عمومیمطالب برتر

چگونه فتوشاپ یاد بگیرم؟ نقشه راه کامل و گام به گام

در دنیای امروز همه جا پر شده از کارهای گرافیکی و تصاویر طراحی شده دیجیتالی. این تصاویر استفاده های زیادی از شبکه های اجتماعی تا بنرهای تبلیغاتی دارند. با کمی تحقیق و جست و جو می ‌توانید پی ببرید که اکثر این تصاویر با فتوشاپ طراحی شده است و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه فتوشاپ یاد بگیرم؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

فتوشاپ (Photoshop)

ادوبی فتوشاپ (Adobe Photoshop)، یک نرم افزار گرافیکی بیت مپی (Bitmap) است که به معنای آن است که هر تصویر از تعداد مشخص سلول یا پیکسل ساخته شده است و با بزرگنمایی یا دور شدن از سوژه، تصویر کیفیت خود را از دست می‌ دهد. این نرم افزار از سال 1988 طراحی شد و تا با امروز توسعه آن ادامه داشته است. در سال 2023 با گسترش هوش مصنوعی، شرکت ادوبی این قابلیت را به فتوشاپ افزود و کار با آن برای کاربران را بسیار ساده نمود.

برای یافتن پاسخ چگونگی یادگیری نرم افزار فتوشاپ، باید مراحل آن را یادگیری آن را بررسی نمایید. این مراحل به شرح زیر است.

مراحل یادگیری فتوشاپ

شما برای یادگیری فتوشاپ ابتدا باید آن را نصب نمایید و سپس با ابزارها و بخش‌های مختلف آن آشنا شوید. ضمن آشنایی با محیط فتوشاپ شما باید با ابزارها و کاربرد آن، لایه ها، ماسک و سایر ابزارها آشنا شوید. پس طی کردن دوره آموزشی مد نظر، مرحله دوم یادگیری آغاز می شود که آن تمرین کردن مهارت های آموخته شده در مرحله یادگیری مقدماتی است. هر چه تمرین شما بیشتر باشد یادگیری بیشتری خواهید داشت.

حال که با مراحل یادگیری فتوشاپ آشنا شدید بهتر است با بررسی دقیق مقدار زمان مورد نیاز برای یادگیری هربخش از فتوشاپ به برنامه ریزی بهتری برای رسیدن به موفقیت بپردازید.

مدت زمان یادگیری فتوشاپ چقدر است؟

در این بخش نوشته بررسی خواهیم نمود که یادگیری فتوشاپ چه میزان زمان لازم دارد. در این بخش به بررسی مدت زمان لازم برای یادگیری هر بخش اشاره شده است.

  1. مفاهیم پایه فتوشاپ

اولین بخشی که باید با آن آشنا شوید مفاهیم اولیه فتوشاپ می باشد. این مفاهیم عبارت اند از آموزش نصب، فعال سازی، معرفی نرم افزار می باشد.

  1. ابزارهای فتوشاپ

در مرحله بعد شما باید با آنچه در فتوشاپ مشاهده خواهید نمود، آشنا شوید. این بخش دارای اهمیت بالایی است زیرا تمام فعالیت‌های شما با این ابزارها خواهد بود.

  1. لایه ها در فتوشاپ

برای ساخت هر تصویر در فتوشاپ، شما چند لایه را ترکیب خواهید نمود. شیوه ترکیب و استفاده از این لایه ها و خود مفهوم لایه ها مبحث آموزشی مهمی است.

  1. ماسک ها در فتوشاپ

بخش دیگری که در ساخت تصاویر گرفیکی، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، ماسک‌ها هستند.

  1. طراحی تصویر ساده

با استفاده از چهار مرحله قبل شما می توانید تصاویر ساده را طراحی نمایید. برای این مورد نیاز است تا استفاده ترکیبی از ابزازهای اولیه را بیاموزید.

  1. یادگیری فرمت ‌های خروجی در فتوشاپ

پس از طراحی باید از تصویر خود یک خروجی مناسب بگیرید تا بتوانید آن را عرضه کنید. فتوشاپ در این بخش طیف وسیعی از فرمت ها را پشتیبانی نمونده که هر کدام کاربرد خاصی دارد.

  1. روتوش، مهارتی ویژه در فتوشاپ

به طور ساده، روتوش یعنی حذف، تعمیر و اصلاح تصاویر. پر کاربرد ترین نرم افزار این حوزه فتوشاپ می باشد. این مهارت در کسب در آمد به شما بسیار کمک می کند.

  1. مونتاژ، پر کاربرد در طراحی

کاربرد این مهارت در چینش و ترکیب تصاویر در سطح بالا تاثیر گذار است.

  1. یادگیری طراحی پیشرفته

پس یادگیری، آموزش ‌های تکمیلی شما می ‌توانید طراحی حرفه ای و پیشرفته را کامل بیاموزید.

  1. کسب درآمد

در نهایت پس از طی کردن دوره آموزشی مناسب و تمرین شما با ساخت نمونه کار می ‌توانید وارد بازار کار شده و کسب در آمد نمایید.

 در کل می‌ توان گفت با حدود 13 ساعت مشاهده دور آموزشی می ‌توان نرم افزار فتوشاپ را کامل یاد گرفت. بدیهی است که زمان‌ های فوق صرفا برای مشاهده دوره‌ های آموزشی می باشد و زمان تمرین در آن محاسبه نشده است. چون این عوامل بسته به سطح مدنظر و هوش و پشتکار فرد متفاوت می ‌باشد.

ابزارهای مورد نیاز برای یادگیری فتوشاپ

تا این بخش از مقاله به سوال ” چگونه فتوشاپ یاد بگیرم؟ ” تا حدودی پاسخ داده‌ایم؛ اما برای یادگیری فتوشاپ شما به چهار چیز نیاز دارید. دو مورد اول کاملا بدیهی بوده و توضیح خاصی ندارند. ابتدا کامیپوتر سپس نرم افزار برای نصب، اما دو ابزار دیگر بسیار مهم می باشند. دوره مناسب، مهم ترین بخش ابزارهای یادگیری فتوشاپ می باشد زیرا یک دوره مناسب دارای خط روند مناسب، ویدیو های مفید و بدون حاشیه، تمرین های مناسب و زمان بندی ایده آل است.

پس از انتخاب بهترین دوره، تمرین مهم ترین عامل یادگیری هر فرد است که باید تمرین کنید و تمرین کنید تا مهارت شما افزایش یافته و استفاده از ابزارها ملکه ذهن شما شود.

با این ابزارها شما در مدت کمی می توانید فتوشاپ را به صورت کامل و حرفه ای یاد بگیرید و به سمت کسب درآمد برسید.  اگر برای یادگیری علاقه‌مند به یادگیری از طریق دوره آموزشی هستید خوب است بدانید ما پس از بررسی دوره های متنوع موجود در اینترنت و کنار هم قرار دادن تمامی دوره ها به این نتیجه رسیدیم که برای شروع یادگیری فتوشاپ، دوره رایگان آموزش فتوشاپ سایت دانشجویار مناسب ترین دوره برای شروع می باشد.

در این دوره، شما با محیط کار نرم‌افزار فتوشاپ و منوهای کاربردی و ابزارهای مختلف آن آشنا می‌شوید. همچنین، شما در این دوره 3 پروژه عملی را انجام می‌دهید که به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در استفاده از فتوشاپ تقویت کنید. برای مشاهده سرفصل های دوره روی تصویر زیر کلیک کنید.

دکمه بازگشت به بالا