عمومیمطالب برتر

آبیاری نهال تازه کاشته شده گردو

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده

وقتی نهال گردو جدیدی را در حیاط یا باغچه خود می کارید، بدانید که موظفید تا زمانی که آن نهال به ثمر برسد، از آنها مراقبت ویژه کنید. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به عوامل متعددی بستگی دارد که با در نظر گرفتن این موارد، از غرقابی کردن نهال و یا تشنه نگه داشتن آن‌ها پیشگیری می‌کنید.

آبیاری نهال پسته تازه کاشته شده | آبیاری نهال گردو در گلدان

میزان آبیاری نهال پیوندی چقدر باید باشد؟

اگر یک نهال پیوندی در حیاط کاشته‌اید یا بخشی از باغ خود را به این دست نهال‌ها اختصاص داده‌اید، باید بدانید که نگهداری و مراقبت از این نهال‌ها نیازمند توجه بیشتری است. فرآیند پیوند، عملیات دشواری است که باید شرایط محیطی و آب کافی در دسترس گیاه باشد، تا از شوک پیوند جان سالم به در ببرد. بسیاری از نهال‌های پیوندی به علت اشتباه بودن نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، از بین می‌روند. بنابراین اگر مقاصد اقتصادی را از کشت نهال‌ها دنبال می‌کنید، سطح اطلاعات خود را در این باره ارتقا دهید.

چرا نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، مهم است؟

همه ما یاد گرفته ایم که همه درختان از ریشه خود آب جذب می کنند. زمانی که برای زیباسازی باغ خود نهال می خرید یا قصد کسب درآمد از کاشت نهال در باغ و زمین خود را دارید، به ریشه نهال ها توجه کنید. اغلب آنها ریشه های کوتاه، تازه، ضعیف و گاهی آسیب دیده دارند. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ اگر منظم برنامه‌ ریزی شود، فرآیند بازسازی ریشه‌ ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و اصطلاحا پای نهال در زمین سفت می‌شود.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؟

می‌توان برای آبیاری نهال تازه کاشته شده در هفته اول هر روز بسیار کم آن‌ها را آبیاری کنید. می‌توانید این مطلب را در قالب جدول تنظیم کنید تا راهنمای نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، برای شما باشد.

در هفته دوم میزان آبیاری را به دو بار در هفته افزایش دهید و تا یک ماه بعد به همین ترتیب ادامه دهید. البته اگر در شهرهای پر باران زندگی می کنید،مهم است که در حد فاصل دو آبیاری شما، بارندگی به قدری نبوده باشد که ریشه‌ها را سیراب کند. البته نوع نهال مورد نظر هم مهم می باشد. برای مثال نهالی همانند نهال بادام به نسبت نهال گردو آب کمتری نیاز دارد.

در زمان آبیاری نهال تازه کاشته شده به چه چیزهایی باید توجه کرد؟

اگر می خواهید باغبان موفقی باشید یا نهالی که در حیاط کاشته اید خیلی سریع به ثمر می رسد، دانش خود را افزایش دهید تا به طور حرفه ای از گیاه خود مراقبت کنید. این عمل را به بعدازظهر و پس از رفع گرمای روز موکول کنید. زیرا در این صورت مطمئن هستید که آب بلافاصله تبخیر نمی شود و ریشه ها زمان کافی برای جذب رطوبت دارند.

روش آبیاری در سال اول کاشت نهال چگونه باید باشد؟

قبلا در مورد نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، و اینکه در هفته اول هر روز و در هفته دوم، آبیاری را به دو بار در هفته برسانید، مطالبی ارائه شد. پس از یک ماه و نیم و در حدود پنج هفتگی نهال شما، آبیاری را باید به هر هفته تا 14 روز کاهش دهید. این روند معمولا تا چند سال اول کاربردی خواهد بود.

یک قانون کلی که باید به خاطر داشته باشید و مانند یک باغبان حرفه ای عمل کنید این است که به تامین آب نهال تازه کاشته شده ادامه دهید تا زمانی که ریشه های آن رشد کرده و در دل خاک مستقر شوند.

چه زمانی یک نهال به آب بیشتری نیاز دارد؟

علیرغم قوانین ذکر شده و دستورالعمل های داده شده، نمی توانید نحوه رشد یک آبیاری نهال تازه کاشته شده را بدون در نظر گرفتن اندازه نهال در زمان کاشت برنامه ریزی کنید. هر چه نهال در زمان کاشت بزرگتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا سیستم ریشه ایجاد شود و هر آبیاری نهال میوه به آب بیشتری نیاز دارد.

نهال با قطر 2.5 سانتی متر در زمان کاشت باید 5.5 لیتر آب در هر آبیاری به مدت یک سال و نیم دریافت کند. با در نظر گرفتن این موارد، اصولی از نهال خود مراقبت کنید.

شروع و پایان آبیاری درخت گردو

آبیاری باید در فصل بهار با پایان یافتن بارندگی‌ها و تشکیل برگ در اواخر اردیبهشت آغاز شده و بسته به بافت زمین و سن درخت، از ۷ تا ۱۰ روز یک بار به طور منظم صورت گیرد.

نکته: عدم آبیاری منظم باعث خسارت به کیفیت میوه در سال جاری و سال آینده شده و همچنین باعث طغیان آفات و پارازیت‌ها می‌شود.

دوران بحرانی و تأثیر کم آبیاری بر درخت گردو

کمبود آب در ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور منجر به خسارت زیادی خواهد شد.

تنش آبی شدید در

  • خرداد ماه: کوچکی اندازه میوه و همچنین اثرات منفی در گل‌انگیزی برای سال بعد و کاهش رشد گیاه.
  • تیر ماه: سقط جنین یا نقص در بستن میوه، پوکی یا سیاه شدن و یا چروکیدگی مغز، نقص در تشکیل جوانه‌های میوه و کمبود تولید میوه در سال آینده.
  • مرداد و شهریور ماه: تیره شدن رنگ مغز، کاهش تجمع مواد خشک در مغز و در نتیجه کاهش وزن مغز خواهد شد.

محاسبه نیاز آبی درخت گردو

محاسبه دقیق میزان نیاز آب درخت گردو کار بسیار دشواری بوده و نیازمند اطلاعات فراوان در طول حداقل ۱۰ سال از منطقه است. با این حال با استفاده از دستگاه پتانسیومتر می‌توان میزان رطوبت خاک را در هر لحظه اندازه گرفت. برای محاسبه دقیق میزان نیاز آبی درخت باید بافت خاک (شنی آب بیشتر از رسی)، شیب زمین (شیب رو به جنوب آب بیشتر از شیب شمالی)، سن درخت (هرچه سن درخت بیشتر باشد میزان نیاز آب بیشتر است)، زمان ( در خرداد، تیر، مرداد، نیاز آبی بیشتر از بقیه ماه‌های سال) و دیگر اطلاعات منطقه و شرایط جغرافیایی را در نظر گرفت تا بتوان مقدار مناسب آب را در اختیار درخت قرار داد.

دانستنی های آبیاری نهال گردو :

برای آبیاری نهال های گردو؛ به خاطر داشته باشید که عواملی مثل : ( آب و هوا، نوع خاک ، نوع نهال گردو ، میزان بارش سالیانه ، رطوبت و گرمای هوا ، فاصله ی نهال ها از یکدیگر ، ریشه های نهال ، میزان تابش نور خورشید ، پایه پیوندی و پایه بذری بودن نهال گردو ، سن و سال نهال گردو ، سردسیری و گرمسیری بودن نهال گردو و … ) تمامی در میزان و شدت آبیاری تاثیر مستقیم دارند.

برای آبیاری گردو گرمسیری، تقریبا لازم است که هفته ای یک مرتبه ریشه های نهال های خود را سیراب سازید اما در آبیاری نهال گردو؛ سردسیری، لازم نیست تا هر هفته این عمل را تکرار کنید و لازم است که این فاصله زمانی را افزایش دهید چرا که سرمای هوا خود باعث می شود که دفعات آبیاری کاهش پیدا کند تا آب زیادی، باعث از بین رفتن ریشه های نهال گردو نشود.

آبیاری نهال گردو پایه پیوندی:

اگر ارقام گردویی را که خریداری کرده اید جزو نهال های پایه پیوندی ( مانند چندلر، فرنور، لارا و … ) هستند، لازم است که بدانید میزان آبیاری برای این نهال های گردو کمتر از سایر گروه ها می باشد. نکته ای که در آبیاری درختان بالغ وجود دارد این است که، با گذشت زمان هر ساله به آبیاری بیشتری نیازمند خواهند بود، در نتیجه اگر بخواهید باردهی محصولات خود را چند برابر کنید لازم است که آبیاری درختان گردو بالغ پایه پیوندی را سال به سال افزایش دهید و به صورت کلی بدانید که این گونه نسبت به سایر ارقام، به حجم آبیاری کم تری نیازمند است.

آبیاری نهال گردو پایه بذری:

آبیاری نهال های گردو پایه بذری، دقیقا به صورت عکس پایه پیوندی می باشد. به گونه ای که آبیاری در این گونه ها به نسبت بیشتری لازم است تا انجام شود. به طور مثال اگر شما در باغ گردوی خودتان هم نهال های گردو پایه بذری و هم پایه پیوندی دارید، باید بدانید که میزان آبیاری در نهال های گردو بذری بیشتر از پیوندی باید باشد. حال اگر درختان گردو بالغ پایه بذری، داشته باشید لازم است که این میزان آبیاری را سالانه برای درختان گردو افزایش دهید، به طوری که با افزایش سن درخت گردو پایه بذری، نسبت به پایه پیوندی تقریبا ۲ برابر بیشتر باید آبیاری شود.

آبیاری همراه با کود دهی رشد نهال های گردو را چند برابر میکند؟

ممکن است برای شما هم این مسئله ایجاد شود که رسیدگی های گیاه را در یک روز شروع کنید تا بتوانید در وقت خود صرفه جویی کنید. اما در نظر داشته باشید برخی از این رسیدگی ها مانند کود دهی و آبیاری نباید به صورت همزمان و در یک روز برای درختان گردو انجام شود.

به دلیل آن که زمانی که شما کود مورد نیاز درخت گردو را اضافه می کنید، تمامی آن مواد نیاز دارند که جذب خاک شوند و به اعماق ریشه ها نفوذ پیدا کنند اما اگر در همان زمان شما آبیاری نهال گردو؛ را نیز انجام دهید باعث می شود که تمام املاح معدنی و مفید داخل کود، در آب حل شوند و به صورت کافی به تمام ریشه ها نرسند، در واقع با این کار شما کودهای خود را همراه با جریان آب شسته اید و در زمان باردهی افت کیفیت محصولات را مشاهده می کنید، اما چون تمام رسیدگی های نهال گردو را انجام داده اید دیگر نمی توانید تشخیص دهید که مشکل کار از کجاست !

دکمه بازگشت به بالا