عمومیمطالب برتر

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

با چاپ به روش دیجیتال بیشتر آشنا شوید

امروزه چاپ دیجیتال توانسته است، جای خود را در صنعت چاپ ایران باز کند. این شیوه چاپ مزایا بسیار زیادی داشته و بسیار مقرون به صرفه نیز می باشد. معمولا در کاربردهای روزمره برای چاپ از این روش استفاده می شود. شما در این مقاله می توانید بیش از پیش با چاپ به روش دیجیتال آشنا شوید و بدانید که چاپ دیجیتال چیست.

چاپ دیجیتال چیست؟

اگر شما هم می خواهید با یک تعریف مختصر و مفید از چاپ دیجیتال آشنا شوید، باید به طور خلاصه بگوییم که چاپ دیجیتال یک روش ساده برای چاپ تصاویر بر روی کاغذ یا دیگر سطوح قابل چاپ می باشد که به نسبت روش های چاپ غیر دیجیتالی بسیار باکیفیت تر و با سرعت عمل بیشتر انجام می شود و در عین حال نحوه این تبدیل و چاپ تصاویر بسیار آسانتر و راحت تر نیز است. در روش چاپ به صورت دیجیتالی، دستگاه چاپ به صورت مستقیم به کامپیوتر متصل شده و متن مورد نظر را در نهایت چاپ می نماید.

یکی از دستگاه های چاپ دیجیتالی بسیار ساده، دستگاه پرینتر می باشد که تقریبا همه ما یکی از آن ها را در خانه داریم و از آن برای چاپ های محدود و در حجم بسیار کم استفاده می کنیم. دستگاه های چاپ مختلف دارای تکنولوژی های گوناگونی بوده و در اندازه و ابعاد مختلف برای کارایی و کاربردهای خاص تولید می شوند. در ادامه بیشتر با دستگاه های چاپی دیجیتال آشنا خواهیم شد. مجموعه عکسیران نیز از جدیدترین تکنولوژی ها و دستگاه های چاپی دیجیتال بهره گرفته و کلیه خدمات مربوط به چاپ را با بالاترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

ویژگی های چاپ دیجیتال

چاپ به روش دیجیتالی دارای ویژگی های منحصر به فرد و خاصی می باشد. از جمله ویژگی های این روش چاپ می توان به سرعت عمل بالای این روش چاپ اشاره کرد. علاوه بر این ذکر این نکته نیز لازم است که بگوییم در چاپ به روش دیجیتال دیگر خبری از زینک نبوده و جوهر یا رنگ به صورت مستقیم روی کاغذ درج می شود. از این روش چاپ می توان برای تیراژ های کم استفاده کرد و از این لحاظ می تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.

اما اگر می خواهید کار چاپ با تیراژ های بالا انجام دهید، توصیه ما به شما این است که از دیگر روش های چاپ مرسوم، مانند روش چاپ افست استفاده نمایید. چرا که در روش دیجیتالی برای چاپ در تیراژ بالا صرفه اقتصادی زیادی وجود نخواهد داشت. از دیگر ویژگی های این روش چاپ می توان به امکان تغییر در طرح اشاره کرد. متاسفانه در روش های غیردیجیتالی این امکان یا وجود ندارد و یا به سختی می توان متن مورد نظر را تغییر داد و همان طرح را چاپ کرد. از آن جایی که سرعت کار در روش دیجیتالی بسیار زیاد است، شما می توانید سفارش های بیشتری را در مدت زمان محدود انجام دهید.

کاربردهای چاپ دیجیتال

از آن جایی که از چاپ دیجیتال برای تیراژهای پایین کارایی و صرفه اقتصادی دارد، می توان از این روش برای چاپ نمونه کارها و پروژه های بزرگ استفاده کرد. یکی دیگر از کاربردهای چاپ به روش دیجیتال در چاپ کارت های تبریک، کارت ویزیت و هرگونه کارت شخصی می باشد. این در حالی است که شما نمی توانید از چاپ افست برای تولید کارت ویزیت استفاده کنید. در چاپ به روش دیجیتال، یک بار طرح کارت ویزیت انتخاب شده و چندین بار متن و مشخصات روی آن تغییر می کند و این موضوع می تواند کاربردهای بسیاری در چاپ های شخصی سازی شده داشته باشد.

یکی دیگر از کاربردهای چاپ دیجیتال در صنعت نساجی و تولید پارچه می باشد. معمولا برای چاپ طرح دلخواه روی پارچه از روش دیجیتالی استفاده می گردد و مقرون به صرفه نیز می باشد. دیگر کاربرد چاپ دیجیتال در طراحی دکوراسیون و صنعت ساختمان است. معمولا چاپ تابلو ها و یا چاپ روی سطوح سخت تری نظیر mdf کار دشواری است که البته با روش دیجیتالی قابل انجام می باشد. علاوه بر این ها از چاپ دیجیتال برای چاپ عکس ها، تولید انواع کارت های شخصی و شناسایی، تبلیغات و … استفاده می گردد.

فواید استفاده از چاپ دیجیتال

استفاده از چاپ دیجیتال مزایا و فواید بسیار زیادی دارد. یکی از فواید بسیار خوب استفاده از چاپ به روش دیجیتال، کیفیت بالای نتایج و چاپ می باشد. حتی به جرات می توان گفت که کیفیت چاپ به روش دیجیتالی بسیار بهتر از سایر روش ها می باشد. نکته دوم استفاده آسان از این دستگاه است. استفاده از روش های غیر دیجیتالی دردسرهای خاص خود را دارد و واقعا یک فرد متخصص و حرفه ای باید با آن کار کند. این در حالی است که شما به راحتی می توانید از دستگاه های دیجیتالی استفاده نمایید و نیازی به آموزش خاصی نخواهید داشت.

اگرچه هزینه چاپ به روش دیجیتالی به نسبت روش افست، گران تر است؛ اما هزینه های مراحل پیش از چاپ که در روش افست وجود دارد، در روش دیجیتالی وجود نداشته و به طور کلی می تواند در چاپ های با حجم کمتر بسیار موثر ظاهر شده و مقرون به صرفه باشد. هرچند که دستگاه های جدیدی در راه عرضه هستند که قادر به چاپ حجم زیاد نیز می باشند، ولی اکثرا از دستگاه های دیجیتال برای چاپ های نمونه و محدود استفاده می شود و گذشته از این ها سرعت عمل این دستگاه ها بسیار بالا تر می باشد.

انواع روش های چاپ دیجیتال

برای چاپ به شیوه دیجیتالی، روش های مختلفی وجود دارد. از جمله مهمترین تکنولوژی های چاپ به روش دیجیتال می توان به چاپ جوهر افشان، روش الکتروفتوگرافی شامل دور ورش تونری و دیجیتال مرکبی، چاپ Direct Imaging، روش تصعید رنگ، روش چاپ حرارتی، روش چاپ نوری یا لیزری و مارکرهای لیزری می شود. در مجموعه روش های حاضر، روش چاپ جوهر افشان متداول ترین و با کیفیت ترین روش چاپ دیجیتال به شمار می آید.

این روش چاپ دارای ماشین های چاپ مختلفی بوده که در ابعاد و اشکال مختلف برای کاربردهای مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی دیگر از روش های چاپ به روش دیجیتال که بسیار پرکاربرد می باشد، روش چاپ نوری یا لیزری است. این شیوه چاپ بسیار شبیه به چاپ تصاویر عکاسی می باشد. از دیگر روش های چاپ هم کم و بیش استفاده می شود و هر یک کاربردهای مخصوص به خود را در صنعت چاپ دارد.

چرا چاپ دیجیتال برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

دیجیتال نوعی چاپ حرفه‌ای محسوب می‌شود که کیفیت آن نیز نسبت به چاپ افست بالاتر است. از چاپ دیجیتال برای انجام سفارش‌های چاپی در تیراژ کم استفاده می‌شود. هزینه‌ی چاپ دیجیتال اگرچه به خودی خود نسبت به چاپ افست بالاتر است، اما به دلیل آن که مراحل کار در آن کم‌تر است، بخشی از هزینه‌‌ها جبران می‌شود و در مجموع می‌توان گفت که تفاوت بسیار زیادی را در هزینه‌‌ها به وجود نخواهد آورد.

از دیگر مزیت‌های چاپ دیجیتال قابلیت انجام سریع سفارش‌‌ها است؛ به طوری که می‌توان در لحظه کار چاپ را انجام داد و این ویژگی برای زمانی که کسب‌وکارها و یا افراد بخواهند سریعاً سفارششان انجام شود، بسیار کاربردی است. از آنجایی که در چاپ دیجیتال می‌توان هر فایل را به تعداد کم چاپ کرد، امکان تنوع محصولات بالا می‌رود و از همین رو مشتریان می‌توانند تمام طرح‌های دلخواه خود را به عنوان نمونه چاپی داشته باشند.

بهترین چاپ دیجیتال در ایران کجا است؟

در حال حاضر در ایران خدمات چاپ دیجیتال توسط مراکز مختلفی ارائه می‌شود؛ از دفاتر فنی گرفته تا آژانس‌های تبلیغاتی و مجتمع‌های چاپ؛ البته باید توجه داشت که کیفیت کار همه این مراکز یکسان نیست؛ اگر کیفیت چاپ برایتان بسیار مهم است و در عین حال به دنبال قیمت مناسب هم هستید، ما به شما مجتمع چاپ چاپ سانترال را معرفی می‌کنیم.

این مجتمع در حال حاضر مجهزترین و پیشرفته‌ترین مجتمع چاپ ایران است که خدمات متنوعی را در زمینه‌ی انواع چاپ از جمله چاپ افست و  دیجیتال ارائه می‌دهد. خدمات چاپ سانترال دارای تنوع زیادی هستند و مواردی مانند چاپ سازه‌های نمایشگاهی، چاپ هدایای تبلیغاتی، چاپ لمینت، حکاکی، چاپ فلکسی، چاپ کارت ویزیت و… از جمله مهم‌ترین این خدمات محسوب می‌شوند.

قسمت چاپ دیجیتال مجتمع چاپ سانترال در حقیقت مجهزترین و بروزترین مرکز چاپ دیجیتال کشور است که امکان ارتباط بدون واسطه مشتریان با چاپخانه را فراهم کرده است. این کار ضمن سرعت در انجام سفارش‌های چاپی، باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های چاپ شده است؛ زیرا مشتریان دیگر قرار نیست هزینه‌ای را به دفاتر فنی به عنوان واسطه بپردازند.

در مجتمع چاپ چاپ سانترال همچنین بخشی تحت عنوان بخش خدمات پس از چاپ وجود دارد که در نوع خود یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های خدمات پس از چاپ دیجیتال در کشور به شمار می‌آید؛ در این بخش کلیه خدمات مرتبط با پس از چاپ مانند برش، خط تا و انواع صحافی با سرعت و کیفیت بالا انجام می‌شود.

تنوع خدمات ارائه شده توسط مجتمع چاپ چاپ سانترال اعم از خدمات طراحی و چاپ به‌گونه‌ای است که مشتریان را از مراجعات غیرضروری و مکرر به مراکز مختلف برای انجام سفارش‌های چاپی مختلف بی نیاز می‌کند. مجتمع چاپ سانترال بیش از دو دهه سابقه و تجربه درخشان در زمینه چاپ دارد و در حال حاضر طرف قرارداد سازمان‌ها، ارگان‌ها، مراکز تبلیغاتی و دفاتر فنی کشور است.

چاپ دیجیتال در ایران

پس از ورود اولین کامپیوتر ها به صورت عمده و به منظور استفاده عموم در اوایل دهه 70 شمسی به ایران نسلی از پرینتر ها نیز وارد کشور شدند. این پرینتر ها اولین چاپگر های دیجیتالی در ایران بودند و پس از آن با ورورد انواع چاپگرهای دیجیتالی صنعت چاپ روز به روز پیشرفت نمود. امروزه این صنعت بسیار گسترده و فراگیر شده است و زندگی اغلب مردم کشور با آن گره خورده است.

همچنین در سال 1380 شمسی با ورود ماشین های چاپ لارج فرمت به ایران تحولی در چاپ دیجیتال ایجاد گردید. این ماشین ها چاپ تبلیغات محیطی در ابعاد بزرگ را آسان نمودند و جهت چاپ انواع بنر و سایر ابزار تبلیغاتی در ابعادی بزرگ در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین عملکرد را ارائه نمودند. این دستگاه با حذف پلیت و زینک فرایند چاپ را به سمت شخصی شدن رهنمون نمود و امکان چاپ انواع سفارشات چاپی بنابر خواسته مشتری در کوتاه ترین زمان را مهیا نمود.

تنوع در چاپ دیجیتال

تنوع و گستردگی ابعاد چاپی در چاپ دیجیتال از قابليت‌ چاپ ليبل ‌های كوچك در صنعت بسته ‌بندی شروع می شود و انواع متنوع كتاب و بروشور در اندازه ‌های مختلف و همچنين اعلان ‌های عريض تبليغاتی فضاي باز را شامل می شود. جنس سطح چاپی نیز در این چاپ مجموعه وسيعی را شامل می شود که مهمترین و کاربردی ترین آن ها عبارتند از:

  • انواع کاغذ به صورت رول و ورق
  • انواع فلكسی
  • بنر
  • پارچه
  • و …

اگر منصفانه به این شیوه چاپی بیاندیشیم در می یابیم که هيچ شكل ديگری از چاپ تا اين حد انعطاف‌پذير و قابل تغيير نمی باشد. این چاپ می تواند با اکثر دستگاه های موجود در بازار خروجی داشته باشد و همچنین سفارش‌ دهندگان می توانند از شيوه چاپ ليزری برای شخصی سازی سفارشاتشان استفاده نمایند. تنوع و گستردگی شیوه و روش های چاپی ایجاب می نماید آن ها را به درستی بشناسیم و از نقاط قوت و ضعف هر یک به درستی آگاه شویم تا در صورت نیاز بدانیم استفاده از کدامیک بهتر و بهینه تر می باشد.

شیوه های چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به نسبت روزهای اول آغاز کار خود بسیار پیشرفت نموده است و امروزه یکی از مهمترین و کاربردی ترین روش های چاپی بعد از چاپ افست در صنعت چاپ می باشد. کانون آگهی و تبلیغات صبح آگهی نیز از این ابزار صنعت چاپ نهایت استفاده را برده و انواع سفارشات چاپی را برای مخاطبان خود از این طریق به انجام می رساند. امروزه ماشین آلات زیادی به منظور چاپ دیجیتال تولید شده اند که از لحاظ ابعاد و نوع عملکرد آن ها دسته بندی می شوند.

عملکرد چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یکی از معدود روش های چاپی می باشد که به چند روش مختلف انجام می گیرد. در حقیقت ماشین های ساخته شده در این روش چاپی هر یک دارای تکنولوژی متفاوتی می باشند و فرایند چاپ در آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد. این روش ها عبارتند از:

  • روش دیجیتال نوری
  • روش الکتروفتوگرافی
  • روش چاپ مارکرهای لیزری
  • روش چاپ تصعید رنگ

دیجیتال نوری

چاپ نوری یا پرتویی یکی از روش های رایج چاپ دیجیتال می باشد که در اکثر چاپگر ها و پرینتر های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش شعاع های نور روی کاغذ چاپ می شوند و پس از آن تصویر روی کاغذ ظاهر می گردد. این شیوه چاپی به طور کلی در دو مرحله چاپ و ظهور انجام می گیرد.

الکتروفتوگرافی

این روش چاپی با کمک جوهر های مایع یا مرکب جامد پودری که همان تونر می باشد انجام می گیرد. ماشین آلاتی که از این شیوه چاپی بهره می برند با چاپ جوهر روی کاغذ فرایند چاپ دیجیتال را تکمیل می نمایند.

چاپ لیزری

چاپ لیزری با تابش لیزر یا سایر ماتریس های حرارتی بر روی سطوح مربوطه انجام می گیرد. در این شیوه چاپی لازم است سطوح مورد نظر به حرارت حساس باشند تا با کمک حرارت ناشی از لیزر انفعالات شیمیایی ایجاد نمایند تا فرایند چاپ تکمیل گردد. این شیوه نیز مانند چاپگر های نوری در پرینتر های خانگی بسیار پرکاربرد می باشد.

تصعید رنگ

این روش یکی از سریعترین و با کیفیت ترین روش های چاپ دیجیتال می باشد. در این شیوه با کمک لیزر مواد رنگی روی سلفون ها را بخار می نمایند و پس از آن بر روی سطوح مفروض چاپ می نمایند.

دکمه بازگشت به بالا