علمی و پزشکیمطالب برتر

افزایش امنیت در php با 30 روش ساده

امنیت در php یکی از مسائل حساس در توسعه وب است. به علت پویایی آن، php قابلیت اجرای کد های بدجنس را نیز فراهم می کند. به همین دلیل، تضمین امنیت برای نرم افزارهای تحت وب با php به دقت و دانش لازم خود نیاز دارد. در این مقاله، به صورت خلاصه برخی از روش هایی که می توانند به افزایش امنیت php شما کمک کنند، معرفی می شوند.

Php برای هک | آموزش api نویسی در php

چرا باید برنامه‌های ایمن بنویسیم؟

برنامه‌های ناامن به دلیل وجود آسیب پذیری‌های امنیتی، می توانند موجب از دست رفتن اطلاعات حساس کاربران یا تخریب سیستم‌های متصل به آن شوند. بنابراین، نوشتن برنامه‌های ایمن و پوشش دادن به آسیب پذیری های احتمالی در php ضروری است.

چگونه برنامه‌های ایمن بنویسیم؟

برای نوشتن برنامه‌های ایمن در php، بهتر است از کتابخانه ها و فریم ورک های قابل اعتماد استفاده کنید. همچنین، باید از مقداردهی صحیح و عملکردهای اصولی php استفاده کنید و سعی کنید به جای خودرو رانی، برنامه ریزی با دقت و عنایت بیشتری انجام دهید. همچنین میتونین برای یادگیری اصولی افزایش امنیت در Php در دوره های آموزشی شرکت کنید. یکی از این دوره های آموزشی اموزش امنیت در php وبسایت دانشجویار می‌باشد.

در دوره آموزش امنیت در php دانشجویار، تمرکز ما بر روی افزایش نسبی امنیت در نرم افزارهای تحت وب است. در این دوره آموزشی، اجزای مختلف امنیت وب‌سایت پوشش داده شده و به بررسی موضوعاتی مانند حفاظت از داده‌ها، حفاظت از برنامه‌های کاربردی و حفاظت از ورودی‌های کاربر پرداخته شده است. با یادگیری اصول و اقدامات امنیتی در PHP، می‌توانید بهبود امنیت وب‌سایت خود را بهبود بخشید و از احتمال حملات امنیتی بر روی وب‌سایت خود جلوگیری کنید.

چگونه امنیت در php رو افزایش بدیم؟

امنیت در php را می توان با استفاده از چند روش ساده افزایش داد:

1. امنیت جلسات PHP

جلسات php برای حفظ حالت ورود کاربر به وبسایت استفاده می شوند. برای افزایش امنیت جلسات، باید یک کلید تصادفی و با طول کافی در php.ini تعیین کنید. همچنین، از استفاده از session_regenerate_id() در هر بار لود صفحه استفاده کنید.

2. غیر فعال کردن خطاهای صفحه نمایش

خطاهای صفحه نمایش حاوی اطلاعات مفیدی در مورد نوع خطا و مسیر فایل هستند. این اطلاعات به کاربران ناامن، ابزارهای قدرتمندی برای حمله به سیستم شما می دهند. به همین دلیل، باید نمایش خطاها را غیر فعال کنید. این کار را می توان با تنظیم error_reporting و display_errors در php.ini انجام داد.

3. محدود کردن آپلودها

آپلود فایل ها توسط کاربران، یکی از مواردی است که به راحتی می تواند برای حمله به سیستم شما استفاده شود. برای جلوگیری از این مشکل، حداکثر اندازه فایل آپلودی را در php.ini تنظیم کنید و فایل های آپلود شده را در یک محل خاص ذخیره کنید.

4. غیرفعال کردن عملکردهای حساس در PHP

بعضی از عملکردهای php مانند eval()، exec() و system() می توانند به آسیب پذیری های امنیتی منجر شوند. برای جلوگیری از این مشکلات، این عملکردها را غیرفعال کنید یا به صورت محدود استفاده کنید.

5. غیرفعال کردن perm_url_fopen:

استفاده از perm_url_fopen برای دریافت فایل ها از اینترنت، ممکن است به باز شدن درهایی برای حملات شبکه ای منجر شود. برای جلوگیری از این مشکل، این قابلیت را در php.ini غیرفعال کنید.

6. غیرفعال کردن Magic_quotes

Magic_quotes پیشوندی است که به صورت خودکار برخی از کاراکترهای خاص را با یک کاراکتر escape می کند و در برخی موارد ممکن است به نابودی داده های شما منجر شود. برای جلوگیری از این مشکل، Magic_quotes را غیرفعال کنید.

7. غیرفعال کردن Register_globals

Register_globals برای تبدیل متغیر های درون برنامه به متغیر های محلی استفاده می شود. این عملکرد می تواند منجر به آسیب پذیری های امنیتی شود. برای جلوگیری از این مشکل، Register_globals را در php.ini غیرفعال کنید.

