اقتصادیمطالب برتر

عوامل موثر بر قیمت موتور برق کدام است؟

از یک ژنراتور قابل حمل یا خانگی ـ کشاورزی چه توقعاتی باید داشته باشیم؟ متناسب با کیفیت و طراحی تولید دستگاه ها، بهای تمام شده انواع موتور برق هایی که در بازار خرید و فروش می شوند متفاوت اند. وقتی برای خرید یک دستگاه ژنراتور پرتابل مراجعه می‌کنید چه راهنمایی ها و اطلاعاتی را باید کسب کنید. در این مقاله عوامل موثر بر قیمت موتور برق خانگی بی صدا و کیفیت دستگاه ژنراتور برق پرتابل و قابل حمل را بررسی می کنیم.

5 مورد از عوامل موثر بر قیمت موتور برق

تولید کنندگان انواع موتور برق با توجه به عوامل موثر بر قیمت موتور برق سطح قیمت تولیدات خود را معین می کنند. موارد مختلفی وجود دارند که باعث می شوند تا شما انواع گوناگون این نوع دستگاه های مولد برق را با قیمت های متفاوت خریداری کنید. انواع موتور برق دستگاه هایی بسیار مفید و ضروری هستند که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند. اغلب این ویژگی ها به عنوان یکی از عوامل اثرگذار بر قیمت موتور برق در نظر گرفته می شوند. بنابراین این نکته که مایل به خرید کدام نوع موتور برق هستید، حدود هزینه ای را که باید پرداخت نمایید مشخص خواهد کرد.

عوامل موثر بر قیمت موتور برق کدام است؟

عوامل موثر بر قیمت موتور برق دارای تنوع بسیار زیادی است. چرا که با در نظر گرفتن هر کدام از خصوصیات این نوع دستگاه ها می توان موردی موثر بر قیمت موتور برق را پیدا کرد. در واقع با توجه به جزییات موجود در هر بخش از موتور برق موردی وجود خواهد داشت که می تواند روی قیمت این نوع دستگاه اثر بگذارد. برخی از مهم ترین عوامل موثر در خرید و قیمت موتور برق نو و دست دوم در تهران عبارت هستند از؛

  • توان خروجی موتور برق
  • نوع دستگاه مولد برق
  • برند موتور برق
  • کشور سازنده دستگاه
  • مرکز فروش موتور برق

توان خروجی موتور برق

توان خروجی موتور برق یکی از موارد فوق العاده مهمی است که در زمان خرید موتور برق باید مورد بررسی قرار دهید. چرا که اگر یک دستگاه با توان خروجی مناسب را برای فعالیت مدنظر خود تهیه نکنید قطعاً کل هزینه صرف شده را تلف کرده اید. بنابراین حتماً باید دستگاهی را خریداری نمایید که توان خروجی آن متناسب با نیازهای شما در رابطه با تهیه میزان برق مصرفی باشد. همین ویژگی یکی از عوامل موثر بر قیمت موتور برق محسوب می شود. به این صورت که به هر اندازه یک موتور برق دارای توان خروجی بیش تری باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود..

نوع دستگاه مولد برق

انواع موتور برق با در نظر گرفتن همه خصوصیت هایی که باعث تفاوت آن ها شده است، دارای قیمت های مختلف هستند. به عنوان نمونه می توان به ۲ مورد زیر اشاره کرد:

وجود و یا عدم وجود کانوپی

وجود و یا عدم وجود کانوپی یکی از مواردی است که قیمت موتور برق را تحت تأثیر قرار می دهد. کانوپی یا صدا خفه کن (سایلنسر) یکی از لوازم جانبی فوق العاده کاربردی و مهم برای موتور برق های مختلف به شمار می آید. این نوع لوازم جانبی به قدری می تواند مفید باشد که حتی برای برخی از فضاها استفاده از آن کاملاً ضروری محسوب می شود. فضاهایی مانند مناطق مسکونی از جمله این موارد به حساب می آیند.

نوع سوخت مصرفی موتور برق

یکی دیگر از نمونه هایی که به عنوان عوامل موثر بر قیمت موتور برق در نظر گرفته می شود، نوع سوخت مصرفی موتور برق است. به عنوان مثال، در بین انواع موتور برق ها آن هایی که با بنزین کار می کنند دارای قیمت پایین تری هستند. اما در عین حال باید این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید که این نوع موتور برق ها از توان بالایی برخوردار نیستند. بنابراین این نوع دستگاه ها برای فعالیت هایی که مصرف برق بالایی دارند مناسب نخواهند بود. در عوض، موتور برق های بنزینی یکی از گزینه های بسیار عالی برای استفاده در منازل و ویلاها محسوب می شوند.

برند موتور برق​

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت موتور برق برندها هستند. برندها عموماً از مواردی محسوب می شوند که هر اندازه معروف تر و شناخته شده تر باشند، قیمت آن ها نیز بالاتر است.

کشور سازنده دستگاه

کشور سازنده یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت موتور برق به شمار می آید. مثلاً موتور برق هایی که متعلق به کشور چین هستند در مقایسه با موتور برق های تولیدی سایر کشورهای تولید کننده قیمت پایین تری دارند. نمونه دیگری که می توان اشاره کرد، موتور برق های تولید کشور انگلیس و کشور آلمان است. در بین موتور برق های تولیدی این دو کشور، موتور برق های تولید کشور انگلیس گران تر هستند. چون دستگاه های مولد برق تولیدی کشور انگلیس در مقایسه با تولیدات کشور آلمان کیفیت و کارایی بالاتری دارند.

اجزای اصلی یک موتور برق یا ژنراتور

زمانی که برق شهری قطع می‌شود و یا در محلی دور افتاده مثلا در باغ یا زمین کشاورزی خود مشغول فعالیت هستید و نیاز به استفاده از منبع توان برقی دارید چه برای روشنایی و چه برای اجرای عملیات‌هایی که به توان برق وابسته هستند ژنراتور دستگاهی است که به آن نیاز دارید. به طور کلی ژنراتور از 5 جز اصلی تشکیل شده است. شکل 1 را ببینید.

موتور: انرژی شیمیایی سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند و منبع توان دستگاه محسوب می‌شود.

مخزن سوخت: محفظه نگهداری سوخت دستگاه است.

آلترناتور: تبدیل انرژی مکانیکی دریافت شده از موتور به انرژی الکتریکی یا الکتریسیته در این بخش صورت می‌گیرد.

پنل برق: وظیفه کنترل و حفاظت از موتور و ژنراتور و تجهیزات خروجی برق را به عهده دارد.

شاسی (همران چرخ یا بدون چرخ): تمام اجزای موتوربرق یا ژنراتور روی شاسی به هم متصل می‌شوند.

برای استفاده بهینه و حفظ عمر کاری دستگاه ژنراتور چه نکاتی را رعایت کنیم؟

استفاده صحیح از ژنراتور برق پرتابل مهم است تا دستگاه عملکرد بهینه خود را ارائه نماید و همچنین برای ایمنی شما و دستگاه‌های متصل به آن رعایت اصول استفاده از دستگاه مهم است. قبل از ارائه هر نکته ای لازم به ذکر است برای استفاده صحیح و ایمن از ژنراتور برق پرتابل، توصیه می‌شود دستورالعمل‌های ارائه شده در دفترچه راهنمای دستگاه را به دقت مطالعه کنید و به طور کامل با عملکرد و قابلیت‌های دستگاه ژنراتوری که خرید می‌کنید آشنا شوید.

در زیر چند توصیه برای استفاده صحیح از ژنراتور برق پرتابل را ذکر شده است:

1. مکان مناسب:

ژنراتور را در یک مکان مناسب قرار دهید که دسترسی به سوخت و هوا راحت باشد. همچنین، از فاصله‌گذاری کافی با ساختمان‌ها و محیط‌های قابل اشتعال مطمئن شوید.

2. سطح مناسب:

ژنراتور را بر روی یک سطح صاف و پایدار قرار دهید. اینکه سطح زمین را بررسی کنید و در صورت لزوم از تسطیح کننده‌ها استفاده کنید.

3. اتصال صحیح:

قبل از راه‌اندازی ژنراتور، اتصالات برقی را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه اتصالات صحیح و محکم هستند. از کابل‌ها و اتصالات مناسب و مطابق با دستورالعمل تولیدکننده استفاده کنید.

4. راه‌اندازی صحیح:

دستورالعمل‌های راه‌اندازی ژنراتور را به دقت مطالعه کنید و به ترتیب صحیح اقدام کنید. معمولاً شامل تأمین سوخت، روشن کردن موتور، و تنظیم ولتاژ و فرکانس است.

5. بار منفرد:

سعی کنید بارهای الکتریکی را تنها به ژنراتور متصل کنید و از اتصال بار اضافی خودداری کنید. بررسی کنید که توان ژنراتور برق پرتابل برای تأمین نیازهای شما کافی است.

6. سرویس نگهداری و نظافت:

ژنراتور را به دوره‌ای منظم تمیز کنید. همچنین، روغن موتور و سوخت را بر اساس دستورالعمل اراده شده در دفترچه راهنمای دستگاه تعویض کنید. انجام عملیات های سرویس نگهداری دوره ای دستگاه منجر به حفظ عمر کاری موتور برق خواهد شد.

7. ایمنی:

در طول استفاده از ژنراتور، ایمنی خود و دیگران را در نظر بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا