عمومیمطالب برتر

خرید نهال

خرید نهال یکی از اقدامات اساسی و اولیه برای احداث باغ می باشد. خرید نهال مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین باغدران باید به این مسئله توجه ویژه داشته باشند. زیرا هدف از کاشت نهال دستیابی به درختان پربار و محصولات با کیفیت می باشد. قدم اول برای رسیدن به این هدف خرید نهال با کیفیت و سالم است.

در واقع نمی توان نهال بی کیفیت و یا بیمار کاشت و  انتظار محصول مرغوب را از آن داشت. پیشنهاد ما خرید نهال از اکین نهال می باشد. باغداران پس از خرید نهال، آن را کاشته و  چندین سال از آن مراقبت می کنند. نگهداری ازنهال مانند آبیاری دقیق و منظم، کوددهی مناسب، سمپاشی متناسب و هرس نهال نیازمند صرف هزینه و زمان بسیاری است. باغدران همه این اقدامات را با صبر و حوصله انجام می دهند تا پس از باردهی نهال ها به سود مطلوبی دست یابند.

حال تصور کنید پس از اینکه درختان باردهی کردند مشاهده کنید که محصولات نهال مطابق آنچه که خریداری کرده اید نیست و یا دارای کیفیت مطلوب شما نمی باشد. این موضوع باعث هدر رفتن هزینه و تلاش شما می شود. پس خرید نهال باید کاملا با اطمینان و آگاهانه صورت گیرد.  خرید نهال باید براساس تجربه و تخصص باشد. قبل از خرید نهال باید ابتدا با ویژگی های نهال سالم آشنا شوید. تا بتوانید نهال بیمار و آفت زده را تشخیص دهید. همچنین بتوانید تشخیص دهید که پیوند نهال به درستی صورت گرفته است. ما در ادامه برخی از نکات مهم که در هنگام خرید نهال اهمیت بسیاری دارند می پردازیم. امیدواریم این مطالب به شما در کمک کند.

خرید نهال با توجه به شرایط آب وهوایی

مسئله مهمی که در هنگام خرید نهال بسیار اهمیت دارد، توجه به نیازهای اساسی نهال است. هر نهال برای اینکه بهتر رشد کند و محصولات با کیفیتی تولید کنند، نیاز به شرایط اقلیمی خاصی دارد. در واقع ممکن است یک نهال گردو در منطقه سردسیر دارای بالاترین میزان بازدهی باشد ولی در منطقه گرمسیر هیچ محصولی تولید ننماید. زیرا که در منطقه گرمسیر نیاز سرمایی نهال تامین نشده است. یا بالعکس این قضیه نیز وجود دارد ممکن است یک نهال گردو در منطقه گرمسیر دارای کیفیت عالی باشد ولی در منطقه سردسیر دچار یخ زدگی شده و از بین برود. بنابراین در هنگام خرید نهال باید توجه داشته باشید که آیا این نهال مناسب منطقه ای که قصد احداث باغ دارید می باشد یا خیر؟

برخی از نهال ها به رطوبت هوا بسیار نیاز دارند. اما نهال بادام نسبت به رطوبت هوا حساس است و در مناطق مرطوب کاشت آن مناسب نیست.همچنین توجه به نیاز آبی نهال نیز بسیار اهمیت دارد. در واقع قبل از خرید نهال بررسی نمایید که آیا منطقه کاشت توانایی تامین نیاز آبی نهال را دارد. همچنین خاصیت اسیدی، قلیایی و خنثی بودن خاک نیز در میزان رشد و عملکرد خاک تاثیر فراوانی دارد. نهالستان آکین نهال انواع نهال میوه برای شرایط اقلیم مختلف را تولید و عرضه می نماید. با مراجعه به این سایت می توانید با مشخصات کامل انواع نهال آشنا شیوید و یک خرید مطمئن از نهالستان داشته باشید.

تشخیص نهال سالم

اگر تصمیم به خرید نهال دارید باید با ویژگی های قسمت های مختلف نهال سالم آشنا شوید. طول و ارتفاع نهال خریداری شده نیز اهمیت دارد. در هنگام خرید نهال توجه کنید ارتفاع آن تقریبا 100 الی 120 سانتی متر باشد و قطر آن تقریبا یک سانتی متر باشد. توجه داشته باشید که ریشه نهال قوی و چند انشعاب باشد. ریشه حداقل شامل 3 یا 4 انشعاب باشد که در جهت های مختلف و با فاصله از هم رشد کرده باشند. ریشه نهال را به دقت بررسی کنید که پیچ خورده، گره خورده یا تاب خورده نباشد. همچنین ریشه را از لحاظ سرمازدگی، سوختگی و پوسیدگی نیز بررسی کنید.