8. غیرفعال کردن use_trans_sid

use_trans_sid برای ایجاد جلسات در php استفاده می شود. این عملکرد ممکن است به راحتی قابل حمله باشد و برای جلوگیری از آسیب پذیری های امنیتی، باید use_trans_sid را در php.ini غیرفعال کنید.

9. استفاده از فایل صحیح php.ini

php.ini فایل پیکربندی بسیار مهم در php است. برای جلوگیری از مشکلات امنیتی، باید از فایل php.ini صحیح استفاده کنید و تمام تنظیمات امنیتی مورد نیاز را در آن تنظیم کنید.

10. تجزیه و تحلیل PHP با استفاده از “PhpSecInfo”

PhpSecInfo یک ابزار مفید برای تجزیه و تحلیل امنیت php می باشد. این ابزار قابلیت بررسی پیکربندی های امنیتی php را دارد و به شما کمک می کند تا مشکلات امنیتی موجود در نرم افزار خود را پیدا کنید و آنها را برطرف کنید.

بله، می‌توانید برای افزایش امنیت در PHP از راهکارهای دیگری هم استفاده کنید. به عنوان مثال:

11. استفاده از تابع password_hash

تابع password_hash می‌تواند روشی امن برای ذخیره و استفاده از رمز عبور کاربران در PHP باشد. با استفاده از این تابع، رمز عبور کاربران با الگوریتم‌های پیچیده‌تری هش می‌شود و از حملات نفوذ به سامانه محافظت می‌شود.

12. استفاده از HTTPS برای ارتباطات امن

با استفاده از HTTPS (SSL/TLS) برای ارتباطات امن در PHP، اطلاعات شخصی و حساس کاربران شما در ارتباط بین کاربر و سرور، رمزگذاری می‌شود و محافظت می‌شود.

13. جلوگیری از تزریق SQL

تزریق SQL یکی از شیوه‌هایی است که می‌تواند برای حملات به PHP مورد استفاده قرار گیرد. برای جلوگیری از تزریق SQL، بهتر است از prepared statements و parameterized queries در PHP استفاده کنید.

14. محدود کردن دسترسی فایل‌ها

محدود کردن دسترسی فایل‌ها در سرور با استفاده از CHMOD و قوانین دسترسی در PHP، می‌تواند به حفاظت از فایل‌های شما در برابر هرگونه حمله کمک کند.

15. استفاده از Captcha

استفاده از Captcha (تصویر امنیتی) در فرم‌های ورودی و ثبت نام کاربران به عنوان یک راهکار امن و پیشگیرانه ضد ربات‌های نفوذی می‌تواند مفید باشد.

16. بروزرسانی PHP به آخرین نسخه

بروزرسانی PHP به آخرین نسخه به عنوان یک راهکار امنیتی اساسی در PHP است. همچنین بروزرسانی فریم‌ورک‌های PHP و کتابخانه‌های آن نیز به درجه امنیتی این پلتفرم کمک می‌کند.

17. استفاده از فایروال

استفاده از فایروال برای جلوگیری از حملات دیده نشده و کاهش خطر نفوذ به سامانه PHP مفید است.

18. بررسی همیشگی رویدادهای امنیتی منتشر شده در PHP

بررسی همیشگی رویدادهای امنیتی که توسط توسعه‌دهندگان PHP منتشر شده، می‌تواند به شما کمک کند تا از آخرین آسیب پذیری‌ها محافظت کنید.

19. مدیریت لاگ‌ها

مدیریت لاگ‌های PHP و ثبت کلیه فعالیت‌های شناسایی شده در سیستم، می‌تواند به شما کمک کند تا هرگونه نفوذ و یا حمله امنیتی را تشخیص داده و با تغییرات لازم در پلتفرم PHP، از آن جلوگیری کنید.

20. برنامه ریزی دوره‌ای برای بررسی امنیت

برنامه ریزی دوره‌ای برای بررسی امنیت PHP و اطمینان از اینکه تمامی قوانین امنیتی بر روی سیستم شما رعایت می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تا از روز بودن سیستم خود اطمینان حاصل کنید و به سامانه PHP خود بیشتر اعتماد کنید.

در ادامه راهکارهایی برای افزایش امنیت در PHP  که در متن بالا گنجانده نشد و بهتر است بدانید را در قالب یک جدول برایتان آماده کرده‌ام:

Php برای هک | آموزش api نویسی در php

نتیجه گیری:

در این مقاله، به برخی از روش های ساده برای افزایش امنیت در php پرداختیم. همچنین، اهمیت امنیت در توسعه نرم افزارهای تحت وب با php بیان شد. به کمک این روش ها، می توانید نرم افزار خود را در برابر حملات امنیتی محافظت کنید و به کاربران خود اطمینان بدهید که اطلاعات حساس آنها امن است. به یاد داشته باشید که امنیت در php به دقت، دانش و برنامه ریزی جدی نیاز دارد. همچنین، مهمتر از همه این است که شما باید به روز بودن پلتفرم PHP خود را در هر زمان حفظ کنید و لازم است که همیشه به دنبال بهبود امنیت سیستم خود باشید.

دکمه بازگشت به بالا