عمومیمطالب برتر

دلیل استفاده از انواع فن و هواکش مکانیکی بادی

معرفی انواع فن مکانیکی و قیمت هواكش بادی، خرید انواع فن بادی

حفظ راندمان کاری و کاهش هزینه سبب استفاده شرکت و کارگاه‌ها از انواع فن مکانیکی جهت تهویه مطبوع محیط شده است. استفاده از انرژی باد به جای موتورهای برقی سبب کاهش هزینه قبوض شده و از طرفی امکان استفاده رایگان و شبانه روزی را برای شرکت فراهم خواهد نمود.

تماس با شرکت گذرگاه
ادرس: تهران ضلع شمالی میدان هفتم تیر ساختمان تجاری ادری نگین ابی طبقه اول واحد ۱۰۲
تلفن: ۰۲۱۸۸۸۲۰۰۸۹
همراه1: 09353234729
همراه2: 09122039983
همراه3: 09123505979

جابجایی هوای داخل محیط های صنعتی، شیمیایی و کارگاهی بسیار مهم بوده و این امر توسط فن مکانیکی در ابعاد مختلف میسر خواهد بود. در ادامه این مقاله اختصاصی تالیف شده توسط وبلاگ مجموعه گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان به بررسی کامل انواع هواکش بادی و فن مکانیکی پرداخته خواهد شد. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر جهت خرید هواكش بادی تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خرید فن بادی | طریقه نصب هواکش بادی

دلیل استفاده از انواع فن مکانیکی بادی

عدم نیاز به انرژی برق موجب کاهش هزینه تمام شده قبوض شده در کنار هزینه نگهداری و تعمیر قطعات موتور هواكش را در پی خواهد داشت. استفاده از انرژی باد موجب ورود هوای تمیز بیرون به محیط داخل ساختمان شده و از طرفی هوای آلوده داخل محیط صنعتی و شیمیایی را به بیرون هدایت خواهد نمود. صدای کم و تداوم فعالیت 24 ساعته، قیمت مناسب، نصب آسان در کنار عدم نیاز به تعمیرات خاص موجب انتخاب فن مکانیکی برای محیط های خاص صنعتی شده است.

محل نصب فن بادی

از فن بادی میتوان در تمام مراکز مورد نیاز به تهویه مطبوع 24 ساعته بهره برد. از جمله اصلی ترین مکان‌های مورد استفاده فن مکانیکی شامل لیست زیر است:

 • سالن
 • سوله
 • پارکینگ طبقاتی
 • پاساژها
 • کارگاه و شرکت صنعتی
 • انبارها
 • سرویس بهداشتی

ابعاد هواكش بادی گالوانیزه

ورق گالوانیزه متریال اصلی در ساخت هواكش بادی بوده و ضخامت آن 0.5، 0.6 و 0.7 میلی متر خواهد بود. همچنین قطر استوانه فن بادی در حالت استاندارد 15، 20، 25، 30، 35، 40، 45، 50،55 و 60 سانتیمتر بوده و از طرفی بنا بر نیاز مشتری امکان ساخت در ابعاد مختلف نیز خواهد بود.

قیمت خرید فن مکانیکی بادی

به دلیل عدم وجود ثبات قیمت انواع متریال فلزی از جمله ورق گالوانیزه و وجود متغیرهای مختلف ضخامت ورق و قطر فن مکانیکی امکان درج قیمت دقیق هواكش بادی میسر نخواهد بود. جهت استعلام قیمت لحظه­ای و همچنین استفاده از مشاوره رایگان تیم فنی شرکت گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان می­توانید با کارشناسان ما برقرار نمایید. همچنین در صورت نیاز می­توانید سایر قطعات مورد نیاز سیستم تهویه هوا و مبدل­های سه گوش و چهارگوش فن بادی را از مجموعه گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان خریداری نمایید.

هواکش بادی بزرگ رو از کجا بخرم؟

 شرکت گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان با بیش از … سال سابقه فعالیت در زمینه تهویه هوا و سیستم هواكش با به کارگیری تجهیزات روز جهانی و تجربه بالا قادر به ساخت انواع هواكش بادی در اندازه مدنظر شما خواهد بود. فن بادی متشکل از مجموعه پره های موازی کنار هم می باشد که به صورت محدب یا انحنا به بیرون در محیط فن بادی نصب گردیده اند. خواب این پره های فن بادی به صورتی طراحی شده است که جریان هوا را از غرب به شرق در درون فن و به نوعی باد را در بدنه داخلی فن بادی انتقال می دهد و باعث ایجاد نیروی محرک برای گردش کره فن بادی می گردد.

فن بادی متشکل از دو مجموعه است. مجموعه اول عبارت است از یک استوانه گرد که یک سیستم تسمه سه کنج به وسیله بلبرینگ به قسمت کروی فن بادی اتصال یافته و این تسمه سه کنج جوشی از پایین به قسمت استوانه ای وچفت شده است و از بالا به نشیمن پره های موازی کلاهک وصل شده است. نقطه عطف این ارتباط بلبرینگی است که با چرخاندن کره فن بادی باعث مکش و تهویه هوا می گردد.

پره های موازی در پایین ساختار کلاهک بادی به مدار استوانه ای اتصال دارند و از بالا به بشقابکی که مرکز تجمع پره ها می باشد متصل می شوند. علیرغم وزن سبک فن بادی این محصول از استحکام بالایی برخوردار است. پره های فن بادی با این که بسیار سبک هستند باعث چرخش فن بادی می‌شوند و تخلیه هوا را اعمال می کنند.

در ساختار فن بادی یک پایه نیز نصب می شود که به نوعی تبدیل چهارگوش به گرد به شمار می آید و باعث ایستایی فن بادی در محل نصب مورد نظر می گردد. قالب و ساختار قسمت چهارگوش این تبدیل به گونه ای است که با هشتی سقف سوله هم قالب یا هم ساختار شده و بدون هیچ رابط یا اتصال دیگری در نقطه اوج سقف سوله مستقر می گردد و فن بادی را در بهترین نقطه بر روی این تبدیل جانمایی می کند. فن بادی از ورق گالوانیزه با ضخامتهای۵/۰-۶/۰-۷/۰ تولید گشته و به بازار ارایه می شود. قطر کلاهک بادی به طور استاندارد ۱۵-۲۰-۲۵-۳۰-۳۵-۴۰-۴۵-۵۰-۵۵-۶۰سانتیمتر می باشد.

ویژگی های فن بادی

فن بادی قابلیت نصب سریع و آسان را دارد. مهمترین ویژگی فن بادی صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه برق می باشد. فن بادی کاملا بدون صدا به کار خود ادامه می دهد. هوای داخل محیط به وسیله فن بادی بدون بازگشت تخلیه خواهد شد. فن بادی در سرعت های کم هم وظیفه خود را انجام می دهد. مکش فن بادی بسیار قوی و راندمان کار این محصول قایل قبول می باشد. سقف مورد نظر همزمان با نصب فن بادی آب بندی می گردد. فن بادی عموما جهت تهویه و تخلیه هوای داخلی سوله ها،انبارها، کارخانجات و سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مزایای نصب و استفاده از هواکش بادی یا توربینی چیست؟

هرچند ممکن است در نگاه اول پیکربندی هواکش بادی کمی ‌پیچیده به نظر برسد، اما واقعیت این است که این توربین‌ها مکانیسم عملکرد بسیار ساده‌ای دارند. پره‌های توربین نسبت به گردش هوا حساس هستند، به نحوی که عبور جریان هوا از میان این پره‌ها سبب چرخش آن‌ها و در نتیجه حرکت دورانی فن تعبیه شده در این هواکش‌ها می‌شود. فارغ از این که دریچه‌های هواکش بادی بدون نیاز به جریان برق و هزینه‌های عملیاتی، تهویه هوای ساختمان‌ها علی الخصوص اماکن تجاری و سوله‌های صنعتی را انجام می‌دهند؛ در هنگام استفاده از این دریچه‌ها نکات مثبت دیگری نیز وجود دارد که در ادامه، آن‌ها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

