حوادثمطالب برتر

چه عواملی منجر به ترکیدگی آبگرمکن می‌شود؟

ترکیدگی آبگرمکن یکی از مشکلات متداول آبگرمکن‌ها، هنگام روشن شدن است. از این رو افراد همواره به دنبال روش‌هایی برای تعمیر آبگرمکن و برطرف کردن این مشکل هستند. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ در نتیجه اگر شما در منزل یا محل کار خود از انواع مختلف آبگرمکن‌های دیواری استفاده می‌کنید و با این مشکل مواجه شده‌اید، برای تعمیر آبگرمکن و کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عوامل ترکیدگی آبگرمکن

ترکیدگی آبگرمکن دیواری بر اثر عوامل گوناگونی رخ می‌دهد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل می‌تواند رسوب گرفتن مبدل آن باشد. در حقیقت زمانی که مبدل اصلی آبگرمکن رسوب می‌گیرد، شرایط برای انفجار ناگهانی آبگرمکن مهیا می‌شود. به همین دلیل باید هر ماه مبدل را رسوب‌زدایی کنید.

 • یکی دیگر از عوامل بروز این مشکل، بالا بودن فشار آب ورودی است که موجب منفجر شدن آبگرمکن یا سوت کشیدن آن می‌شود. در نتیجه حتما میزان فشار آب ورودی به دستگاه را بررسی کنید و از استاندارد بودن فشار آن مطمئن شوید.

 • یکی دیگر از عوامل ترکیدگی آبگرمکن که باعث انفجار دستگاه و حتی ترکیدن لوله آبگرمکن می‌شود، نامناسب بودن لوله‌کشی ساختمان است. اما این مشکل باید از ریشه رفع شود؛ زیرا خرابی مربوط به پمپ یا مبدل نیست که با یک تعویض ساده بتوان آن را برطرف کرد. در نهایت اگر نصب آبگرمکن اگر به صورت استاندارد و اصولی توسط تکنسین حرفه‌ای انجام نشود، در آینده حتما با مشکل ترکیدگی لوله روبرو خواهید شد.

 • پمپ آبگرمکن یکی دیگر از دلایل انفجار با ترکیدگی این وسیله است که باید به صورت مستمر بررسی شود. اگر نسبت به این موضوع بی‌توجه باشید و مشکلی در آن به وجود آمده باشد، شرایط برای ترکیدن آبگرمکن و حتی آسیب رسیدن به آن فراهم می‌شود.

 • سرد بودن بیش از اندازه آب ورودی نیز ممکن است باعث انفجار ناگهانی آبگرمکن شود؛ بنابراین دقت داشته باشید که آب ورودی به دستگاه نه باید بیش از اندازه سرد و نه فشار بالایی داشته باشد؛ زیرا هر دو مورد علت ترکیدگی شیلنگ آبگرمکن هستند.

 • عدم نظافت و نگهداری مناسب آبگرمکن می‌تواند باعث تراکم و تجمع رسوبات و ذرات درون آن شود. این رسوبات ممکن است باعث موجب فشار و تنش در ساختار آبگرمکن شوند و در نهایت منجر به ترکیدگی آبگرمکن شود.

 • ‌عدم تامین رطوبت کافی و خشکی محیط نیز می‌تواند موجب ترکیدگی این وسیله شود. این موضوع می‌تواند به دلیل‌عدم توجه به نگهداری و تعویض مناسب آب درون آبگرمکن یا عدم استفاده از روش‌های حفظ رطوبت مانند به کارگیری لایه‌های عایق کننده باشد.

 • تغییرات دمای قوی و پرتکرار نیز می‌تواند موجب بروز این مشکل شود. در صورتی که آبگرمکن به صورت متناوب گرم و سپس سرد شود، تنش حرارتی در بین لایه‌های گوناگون آبگرمکن ایجاد می‌شود. این موضوع ممکن است باعث ترکیدگی آبگرمکن شود.

 • استفاده از مواد نامناسب و ضعیف در ساختار آبگرمکن می‌تواند باعث ترکیدگی آن شود. برخی مواد نمی‌توانند با دماهای بالا و تغییرات حرارتی سریع سازگاری داشته باشند، در نتیجه دچار ترکیدگی و آسیب می‌شوند.

آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان pdf | تعمیر آبگرمکن اصفهان

هنگام ترکیدگی آبگرمکن چه باید کرد؟

ترکیدگی آبگرمکن ممکن است برخی مواقعی خطرناک باشد، برای همین هنگام ترکیدگی باید موارد زیر را انجام دهید:

قطع برق

قبل از هر کاری از قطع برق آبگرمکن مطمئن شوید؛ زیرا این کار می‌تواند از وقوع هرگونه حادثه برقی جلوگیری کند.

خنک کردن آبگرمکن

در صورتی که آبگرمکن دچار ترکیدگی شد، ابتدا آن را خنک کنید. برای این کار می‌توانید از آب سرد یا منبع دیگری از آب برای خنک کردن آبگرمکن استفاده کنید.

خاموش کردن منبع آب

پیش از شروع تعمیر و جایگزینی، منبع آب متصل به آبگرمکن را قطع کنید. این کار می‌تواند از ریختن آب و وقوع هرگونه آسیب به شما جلوگیری کند.

تعمیر یا جایگزینی

اگر این مشکل قابل تعمیر است، می‌توانید برای تعمیر آبگرمکن از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید تا او مشکل مورد نظر را رفع کند. اما اگر تعمیر آبگرمکن غیرممکن باشد، بهتر است آبگرمکن را جایگزین کنید.

بازسازی سیستم

در بعضی مواقع بروز این مشکل می‌تواند به سیستم آبگرمکن شما آسیب برساند. در این صورت باید سیستم را بازسازی و قسمت‌های آسیب دیده را تعمیر کنید.

ترکیدگی در انواع مختلف آبگرمکن

دلایل ترکیدگی در آبگرمکن‌های دیواری، سقفی و زمینی ممکن است، با یکدیگر متفاوت باشند. در موارد زیر به بررسی برخی از دلایل رایج ترکیدگی در هر نوع آبگرمکن اشاره کرده‌ایم:

آبگرمکن‌های دیواری

 • نصب نادرست آبگرمکن دیواری می‌تواند باعث ترکیدگی آن شود. عدم رعایت دستورالعمل‌های نصب و یا استفاده از متریال‌های نامناسب می‌تواند به ساختار ضعیف یا ناپایدار آبگرمکن منجر شود.

 • تغییرات شدید دما می‌تواند در ساختار آبگرمکن دیواری تنش ایجاد کند و در نهایت باعث ترکیدگی آن شود.

آبگرمکن‌های سقفی

به طور معمول آبگرمکن‌های سقفی تحت فشار آب قرار دارند. اگر فشار آب بیش از حد بالا باشد، می‌تواند باعث ترکیدگی آبگرمکن سقفی شود.

در طول زمان آبگرمکن‌های سقفی ممکن است به دلیل قدمت و ساییدگی دچار ترکیدگی شوند. عواملی مانند تغییرات دمای آب، تغییرات فشار آب و مواد ساختاری نیز می‌توانند باعث ساییدگی و ترکیدگی این آبگرمکن شوند.

آبگرمکن‌های زمینی

 • تغییرات شدید دما می‌تواند در ساختار آبگرمکن زمینی تنش ایجاد کند و در نتیجه موجب ترکیدگی آن شود.

 • خرابی یا نقص در سیستم گرمایشی می‌تواند باعث افزایش فشار و حرارت در آبگرمکن زمینی شود. در نتیجه این موضوع احتمال ترکیدگی آبگرمکن وجود دارد.

 بررسی دلایل ترکیدن آبگرمکن هنگام روشن شدن

سخن پایانی

ترکیدگی آبگرمکن یکی از مشکلاتی است که احتمال دارد برای شما نیز پیش بیاید. از جمله عواملی که موجب رخ دادن این اتفاق می‌شود، می‌توان به رسوب گرفتن مبدل، بالا بودن فشار آب، بیش از حد سرد بودن آب، خرابی پمپ و… اشاره کرد. هنگام بروز این مشکل، برای آسیب کمتر باید اقداماتی مانند بازسازی سیستم، تعمیر یا جایگزینی آبگرمکن، خاموش کردن منبع آب، خنک کردن آبگرمکن، قطع برق و… را انجام دهید. شما می‌توانید برای تعمیر آبگرمکن به نمایندگی مورد نظر یا یک تکنسین با تجربه مراجعه کنید تا او مشکل شما را حل کند.

دکمه بازگشت به بالا