مشخصه یک نهال سال تنه صاف و سالم است که فاقد هر گونه بریدگی، زخم خوردگی و صمغ می باشد. یک نهال سالم دارای چند شاخه اشت. زیرا وجود شاخه های بیشتر بر روی نهال موجب می شود که نهال هر چه زودتر و بیشتر باردهی کند. همچنین بر روی شاخه های نهال باید جوانه هایی سالم و قوی وجود داشته باشد. وجود این جوانه ها به خصوص در دو سوم انتهایی تنه موجب می شود که شاخه های جدیدتری رشد کند.

انواع نهال های مختلف ممکن است مورد حمله آفات متفاوت قرار بگیرند یا به بیماری های مبتلا گرند. این آفات و بیماری ممکن است به محصولات، برگ، ریشه و یا قسمت های دیگر نهال آسیب برساد و یا ممکن است موجب از بین رفتن کامل نهال شود. بنابراین در هنگام خرید نهال توجه داشته باشید که نهال هیچ گونه آفت و بیماری نداشته باشد. اما شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که چگونه نهال سالم و بیمار را از یکدیگر تشخیص دهید. در ادامه ما به شما یک روش خرید مطمئن ارائه می دهیم.

سن مناسب نهال

از دیگر نکات مهم که در هنگام خرید نهال اهمیت ویژه ای دارد سن نهال است. توجه داشته باشید نهال هایی را خرید کنید یک یا دو سال باشند. نهال هایی که زیر یک سال و یا بیش از دو سال دارند برای کاشت مناسب نیست. در صورتی که نهال شما از انواع پیوندی می باشد باید دو سال از زمان کاشت بذر و همچنین یک سال از زمان پیوند نهال گذشته باشد. هال های پیوندی باید به درستی بررسی شوند تا متوجه شوید که نوع پایه و پیوندکی که به کار رفته اند مناسب یکدیگر باشند. همچنین محل پیوند را خوب بررسی نمایید. پیوندک باید از محل پیوند باید کاملا صاف، روبه بالا و به صورت عمود بر زمین رشد کرده باشد.

اهمیت خرید نهال از نهالستان معتبر

با توجه به نکاتی که گفته شد می توان نتیجه گرفت که خرید نهال یک امر حساس است که نیاز به دقت فراوان دارد. بنابراین نیاز است که نهال ها از مراکز معتبر خریداری گردند. برخی از افراد بدون داشتن تخصص و تجربه نهال هایی را تولید می کنند و به فروش می رسانند. در صورتی که باغداران با صرف هزینه بسیار این نهال ها را که دارای کیفیت مطلوب نیستند خریداری کنند، چه بسا سرمایه بسیاری را از دست خواهند داد.

گاهی دیده می شود که نهال ها در کنار خیابان و بیرون از خاک بر روی هم انباشته شده اند و به فروش می رسد. در صورتی که به هیچ وجه این کار دست نیست. در نهالستان های معتبر شما خواهید دید که آن ها تا زمان خرید نهال در خاک می مانند. پس از خریداری نهال آن را ضدعفونی و در بسته بندی مناسب قرار می دهند تا در حمل و نقل آسیبی نبینند.

تصور کنید که شما در هنگام خرید نهال، نهال پسته اکبری درخواست می دهید. پس از کاشت هفت سال زمان می گذرد تا نهال باردهی کند که متوجه می شوید محصول شما نهال پسته قزوینی است. در صورتی که نهال را از مراکز نامعتبر خریداری کنید، هیچ کاری از دست شما بر نمی آید.  اما اگر از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید شما می توانید چندین برابر از نهالستان خسارت دریافت کنید. بنابراین نهالستان هایی که زیر نظر جهاد کشاورزی هستند هیچ گاه این کار را انجام نمی دهند. اگر قصد خرید نهال پسته را دارید میتوان قیمت نهال پسته اسرائیلی را از نهالستان اکین نهال استعلا بگیرید.

نهالستان اکین نهال با تاییدیه جهاد کشاورزی یک مرکز معتبر برای خرید نهال می باشد. در هنگام خرید به شما شناسنامه سلامت نهال ها ارائه می شود که حاوی تمام مشخصات نهال است: از جمله شماره شناسه، نوع و نژاد نهال، سال تولید و سن نهال، نهالستان تولید کننده، نوع پایه و نوع پیوند. شما نهال ها را از این نهالستان با ضمانت مرجوعی خریداری می کنید. بنابراین اطمینان دارید که در صورتی که به هر صورت نهال مورد رضایت شما نبود امکان مرجوع کردن نهال وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا