اقتصادیمطالب برتر

ارز دیجیتال فایل کوین (FIL) چیست؟

فایل کوین به کاربران اجازه می‌دهد تا هر نوع داده‌ای را روی یک شبکه بلاک‌چین غیر متمرکز با پاداش‌های زنجیره‌ای میزبانی کنند و به اشتراک بگذارند تا اطمینان حاصل شود که داده‌های ذخیره‌ شده دائمی هستند و تا زمانی که مورد نیاز بوده، ایمن باقی می‌مانند.

بیت کوین | صرافی ارز دیجیتال

فایل کوین Filecoin یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز است که به افراد و سازمان ها اجازه می دهد فضای ذخیره سازی استفاده نشده آن را در ازای ارز دیجیتال Filecoin اجاره کنند.

فایل کوین به کاربران اجازه می‌دهد تا هر نوع داده‌ای را روی یک شبکه بلاک‌چین غیر متمرکز با پاداش‌های زنجیره‌ای میزبانی کنند و به اشتراک بگذارند تا اطمینان حاصل شود که داده‌های ذخیره‌ شده دائمی هستند و تا زمانی که مورد نیاز بوده، ایمن باقی می‌مانند.

خرید و فروش فایل کوین

بلاک‌چین فایل کوین یکی از کاربردی‌ترین، شجاعانه‌ترین و پیچیده‌ترین بلاک‌چین‌ها در جهان است. این بلاک‌چین مبتنی بر یک ایده بسیار نوآور که هدفی بلندپروازانه دارد، است. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که اگر تیم توسعه فایل کوین بتواند ایده‌های خود را پیاده کند، انقلاب بزرگی در حوزه داده ایجاد خواهد کرد. پروژه استخراج فایل کوین به کاربران خود اجازه می‌دهد تا فایل‌های مهم خود را با قیمت‌های رقابتی ذخیره کرده و هر زمان که خواستند آنها را بازیابی کنند.

بیشتر بخوانید‌ : ترون، سولانا و آوالانچ رقبای پادشاهی اتریوم

پروژه فایل کوین یک بلاک‌چین همتا به همتا بوده و برای ذخیره اطلاعات ایمن از خطر هک یا سانسور طراحی شده است. بلاک‌چین انگیزه‌های اقتصادی جذابی برای ماینرها ایجاد کرده است تا اطمینان حاصل شود که اپراتورها داده‌ها را به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن ذخیره می‌کنند.

عملکرد فایل کوین (FIL)

فایل کوین یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی داده است که بر اساس پروتکل سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) ساخته شده است. زمانی که کاربر می‌خواهد از فایل کوین برای ذخیره داده‌های شخصی خود استفاده کند، ماینرهای ذخیره‌سازی را در شبکه انتخاب می‌کند و به آنها به صورت FIL برای میزبانی فایل‌های خود پرداخت می‌کند. ماینرها کامپیوترهایی هستند که مسئول ذخیره فایل‌های کاربران هستند و نقش مهمی در امنیت شبکه فایل کوین دارند.

فایل کوین (FIL) به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌ها را با استفاده از بلاک‌چین فایل کوین در اینترنت ذخیره کنند، که هر تراکنش را با یک واحد ذخیره‌سازی ثبت می‌کند. انگیزه‌های اقتصادی داخلی فایل کوین تضمین می‌کند که هر فایل به طور قابل اعتماد و دقیق ذخیره می‌شود تا کاربران نگران از دست دادن داده‌های بارگذاری شده خود نباشند. مقدار فضای ذخیره‌سازی موجود و قیمت داده‌های ذخیره‌شده توسط بازار آزاد کنترل می‌شود و داده‌های انحصاری، با ارزش یا محبوب‌تر و دارای حق بیمه بالاتری هستند.

کاربران می‌توانند از میان ماینرهای مختلف فایل کوین بر اساس هزینه، افزونگی و سرعت خود، یک مورد را انتخاب کنند. فایل کوین (FIL) همچنین می‌تواند با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) یکپارچه شود که سپس می‌تواند داده‌ها را با هر ماینر در شبکه استخراج فایل کوین ذخیره کند. ماینرها انواع مختلف معاملات را برای کاربران اجرایی و در عین حال برای مشارکت آنها هزینه دریافت می‌کنند.

استخراج فایل کوین

برای اینکه ماینرها بتوانند ارز دیجیتال فایل کوین را استخراج کنند، ابتدا باید نسخه اولیه را به عنوان وثیقه در اختیار شبکه فایل کوین قرار دهند. بلاک‌چین فایل کوین به گونه‌ای طراحی شده است که هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد و یک هارد دیسک ۱ ترابایتی دارد می‌تواند اقدام به استخراج فایل کوین کند. به این ترتیب، برای شروع استخراج ارز دیجیتال، نیازی به خرید دستگاه‌های پیچیده نیست؛ به همین دلیل، افراد باید سهام اولیه (وثیقه شده) را در اختیار شبکه فایل کوین قرار دهند تا اگر ماینر به درستی به تعهدات خود عمل نکرد، بلاک‌چین بتواند با مصادره سهام اولیه، ماینر سرگردان را جریمه کند.

بیشتر بخوانید‌ : پیش بینی قیمت بیت کوین و اتریوم برای سال ۲۰۲۴ – آیا وقت خرید است؟

به طور کلی هنگامی که کاربر می‌خواهد تأیید کند که داده‌های ارسالی او به درستی ذخیره شده است، می‌تواند مدارک موجود در بلاک‌چین را بررسی کند. فایل کوین از Proof of Replication (PoRep) استفاده می‌کند که نشان می‌دهد یک ماینر تمام داده‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را در مقایسه با سایر ماینرها به‌طور منحصربه‌فرد کدگذاری کرده است. این بدان معناست که دو معامله برای داده‌های یکسان از دیسک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. سپس ماینر از Proof of Spacetime (PoSt) استفاده می‌کند که به مایندرهای تصادفی نیاز دارد تا ذخیره‌سازی قسمت‌های تصادفی داده‌ها را تایید کنند. این موضوع ثابت می‌کند که داده‌ها هنوز به طور ایمن در طول مدت قرارداد ذخیره می‌شوند.

تاریخچه

خوان بنت (Juan Benet) دانشمند و متخصص علوم رایانه، در بنیاد پروتکل لبز – Protocol Labs در سال ۲۰۱۴ پروژه را آغاز کرد. اما فایل کوین مانند سایر ارزهای دیجیتال با شروعی پر سر و صدا همراه نبود. به مدت سه سال، این پروژه در سکوت و به دور از هرگونه هیاهو به کار خود ادامه داد. تا اینکه در سال ۲۰۱۷ به صورت عرضه اولیه سکه (ICO) معرفی شد. اگرچه در ابتدا قرار بود، این پروژه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شود، اما به دلیل وجود آمدن مشکلاتی، عرضه ارز دیجیتال به عقب افتاد. البته در نهایت و پس از سه سال، در اکتبر ۲۰۲۰، Filecoin  با نام اختصاری FIL در صرافی‌های ارز دیجیتال لیست شد.

کاربردها و ویژگی های فایل کوین

اصلی‌ترین هدف این است که برخی از نگرانی‌های موجود در بخش اشتراک‌‌گذاری فایل و فضای ذخیره‌سازی ابری را از بین ببرد. زیرا کنترل اطلاعات توسط فناوری‌های بزرگ و قدرتمندی مانند فضاهای ذخیره‌سازی ابرها Clouds، خطرناک به نظر می‌رسند. این شبکه اطلاعات را به شکل قطعات مجزا (Sector) در رایانه‌های موجود در سراسر دنیا پخش می‌کند. در هنگام نیاز، ماینرهای بازیابی این اطلاعات را بازیابی کرده و در دسترس قرار می‌‌‌دهند.

فایل‌کوین تلاش می‌کند تا با استفاده از فناوری بلاکچین، سرمایه‌ای بدست آورد تا بتواند شبکه‌ای همتا به همتا از نودهای ذخیره‌کننده ایجاد کند. اما باید در نظر داشت که این ارز در این زمینه تنها نیست و پلتفرم‌های مشابه آن نیز قبل‌تر ارائه شده‌اند. ولی به نظر می‌رسد Filecoin در جذب کاربران موفق‌تر عمل کرده است و به عنوان یک راهکار ایمن برای ذخیره‌سازی اطلاعات تلقی می‌شود.

منبع مقاله: https://nipoto.com/mag/what-is-filecoin/

دکمه بازگشت به بالا