۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

مخبران/کهگیلویه و بویراحمد فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: تاکنون بیش از ۳۰۰هزار متر مربع آسفالت، بهسازی و ساماندهی معابر روستایی در این شهرستان انجام شده است.

شهرام مهدوی مطلق، فرماندار شهرستان بویراحمد به همراه پرویز حقیقت، معاون سیاسی فرمانداری از دفتر مخبران در یاسوج بازدید ودر گفت و گو با خبرنگار مخبران اظهار کرد: خبرگزاری مخبران جایگاه خوب و معتبری در حوزه خبری کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد دارد.

وی اظهار کرد: مهمترین عملکرد دولت در شهرستان بویراحمد تمرکز بر رویکرد بوده است، چون در یک دولت مکتبی و مردمی با شعارهایی که رئیس جمهور دادند پایه و اساس عملکرد در رویکرد است.

مهدوی مطلق افزود: رویکردی که داشتیم تجمیع نظام مسایل و و اولویت بندی مسایل و اقدام برای حل مسایل براساس اولویت خواهد بود.

فرماندار شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: رویکرد دوم ما مردمی بودن است تمام تلاش‌مان این بود که اگر فاصله ای بین خودمان و مسئولان با مردم هست برداشته شود و مردم به راحتی با مسئولان ارتباط داشته باشند و درب اتاق مسئولان به روی مردم باز باشد.

مهدوی مطلق تصریح کرد: شهرستان بویراحمد دارای ظرفیت های خاصی است که اولویت بندی نشده بود، یکی از این ظرفیت ها بخش کشاورزی و دامپروری بود که در دستور کار ما قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ظرفیت آب مکمل ظرفیت کشاورزی است، ادامه داد: بیشترین حجم برخی محصولات کشاورزی همچون برنج و حبوبات را در شهرستان بویراحمد داریم. کشت دیم، بهسازی و بازسازی کانال‌های آب کشاورزی، ساماندهی به جایگاه های عشایر و دسته بندی کردن مشکلات عشایر و روستائیان در دستور کار قرار گرفت.

۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

فرماندار شهرستان بویراحمد عنوان کرد: سد شاه قاسم یاسوج بعنوان یک ظرفیت آماده برای رونق کشاورزی در شهرستان است که انتقال آب های سطحی و روان آب ها به این سد در دستور کار قرار گرفته و ردیف اعتباری در نظر گرفته شده است. 

مهدوی مطلق تاکید کرد: پمپاژ اراضی کشاورزی مختار و نقاره‌خانه در دستور کار قرار دارد که پمپاژ مختار نیاز به توسعه و اخذ مجوزات لازم داشت که این مجوزات گرفته شد و امسال عملیات اجرایی آن آغاز می شود و بیش از ۱۰۰۰هکتار از اراضی کشاورزی منطقه زیر کشت می رود.

وی اظهار کرد: سدهای کوچکی همچون سد پراشکفت و لوداب را در حوزه آبخیزداری در حال پیگیری هستیم که در حوزه کشاورزی و گردشگری ظرفیت بالایی را ایجاد می کنند.

فرماندار شهرستان بویراحمد با اشاره به ضرورت اصلاح کشت سنتی و تغییر الگوی کشت در شهرستان بویراحمد تصریح کرد: بیشتر کشت در شهرستان بویراحمد سنتی است که باید تغییر کند.

مهدوی مطلق عنوان کرد: خدمات به روستاها در اولویت کاری ما قرار گرفت و بیشترین حجم اعتبار را به این بخش هدایت کردیم بطوری که تاکنون بیش از ۳۰۰هزار متر مربع آسفالت، بهسازی و ساماندهی معابر روستایی را داشته ایم که بخش عمده این مهم در سرودهای شمالی و جنوبی اجرا شد.

وی ادامه داد: در همه روستاهای شهرستان برای بازنگری طرح هادی قرار داده ایم تا با خدمات رسانی مهاجرت معکوس شکل بگیرد.

فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: در زمینه راه روستایی همه روستاهای مناطق محروم شهرستان که نیاز به بهسازی و بازگشایی و احداث جاده داشتند در دستور کار قرار گرفتند و ۳۶ راه دسترسی روستاها در این زمینه فعال شده اند.

۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

مهدوی مطلق با اشاره به مشکل بحران فضای آموزشی در شهرستان بویراحمد افزود: امسال ۳۰ مدرسه یک کلاسه تا ۹ کلاسه افتتاح شده است تا بخشی از مشکلات فضای آموزشی حل شود.

وی اظهار کرد: بخشی از بحران فضای آموزشی در شهرستان بویراحمد ناشی از مهاجرت پیش بینی نشده است، سقف مهاجرت بیش از پیش بینی هاست و این شهر یاسوج اولین شهر مهاجر پذیر کشور است که مهاجرت معکوس ندارد. سرانه ها در این شهر بخصوص از سوی تعاونی های مسکن رعایت نشدند، در حومه و اطراف شهر سرانه نداریم و همین امر باعث بحران فضای آموزشی شده است همچنین علاوه بر جمعیت، تراکم در سطح شهر یاسوج متناسب با سرانه نبوده است و مجوز  ساخت واحدهای مسکونی چندین طبقه داده شد بدون اینکه سرانه رعایت شود.

فرماندار شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: برای جبران بخشی از این بحران از ظرفیت ها و خیرین استفاده کردیم و هم اکنون با کمبود زمین مواجهیم.

مهدوی مطلق تصریح کرد: میانگین حضور دانش آموز در کلاس های درس شهرستان بویراحمد ۴۰ دانش آموز است که این مسأله آموزش را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی ادامه داد: پل و تقاطع مهریان در حال ساخت است و پل دوم بنسنجان طی هفته دولت امسال کلنگ زنی شد.

فرماندار شهرستان بویراحمد عنوان کرد: بخشی از مشکلات پروازهای یاسوج به ساختار فرودگاه و جایابی فرودگاه برمی گردد و هواپیماهای خاص خود را می خواهد و همه تلاش و پیگیری ما این بود که مشکل پرواز های یاسوج رفع شود امیدواریم تا پایان پاییز پروازهای فرودگاه یاسوج افزایش یابند.

مهدوی مطلق در زمینه نداشتن بالگرد هوایی اورژانس تاکید کرد: همه مسئولان استان و فرمانداران پیگیر این مهم هستند و وزیر بهداشت نیز قول هایی داد اما فرآیندهایی دارد که باید طی شود.

۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

وی اظهار کرد: نهضت ملی مسکن در شهر یاسوج با کندی مواجه بود. در این شهر هشت هزار نفر متقاضی مسکن وجود دارد، با یک مالک زمین توافق شده که دلیل تاخیر در عملیات ساخت آماده سازی مقدمات و مصالح لازم برای این تعداد واحد مسکونی است که مقدمات در حال انجام است و در آینده نزدیک عملیات ساخت با راه اندازی یک کارخانه شن و ماسه در محل پروژه، شروع می شود.

فرماندار شهرستان بویراحمد در خصوص انتخابات ۱۱اسفندماه گفت: چهار رکن سلامت، مشارکت، رقابت و امنیت که مقام معظم رهبری فرمودند مشعل ماست.در مسیر آماده شدن برای برگزاری انتخابات  ستاد انتخابات و کمیته های شهرستان بویراحمد تشکیل شد و آموزش های لازم داده شد. وی ادامه داد: در سطح حوزه انتخابیه شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون ۱۵۰ نفر پیش ثبت نام کرده اند.

مهدوی مطلق افزود: در آینده نزدیک نیز طبق تقویم زمانی انتخابات هیئت های اجرایی شهرستان تشکیل خواهد شد. باید دسترسی مردم به شعب اخذ رای را بهتر کنیم تا تعداد شعب اخذ رای در شهرستان بیشتر می شود.

وی در رابطه با سلامت انتخابات اظهار کرد: سلامت انتخابات در ساختار برگزاری انتخابات جمهوری اسلامی تضمین شده است، بنابراین سیستم برگزاری انتخابات طوری هست که مجری انتخابات نمی تواند دخل و تصرفی در انتخابات کند و اگر کسی غیر از این بگوید اجحاف است. رفتار ما ان‌شاءالله نشان خواهد داد که دغدغه سلامت انتخابات را داریم.

۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

فرماندار شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ درآمدی از گردشگری در شهرستان بویراحمد نداشته ایم، برای معرفی و تبلیغ ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری کار خاصی نشده است، طرح جامع گردشگری شهرستان بویراحمد تهیه و تدوین شده و به استان جهت تایید ارسال شده است.

مهدوی مطلق در رابطه با نبود سینما در سطح شهر یاسوج تصریح کرد: ساخت سینما در این شهر نیاز به سرمایه گذار دارد که البته اقداماتی انجام شده و در حال فعالیت هستند.

به گزارش مخبران، وی ضمن انتقاد از نبود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان بویراحمد بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد نداریم و به همین خاطر متولی جهت تقویت حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان بویراحمد وجود ندارد.

۳۰۰هزار متر مربع آسفالت بهسازی و ساماندهی معابر روستایی شهرستان بویراحمد

همچنین سید داود موسویان، رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در ادامه این نشست گفت: این نهاد انقلابی در زمینه های مختلف از جمله آموزش، پژوهش، فرهنگی و اشتغالزایی فعالیت دارد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی نهاد عمومی غیردولتی است که سالانه ۲۰ درصد بودجه این نهاد توسط دولت پرداخت می شود و مابقی باید درآمدزایی داشته باشد.

موسویان با بیان اینکه نرخ معلولیت در استان کهگیلویه و بویراحمد ۳ درصد است، اظهار کرد: درحالی که میانگین نرخ معلولیت کشور ۱.۴ درصد است بنابراین نرخ معلولین این استان نسبت به میانگین کشور بالاتر است، معلولان، خانواده های نابارور و زوج های جوان استان برای انجام آزمایش ژنتیک به استانهای دیگر مراجعه می کنند در حالی که چند سالی است که مرکز مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک جهاد دانشگاهی استان با حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی معطل اعتبار مانده است و برای تکمیل و راه اندازی این مرکز نیاز به اعتبار ویژه دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به فعالیتهای پژوهشی جهاد دانشگاهی استان تصریح کرد: دو طرح فناورانه این نهاد انقلابی در شهرستان گچساران در حال اجراست که تا کنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

موسویان خاطرنشان کرد: در این کارخانه با استفاده از ۱۰ گیاه پنج نوع آفت کُش گیاهی و پنج نوع آنتی بیوتیک گیاه پایه برای دام و طیور تولید می شود.

وی ادامه داد: با افتتاح و راه اندازی این کارخانه فناورانه تحولی در زمینه گیاهان دارویی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد صورت می گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در این کارخانه طی هر روز ۱۰ لیتر اسانس و ۱۰۰ کیلوگرم عصاره خشک گرفته خواهد شد.

موسویان با بیان اینکه با بهره برداری از این واحد فناورانه برای ۴۰ نفر شغل ایجاد می‌شود، تاکید کرد: در تلاش هستیم تا این کارخانه فناورانه طی ۶ ماهه اول ۱۴۰۳ افتتاح و به بهره برداری برسد.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش دوره های بلند مدت و کوتاه مدت را برای فراگیران آزاد و کارمندان دستگاههای دولتی و خصوصی اجرا می کند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی نیز فعالیتهای مختلفی دارد، بیان کرد: خبرگزاری مخبران و ایکنا در این حوزه فعالیت‌های تاثیرگذار و چشمگیری در سطح استان دارند همچنین مرکز افکارسنجی نیز داریم که از معتبرترین مراکز افکارسنجی محسوب می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا