علمی و پزشکیمطالب برتر

روش های حل مشکلات در زندگی زناشویی

چگونه مشکلات و اختلافات زناشویی را حل کنیم؟

به نقل از متخصصین مشاوره ازدواج دعوا بین زن و شوهر علت های متفاوتی می تواند داشته باشد که از شایع ترین علل آن اختلافات فرهنگی و نداشتن مهارت های ارتباطی و حل مسئله در زن و شوهر است. اگر اختلافات در زندگی مشترک به طور صحیح حل نشود می تواند زندگی زناشویی را با مشکل جدی روبرو کند. در علم رایج زوج درمانی در بعضی از مواقع هنگام بروز اختلافات در زندگی زناشویی، زوجین ناراحتی و خشم خود را بیان نمی کنند و آنچه به نمایش می گذارند احساساتی مانند فریاد زدن، حرف نزدن و اخم کردن و یا رفتاری غیر از بیان اصل مشکل است.

اما اگر زوجین علت ناراحتی خود را به زبان نیاورند، ممکن است هیچ گاه متوجه اشتباهات همدیگر نشوند، پس بهتر است به جای نمایش احساسات، با استفاده از کلمات صحیح به بیان احساسات و ناراحتی های خود بپردازید و با این کار زمینه مناسبی را برای حل مشکلات خود فراهم نمایید.

صحبت نکردن از اختلافات قدیمی

پیش کشیدن بحث ها و اختلافات قدیمی ، هنگام بروز دعوا سبب می شود که مشکلات ما پیچیده تر شوند و هیچ راهی برای حل مشکل باقی نماند . بنابراین هنگام بروز اختلافات، بحث های قدیمی خود را پیش نکشید و فقط بر روی موضوع حال تمرکز کنید و سعی کنید در مورد موضوع جدید با آرامش با یکدیگر صحبت کرده و از همدیگر بخواهید که یک راه حل مناسب برای اختلاف پیش آمده پیدا کنید.

لطفا هرگز همدیگر را مقایسه نکنید

بروز دعوا در زندگی مشترک به معنی اتمام این زندگی و رابطه مشترکتان نیست! پس هیچ گاه در هنگام دعوا با همسرتان، او را با دیگران مقایسه نکنید و به او طعنه نزنید. این مقایسه ها باعث دل شکستگی همسر و فاصله گرفتن زوجین از هم می شود.

دعوا را زیاد کش ندهید لطفا

همیشه دعوا و مشاجره را سعی کنید که زود تمام کنید و زمانی که هر دو به آرامش و یا یک حال مناسب رسیدید به ادامه بحث بپردازید که این روش باعث می شود شما به راحتی همدیگر را درک و مشکل و اختلافات زناشویی را به راحتی برطرف کنید.

بهترین راه حل مشکلات زناشویی چیست؟

همان‌طور که گفته شد، منشأ بسیاری از اختلافات بزرگ در خانواده و بین زوجین، عدم توانایی مناسب برای حل اختلافات جزئی است و با عملکردی اشتباه متأسفانه به بروز مشکلات و اختلافات بزرگ‌تر دامن می‌زنند، پس راه حل چیست؟ حالا که شما در حل اختلافات دچار مشکل هستید بهتر است حل مشکل را به متخصص این کار بسپارید و مطمئن باشید که در مسیر صحیح حل این مشکلات هستید.

علم روانشناسی و تاثیر آن در زندگی

 مشاوره روانشناسی تاثیر مستقیم در زندگی شما دارد چراکه می تواند مشکلات را به درستی تشخیص داده و در جهت درمان آن به شما کمک کند. روانشناس خوب، فردی است که با استفاده از تکنیک های گفت و گو درمانی و انجام مهارت های گوناگون در موقعیت های متختلف، قادر به راهنمایی و کمک به شما خواهد بود. روانشناس اختلالات روانی را تشخیص داده، روی گزاره های ذهنی افراد تاثیر گذاشته و طرح واره وجودی آنها را تغییر می دهد. این افراد آموزش دیده اند تا بهترین و ساده ترین راه را به شما برای برطرف سازی مشکلاتتان ارائه دهند.

