عمومیمطالب برتر

آیا انتخاب یراق آلات مناسب، تاثیری در کیفیت کابینت دارد؟

با گسترش زندگی شهرنشینی و سکونت گزینی اکثر افراد در آپارتمان‌ها، کمدها و کابنیت‌ها ساخته شدند تا محلی برای نگهداری اشیا مختلف باشند.  البته استفاده از کمد و کابینت تنها مختص به خانه نیست، بلکه در محل کار نیز از آن‌ها استفاده می‌شود تا علاوه بر نظم بخشیدن به محیط کار، وسایلی کاربردی برای نگهداری لوازم مختلف باشند.

بهترین یراق آلات کابینت | بورس یراق آلات

هنگام ساخت یک کابینت علاوه بر چوب و فرآورده‌های چوبی، از دیگر ابزارهایی نیز استفاده می‌شود که یراق آلات نام دارند. در واقع بدون استفاده از یراق آلات باکیفیت و مقاوم نمی‌توان یک کابینت خوب را ساخت.

معرفی یراق آلاتی که در ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند

در ادامه مهمترین یراق آلاتی که در ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

جک کابینت

جک کابینت یکی از یراق آلات مهم برای ساخت کابینت است که به باز و بسته شدن در کابینت کمک می‌کند. همچنین نمونه‌ای از جک‌ها وجود دارند که کمک می‌کنند بتوانید در کابینت را در یک موقعیت خاص نگه دارید.

 انواع جک کابینت با توجه به عملکردی که دارند در سه گروه جک پمپی، جک اتوبوسی و جک دو تکه دسته بندی می‌شوند. مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب جک کابینت باید به آن‌ها توجه کنید، وزن و سایز در کابینت و کاربرد جک امورد نظر است.

جک پمپی که به جک گازی نیز شهرت دارد، اغلب برای در کابینت‌های آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که در کابینت را باز می‌کنید، بازوی جک موجب می‌شود تا بتوانید در را به صورت ثابت نگه دارید.

 جک‌های پمپی در انواع 100،80 و 120 نیوتن وجود دارند که شما می‌توانید مطابق با وزن در کابینت، جک مورد نظرتان را انتخاب نمایید. هنگام خرید جک پمپی باید به ابعاد و وزن در دقت کنید. زیرا در صورتی که از یک جک قدرتمند برای یک در سبک استفاده کنید، لولای کابینت دچار مشکل می‌شود. اگر در آشپزخانه خود از کابینت‌های افقی یا کابینت‌های بالای آبچکان استفاده کنید، باید جک اتوبوسی را برای آن‌ها خریداری نمایید. جک اتوبوسی کمک می‌کند تا در این نوع کابینت‌ها ماننند در اتوبوس باز شود.

جک‌های اتوبوسی در دو نوع معمولی و آرامبند در بازار یافت می‌شوند. جک‌های دو تکه نیز انواعی از جک کابینت هستند که یک تکه از آن به در و دیگری به بدنه کابینت متصل می‌شود. به این ترتیب عملیات باز و بسته کردن در توسط این دو تکه صورت می‌پذیرد.

دستگیره کابینت

یکی دیگر از مهمترین یراق آلاتی که در ساخت کابینت از آن استفاده می‌شود، دستگیره است. شایان ذکر است امروزه برخی از کابینت‌ها بدون دستگیره ساخته و عرضه می‌شوند، با این حال اغلب کابینت‌ها دارای دستگیره هستند.

 دستگیره کابینت همان چیزی است که موجب می‌شود بتوانید به راحتی در کابینت را باز و بسته کنید. دستگیره‌ها علاوه بر کاربردشان در زیبایی ظاهری کابینت نیز نقش مهمی دارند.

 بنابراین هنگام خرید دستگیره کابینت علاوه بر توجه به جنس و ارگونومیک بودن، باید به زیبایی و تناسب آن با بدنه کابینت نیز دقت داشته باشید.

ریل کابینت

از دیگر یراق آلات بسیار مهمی که هنگام ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرند، انواع ریل‌ها هستند. ریل کابینت همان چیزی است که موجب می‌شود بتوانید کشوهای کابینت را باز و بسته نمایید.

ریل‌ها در گذشته از چوب ساخته می‌شدند و متصل به بدنه کشو بودند. این امر سبب میشد حرکت کشو سخت شده و به مرور دچار فرسودگی گردد. امروزه ریل‌ها با مکانیزم‌های پیشرفته طراحی و تولید می‌شوند و در اغلب موارد نیز قابل مشاهده نیستند.

بهترین یراق آلات کابینت | بورس یراق آلات

از مهمترین ریل‌های کابینت می‌توانیم به ریل ساچمه‌ای، ریل بدنه‌‎دار، ریل مخفی و ریل غلطکی اشاره کنیم. هر کدام از این ریل‌ها شکل و کاربرد مختص به خود را دارند. به عنوان مثال ریل‌های ساچمه‌ای با توجه به شکل ظاهری و عملکردشان در زمره ریل‌های آرامبند قرار می‌گیرند. همچنین ریل‌های مخفی دسته‌ای از ریل کشو هستند که در زیر کشو نصب می‌شوند و در نتیجه ظاهر کار بسیار شکیل‌تر خواهد بود.

لولا کابینت

لولاها نیز از دیگر یراق آلات مهمی هستند که در کابینت سازی به صورت گسترده کاربرد دارند. در عمل، لولا مانند یک مفصل قدرتمند عمل می‌کند تا بتوان به واسطه آن اتصالی نرم و روان میان در و بدنه کابینت ایجاد کرد.

لولای در کابینت انواع مختلفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

لولا گازور

لولا گازور رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع لولاست که برای ایجاد اتصال بین در و بدنه کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لولاها در دو نوع ساده و آرامبند در بازار یافت می‌شوند. لولا گازور شیشه نیز برای اتصال در شیشه‌ای به بدنه کابینت استفاده می‌شود.

 لولا مخفی

این لولاها همانطور که از نامشان پیداست در بدنه و در کابینت به صورت مخفی نصب می‌شوند تا ظاهر کار زیبا و یکدست دیده شود.

لولا آرامبند

 لولا‌ آرامبند نوعی محبوب از انواع لولا است که کمک می‌کند تا در کابینت به صورت کاملا آرام و بدون سروصدا باز و بسته شود. همچنین این لولاها از بسته شدن ضربه‌ای در کابینت پیشگیری می‌کنند.

اتصالات کابینت

دسته‌ی دیگری از یراق آلات کابینت که نقش بسیار مهمی در ساخت یک کابینت دارند، اتصالات هستند. اتصالات در واقع کمک می‌کنند تا بتوان دو قطعه را به بکدیگر متصل کرد.

همچنین پایه‌های کابینت انواع دیگری از اتصلات هستند که به ایستادن کابینت روی یک سطح هموار کمک می‌نمایند. علاوه بر این در کابینت سازی از اتصالات 90 درجه، انواع قفل و مگنت نیز استفاده می‌شود.

 در این میان اتصالات 90 درجه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای ساخت یک کابینت لازم است دو قطعه از بدنه به صورت عمود به یکدیگر وصل شوند تا فرم اصلی بدنه شکل بگیرد. برای انجام این مهم از اتصالات 90 درجه استفاده می‌شود.

چرا باید در کابینت سازی از یراق آلات باکیفیت استفاده کنیم؟

فرقی نمی‌کند بخواهید یک کابینت بسازید و یا هر وسیله دیگری، همیشه استفاده از مواد اولیه مرغوب کمک می‌کند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 به همین دلیل استفاده از یراق آلات باکیفیت در کابینت سازی نیز به افزایش کارآیی و طول عمر بالای کابینت کمک می‌کند.

بهترین برندها برای خرید یراق آلات کابینت کدامند؟

در حال حاضر برندهای مختلفی در بازار ایران وجود دارند که یراق آلات کابینت را ساخته و عرضه می‌کنند.

بهترین یراق آلات کابینت | بورس یراق آلات

با این حال با توجه به جنس، کیفیت، طول عمر و کاربردی بودن این یراق آلات، می‌توانیم بگوییم برندهایی مانند برند صامت، رونیا، آلباتور، ایتالیانا و هایگلد به عنوان بهترین برندها در حوزه تولید یراق آلات کابینت شناخته می‌شود.

بنابر آنچه در بالا شرح دادیم هنگام خرید یراق آلات کابینت باید به نکاتی مانند کاربرد، جنس و برند آن‌ها توجه نمود.

دکمه بازگشت به بالا