عمومیمطالب برتر

معرفی انواع آچار

معرفی انواع آچار و کاربرد هر کدام

بجز بکس بادی و جغجغه بادی؛ یکی از ابزار آلات کاربردی که شاهد استفاده از آن در حوزه های مختلف برای کاربردهای گوناگون هستیم آچار میباشد. آچارآلات دارای انواع مدل های بسیار متنوع و گوناگونی هستند و برای تولید هر یک از آنها علاوه بر طراحی ویژه، از مواد و متریال متفاوتی بهره گرفته می‌شود. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که به تعداد انواع مهره هایی که در بازار وجود دارد، یک آچار مناسب برای باز کردن آن نیز به بازار ارائه شده است. به دلیل اهمیت بالای این ابزار در مقاله راهنمای خرید آچار قصد داریم برخی از انواع آچار های بازار را به شما معرفی کنیم تا با این ابزار آلات کاربردی بیشتر آشنا شوید. اگر قصد خرید آچار دارید تا انتهای مقاله با صنایع پیشرو همراه باشید.

انواع آچار بکس | انواع آچار جغجغه

انواع آچار

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم آچار ها در تنوع زیادی با بازار عرضه شده اند و هر یک از آنها برای منظور خاصی طراحی و تولید شده اند. برای تقسیم بندی آچار ها دو دسته بندی مختلف را مد نظر قرار می دهند. در تقسیم بندی اول دسته بندی آچار ها بر مبنای مشاغلی که از اقدام به استفاده از آچار می نمایند می کنند و در دسته بندی بعدی بر حسب نوع پیچ و شکل آچار اقدام به دسته بندی آچار ها می نمایند. در ادامه قصد معرفی تعدادی از آچار های موجود در بازار و بررسی و تحلیل موارد کاربرد هر یک از آنها را داریم.

آچار فرانسه

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین آچار هایی که از آن استفاده بسیار زیادی می‌شود آچار فرانسه می باشد. یک سر این آچار باز بوده و دارای یک پیچ مارپیچی می باشد که با استفاده از آن می توانید دهانه آچار را باز و بسته کنید و آن را به اندازه دلخواه تنظیم نمایید.

به دلیل اینکه دهانه این آچار قابل تنظیم می باشد، عملکرد و کارایی آن افزایش پیدا کرده و می توان آن را زیر مجموعه ای از آچار های ترکیبی که توانایی انجام چند عمل را دارا می باشند به شمار آورد. از جمله موارد کاربرد آچار فرانسه می توان به استفاده از آن برای باز و بسته کردن پیچ و مهره در ابعاد مختلف اشاره نمود. علاوه بر این از این آچار در امور مربوط به لوله کشی نیز استفاده می شود.

آچار آلن

آچار آلن از نظر ظاهری دارای شکل شش گوشه بود و در دو مدل مختلف به بازار عرضه شده است. برای تولید آچار آلن معمولا از فلز فولاد استفاده می شود. برای استفاده از آچار آلن مدل L کافیست قسمت بلند آچار را درون مرکز مهره قرار دهید و سپس اقدام به چرخاندن قسمت دیگر آچار توسط دست نمایید و بدین صورت اقدام به باز کردن یا بستن مهره ها کنید. چنانچه دسته آچار کوتاه باشد و امکان چرخاندن آن توسط دست فراهم نباشد می توانید از میله های افزایش طول برای راحت تر کردن کار استفاده نمایید.

نحوه استفاده از آچار های آلن مدل T نیز دقیقاً مشابه مدل قبلی می باشد و به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. امروزه برای تولید محصولات مختلفی نظیر صندلی های اداری از پیچ هایی که دارای شکل آلن می باشند استفاده می شود. در نتیجه برای تعمیر یا باز و بسته کردن پیچ های این محصولات می بایست از آچار آلن استفاده کنید.

آچار رینگی

آچار رینگی نوعی آچار است که در دو سمت خود دارای یک حلقه بسته می باشد و می‌بایست پیچی که قصد باز یا بسته کردن آن را دارید داخل این رینگ ها قرار دهید و سپس با چرخاندن آچار اقدام به باز و بسته کردن پیچ فوق نمایید. حلقه تشکیل دهنده این آچار از قسمت داخلی دارای حالت شش ضلعی بوده و از آن برای باز کردن یا بستن پیچ هایی که شکلشان شش ضلعی می باشد استفاده می شود.

البته نوع ۱۲ ضلعی از آچارهای دوسر رینگی نیز به بازار ارائه شده و معمولاً از این نوع آچار ها در فضاهای محدود استفاده بیشتری می شود. چرا که وجود زوایای بیشتر در این آچار کار جا انداختن آچار را با سهولت بیشتری همراه خواهد نمود. نوع دیگری از آچارهای دوسر رینگی نیز در بازار وجود دارد که در قسمت داخلی رینگ دارای ۸ ضلع می باشند که از آنها برای باز و بسته کردن مهره های مربعی استفاده می شود.

از آنجایی که معمولاً پیچ ها بر روی سطوحی صاف واقع شده‌اند، در صورت سفت کردن پیچ ممکن است پیچ داخل سطح مورد نظر فرو رود یا با آن سطح هم سطح گردد. معمولاً برای تولید تولید آچار های دو سر رینگی اقدام به زاویه دار کردن بخش انتهایی این آچار ها می‌کنند تا نحوه قرار گرفتن این آچار ها در دست به صورت عمودی باشد و به راحتی بتوان کار باز و بسته کردن پیچ را انجام داد.

آچار دو سر تخت

آچار دو سر تخت با وجود طراحی ساده ای که دارد از کاربرد بسیار گسترده و وسیعی برخوردار می‌باشد و تقریباً در تمامی خانه ها شاهد وجود این ابزار کاربردی هستیم. دو سمت دسته این آچار دارای حالت C شکل می باشند که یک طرف از طرف دیگر آنها کوچکتر است و از آن برای باز و بسته کردن مهره هایی که سایز آن ها کوچکتر می باشد استفاده می شود.

از آچار های دو سر تخت معمولاً برای باز و بسته کردن پیچ و مهره هایی که در فضاهای محدود قرار گرفته اند استفاده می‌شود. این آچار ها در عین کاربرد بسیار بالایی که دارند از قیمت خوب و مقرون به صرفه ای نیز برخوردار می باشند و در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده اند.

آچار بکس

از دیگر آچار های کاربردی موجود در بازار آچار بکس می باشد که از نظر نحوه عملکرد شبیه به آچار رینگی می باشد. آچار بوکس در سایز بندی های مختلفی به بازار ارائه شده است و از هر یک از آنها برای باز و بسته کردن پیچ و مهره با سایز بندی مختلف استفاده می شوند.

برای استفاده از آچار بکس کافیست پیچ را درون استوانه ای که در قسمت انتهایی آچار قرار دارد بگذارید و سپس با چرخاندن آچار کار باز و بسته کردن پیچ را انجام دهید. آچار بکس به دلیل اینکه اقدام به پوشش دهی از سایز بندی های مختلف پیچ می کند فرد را قادر می سازد تا با استفاده از آن بتواند اقدام به باز و بسته کردن انواع پیچ ها کند و برای انجام این کار نیازی به داشتن ابزارهای مختلف نداشته باشد.

در واقع افرادی که یک پک آچار بکس خریداری کنند به راحتی می‌توانند خود را از خرید ابزارهای مختلف رها سازند. نکته مهم دیگری که در این میان وجود دارد این است که این محصول در نوع ضربه ای نیز به بازار عرضه شده که دارای سه مدل تفنگی شارژی، تفنگی بادی و شارژی تفنگی بادی می باشد.

آچار بکس را می توان یک آچار همه کاره به شمار آورد که با کاربرد گسترده ای که دارد می تواند اقدام به سرعت بخشیدن به کارهای مختلف ما نماید. معمولاً در مشاغل فنی و افرادی که به ساخت و سازهای کوچک مشغول هستند از آچار فوق استفاده می شود. البته اغلب مکانیکی ها نیز از این آچار برای تعمیر بخش های مختلف خودرو استفاده می نمایند.

آچار جغجغه ای

آچار جغجغه ای یکی دیگر از انواع اچار موجود در بازار است و  دارای عملکرد هرز گرد بوده و با استفاده از آن می توانید کارهای خود را با سهولت بیشتری انجام دهید. ممکن است در برخی مواقع هنگامی که قصد باز و بسته کردن پیچ و مهره را دارید نیاز داشته باشید تا آچار خود را بچرخانید و با تغییر زاویه کار خود را به اتمام برسانید. اما در اغلب مواقع فضای لازم برای چرخش و تغییر زاویه وجود ندارد.

با استفاده از آچار جغجغه ای به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و در فضاهای محدود نیز عملیات تغییر زاویه و چرخش را انجام دهید. از آچار جغجغه ای معمولاً در مشاغل فنی، تاسیسات و صنایع استفاده می شود و با استفاده از آن می توان کارها را با سرعت و دقت بیشتری انجام داد.

آچار چرخ

آچار چرخ از جمله پرکاربرد ترین آچار های مورد استفاده در مکانیکی ها می باشد. این آچار از نظر شکل ظاهری، شبیه به حرف انگلیسی X می باشد و در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده است. این محصول از سری های مختلفی برخوردار می باشد که هر یک از این سری ها برای باز کردن سایز های متفاوت پیچ مورد استفاده قرار می گیرد. ۴ سایز استاندارد این سری ها سایزهای ۱۷-۱۹-۲۱-۲۲ می باشند. از این آچار برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های چرخ خودرو استفاده می شود و با استفاده از آن می توان چرخ خودرو را از محل خود را جدا نمود و اقدام به تعویض چرخ نمود.

آچار ترکمتر

آچار ترکمتر معمولاً برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از آچار ترکمتر به راحتی می توانید بدون اینکه فشار زیادی به پیچ و مهره ها وارد کنید اقدام به محکم تر کردن آنها نمایید. آچار ترکمتر دارای مدل های متنوعی است که از آن جمله می‌توان به مدل نقطه ای یا کمرشکن، مدل عقربه ای یا ساعتی و مدل دیجیتال اشاره نمود. البته قیمت مدل های مختلف این آچار با یکدیگر متفاوت می باشد. از دیگر موارد کاربرد آچار ترکمتر می توان به استفاده از آن در صنایع گوناگون اشاره نمود.

آچار شلاقی

آچار شلاقی که در بازار به آچار لوله گیر نیز شهرت دارد معمولا برای انجام کارهای سنگین و پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه کار با این آچار بسیار آسان و راحت است و به راحتی با استفاده از آن می توانید اقدام به انجام کارهای مختلف کنید. این آچار علاوه بر استفاده در لوله کشی می‌تواند برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های مختلف نیز مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از آچار شلاقی برای انجام کار لوله کشی می تواند سرعت و دقت انجام کار را با طرز چشمگیری افزایش دهد.

انبر قفلی

انبر قفلی را می توان جزو پرکاربردترین آچار های موجود در بازار به شمار آورد که دارای کاربرد گسترده‌ای در مشاغل مختلف می باشد. این آچار از دو فک ثابت و متحرک برخوردار می باشد و برای آنکه بتوانید فک متحرک این آچار را تنظیم نمایید می بایست پیچی که در انتهای دسته انبر قفلی قرار دارد را بچرخانید تا زاویه مورد نظر شما حاصل شود.

از آنجایی که می‌توان از این انبر برای باز و بسته کردن پیچ های هرز شده استفاده کرد، در نتیجه این ابزار را می توان یک ابزار بسیار مهم و کلیدی عنوان نمود. در مشاغل مختلفی نظیر تاسیسات که امکان لغزش آچار در حین باز و بسته کردن پیچ و مهره وجود دارد، معمولاً از انبار قفلی برای پیشگیری از این امر استفاده می شود.

آچار دندانه ای

آچار دندانه ای به آچار هایی گفته می شود که در قسمت انتهایی خود دارای گیره های دندانه ای شکل می باشند و بخش دیگر این آچارها دارای حالت تخت هستند. در واقع شکل ظاهری این آچار را می توان به دهان تمساح تشبیه کرد و همین موضوع سبب شده تا انگلیسی زبانان به این محصول آچار تمساحی نیز بگویند. در گذشته از آچار دندانه ای برای باز کردن پیچ و مهره های مربعی شکل استفاده می شد. اما امروزه از این آچار ها برای باز کردن پیچ و مهره هایی که دارای حالت شش گوش هستند استفاده می شود.

آچار طبلی

آچار طبلی جزو آچار های مربعی به شمار می‌ رود که معمولاً از آن برای کوک کردن آلات موسیقی ضربی استفاده می شود. این آچار را می توان جزو آچار های تخصصی به شمار آورد که دقیقاً برای منظور خاصی که تولید شده اند می توانند استفاده شوند و نمی توان از آن ها استفاده دیگری نمود. هنگامی که آلات موسیقی شما از کوک خارج شده اند، با استفاده از این آچار می توانید اقدام به سفت کردن زه و میله های آلات موسیقی خود کنید و مجددا برای نواختن موسیقی از سازهای خود استفاده نمایید. از آچار فوق می توان برای کوک کردن طبل های مختلف نیز استفاده کرد.

دکمه بازگشت به بالا