چگونه یک روانشناس خوب پیدا کنیم؟

شما برای پیدا کردن و یا شهر خود، باید ابتدا از حوزه تخصصی روانشناسی که می خواهید به وی مراجعه نمایید، اطلاع پیدا کنید. این آگاهی از رزومه کاری رروانشناس و همچنین نظرات مراجعین به وی قابل دست یابی است.

به هرحال اگر در انتخاب یک روانشناس خوب برای رفع مشکل خود هستید و نمی دانید که کدام روانشناس بهتر می تواند به شما کمک کند، انتخاب ما برای شما استفاده از سایت موتور جستجوی است که علاوه بر معرفی روانشناس خوب در تهران، سایر شهرهای ایران از جمله ، شیراز، اهواز، مشهد، روانشناس درکرج و … را می توانید جستجو کنید. شما برای حل مشکلات زناشویی علاوه بر مراجعه به روانشناس، می توانید به هم مراجعه کنید و نحوه صحیح حل اختلافات زناشویی را فرا بگیرید و به زندگی خود آرامش را هدیه کنید.

توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر شما بهترین روانشناس را هم انتخاب کنید ولی به عنوان مراجعه کننده با او صادق نباشید، مطمئن باشید که روانشناس هرگز نمی تواند پی به مشکل اصلی شما ببرد و به شما کمک کند.

رایج ترین مشکلات زندگی زناشویی:

1-  انجام کارهای خانه

خیلی از خانم ها از انجام تنهایی کارهای منزل خسته می شوند. ممکن است در یک خانواده زن و مرد هر دو شاغل باشند و حتی بیشتر از یک شغل در بیرون از خانه داشته باشند، اما فراموش نکنید که کارهای خانه نیز باید به‌صورت عادلانه میان شما تقسیم شود.

راه حل این مشکل:

این مشکل بیشتر همت آقایان را می طلبد. در انجام کارهای خانه احساس مسئولیت داشته باشید و برنامه‌ریزی درستی انجام دهید. مسئولیت‌ها را عادلانه تقسیم کنید تا طرف مقابل رنجیده نشود. همچنین سایر راه‌حل‌های موجود را برای انجام کارهای خانه درنظر بگیرید. برای مثال اگر هردوی شما انجام کارهای خانه را دوست ندارید، از یک شرکت خدمات منزل کمک بخواهید یا اگر کارهای داخل منزل برای یکی از شما خسته‌کننده است، می‌توانید رختشویی یا کارهای مربوط به حیاط را به آن فرد بسپارید.

2- اهمیت ندادن به خانواده توسط یکی از زوج‌ها

بها دادن به خانواده باعث حفظ و بقای آن می شود. اگر واقعا می‌خواهید در زندگی، عشق را حفظ کنید، این ارتباط را با منیت از بین نبرید و آن را در مرکز اولویت و توجه خود قرار دهید؛ در عمل هم به این موضوع اهمیت دهید. «کارن شرمن» می‌گوید: رابطه‌ها به مرور ممکن است کدر شوند، پس باید رابطه‌ی خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید.

راه حل این مشکل:

بخاطر آوردن کارهایی که در روزهای اول آشنایی یکدیگر انجام می دادید و تکرار آنها خالی از لطف نیست. مثلاً می توانید از هم قدردانی کنید، از همسرتان تعریف کنید، در طول روز باهم تماس بگیرید و به هم ابراز علاقه کنید. همان‌طور که برای کارهای مهم برنامه‌ریزی می‌کنید، تاریخ و ساعت مشخصی برای باهم‌بودن‌تان تعیین کنید. به همسرتان احترام بگذارید و از عبارت «متشکرم» استفاده کنید تا همسرتان بداند که هنوز هم برای شما مهم است.

3- کمرنگ شدن روابط عاطفی

تفاوت های رفتاری ناشی از تربیت شما و همسرتان در دو خانواده متفاوت ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم و مختل شدن رابطه عاطفی تان شود. هریک از زوجین فکر می کنند دیگری او را دوست ندارد. وقتی یکی از آنها ناراحت شود، صدایش را بالا می برد و این داد زدن او باعث می شود که دیگری از دست وی دلخور شود.