قابلیت نصب و راه اندازی راحت و ارزان

نصب هواکش بادی به نسبت فن‌های دیواری بسیار ساده‌تر بوده و با هزینه کمتری انجام می‌شود. علاوه بر این راه‌اندازی آن‌ها با عملیات‌های تخریبی کمتری نیز همراه می‌باشد. با توجه به این که هیچ قطعه الکترونیکی در پیکربندی هواکش بادی وجود ندارد، برای نصب آن‌ها به خدمات برقکاران نیازی نخواهید داشت، در نتیجه هزینه‌های مرتبط با فعالیت‌های رایج برقکاری در نصب سیستم‌های تهویه حذف می‌گردد.

بسیار کارآمد و مؤثر هستند

در زمان‌هایی که جریان باد در محیط اطراف کم است، فرایند تهویه فضای داخلی از طریق جریان همرفتی هوای گرم داخل انجام می‌شود. بدین ترتیب با کمک هواکش بادی طی یک شبانه روز (حتی بدون جریان باد) حداقل 10 الی 12 مرتبه کل هوای داخل ساختمان به طور کامل تهویه می‌شود. اما در زمان‌هایی که باد می‌وزد، هواکش بادی مانند یک سیستم خلاء هوای گرم عمل می‌کند؛ به نحوی که قادر است به صورت مداوم و بدون وقفه هوای گرم داخل ساختمان را به بیرون هدایت و آن را با هوای تازه جایگزین نماید. از آن جایی که این هواکش‌ها برخلاف سیستم‌های تهویه برقی بدون مصرف انرژی و به صورت مداوم کار می‌کنند، اثر گذاری بسیار بیشتری دارند.

قابلیت استفاده برای ساختمان‌ها و سوله‌ها با ابعاد متفاوت

برخلاف اغلب سیستم‌های تهویه که می‌بایست اندازه و توان عملیاتی آن‌ها متناسب با ابعاد ساختمان انتخاب شود؛ از هواکش بادی می‌توان برای ساختمان‌هایی با ابعاد مختلف استفاده نمود. تهویه‌های بزرگتر به معنی تخریب بیشتر سقف و انجام زیرسازی‌های لازم برای نصب آن‌ها است، در حالی که این مشکل برای سیستم تهویه توربینی وجود ندارد. با توجه به این که این توربین‌ها به صورت گسسته نصب و راه‌اندازی می‌شوند، می‌توان با انجام تخریب محدود و سبک آن‌ها را کارگذاشت و به جای استفاده از تهویه‌های بزرگتر برای فضاهای گسترده، از چند واحد هواکش بادی در فواصل مختلف استفاده نمود.

معایب نصب و استفاده از هواکش بادی یا توربینی چیست؟

هر سکه‌ای دو رو دارد و هواکش بادی نیز مانند تمامی ‌ماشین آلات ساخت بشر مجموعه‌ای از مزایا و معایب متفاوت است. نکته‌ای که باید به آن توجه شود، انتخاب شرایط مناسب برای استفاده از تهویه توربینی است تا معایب این سیستم، اخلالی در عملکرد‌های مورد انتظار از آن ایجاد نکند. تنها باشناخت تمامی ‌جوانب و نکات مثبت و منفی هواکش بادی می‌توان به صورت هوشمندانه بین هواکش‌های توربینی و یا سایر سیستم‌های تهویه، گزینه مناسب را انتخاب نمود.

بهترین عملکرد آن‌ها در زمانی است که جریان باد وجود دارد

هرچند هواکش بادی به صورت مداوم در حال کار است و برای انجام عمل تهویه نیاز به انرژی‌های پر هزینه ندارد، اما در مواقعی که باد کم است یا نمی‌وزد، عملکرد آن با سیستم‌های تهویه برقی قابل قیاس نیست. در این شرایط تهویه‌های برقی بسیار بهتر از هواکش توربینی عمل می‌کنند. هواکش بادی می‌تواند به صورت مداوم به تهویه هوای داخل ادامه دهد، اما بدون وزش باد سرعت تهویه به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین در کاربرد‌هایی که نیاز است دمای هوای داخل به سرعت کاهش یابد، باید سیستم‌های برقی را انتخاب نمود.

نیاز به تعمیر و نگهداری دوره‌ای دارد

هواکش بادی بدون نیاز به انرژی برق و یا جریان آب کار می‌کند، بنابراین بسیار ارزانتر از سایر سیستم‌های تهویه هواست. اما این مورد دلیل نمی‌شود که سرویس‌ها و تعمیرات دوره‌ای آن را پشت گوش انداخت. این دستگاه‌ها برای عملکرد صحیح به صورت مداوم و در فواصل زمانی مشخص (مثلا هر سه ماه یکبار)  نیاز به چکاپ و بررسی قطعات پیدا می‌کنند. روغن کاری و سرویس‌های مشابه را نیز باید به این لیست اضافه کرد.

عدم انجام این سرویس‌ها سبب می‌شود تا حساسیت پره‌های هواکش بادی نسبت به جریان باد کم شود در نتیجه باد‌های آرام نمی‌توانند پره‌های توربین را به گردش وادارند. علاوه بر این فرسایش قطعات سبب ایجاد سر و صدای آزار دهنده می‌گردد. در این مواقع با توجه به این که امکان خاموش کردن هواکش بادی وجود ندارد، این صدای‌های جیرجیر و آزاردهنده به صورت 24 ساعته ادامه خواهد داشت. نمی‌توان برای سرویس تهویه توربینی زمان دقیق و ثابتی را در نظر گرفت، بلکه با توجه به ویژگی‌های آب و هوایی و جغرافیایی منطقه، زمان انجام سرویس‌ها متفاوت است. هرچه هواکش بادی سریعتر و بیشتر کار کند (محیط‌هایی با جریان باد شدید)، زودتر به انجام سرویس نیاز خواهد داشت.

ویژگی‌های ظاهری آن‌ها خیلی قابل تغییر نیست

یکی از مواردی که سبب می‌شود از هواکش بادی کمتر برای مقاصد مسکونی یا بناهای مدرن استفاده شود، این است که این هواکش‌ها ساختار بسیار برجسته ای دارند به نحوی که در برخی موارد حتی از روی سطح زمین هم قابل مشاهده هستند. علاوه بر این نمی‌توان این هواکش‌ها را از نظر پنهان کرد زیرا باید در مسیر جریان هوای آزاد و به دور از موانع قرار داشته باشند. هرچند نمونه‌های جدید تر امکان تنوع رنگی را نیز فراهم می‌کنند، اما از آن جایی که ویژگی‌های ظاهری آن را نمی‌توان چندان تغییر داد، اغلب معماران بناهای مدرن یا مسکونی ترجیح می‌دهند از سایر انواع سیستم‌های تهویه استفاده کنند تا همخوانی بهتری با معماری کل بنا داشته باشد.

سوالات متداول

در این بخش از مقاله معرفی انواع فن مکانیکی به سوالات احتمالی شما پاسخ داده شده است و در صورت بروز هرگونه پرسش جدید میتوانید با استفاده از بخش نظرات سوال خود را مطرح و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ مناسب را دریافت نمایید.

چرا باید از فن مکانیکی استفاده کرد؟

 • تهویه رایگان هوای مطبوع
 • صدای کم
 • راندمان کاری 24 ساعته
 • عدم نیاز به موتور برقی
 • قیمت مناسب
 • نصب آسان
 • قابل نصب در انواع سوله، انبار و شرکت صنعتی

قیمت فن مخصوص سرویس بهداشتی چقدره؟

بسیاری از سرویس­های بهداشتی دارای بوی بسیار بدی هستند و تنها با نصب فن بادی در اندازه مناسب شاهد تهویه هوای مطبوع در آن محیط خواهید بود. جهت استفاده از مشاوره رایگان و خرید فن بادی سرویس بهداشتی میتوانید با شرکت گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا