عمومیمطالب برتر

انواع گیاه آپارتمانی با عکس

گیاهان برای رشد به چه موادی نیاز دارند؟

اگر شما هم قصد خرید گیاه آپارتمانی دارید این مطلب را با دقت بخوانید، از مهمترین عناصری که گیاهان برای رشد و شادابی نیاز دارند نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که به صورت کودهای NPK در بازار موجود است که N نیتروژن، P فسفر و K پتاسیم است مثلا کود 20-20-20 به اندازه مساوی دارای این نوع عناصر می باشد. کم یا زیاد بودن هریک از عناصر گفته شده در رشد گیاهان تاثیر دارد. از دیگر عناصری که در رشد گیاهان دارای اهمیت است میتوان به آهن، کلسیم و منیزیم اشاره کرد.

گیاه آپارتمانی انجیر ربابی

  • نام گیاه شناسی: فیکوس لیراتا
  • ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 180 سانتی متر
  • گیاه آپارتمانی انجیر ربابی از گیاهان آپارتمانی بزرگ، برای هر فضای بزرگی در محیط خانه و محل کار مناسب بوده و به خوبی با شرایط محیطی محل های مذکور، وفق پیدا می کند.
  • برگ های فیکوس لیراتا (انجیر ربابی) بزرگ و به رنگ سبز روشن می باشد که این برگ ها حالت موم مانند داشته و روی آنها رگبرگهایی باریک وجود دارد.

گیاه آپارتمانی فیکوس Rubber

فیکوس الاستیکا

نام گیاه شناسی: فیکوس الاستیکا

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 240 سانتی متر

گیاه آپارتمانی فیکوس الاستیکا از دارای شاخه و برگ های بزرگ و بیضی شکل می باشد که برگ های گیاه حالت چرم مانند داشته و در واریته های مختلف، دارای رنگ های متفاوت است.

گیاه فیکوس الاستیکا از گیاهان آپارتمانی بزرگ بسیار مقاوم بوده و برای نگهداری در اتاق های نشیمن خانه بسیار مناسب است.

جالب است بدانید در صورتی که تنه ی گیاه زخمی شود، شیره ای سمی از آن خارج شده که اغلب از آن برای ساخت لاستیک استفاده می شود.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با پرورش گیاه مذکور در خانه می توانید مقاله را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

گیاه آپارتمانی انجیر آفریقایی

گیاه آپارتمانی انجیر آفریقایی

نام گیاه شناسی: Ficus cyathistipula

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 210 سانتی متر

انجیر آفریقایی بومی آفریقا می باشد. گیاه مذکور از گیاهان آپارتمانی بزرگ دارای برگ هایی به رنگ سبز براق بوده که شکل برگ ها در انتها به حالت گرد می باشد.

لازم به ذکر است انجیر آفریقایی از نیز بوده و به حفظ سطح رطوبتی مناسب در داخل خانه کمک شایانی می کند (البته در صورتی که مراقبت از گیاه و پرورش آن، به شکل صحیحی انجام شود).

گیاه آپارتمانی نخل دم دار

گیاه آپارتمانی نخل دم دار

نام گیاه شناسی: نخل کاریوتا

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 240 سانتی متر

ظاهر برگ های گیاه نخل کاریوتا همانند دم ماهی بوده و رشد گیاه اغلب به صورت توده ای می باشد.

مراقبت از کاریوتا از گیاهان آپارتمانی بزرگ بسیار آسان بوده و برای آنکه گیاه به رشد حداکثری خود ترغیب شود، نیاز هست که گیاه به نور کامل خورشید دسترسی داشته باشد.

نخل پرشکوه از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

نخل پرشکوه از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

نام گیاه شناسی: راونیا ریولاریس از

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 180 سانتی متر

اگر به دنبال گیاهی هستید که به خوبی با شرایط نوری کم خانه وفق پیدا کرده و از سرعت رشد بالایی برخوردار باشد، گیاه آپارتمانی نخل پرشکوه از گیاهان آپارتمانی بزرگ انتخاب مناسبی جهت خرید شما خواهد بود.

نخل پرشکوه دارای شاخه و برگهای متراکم بوده و از جلوه ی بسیار زیبایی بهره مند می باشد.

گیاه آپارتمانی درخت اژدها

گیاه آپارتمانی درخت اژدها

نام گیاه شناسی: دراسنا درمنسیس

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 180 سانتی متر

گیاه آپارتمانی دراسنا درمنسیس از گیاهان آپارتمانی بزرگ دارای برگ هایی بسیار زیبا می باشد به طوری که رنگ برگ های گیاه ترکیبی از سبز و لیمویی می باشد.

گیاه درمنسیس برای فضاهای کناری خانه بسیار مناسب بوده و در صورت مراقبت و پرورش صحیح، گیاه سرعت رشد به نسبت بالایی داشته و فضای بسیار زیبایی در صورت وجود آن در داخل خانه ایجاد می شود.

گیاه آپارتمانی ذرت

گیاه آپارتمانی ذرت

نام گیاه شناسی: دراسنا بلالی

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 120 الی 180 سانتی متر

گیاه دراسنا بلالی دارای سرعت رشد بسیار پایینی بوده و مراقبت از آن بسیار آسان می باشد. نور مناسب برای دراسنا بلالی از گیاهان آپارتمانی بزرگ نور غیر مستقیم خورشید می باشد و گیاه به علت داشتن برگ هایی به رنگ سبز براق، در تصفیه سموم مختلف از هوای داخل خانه به خوبی عمل کرده و از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی محسوب می شود.

گیاه آپارتمانی لیندا

گیاه آپارتمانی لیندا

نام گیاه شناسی: نخل دم اسبی

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 270 سانتی متر

آنچه که دلیل زیبایی و محبوبیت گیاه آپارتمانی لیندا می باشد، سرازیر شدن برگ های گیاه در دوران رشد به طرف پایین است (البته این موضوع با افزایش سن گیاه بیشتر نمایان می شود).

رنگ برگ های گیاه لیندا از گیاهان آپارتمانی بزرگ سبز و سبز مایل به تیره می باشد و به لحاظ سرعت رشد می توان گفت که گیاه مذکور از سرعت رشد بسیار پایینی برخوردار است.

لازم به ذکر است گیاه لیندا در دوران گلدهی خود دارای غنچه هایی به رنگ سفید (مایل به کرم) خواهد بود.

گیاه آپارتمانی کاج مطبق

گیاه آپارتمانی کاج مطبق

نام گیاه شناسی: Araucaria heterophylla

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 240 سانتی متر

گیاه آپارتمانی کاج مطبق بومی جزیره ی نور فولک بوده و نوعی کاج سوزنی محسوب می شود با این حال می توان گفت که گیاه یک کاج واقعی نبوده و تنها برخی از خصوصیات آن را داراست.

نگهداری از کاج مطبق از گیاهان آپارتمانی بزرگ بسیار آسان بوده و تنها می بایست نور غیر مستقیم خورشید (پنجره های جنوبی خانه بهتر است) برای گیاه فراهم شده و با استفاده از ، کاج مطبق را به رشد حداکثری خود ترغیب نمود.

یوکا از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

یوکا از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

نام گیاه شناسی: Yucca filamentosa

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 90 الی 180 سانتی متر

گیاه آپارتمانی یوکا از ، گیاهی مقاوم نسبت به و بوده و در صورتی که نور کافی برای گیاه فراهم باشد، گیاه یوکا از سرعت رشد بالایی برخوردار خواهد بود.

در آبیاری گیاه همواره به این نکته توجه داشته باشید که خاک گلدان قبل از آبیاری 90 درصد خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

لازم به ذکر است گیاه یوکا از گیاهان آپارتمانی بزرگ به تنش خشکی بسیار مقاوم بوده و بدون آب تا چندین هفته به حیات خود ادامه خواهد داد.

گیاه آپارتمانی فیلودندرون

گیاه آپارتمانی فیلودندرون

نام گیاه شناسی: فیلودندرون سلوم از

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 120 الی 180 سانتی متر

خانواده فیلودندرون ها از انواع گیاهان آپارتمانی بزرگ، بسیار متنوع و دارای واریته های مختلف می باشد با این حال برای پرورش صحیح گیاه لازم است فیلودندرون سلوم را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار داده تا با رشد گیاه در سال های آتی، شاهد شکوفایی گیاه باشید.

گیاه آپارتمانی کروتون

گیاه آپارتمانی کروتون

نام گیاه شناسی: Codiaeum variegatum

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 270 سانتی متر

گیاه آپارتمانی کروتون از گیاهان آپارتمانی بزرگ دارای تنوع بسیار زیادی به لحاظ رنگبندی در برگ های خود است.

برای رشد گیاه کروتون کافیست گیاه را در کنار پنجره های شرقی خانه قرار دهید، به طوری که که گیاه در طول روز به هشت ساعت نور غیر مستقیم خورشید دسترسی داشته باشد در غیر این صورت شاهد خود خواهید بود.

لازم به ذکر است آبیاری گیاه تنها باید در صورتی انجام شود که 7 سانتی متری بالای مخلوط خاک گلدان خشک شده باشد.

گیاه آپارتمانی شفلرا آربوریکلا

گیاه آپارتمانی شفلرا

نام گیاه شناسی: ملقب به شفلرا

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 90 الی 150 سانتی متر

از جمله گیاهانی است که به تازگی شناخته شده و دارای شاخه و برگ هایی بسیار معمولی به لحاظ ظاهر است.

مراقبت و پرورش نیاز به زحمت زیادی از سوی شما نداشته و همانند سایر گیاهان آپارتمانی بزرگ اشاره شده در همین مقاله، نیازمند نور غیر مستقیم خورشید بوده و مخلوط خاک گلدان می بایست دارای مواد معدنی و قدرت زهکشی بالا باشد.

رز صحرایی از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

رز صحرایی از دیگر گیاهان آپارتمانی بزرگ

نام گیاه شناسی: آدنیوم از

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 60 الی 150 سانتی متر (رز صحرایی را هم می توان جز دانست و هم گیاهان خانگی بزرگ).

صحرایی که به نام آدنیوم نیز در بین دوست داران گل و گیاه شناخته می شود، دارای برگ هایی به رنگ سبز و زیبا و مطابقا غنچه هایی قرمز رنگ در دوران گلدهی بوده و از انواع محسوب می شود.

رز صحرایی از دیگر بوده که جز گیاهان آپارتمانی بزرگ محسوب می شود و به آسانی قابلیت پرورش در گلدان را داشته و برای فضاهایی نظیر اتاق های نشیمن خانه بسیار مناسب می باشد.

گیاه آپارتمانی یشم

گیاه آپارتمانی یشم

نام گیاه شناسی: Jade plant

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 180 سانتی متر

گیاه یشم با فضای رشدی در گلدان سازگار بوده و به مراقبت کمی جهت پرورش نیاز دارد. گیاه یشم این قابلیت را دارد که به اکثر طیف های نوری در داخل فضای خانه سازگاری داشته باشد با این حال بهترین نور برای ترغیب نمودن گیاه به رشد حداکثری، نور غیر مستقیم خورشید می باشد.

گیاه آپارتمانی برگ انجیری

گیاه آپارتمانی برگ انجیری

نام گیاه شناسی: Monstera deliciosa

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 240 سانتی متر

گیاه برگ انجیری به دلیل داشتن شاخه و برگ هایی بزرگ، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به همین علت از گیاهان آپارتمانی بزرگ محسوب می شود.

وجود گیاه برگ انجیری در داخل خانه سبب ایجاد شرایط نقاط گرمسیری (استوا) در محیط شده و همین امر باعث می شود راندمان کیفی هوا افزایش پیدا کند.

لازم به ذکر است در صورتی که هم اکنون در حال خود هستید و گیاه با زردی برگ های خود دست و پنجه نرم می کند، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ی را در سایت پرشیالرن مطالعه نمایید.

گیاه آپارتمانی بامبو

گیاه آپارتمانی بامبو

نام گیاه شناسی: Bambusa vulgaris

ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 180 الی 300 سانتی متر

گیاه آپارتمانی بامبو به علت آنکه به آسانی در محیط خانه قابلیت رشد و پرورش دارد می توان آن را از گیاهان آپارتمانی بزرگ در داخل خانه محسوب کرد با این حال آنچه که در پرورش بامبو دارای اهمیت بوده آن است که حتما گیاه در طول روز به 8 ساعت نور مسقیم و کامل خورشید دسترسی داشته باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس

گیاهان آپارتمانی لوکس: 1. گیاه برگ انجیری ابلق (Variegated Monstresa Delicosa)

مشهورترین گیاه سال 2020 که با پخش شدن تصاویرش توسط اینفلوئنسرهای مشهور، پرآوازه شد گیاه برگ انجیری است. گیاه مانسترا یا همان گیاه برگ انجیری، بخاطر وجود برگ‌های بزرگ و براقش ظاهری منحصربه فرد و جذاب دارد. اگرچه این گیاه به اشکال مختلف وجود دارد، اما محبوب‌ترین و بهتر است بگوییم که گران‌قیمت‌ترین نوع آن گیاه برگ انجیری ابلق است که قسمت‌های سفیدی در برگ‌هایش دیده می‌شود. قیمت  گیاه برگ انجیری ابلق در فروشگاه‌های اینترنتی با قیمت ‌750 دلار و گاهی تا 1.000 دلار به فروش رسیده است.

 البته قیمت گیاه برگ انجیری Monstresa Delicosa معمولی حدود 20 دلار است، با مقایسه قیمت می‌توان به راحتی دید که چقدر تبلیغات برای افزایش قیمت یک گیاه تأثیر دارد. قیمت گیاه برگ انجیری همچنان نرخ رشد آهسته‌ای دارد. حتما تابحال تصاویر برگ‌های آن را بر روی جلد گوشی، کاغذ دیواری و لباس‌ها زیاد دیده‌اید. برگ‌های بزرگ و خوش فرم ای گیاه باعث شد که محبوب دل‌ها شود. این گیاه در حال حاضر یکی از رطرفدارترین نوع گیاهان آپارتمانی لوکس در جهان است.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 2. گیاه برگ انجیری ابلیکوآ (Monstera Obliqua)

اوبلیکوآ در لاتین به معنی بی‌قرینه یا غیر متعادل است. گیاه مانسترا اوبلیکوآ یک گیاه کوچک است که حداکثر تا 15 سانتی‌متر رشد می‌کند. جالب است بدانید که قیمت گیاه برگ انجیری اوبلیکوآ در گل‌فروشی‌های آنلاین به حدود 3.000 دلار رسیده است. حالا این گرانی بی حد و حصر برای چیست؟ چون این گیاه برگ انجیری اوبلیکوا نه ابلق است و عجیب و غریب و نه شکوفه‌های زیبایی دارد، دلیل اصلی گرانی قیمت برگ انجیری ابلیکوا بخاطر وجود برگهای بزرگ توری مانند آن است که باعث زیبایی و جذابیت گیاه شده و آن را به یک گیاه خاص تبدیل کرده است.