راه حل این مشکل:

برای مقابله با فریاد زدن طرف مقابل، ابراز مداوم عشق چاره کار است. فریاد زدن ممکن است در واقع درخواست کمک باشد. شاید فرد با این رفتار می خواهد بگوید راهی برای برطرف کردن نیازهایم ندارم، تحت فشارم و دارم کنترلم را از دست می دهم.

4- اعتماد نداشتن

اعتماد درعین اینکه جزء جدایی‌­ناپذیری از یک رابطه است باعث تداوم زندگی مشترک می گردد. اگر احساس می­‌کنید مسائل مهمی وجود دارد که باعث سلب اعتماد شما از همسرتان می­‌شود و یا موارد حل‌نشده‌­ای هست که مانع از اعتماد شما به یکدیگر می­‌شود، نکات زیر برای شما مفید خواهد بود.

راه حل این مشکل:

شما می‌توانید با رعایت موارد زیر، مسئله‌ی اعتماد را در روابط خود عملی کنید:

  1. وقت­‌شناس باشید.
  2. به گفتههای خود عمل کنید.
  3. هرگز دروغ نگوید، نه به همسرتان نه به دیگران (حتی دروغ­‌های کوچک مصلحتی)
  4. منصف باشید، حتی اگر در حال مشاجره­ با همسرتان هستید.
  5. نسبت به احساسات طرف مقابل حساس باشید. مختارید با او مخالفت کنید، اما هرگز احساساتش را نادیده نگیرید.
  6. وقتی قول می­‌دهید با او تماس بگیرید، حتما این­ کار را انجام بدهید.
  7. اگر قادر نیستید به­‌موقع به خانه بازگردید، حتما همسرتان را در جریان قرار دهید.
  8. به خطقرمزهای همسر خود احترام بگذارید.

5- قدرناشناسی:

بیشتر آقایان به علت مشغله کاری فراوانی که دارند از ابراز محبت و قدردانی از همسرشان غافل می شوند. چنانچه احساس کنیم همسرمان به تلاش های ما توجهی ندارد، یا حتی بدتر، فقط ما را به علت کارهایی که انجام نداده ایم، سرزنش می کند، علاقه مان را به انجام آن کارهایی که روابطمان را شکوفا می کند، از دست خواهیم داد و دلخور و تحریک پذیر می شویم. درنهایت هم این احساس به ما دست می دهد که قدرمان را نمی دانند. یکی از شایع ترین مشکلات در ازدواج، ندانستن قدر همسر و کاهش حساسیت به نیازهای او در طول زمان است. بدون اینها فرد شروع به احساس تنها بودن، نادیده گرفته شدن و قدرنشناسی می کند.

راه حل این مشکل :

راه  حل این مشکل چندان سخت نیست. با دادن یک هدیه یا یک تشکر ساده سپاسگزاریتان را نسبت به همسرتان نشان دهید. برای بهبود رابطه تان وقت بگذارید، به عنوان نمونه قراری برای رفتن به یک رستوران بگذارید. ممکن است آنقدر نسبت به همسرتان دلخور و خشمگین باشید که سپاسگزاری او برایتان مشکل باشد. حتی اگر این چنین است توصیه این است که سپاسگزاری تان را انجام دهید. هر بار با انجام این کار دیوار دلخوری و خشم اندکی پایین می آید. همچنین با به یاد آوردن چیزهایی در همسرتان که زمانی دوست داشتید و گفتن آنها به او و چیزهایی در رفتار او که شما را آزار می دهد در یک زمان آرام، صمیمیت خودتان را با همسرتان بیشتر کنید.

6- رفتار سلطه جویانه

شکایت از مردسالاری یا زن سالاری در برخی خانواده ها وجود دارد. (یک بررسی میزان آن را ۴۰ درصد نشان داده است). معمولا از اینکه به ما بگویند چه کاری باید انجام دهیم، خوشمان نمی آید. در این مورد هم ممکن است مشکل اصلی رفتار همسرتان نباشد، بلکه برچسبی است که شما به آن می زنید. شاید همان رفتاری که یک فرد آن را به عنوان زیر سلطه بودن تفسیر می کند، برای فردی دیگر به معنای عشق و مراقبت باشد. هنر شما این است که حتی هنگامی که طرف مقابل با شما همکاری نمی کند، او را قانع کنید با شما رابطه برقرار کند.

راه حل این مشکل :

برای اینکه رابطه تان با همسرتان بهبود یابد، بهترین راه این است که فرض را بر آن بگذارید که او در انجام کارهایش حسن نیت دارد. به جای اینکه از اول رفتارهای همسرتان را سلطه گرانه بدانید، از خودتان سوال کنید چه عواملی انگیزه این رفتارها شده است. مثلاً اگر همسرتان مخالف بیرون رفتن شما با دوستانتان است، ممکن است علت این مخالفت سلطه گری اش نباشد و صرفا انگیزه این رفتار ترسش از تنها ماندن و طردشدن یا تمایل شدیدش به محافظت از شما باشد. به جز نسبت دادن نیت خیر به رفتارهای همسرتان از خودتان بپرسید او چه نیازهایی داشته است که شما برآورده نکرده اید.

7- اهمیت ندادن به حرف طرف مقابل

هرکسی می خواهد حرف هایش شنیده شود اما همسران در ازدواج های دچار مشکل اغلب به نحوی درست و موثر به یکدیگر گوش فرا نمی دهند. هنگامی که درست به حرف های یکدیگر گوش نمی دهیم، با شنیدن یک کلمه تحریک می شویم و از ادامه بحث سرباز می زنیم. هنگامی که شخصی حرفش شنیده نمی شود احساس می کند در مورد خصوصی ترین بخش های خودش با دیگری سهیم نمی شود، زیرا نمی خواهد در معرض آسیب قرار گیرد. اما هنگامی آنها حس کنند که حرف های شان شنیده می شود، مکالمه عمیق تر می شود.

راه حل این مشکل :

با همسرتان به توافق برسید تا در نوبت های ۳ تا ۵ دقیقه ای بدون قطع حرف دیگری به سخنان او گوش کنید. هنگامی که شروع به شنیدن می کنید، دیدگاه جدیدی از همسرتان به دست می آورید.

8 – مقصر دانستن یکدیگر

در ازدواج های ناشاد که افراد درگیر مشاجره های حل و فصل نشده و دلخوری های سرکوب نشده هستند اغلب به جای اینکه مسوولیت شان را قبول کنند، همسرشان را مقصر می دادند. اما مقصر دانستن طرف مقابل مشکلی را حل نمی کند با این کار تنها اختلافات بالا می گیرد.

راه حل این مشکل :

سعی کنید موضوع های اساسی را که واقعا بر سر آن نزاع دارید پیدا کنید. به عنوان نمونه آیا احساس می کنید حرف های شما شنیده نمی شود و مورد عشق و احترام همسرتان قرار ندارید. اگر در یافتن این موضوعات اصلی مورد اختلاف دچار مشکل هستید، از خودتان سوال کنید این اختلاف چه چیز و چه کسانی را به یادتان می آورد؟ هنگامی که متوجه شدید چه چیزی عامل این اختلاف است، می توانید الگوهای فکری و رفتاری تان را تغییر دهید.

9- اختلاف های شخصیتی و یا فرهنگی

یکی از دلایل دلخوری، تفاوت شخصیت و اختلاف طبقات فرهنگی است. ممکن است شما از خصوصیتی در همسرتان شکایت داشته باشید که همسرتان هم از وجود خصوصیت متضاد آن در شما ناراحت باشد. برای مثال ممکن است از اینکه همسرتان زیادی اجتماعی است ناراحت باشید، اما همسرتان هم از اینکه شما زیادی منزوی هستید، دلخور باشد.

راه حل این مشکل :

کافی است که تفاوت های شخصیتی میان خودتان و همسرتان را درک کنید تا از بسیاری از این دلخوری های جلوگیری شود و در این صورت قبول خواهید کرد که تفاوت با یکدیگر چیز بدی نیست و امری اجتناب ناپذیر است. ما در بسیاری از اوقات دچار این اشتباه می شویم که گمان می کنیم همسرمان همان نیازهای ما را دارد یا اینکه نیازهایی که متفاوت از نیازهای ما باشد، کمتر اعتبار دارند یا برآورده کردن آنها چندان ارزشمند نیست. حتی باحسن نیت ترین افراد تمایل دارند به همسرانشان چیزی را بدهند که خودشان به آن علاقه دارند، نه چیزی را که آنها دوست دارند!

10- عدم صمیمیت

وجود صمیمیت در روابط شخصی باید دوطرفه باشد. اگر شما همه نیازهای همسرتان را برآورده و هر روز او را سرشار از عشق و مهربانی کنید، هر دو احساس صمیمیت و نزدیکی خواهید کرد. در خیلی از موارد می شنویم یکی از همسران از اینکه طرف مقابل ناگهان او را ترک کرده است، شکایت می کند و می گوید علت این رفتار را درک نمی کند. این همسر می گوید: «من همه چیز به او داده بودم» اما مشکل این است او همه چیز را به همسرش داده بود، به جز چیزهایی که او به آنها نیاز داشت!

راه حل این مشکل :

مشاور به شوهر توصیه کرد: «در آینده هر وقت همسرت دنبالت راه افتاد تا درباره پول با تو صحبت کند، او را در آغوش بگیر!» زن معتقد بود شوهرش از عهده انجام چنین کاری بر نمی آید اما شوهر گفت حتما این کار را انجام خواهد داد و موفق هم شد. این شگرد ساده توانست به طور موفقیت آمیزی الگوی رفتاری برخورد عصبانیت آمیز این دو را تغییر دهد و شکل صمیمانه و بازیگوشانه ای به آن دهد. هنوز یک ماه نگذشته بود که زن باردار شد.

11- کینه توزی:

ممکن است گاهی مشکلی رخ دهد که به دلایلی حل نشود و یا اگر هم حل شده باشد بخوبی نتوانسته باشید همسرتان را خوشحال کنید و از دلش درآورید و همین موضوع بعد از گذشت مدتی باعث می شود که همسرتان از شما کینه داشته باشد.

راه حل این مشکل :

معذرت خواهی کنید و نگذارید مشکل حل نشده باقی بماند. اختلاف های شما دو نفر هر چه بیشتر حل نشده بماند، احساس خشم و نارضایتی تان بیشتر خواهد شد. خشم حل نشده و احساس آزردگی ِالتیام پیدا نکرده می تواند رشد و بعدها کنترل بحث های تان را دشوارتر کند، استرس تان بیشتر خواهد شد و سلامت رابطه تان به خطر خواهد افتاد. در ضمن با گذشت زمان به یادآوردن آن چه اتفاق افتاده نیز سخت می شود و ممکن است دیگر به راحتی نتوانید روی فاکتورهای اصلی اختلاف تان توافق کنید.

پس بعد از دعوا و بعد از این که خونسردی تان را به دست آوردید، موضوع را به میان بکشید و روی آن کار کنید. این وقفه به خصوص برای مردها مفید است چون یک مرد وقتی که کمی استراحت می کند مغزش برای مدتی از آن موقعیت رها می شود. سپس می تواند با ذهنی بازتر و احساسی گرم تر به موقعیت برگردد و نگاه منطقی تری به آن چه روی داده، داشته باشد و راه حل را همراه با همسرش پیدا کند.

12- خیانت کردن یکی از زوجین

تعداد مردان خیانتکار به‌ مراتب از زنان خیانتکار بیشتر است. این قبیل افراد دلایل متعددی برای توجیه اقدام غیر‌اخلاقی خود ذکر می‌کنند. عده‌ای بیماری و ناتوانی جسمی یا روحی همسرشان را بهانه می‌کنند و عده‌ای دیگر انسان‌های خودشیفته و مغروری هستند که فکر می‌کنند همسرشان به خیانت آنها پی نخواهد برد.

کارشناسان معتقدند کسانی که به لحاظ اقتصادی به همسران شان وابسته‌اند، بیشتر در خطر اقدام به خیانت قرار دارند. آمارها نشان می‌دهد چنانچه سطح درآمد یک مرد از همسرش پایین‌تر باشد، احتمال ارتکاب خیانت از سوی او به‌ مراتب بیشتر از عکس این حالت است. شاید علت این باشد که جامعه به مردان می‌آموزد مرد باید نان آور خانه باشد.

راه حل این مشکل:

امید است مرد یا زن خیانت دیده همسر خیانتکار را ببخشد و این بحران هر چند سخت از سر گذرانده شود. در این موارد مراجعه به مشاور خانواده نیز توصیه می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا