتماعی می‌شود – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی صبح پنج شنبه در دومین همایش صبر استان ضمن دعوت از آحاد مردم استان به صلح، سازش و مودت، اظهار کرد: اگر فرهنگ صلح و سازش در جامعه نهادینه شود، معضل اطاله دادرسی و هزینه‌های مادی و معنوی ناشی از رسیدگی‌های قضائی به‌صورت ملموسی کاهش خواهد یافت.

وی اجر و پاداش عمل و فعالیت صلح یاران را بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود: اگر مردم گرایش به صلح و سازش داشته باشند، قسمت اعظم هزینه‌های مادی و روحی که بر اثر اختلاف و تنازع میان آنها وارد می‌شود، کاسته خواهد شد.

وی تاکید کرد: استان کردستان از لحاظ تعداد صلح یاران در کشور رتبه ممتازی در کشور دارد و از معاونت حل اختلاف استان انتظار می‌رود تا ارجاع پرونده‌ها به صلح یاران ضابطه مند شود.

رئیس کل دادگستری استان کردستان خطاب به صلح یاران تصریح کرد: در حرفه و عمل خود حساسیت زیادی به خرج دهید و با جدیت و در راستای ایجاد صلح و سازش در جامعه تمام تلاش خود را بکار گیرید.

تنزل ارزش‌های اسلامی منشأ تشکیل پرونده‌های قضائی در جامعه

حجت‌الاسلام حسینی ریشه و منشأ تشکیل پرونده‌های قضائی در جامعه را سه عامل مشکلات اقتصادی، کم کاری دستگاه‌های اجرایی در انجام وظایف محوله و همچنین تنزل و افت ارزش‌های اسلامی و آموزه‌های اخلاقی در جامعه بیان کرد.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: باید تلاش شود تا ریشه و منشأ تشکیل پرونده در جامعه خشکانده شود چرا که اگر این مسئله حل نشود در صورتی که امکانات و نیروی انسانی قوه قضائیه نیز چند برابر شود، باز هم ورودی پرونده‌ها به دادگستری کاهش نخواهد یافت.

عالی‌ترین مقام قضائی استان اضافه کرد: حل معضل اطاله دادرسی و عدم اتقان آرای قضائی و همچنین هزینه‌های تحمیلی شده دادرسی به مردم تنها و تنها از طریق نهادینه سازی فرهنگ صلح و سازش در جامعه میسر است و اگر مردم اخلاق مدارتر و صاحب گذشت و ایثار شوند جامعه‌ای عاری از جرم تجلی پیدا می‌کند.

ارجاع ۴ هزار پرونده به صلح یاران

بهادر اسدی معاون حل اختلاف استان کردستان از ارجاع ۴ هزار پرونده در سال جاری به صلح یاران خبر داد و اظهار داشت :۶۰ درصد از این تعداد پرونده‌ها منجر به صلح و سازش میان طرفین دعوی شده است.

وی همچنین از فعالیت ۱۵۰۰ صلح یار و تشکیل ۴۰ هیأت صلح در استان خبر داد و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۲ نفر از محکومین به قصاص نفس در استان با پادرمیانی صلح یاران و متنفذین از دار مجازات رهایی یافته‌اند.

در این مراسم همچنین از صلح یاران برتر در حوزه‌های مختلف تجلیل شد.

دکمه بازگشت به بالا