افزایش قیمت این گیاه نیز همانند گیاه برگ انجیری ابلق، به تبلیغات اینفلوئنسرها در سال‌های اخیر ربط دارد. چون در یک دهه‌ی قبل یک گلدان متوسط آن حدود 8 دلار به فروش می‌رسید، ولی در حال حاضر بیش از هزار دلار معامله می‌شود. اخیرا در فروشگاه eBay با قیمت 3.700 دلار فروخته شد! با این افزایش قیمتی، گیاه برگ انجیری ابلیکوآ دومین گیاهی است که در لیست گیاهان آپارتمانی لوکس قرار می‌گیرد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 3. گیاه آلوکازیا آزلانی (Alocasia Azlanii)

گیاه آلوکازیا آزلانی با قیمت‌های سرسام آور جزو گیاهان لاکچری قرار می‌گیرد. گیاه آزلانی یک گیاه منحصر به فرد و کمیاب است که در کشور مالزی یافت می‌شود. برای خرید گیاه آلوکازیا آزلانی یا باید آن را در گلخانه‌های خاص بیابید یا به صورت آنلاین سفارش دهید. کافی است که این گیاه را از نزدیک ببینید، زیبایی آن دل شما را می‌برد و متوجه می‌شوید که برای داشتنش ارزش این همه پول را دارد.

برگهای براق آن با ترکیبی از رنگ سبز تیره و روشن، طراحی فوق‌العاده‌ای بخود گرفته است. علاوه بر این، رگههایی درخشان از رنگهای صورتی، قرمز و بنفش در زیباترین حالت بر روی برگ‌های این گیاه سایه زده‌اند. این گیاه یک اثر هنری است. اگرچه اندازه‌ی نسبتا کوچکی دارد و فقط یک گلدان 10 سانتی برای او کافی است، اما با قیمت حدود 550 دلار در گل فروشی‌های آنلاین به فروش می‌رسد. آلوکازیا آزلانی یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی لوکس پرطرفدار در جهان است.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 4. گیاه آپارتمانی فیلودندرون برگ کنگرهای (Philodendron Narrow)

گیاه Philodendrons Narrow با برگ‌های نازک و کنگره مانند خود که به نام Tiger Tooth نیز معروف است، بخاطر ظاهر متفاوتش جزو گیاهان آپارتمانی لوکس قرار می‌گیرد. گیاه Philodendron Narrow مانند همه فیلودندرون‌ها، با آبدهی بیش از حد از دست می‌دهد، بنابراین دقت داشته باشید که تا خاکش کاملا خشک نشده است، به آن آب ندهید. از لحاظ میزان تابش نور نیز، با نور زیاد، متوسط و غیر مستقیم کنار می‌آید.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 5. فیکوس الاستیکا (Burgundy Rubber Tree)

گیاه فیکوس الاستیکا Burgundy Rubber Tree یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزئین خانه لاکچری با گیاهان آپارتمانی لوکس است. گیاه فیکوس الاستیکا از گیاه انجیر برگ کمانچهای کمی کوچک‌تر و جمع و جور‌تر است. این گیاه شبیه به یک درخت واقعی قد می‌کشد و اگر باغبان خوبی داشته باشد، در داخل گلدان به طول هفت متر نیز می‌رسد.

بنابراین برای تزئین خانههای لاکچری با سقفهای بلند یک گیاه همه چیز تمام است. برای مراقبت از این گیاه نور غیر مستقیم ولی روشن و همه گیر مناسب است. از لحاظ آبیاری نیز در فصل رشد (بهار و تابستان)، خاکش را مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان فقط زمانی به آن آب دهید که خاکش خشک شده باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 6. گیاه پول چینی (Pilea Pepromioides)

از مشاهده‌ی گیاه پول چینی Pilea Pepromioides در لیست گیاهان آپارتمانی لوکس است، تعجب نکنید، این روزها دکوراتورها و طراحان داخلی، در جستجوی گیاهی هستند که برای تزئین فضای مرطوب حمام مناسب باشد. گیاه پول چینی با ظاهری زیبا و جذاب همان گیاه مورد نظر است. گیاه پول چینی عاشق رطوبت است و نور غیر مستقیم را دوست دارد، بطوریکه در نور مصنوعی نیز دوام می‌آورد.

فقط تنها نکته‌ای که باید در زنده ماندن این گیاه توجه کرد، جلوگیری از پوسیدگی ریشه است، به همین منظور زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک آن کاملا خشک شده باشد. گیاه پول چینی اگر نیاز به آب داشته باشد، با افتادن برگ‌هایش شما را مطلع خواهد کرد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 7. گیاه سینگونیوم پودوفیلوم Variegated) Arrowhead Vine)

گیاه سینگینیوم پودوفیلوم Variegated Arrowhead Vine درست همانند سایر گیاهان واریته، زیبای منحصر به فردش را مدیون طرح و رنگ متفاوت شاخ و برگ‌هایش است. گیاه سینگینویم پودوفیلوم از گیاهان بالا رونده است، اما نوع بوتهای آن که با کنترل رشد ساقه‌ها ایجاد می‌شود، جزو گیاهان آپارتمانی لاکچری به حساب می‌آید.

گیاه سینگینیوم پودوفیلوم، مخصوصا در فصل بهار و تابستان، به خاکی نیاز دارد که دائما مرطوب بماند. بنابراین برای رشد سریع، اجازه ندهید که خاکش خشک شود. غبارپاشی یک بار در هفته، برای این گیاه عالی است. از لحاظ نور نیز اگرچه در مقابل نور کم مقاوم است اما نور غیر مستقیم و روشن را خیلی دوست دارد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 8. گیاه پولیشیاس فابیان Polyscias) Fabian)

پولیشیاس فابیان Polyscias Fabian با وجود ساقهی تنومند و برگهای پنکیکی شکل خود که به رنگ سبز تیره با سایه‌‌ای از رنگ بنفش هستند، زیبایی پرصلابتی را نمایان می‌سازد که آن را مناسب فضاهای لوکس و مجلل ساخته است. برای مراقبت از این گیاه دلربا، آن را در گلدانی که خوب زهکشی میشود قرار دهید تا آب اضافه به راحتی از آن خارج شود.

برای آبیاری نیز دقت داشته باشید که لایهی سطحی خاک تا عمق 2 سانتی، کاملا خشک شده باشد. از نظر نور نیز، نور غیر مستقیم مناسب است. البته قرار گرفتن این گل در تراس و دریافت نور مستقیم در نصف روز نیز به رشد این گیاه آسیبی نمی‌رساند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 9. گیاه فیکوس آمستل (Ficus Alii)

مجموعه گیاهان فیکوس، جزو گیاهان آپارتمانی لوکس به حساب می‌آیند. و اما گیاه فیکوس آمستل Ficus Alii با شاخ و برگ سبز و زیبا‌ی خود، بعلاوه‌ی ماندگاری بالا و ریزش کمتر برگ، در میان سایر درختچه‌های فیکوس برجسته و شاخص است. فیکوس آمستل از آن گیاهانی است که ساقه‌ی باریکی دارد و باغبانان معمولا ساقهی آن را فرم میدهند یا میبافند.

قدرت این گیاه در تصفیهی هوای خانه فوق‌العاده است. اگر می‌خواهید در کنار زیبایی منحصر به فردش از هوای پاک بهره‌مند شوید، این گیاه را در معرض نور، البته نور غیر مستقیم قرار دهید، این گیاه بدون نور زنده نخواهد ماند. خاک این گیاه نیز حریص آب است، فقط دقت داشته باشید که قبل از آبدهی مطمئن شود که تا عمق 2 سانتی خاک خشک شده باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 10. گیاه زاموفیلیا (ZZ Plant)

گیاه زاموفیلیا Zamiifolia یکی از گیاهان آپارتمانی لوکس و پر طرفدارد این لیست است. هیچ گیاه لاکچری و زیبایی به اندازه‌ی زاموفیلیا بخشنده نیست. این گیاه آنقدر در رشد و تکثیر سخاوتمند است که می‌توانید روی آن سرمایه‌گذاری کنید. این گیاه زیبا و صبور، فقط به سه بار آبیاری در ماه نیازمند است، نور زیادی نمی‌خواهد و خیلی کم آفت می‌زند. یک گزینه‌ی عالی، بی‌دردسر و لاکچری برای گیاهان آپارتمانی.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 11. گیاه تیلاندسیا (Tillandsia)

در این لیست هر نوع از گیاهان آپارتمانی لوکس و لاکچری برای هر نوع سلیقه‌ای جمع‌آوری شده است. گیاه هوازی که به آن گیاه تیلاندسیا Tillandsia گفته می‌شود، از آن مدل گیاهانی است که حیرت هر بیننده‌ای را بر می‌انگیزد. این گیاه بینیاز از آب و خاک رشد کرده و طراوتش را به رخ‌تان می‌کشد. گیاه تیلاندسیا در طراحی دکوراسیون مدرن بسیار کارآیی دارد. این گیاه آب مورد نیاز خود را از رطوبت موجود در هوا می‌گیرند و برای رشد به خاک نیازی ندارند. گیاه تیلاندسیا با بیش از پانصد گونه متنوع، گزینه‌‌ای فوق‌العاده‌ای برای طراحی دکور داخلی است.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 12. گیاه مارانتا (Red Prayer Plant)

و اما دوازدهمین عضو لیست گیاهان آپارتمانی لوکس ، اثر هنرمندانه‌ی طبیعت گیاه مارانتا Red Prayer Plant. این گیاه با طراحی زیبای برگ‌هایش هر طبیعت دوستی را مجذوب خود می‌کند. ردِ رگه‌های قرمز رنگ در دل برگ سبز تیره و روشن، گیاه مارانتا را به یک گیاه رؤیایی تبدیل کرده است. این گیاه با نگهداری آسان یک گزینه‌ی جذاب برای ساکنان آپارتمان است. گیاه مارانتا باید در معرض نور غیر مستقیم (کم و زیاد) قرار بگیرد، هفتهای یکبار غبارپاشی و بطور منظم آبیاری شود.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 13گیاه کالاتیا گورخری (Zebra Plant)

گیاه کالاتیا گورخری Zebra Plant یا Haworthia یکی از بهترین نوع ساکولنتها برای نگهداری در آپارتمان است. این گیاه با ارتفاع 20 سانتی‌متری، به آبیاری و نور کمی نیاز دارد. همین شرایط، این گیاه را برای طراحی دکور حمام یا برای قرار دادن روی میز ناهارخوری مناسب ساخته است. گیاه کالاتیا گورخری، با برگ‌های راه راه، ظاهری بسیار چشمگیری دارد و می‌تواند مکمل هر سبک طراحی باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 14. سرخس آشیانه پرنده Bird’s Nest) Fern)

در کل مجموعهی سرخس‌‌ها با سازگاری بالا از سری گیاهان آپارتمانی لوکس پر طرفدار هستند. شاخ و برگ‌های آبشاری و پر طراوت سرخس‌ها حتی در نور کم، آن‌ها را برای قرار گرفتن در هر فضایی، مناسب ساخته است. از مجموعه سرخس‌ها، سرخس آشیانه پرنده با ظاهری زیبا و برگ‌های براق و پرپشت، یکی از بهترین‌ها است. سقف آویز، زیبایی این گیاه همیشه سبز را بیش از پیش جلوه می‌بخشد. از طرفی دیگر زندگی مسالمت آمیز سرخس با حیوانات خانگی، خیال شما را بابت نگهداری بدون دردسر آن راحت می‌کند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 15. فیکوس بونسای (Ficus Bonsai Tree)

فیکوس بنسای Ficus Bonsai Tree هنر باغبانان ژاپنی است که درختان بزرگ را در مقیاس کوچک و مینیاتوری پرورش داده‌اند. درختچهی بونسای با اندازه‌ی مناسب و هزینه‌ی مقرون بصرفه، برای تدارک یک دکور لاکچری و زیبا گزینه‌ای عالی است. فیکوس بونسای در فضاهای کوچک رشد می‌کند، بنابراین ایده‌آل افرادی است که دوست دارند یک درخت زیبای کوچک از سری گیاهان آپارتمانی لوکس، در خانه داشته و پرورش دهند. آن‌ها عاشق نور و آبیاری زیاد هستند و خاک خوب زهکشی شده را، می‌پسندند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 16. گیاه برگ عبایی (Cast Iron Plant)

گیاه برگ عبایی Cast Iron Plant با برگ‌های سبز تیره‌ی پهن، یک طبیعت دلچسب و جذاب برای خانه ایجاد می‌کند. گیاه برگ عبایی محبوبیتش را از این جهت دارد که گیاه مقاومی است و می‌تواند برای سال‌ها مهمان کم توقع خانه‌ها باشد. این گیاه، در نور کم، خاک ضعیف و حتی با آبدهی نامنظم زنده می‌ماند و مدال بادوامترین گیاهان آپارتمانی را از آن خود می‌کند. گیاه برگ عبایی در گلدان‌های سنگی بزرگ برای قرار گرفتن در آشپزخانه یا درب خروجی، یک دکور لاکچری و شیک است.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 17. فیکوس لیراتا (Fiddle Leaf Fig)

گیاه فیکوس لیراتا Fiddle Leaf Fig که بنام گیاه انجیر برگ کمانچه نیز معروف است، برای آپارتمان‌هایی با سقف بلند یک گیاه فوق‌العاده است. این گیاه بلند قامت است و برگ‌های پهن با حاشیه‌های مواج دارد. زیبایی فیکوس لیراتا، منحصربه فرد است و همین ظاهر جذاب آن را برای خانههای مجلل و شیک ایده‌آل ساخته است. برای نگهداری از این گیاه، نور متوسط مناسب است. برای آبیاری هم، همان قانون خشک بودن لایه سطحی خاک تا عمق دو سانتی، را رعایت کنید.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 18. کاکتوس (Prickly Pear Cactus)

کاکتوس‌های بزرگ و غول پیکری که زمانی فقط در فیلم‌ها و کارتون‌های وسترن دیده می‌شد، حالا پای ثابت خانههای لاکچری زوجهای جوان است. برای نگهداری از گیاه کاکتوس، اگر آب و هوا خنک است، آبیاری دو یا سه بار در ماه خوب است و اما اگر هوا گرم و مرطوب است یک بار در هفته کفایت می‌کند. اما در هر حالت، نور را از آن‌ها دریغ نکنید که رشد آنها وابسته به نور است. در ضمن فراموش نکنید که نور مستقیم کاکتوس را رنگ پریده و نارنجی رنگ می‌کند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 19. سانسوریا (Snake Plant)

گیاه سانسوریا Snake Plant جزو ساکولنت‌های مهربانی است که خود را با هر محیطی تطبیق می‌دهد. این گیاه بجای داشتن ساقه، برگ‌های بلند و باریک دارد. اگرچه که عاشق نور زیاد است، اما خود را با نور کم نیز به خوبی تطبیق می‌دهد. آبیاری منظم را با همان قانون توصیه شده، انجام دهید. اگر دوست دارید که سرعت رشد این گیاه زیاد شود، آن را در دمای متوسط بین 60 تا 85 درجه فارنهایت قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 20. گیاه بامبو (Lucky Bamboo)

اگر فضای خانه‌ی شما هیچ نورگیری ندارد و فکر می‌کنید که هیچ گیاهی از این فضا جان سالم به در نمی‌برد، بامبوی خوشقدم را انتخاب کنید. بامبو مخصوص همین فضاهای تاریک است. این گیاه اگرچه با نور کم کنار می‌آید، اما از لحاظ رطوبت باید تأمین شود، تحت این شرایط قدرت آن را دارد که فضای خانه‌ی شما را از آلودگی‌ها ی پاک کند. به همین دلیل گزینه‌ای عالی، برای تصفیه هوا در شهرهای شلوغ است. بامبو Lucky Bamboo در گلدان‌های شیشه‌ای، می‌تواند یک دکور زیبا و جذاب و البته پر منفعت باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 21. گیاه فیکوس بنجامین (Weeping Fig)

گیاه فیکوس بنجامین Weeping Fig یک درختچه‌ی ایده‌آل دیگر از گروه فیکوس‌ها، برای آپارتمانهای مجلل و شیک. این گیاه، طبیعت زیبا و شادی را به خانه می‌آورد. برای آبیاری این گیاه کمی بیش از سایر گیاهان دقت کنید، چون ریشههای حساسی دارد و اکثرا مرگ این درختچهی لاکچری، بخاطر آبیاری بیش از حد است. از نظر کارشناسان، هر چهار تا هفت روز یک بار برای آبیاری این گیاه، می‌تواند زمان مناسبی است. اگر می‌خواهید شاهد ریزش برگ این گیاه نباشید، آن را در معرض نور کافی، اما غیر مستقیم قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 22. گیاه لوندر (Lavender) معطرترین عضو گیاهان آپارتمانی لوکس

گیاه لوندر Lavender یا گیاه اسطوخدوس، جزو گیاهان غیر متداول‌ برای گیاهان آپارتمانی است، اما به دلیل خاصیت درمانی که دارد (می‌توان از عطر آن برای آروماتراپی یا همان رایحه درمانی استفاده کرد)، در مجموعه گیاهان لاکچری برای طراحی دکور اتاق خواب، قرار می‌گیرد. گیاه لوندر علاوه بر طبیعت زیبا، عطر خوبی دارد و آن را می‌توان جزو گیاهان آپارتمانی معطر قرار داد. لوندر همانند سایر گیاهان معطر در مقابل نور رشد خوبی دارد، بنابراین بهتر است که آن‌را در مقابل پنجره‌ی جنوبی قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 23. گیاه استرلیزیا (Bird of Paradise)

گیاه استرلیزیا چه در زمانی که بدون گل است و چه در زمانی که به گل می‌نشیند، یک گیاه لوکس و اشرافی تمام عیار است. گیاه استرلیزیا Bird of Paradise بومی آفریقای جنوبی است، یعنی از قلب مناطق گرمسیری به خانه‌های آپارتمانی سفر کرده است. این گیاه همانند سایر گیاهان گرمسیری، عاشق نور خورشید و خاک مرطوب است. فقط برای اینکه رشد متعادلی داشته باشد، گلدان را در مقابل نور بچرخانید، تا تمامی نقاط گیاه خوب آفتاب بگیرند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 24. گیاه آنتوریوم صورتی Pink Anthurium

گیاه آنتوریوم صورتی Pink Anthurium به نام گیاه فلامینگو و Pigtail نیز خوانده می‌شود. این گیاه با گلهای قلبی شکل و برگهای براقش بسیار پرطرفدار است. گیاه آنتوریوم برای سقف آویز یا قرار گرفتن بر روی استند در کناره‌های سالن‌های بزرگ مناسب است. گیاه فلامینگو در فضای مرطوب، بخوبی رشد می‌کند و اگر باغبان خوبی باشید برایتان به گل هم می‌نشیند. فقط دقت داشته باشید که این گیاه به دلیل داشتن برگهای سمی باید دور از دسترس حیوانات و کودکان باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس گران قیمت: 25. گیاه اسپاتی فیلوم Peace) lily)

اگر از آن افرادی هستید که عاشق گیاهانی نظیر آنتوریوم هستید، گیاه اسپاتی فیلوم Peace Lily نیز با گل‌های شیپوری برایتان جذاب خوهد بود. این گیاه به آسانی خود را محیط داخل خانه تطبیق می‌دهد. نور غیر مستقیم و آب کافی طراوتش را تضمین می‌کند. گیاه اسپاتی فیلوم همانند گیاه فلامینگو باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی باشد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 26. نخل لیندا (Ponytail)

گیاه لیندا Ponytail نمونه‌ای کوچک از مجموعه‌ی بی‌نظیر نخلهای زینتی است. نخل‌های با ساقه‌های مقاوم و برگ‌های پرپشت و ظاهری پر صلابت، انتخابی ایده‌آل برای گیاهان لاکچری به حساب می‌آیند. کارشناسان اعتقاد دارند که گیاه لیندا جزو گروه گیاهان ساکولنت است اما بخاطربرگ‌های سوزنی شکلش اشتباها در گروه نخل‌های زینتی قرار می‌گیرد. خوشبختانه این گیاه نگهداری آسانی دارد، آب دهی هر هفته یکبار و نیاز به نور غیر مستقیم از شرایط نگهداری این گیاه است. البته فراموش نکنید که باید دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان قرار بگیرد.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 27. نخل شامادورا (Chamadorea)

نخل شامادورا Chamadorea گزینه‌ای پر طرفدار و جذابی دیگر، از گروه نخل‌های زینتی است. نخل شامادورا با پانسیل قد کشیدن دو متر، می‌تواند یک دکور ایده‌آل و کم نظیر برای منزل شما بسازد. همانطور که از نامش مشخص است یک گیاه گرمسیری است آب فراوان و هوای مرطوب باب دل این گیاه است.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 28. گیاه ارکیده شن ژن نونگکه Shenzhen) Nongke Orchid)

برای افرادی که عاشق گیاهان گلدار هستند، مجموعه ارکیدهها انتخاب مناسبی است. یکی از لاکچری‌ترین نوع ارکیده‌ها در جهان، گل ارکیده شنژن نوگکه است. گل ارکیده شن ژن در دانشگاه شن ژن چین به عمل آمده و بسیار گرانقیمت است. البته با در نظر گرفتن تلاش‌های انجام شده برای پرورش گل ارکیده شن ژن نوگکه، قیمت سرسام آور آن قابل توجیه است. در کل، حدود هشت سال طول کشیده است تا دانشمندان توانستند این گل زیبا و خوش رایحه را پرورش داده و به بار بنشانند.

شکوفه زدن ارکیده شنژن بین 4 تا 5 سال طول می‌کشد، اما این گیاه با عطر  و ظاهری جذاب، ارزش انتظار کشیدن را دارد. گیاه ارکیده شن ژن علاوه بر ظاهر و عطر عالی، مصرف خوراکی نیز دارد. شخصی در یک حراجی مبلغ 200.000 دلار بابت این گل هیبریدی پرداخت کرده است و دقیقا از همان زمان به بعد این گیاه در لیست گرانقیمت ترین گیاهان دنیا به حساب آمد.

گیاهان آپارتمانی لاچکری: 29. گیاه فیلودندرون مینیما (Philodendron Minima)

گیاه فیلودندرون ابلق مینیما Variegated Philodendron Minima در بزرگ‌ترین وبسایت تجاری نیوزلند Trade Me با قمیت 8.150 دلار فروخته شد و رکورد گران‌ترین گیاه فروخته شده در این سایت را شکست! اما این قیمت گذاری سرسام آور فقط برای ابلق بودن این گیاه است، چون در غیر اینصورت گیاه فیلودندرون مینی‌ما را می‌توان با قیمت حدود 20 و نهایتا 50 دلار خریداری کرد.

برگ‌های گیاه فیلودندورن مینیما Minima، به رنگ سبز روشن و بسیار براق است. البته با وجود خال‌ خال‌ها و رگه‌های رنگی، طرح‌های مختلفی به خود می‌گیرد. اما ظاهر یکی از آن مدلهای گران قیمت فیلودندرون ابلق که با ارزش ‌8.150 دلار به فروش می‌رسد، متفاوت بودن رنگ برگ در هر نیمه است. یعنی یک نیمهی برگ زرد و نیمهی دیگر به رنگ سبز روشن است. جالب است بدانید که این گیاه فقط 4 برگ دارد ولی با همین 4 برگ دل خیلی‌ها را برده که حاضرند برایش پول زیادی پرداخت کنند.

گیاهان آپارتمانی لوکس: 30. گیاه فیلودندرون پرنسس صورتی

گیاه فیلودندرون پرنسس صورتی Half Moon Philodendron Pink Princess یکی از گرانقیمتترین گلهای صورتی این لیست‌ است که پس از قرار گرفتن در وبلاگ Vlog در سال 2019، یکی از گلهای محبوب و لاکچری معرفی شد، بطوریکه مجله Horticulture Week آن‌را به عنوان یک گیاه ضروری برای هر خانه، نامگذاری کرد. از آن زمان، تقاضا برای داشتن گیاه فیلودندرون پرنسس صورتی، بالا رفت و در حال حاضر با قیمت 1.299 دلار به فروش می‌رسد.

محتوای این مطلب پنهان
19 گیاهان آپارتمانی لوکس
دکمه بازگشت به بالا