علمی و پزشکیمطالب برتر

آیا رابطه جنسی در ازبین بردن چین و چروک پوست موثر است؟

 

افرادی که به سلامت و زیبایی خود اهمیت می دهند معمولا در طول روز زمانی را به انجام فعالیت های ورزشی اختصاص می دهند و در کنار آن نیز برای حفظ سلامت و زیبایی خود از یک رژیم غذایی مناسب استفاده می کنند. این افراد باید توجه داشته باشند که رابطه جنسی‌ عامل دیگری است که می تواند در وضعیت پوست شان نقش داشته باشد و اثرات آن نیز بر زیبایی و سلامت پوست به اثبات رسیده است. استروژن هورمونی زنانه است که موجب جوانی و زیبایی پوست خانم ها می شود. نکته جالبی که وجود دارد این است که تاثیر رابطه جنسی بر سلامتی ثابت شده است و رابطه منظم، میزان ترشح هورمون های مفید را در بدن افزایش می دهد و زیبایی و جوانی را با خود به ارمغان می آورد. تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان استرالیایی حاکی از آن است که رابطه جنسی همراه با عشق، از طریق آزاد کردن هورمون هایی در بدن می تواند وضعیت جسمی و روحی افراد را بهبود ببخشد. بر این اساس ما در این مقاله قصد داریم تا به تاثیرات مثبت رابطه جنسی بر سلامت پوست و زیبایی بپردازیم. با ما همراه باشید.

تاثیر رابطه جنسی بر سلامتی بدن

محققان بر این باورند افرادی که دو تا سه مرتبه در هفته رابطه جنسی سالم برقرار می کنند، نسبت به سایر افراد پوستی زیباتر و جوان تر دارند. در این بخش به اثرات مثبت رابطه جنسی بر کلی سلامت افراد می پردازیم.

بهبود فرآیند کلاژن سازی

ترشح هورمون استروژن در بدن از طریق کلاژن سازی، موجب افزایش لطافت و زیبایی پوست می شود. از سوی دیگر با توجه به آنکه میزان ترشح این هورمون در بدن با رابطه جنسی منظم و مداوم ارتباط مستقیم دارد، بنابراین رابطه جنسی به طور غیر مستقیم در سلامت، جوانی و زیبایی پوست نقش دارد است و جزو عوامل تاثیرگذار در زیبایی پوست محسوب می شود.

افزایش میزان گردش خون

رابطه جنسی از طریق افزایش گردش خون موجب اکسیژن رسانی بیشتر به اندام های بدن از جمله پوست می شود. بنابراین می توان گفت که شادابی و شفافیت پوست در افرادی که رابطه جنسی منظمی دارند کاملا محسوس است.

کاهش میزان استرس

رابطه جنسی منظم در افراد به شیوه های مختلف از جمله ابراز محبت و در آغوش گرفتن شریک عاطفی انجام می گیرد و این امر موجب کاهش استرس و اضطراب می شود. از سوی دیگر از آنجایی که استرس یکی از عوامل مخرب در سلامت پوست و بدن به حساب می آید، بنابراین طبیعتا رابطه جنسی می تواند از طریق کاهش استرس، به بهبود کیفیت و افزایش زیبایی پوست کمک کند.

جوان سازی پوست

اندورفین یکی دیگر از هورمون هایی است که با انجام رابطه جنسی مداوم در بدن ترشح می شود. این هورمون نیز علاوه بر آنکه موجب کاهش اضطراب و افسردگی می شود، به کلاژن سازی و تولید سلول های جدید پوستی نیز کمک می کند و از این طریق باعث جوان سازی، کاهش جوش و آکنه و همچنین چین و چروک های پوستی می شود. بنابراین می توان گفت که با انجام رابطه جنسی مناسب می توانید روند پیری پوست را کندتر نمایید.

تاثیر رابطه جنسی بر کیفیت خواب

 یکی از تاثیرات مثبت انجام رابطه جنسی منظم، کمک به بهبود کیفیت خواب است. دلیل این مسئله آن است که پس از رابطه جنسی، بدن با تولید اندورفین به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و این امر در بهبود کیفیت خواب موثر است.

ایجاد احساس شادی

از دیگر هورمون هایی که در زمان انجام رابطه جنسی در بدن ترشح می شود سرتونین است. همانطور که کمبود سرتونین در بدن موجب ایجاد اختلالاتی نظیر افسردگی و اضطراب می شود، ترشح این هورمون در بدن با انجام این رابطه باعث ایجاد احساس شادی و کاهش افسردگی می گردد.

تاثیر رابطه جنسی بر کاهش وزن

رابطه جنسی همانند انجام فعالیت های ورزشی، ضربان قلب و گردش خون را بالا می برد و با سوزاندن کالری موجب کاهش وزن و زیبایی می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید با هر بار بوسیدن، بطور میانگین ۱۲ کالری در بدن سوزانده می شود.

تاثیر رابطه جنسی بر سلامت موها

زمانی که توازن میان هورمون ها در بدن بر هم می ریزد، تارهای مو نازک و ضعیف می شوند. در مقابل انجام رابطه جنسی از طریق ترشح هورمون استروژن در بدن می تواند به سلامت موها کمک کند.

رفع جوش و آکنه

رابطه جنسی منظم به عنوان یکی از روش های درمان جوش و آکنه به حساب می آید؛ زیرا اگر این رابطه همانند ورزش به صورت منظم انجام شود، به مرور زمان می تواند شما را از شر جوش و آکنه رها کند.

افزایش لطافت پوست

تعریقی که در حین انجام رابطه جنسی ایجاد می شود به دفع طبیعی چربی، باز و تمیز شدن منافذ پوست و نرم شدن بافت کمک می کند که این لطافت تا چند روز ادامه خواهد داشت.

در نهایت باید بگوییم که تاثیر رابطه جنسی بر سلامت پوست و زیبایی در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. بنابراین گاهی پیشنهاد می شود که افراد به جای استفاده از روش های عجیب، کیفیت و میزان رابطه جنسی شان را بهبود ببخشند تا از تاثیرات بی نظیر آن بر سلامت پوست و زیبایی خود بهره مند شوند. مواردی نظیر بهبود کلاژن سازی، کاهش روند پیری پوست، بهبود کیفیت بافت پوست، افزایش اکسیژن رسانی به اندام های بدن، شفافیت پوست، کاهش اضطراب و استرس، بهبود کیفیت خواب، افزایش احساس خوشحالی، کاهش وزن، کمک به سلامت موها، کمک به رفع جوش و آکنه و افزایش لطافت پوست، همگی از تاثیرات مثبت رابطه جنسی سالم هستند.

معرفی محصولات

کاندوم ریبد اند داتکس رد خاردار تاخیری مضاعف گرم کننده چرچیلز یک کاندوم با فرم بدنه شیاردار و خاردار بوده که به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، مدت زمان نزدیکی را افزایش می بخشد.

کاندوم کول آیس تاخیری مضاعف روان کننده چرچیلز یک کاندوم با فرم بدنه ساده و حاوی ماده تاخیری مضاعف است. این محصول، دارای خاصیت ارتجاعی فوق العاده بالا بوده و از لاتکس ۱۰۰ درصد طبیعی ساخته شده.

کاندوم دیلایت هر خاردار دابل آدامس بادکنکی تاخیری روان کننده مضاعف چرچیلز از لاتکس ۱۰۰ درصد طبیعی با خاصیت ارتجاعی فوق العاده بالا و سازگار با پوست تهیه شده است.

کاندوم تروپیکال موز و نارگیل و توت فرنگی روان کننده چرچیلز با فرم بدنه ساده از لاتکس ۱۰۰ درصد طبیعی و با خاصیت ارتجاعی فوق العاده بالا ساخته شده. این محصول حاوی ژل روان کننده است.

لینک های مفید

رابطه جنسی یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌هایی است که یک فرد می‌تواند در طول دوران زندگی خود تجربه کند. صرف‌نظر از این لذت، رابطه جنسی فواید بی‌شماری برای افراد به دنبال دارد. یک حس خوب به انسان می‌بخشد، یک تمرین به حساب می‌آید، شما را به شریک زندگی‌تان نزدیک‌تر می‌کند و مزایای دیگری نیز در پی دارد. اما آیا تا به حال بعد از رابطه جنسی و استحمامِ بعد از آن، متوجه درخشش پوست خود شده‌اید؟ بیشتر افراد تصور می‌کنند که رابطه جنسی و زیبایی دو مقوله کاملاً جدا در زمینه‌ی مراقبت از خود هستند. اما واقعیت این است که این دو مقوله کاملاً به هم مرتبط هستند. تاثیر رابطه جنسی بر پوست به اثبات رسیده است. در این مطلب قصد داریم تاثیر رابطه جنسی بر زیبایی را بررسی کنیم.

تاثیر رابطه جنسی بر زیبایی

2 تا 3 بار برقراری رابطه جنسی در هفته مزایای فراوانی به دنبال دارد. بنابراین اگر رابطه جنسی در زندگی شما اولویتی ندارد بهتر است آن را به صدر کارهایی که باید انجام دهید اضافه کنید. افزایش در میزان هورمون استروژن در هنگام ارگاسم به‌علاوه فعالیت فیزیکی در رابطه جنسی می‌تواند سلامت پوست، مو و طول عمر را ارتقا بخشد. تأثیر رابطه جنسی بر زیبایی را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ شاداب نگه داشتن پوست

مطالعات نشان داده بانوانی که رابطه جنسی دارند از سطوح بیشتری از استروژن برخوردار هستند. استروژن برای عملکرد پوست، رگ‌های خونی، فولیکول‌های مو، غده‌های چربی و ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه) عنصری کلیدی به شمار می‌آید. به طور کلی استروژن، پوست را شاداب نگه می‌دارد. همچنین از سد پوستی حمایت می‌کند و همین امر باعث بهبود زخم و کاهش التهاب می‌شود.

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ جوان و سالم نگه‌داشتن پوست

دیگر تأثیر رابطه جنسی بر پوست در جوان و سالم نگه‌داشتن آن است. رابطه جنسی گردش خون را افزایش می‌دهد. این امر پمپاژ اکسیژن به پوست را تسهیل می‌کند و منجر به ظاهری روشن‌تر در فرد می‌شود. بنابراین دلیل این‌که فرد بعد از رابطه جنسی پوستی شفاف‌تر دارد مشخص شد. رابطه جنسی منظم اثرات طولانی‌مدتی در این خصوص دارد و می‌تواند به ما ظاهری جوان‌تر ببخشد. رابطه جنسی از طریق تولید استروژن، تولید طبیعی کلاژن را تقویت می‌کند. همچنین استروژن موجب ضخامت پوست شده و تولید هیالورونیک اسید را افزایش می‌دهد که جوانی و ظاهر انعطاف‌پذیر را به دنبال دارد. تولید طبیعی کلاژن از ایجاد لکه‌های پیری و افتادگی چهره جلوگیری می‌کند. بنابراین رابطه جنسی یکی از است و هرچه چین و چروک رختخواب شما بیشتر باشد، چین و چروک پوست شما کمتر خواهد بود!

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ هیدراته‌کردن پوست

رابطه جنسی گردش خون را بهبود و به بدن میزان رطوبتی که برای سالم ماندن به آن نیاز دارد را می‌بخشد. علاه‌براین، تعریق در رابطه جنسی نقش ماسک صورت را برای پوست ایفا می‌کند. تعریق، کثیفی را از منافذ پوستی انسان دفع می‌کند و یکی از راه‌های به شمار می‌آید.

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ شفافیت پوست

از آنجاییکه رابطه جنسی می‌تواند یک تمرین فیزیکی باشد (بله، همینطور است، برای رابطه جنسی باید کالری سوزاند)، آزادسازی نیتریک اکسید را تقویت می‌کند. آزادسازی نیتریک اکسید جریان خون و اکسیژن را در سراسر بدن افزایش می‌دهد. همین موضوع موجب می‌شود که بعد از رابطه جنسی ظاهری شفاف داشته باشید.

بعد از رابطه جنسی تقریباً هر یک از سلول‌ها می‌توانند نیتریک اکسید تولید کنند. نیتریک اکسید علاوه بر حفظ جریان خون، عملکرد سد پوستی و دفاع میکروبی پوست را تقویت می‌کند، بهبود زخم را به دنبال دارد و موجب مهار اثرات مضر پرتوهای محیطی مانند اثرات اشعه ماورابنفش خورشید می‌شود. با گونه‌های برافروخته طبیعی بعد از رابطه جنسی چه نیازی به آرایش هست؟

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ کاهش استرس و جلوگیری از آکنه

زندگی پر از استرس است. راه‌های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد؛ تمرین روزانه، مدیتیشن صبحگاهی، قدم زدن کنار ساحل و موارد دیگر. اما مطالعات نشان داده است که زوجینی که رابطه جنسی سالم و رضایت‌بخشی با یکدیگر دارند، استرس کمتری را تجربه می‌کنند. البته حین رابطه جنسی، فشار خون افزایش می‌یابد اما به طور کلی رابطه جنسی سطح فشار خون و استرس را کاهش می‌دهد. وقتی استرس داشته باشید محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال، هورمون آزادکننده کورتیکوتروپین ترشح می‌کند. وقتی این هورمون ترشح شود، تولید و رشد غده‌های چربی و به علاوه التهاب افزایش می‌یابد.

ترشح غدد چربی و التهاب دو عامل اولیه بروز آکنه هستند. به عبارت دیگر، مدیریت استرس می‌تواند شانس ایجاد شکست‌های ناشی از استرس را پایین‌تر بیاورد.

تاثیر رابطه جنسی بر پوست؛ رابطه جنسی می‌تواند درمان زخم را تسریع بخشد

همانطور که در بالا ذکر شد یکی از مزایای رابطه جنسی کاهش استرس است. کاهش استرس، زخم (حتی زخم‌های دیابتی) و همچنین ضایعات آکنه را بهبود می‌بخشد و در از بین بردن نقاط سیاه روی چهره نیز تأثیرگذار است.

دیگر تأثیرات رابطه جنسی بر سلامتی بدن

رابطه جنسی ایمنی بدن را تقویت می‌ کند

رابطه جنسی مو را براق می‌ کند

هورمون‌ها نه‌تنها میل جنسی ما را کنترل می‌کنند بلکه بر روی ظاهر موهای ما نیز تأثیر می‌گذارند. تحقیقات نشان داده‌اند که به‌خاطر افزایش توانایی بدن برای دریافت و متابولیزه‌کردن اثربخش موادغذایی، یک رابطه جنسی رضایت‌بخش، موهایی سالم و شاداب را به ارمغان می‌آورد. گواه این مدعا آنجلینا جولی و کاترین زتاجونز هستند که زندگی جنسی سالمی دارند.

رابطه جنسی رشد مو را افزایش می‌ دهد

همانطور که گفته شد در نتیجه رابطه جنسی سطح استروژن افزایش می‌یابد. استروژن به رشد مو کمک می‌کند. در حالیکه مطالعات تأثیرات رابطه جنسی بر روی رشد مو را به‌طور‌خاص مورد بررسی قرار نداده‌اند، بانوان بارداری که سطوح افزایش‌یافته‌ای از استروژن دارند از موهای پُرتر و ضخیم‌تری بهره می‌برند.

رابطه جنسی بیشتر موجب تولید اسپرم سالم می‌ شود

چندین مطالعه نشان داده است مردانی که رابطه جنسی زیادی برقرار می‌کنند در قیاس با مردهایی با رابطه جنسی کم، دارای میزان بالاتری از منی، تعداد بالاتر اسپرم و درصد بالاتری از اسپرم‌های سالم هستند. این برای بانوان خبر خوبی است، زیرا تحقیقات نشان می‌دهند که منی به ما کمک می‌کند تا با افسردگی بجنگیم، انرژی ما را تقویت می‌کند و حتی به ما کمک می‌کند که اگر حامله شدیم، وضع حمل راحت‌تری داشته باشیم.

رابطه جنسی، ناخن‌ ها را قوی تر می‌ سازد

هورمون‌های تحریک جنسی که پوست شما را شفاف می‌سازند می‌توانند ناخن‌های شما را نیز قدرتمند سازند. ناخن‌های قدرتمند شکاف و شکستگی کمتری دارند و ماندگاری مانیکور در آن‌ها بیشتر است.

رابطه جنسی عملکرد قلب را بهبود می‌ بخشد

می‌خواهید 100 سال عمر کنید؟ رابطه جنسی به این امر کمک می‌کند! تحقیقات نشان می‌دهد مردانی که بیش از 2 بار در هفته رابطه جنسی برقرار می‌کنند در قیاس با مردانی که به طور میانگین کمتر از 1 بار در ماه رابطه جنسی دارند، با ریسک کمتری در زمینه ابتلا به بیماری قلبی روبرو هستند.

رابطه جنسی به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند

اکسی‌توسین، یکی از مواد شیمیایی است که در هنگام رابطه جنسی آزاد می‌شود. این ماده اندورفین‌ها (مسکن‌های طبیعی بدن) را افزایش و درد را کاهش می‌دهد (مخصوصاً سردرد).

رابطه جنسی به کاهش وزن کمک می‌ کند

قصد دارید چند کیلو وزن کم کنید اما نمی‌خواهید از خوردن کیک شکلاتی دست بکشید؟ رابطه جنسی می‌تواند به این امر کمک کند. رابطه جنسی به اندازه تمرینات سنتی یا قدرتی در کاهش وزن مؤثر نیست، اما ما به طور میانگین در حین رابطه جنسی 170 کالری در ساعت انرژی می‌سوزانیم یعنی در 21 ساعت رابطه جنسی می‌توان نیم کیلو وزن کم کرد. اگرچه بسیار رقم اندکی است اما در نهایت تأثیر خود را بر لاغری می‌گذارد.

رابطه جنسی ریسک ابتلا به سرطان را پایین می آورد

مطالعات نشان می‌دهد که آقایانی که در سن 20 تا 30 سالگی بیش از 5 بار در هفته انزال می‌کنند، تا یک سوم ریسک ابتلا به سرطان پروستات در آن‌ها کاهش می‌یابد. در مورد مردهای مسن‌تر نیز این میزان باید بیش از 21 بار در ماه باشد. برای بانوان، رابطه جنسی منظم، ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.

رابطه جنسی با کرم خوردگی دندان مبارزه می کند

منی سرشار از روی، کلسیم و دیگر مواد معدنی است که در مقابل تخریب دندان مقاومت می‌کنند. بنابراین جذب منی به سلامت دندان کمک می‌کند. رابطه جنسی فراوان نمی‌تواند جایگزینی برای مراجعه به دندان‌پزشک باشد اما دریافت دوزهای بالاتری از مواد معدنی فوق‌الذکر مطمئناً به نفع مرواریدهای سفید دهان خواهد بود.

رابطه جنسی کیفیت خواب را بهبود می بخشد

تا به حال از اینکه شریک جنسی‌تان بعد از رابطه جنسی بیهوش می‌شود تعجب کرده‌اید؟ اکسی‌توسینی که در جریان ارگاسم این حس بیهوشی را به او منتقل می‌کند. بنابراین اگر نمی‌توانید بخوابید، خوردن شیر گرم و قرص خواب را فراموش کنید و به جای آن در رختخواب مشغول باشید!

رابطه جنسی عشق را زنده نگه می دارد

اکسی‌توسین به هورمون عشق معروف است زیرا به افراد کمک می‌کند تا به یکدیگر اعتماد کنند و میان آن‌ها پیوند عاطفی برقرار شود. هرچقدر زوجین رابطه جنسی بیشتری داشته باشند، اکسی‌توسین بیشتری مبادله می‌کنند و پیوند عاطفی میان آن‌ها مستحکم‌تر می‌شود. اکسی‌توسین احساسات سخاوتمندانه را نیز افزایش می‌دهد، پس اگر دیدید همسرتان با یک شاخه گل به استقبال شما آمد باید از این هورمون معجزه‌گر تشکر کنید.

رابطه جنسی اعتماد به نفس را تقویت می کند

ما رابطه جنسی خوب و رابطه جنسی عالی داریم. تفاوت این دو را اعتماد به نفس رقم می‌زند. وقتی احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خود دارید، رابطه جنسی بی‌نهایت بهتر خواهد بود. برقراری رابطه جنسی اعتماد به نفس شما را تقویت می‌کند.

رابطه جنسی علائم یائسگی را مدیریت می‌ کند

از آنجایی که در جریان یائسگی، سطوح استروژن به طور طبیعی کاهش می‌یابند، به ارگاسم‌رسیدن تولید آن را افزایش می‌دهد و از این طریق علائم یائسگی را مدیریت می‌کند. بدون تأثیر استروژن بر روی تولید هیالورونیک اسید و کلاژن، پوست سفتی خود را از دست می‌دهد و دچار افتادگی می‌شود؛ خطوط صورت و چین و چروک‌ها نمایان و منافذ و رنگدانه‌ها برجسته‌تر می‌شوند. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهد که پوست زنان در حدود 30 درصد از کلاژن خود را در جریان 5 سال اول یائسگی از دست می‌دهد.

این باریک‌شوندگی پوست نه‌تنها به صورت خارجی بلکه در واژن نیز اتفاق می‌افتد و موجب ایجاد درد در حین رابطه جنسی می‌شود. رابطه جنسی پرتکرارتر می‌تواند تولید استروژن و قابلیت ارتجاعی واژن را بهبود بخشد. بنابراین تنگی و درد را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه جنسی منظم حتی موجب تآخیر در یائسگی می‌شود.

رابطه جنسی موجب می‌ شود سینه ها بزرگتر به نظر بیایند

برای کسانی که به بزرگی سینه علاقه دارند رابطه جنسی در این زمینه مفید واقع می‌شود. در حین رابطه جنسی، سینه‌ها تا 25 درصد متورم می‌شوند، این تغییر به‌خاطر افزایش جریان خون در طول مدت عمل رابطه جنسی رخ می‌دهد. سینه‌ها عموماً بعد از ارگاسم به اندازه طبیعی خود بازمی‌گردند. اندازه نوک سینه نیز به‌وسیله تحریک جنسی می‌تواند افزایش یابد.

رابطه جنسی فیزیک بدن را بهتر می سازد

از آنجاییکه رابطه جنسی، شکلی از تمرین به حساب می‌آید، عمل رابطه زناشویی مساوی با دیگر فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی سریع است. حرکاتی که در طول رابطه جنسی صورت می‌گیرد عضلات ناحیه شکم و لگن را نیز تقویت می‌کند.

سؤالات متداول درباره تاثیر رابطه جنسی بر پوست و زیبایی

رابطه جنسی چگونه بر زیبایی تأثیر می‌گذارد؟ خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

بسیاری از خانم‌ها و آقایان برای رفع چین و چروک پوست صورت به دنبال روش‌های مختلف هستند. احتمالا شما هم تمایل دارید، از شر چروک‌های پوست راحت شوید و برای جوان‌سازی صورت خود اقداماتی انجام دهید. اما دلایل چروک پوست چیست؟ کدام بخش‌های صورت بیشتر دچار چروک می‌شوند؟ با چه روش‌هایی می‌توان چروک‌ها را درمان کرد؟ آیا ماسک‌های خانگی در رفع چین و چروک تاثیری دارند؟

اگر چروک پوست شما زیاد شده است و می‌خواهید برای درمان آنها و جوان‌سازی بهمراجعه کنید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

علائم چین و چروک پوست

چروک پوست در واقع خطوط و چین‌هایی هستند که روی پوست ایجاد می‌شوند. برخی از چین و چروک‌ها سطحی بوده و برخی دیگر به شکاف یا شیارهای عمیق تبدیل می‌شوند. این خطوط بیشتر در اطراف چشم، پیشانی و گردن به چشم می‌خورند. بهتر است قبل از عمیق شدن چروک‌ها برای درمان آنها اقدام کنید.

دلایل ایجاد چین و چروک پوست چیست؟

ایجاد چین و چروک روی پوست در روند پیری طبیعی است. اما برخی عوامل می‌توانند در این روند تاثیر بگذارند و سرعت آن را افزایش دهند. مهم‌ترین عواملی که باعث چروک پوست می‌شوند، عبارتند از:

 • افزایش سن: با افزایش سن پوست به طور طبیعی حالت ارتجاعی خود را از دست داده و خشک می‌شود. ازدست‌دادن چربی پوست و شکننده شدن آن باعث ایجاد چروک می‌شود. در لایه‌های عمقی پوست تولید چربی و کلاژن کم شده و پوست شل و افتاده به نظر می‌رسد.
 • اشعه ماورا بنفش: یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد چین و چروک زودرس قرارگرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید است. این اشعه بافت همبند پوست را تجزیه می‌کند. بافت همبند شامل الاستین و کلاژنی می‌شود که در لایه‌های عمیق پوست وجود دارد.
 • سیگارکشیدن: سیگار روی تولید کلاژن تاثیر گذاشته و روند پیری پوست را تسریع می‌کند.
 • حالت‌های تکراری صورت: انجام حرکات و حالات تکراری در صورت مانند اخم کردن و لبخند زدن باعث ایجاد خطوط ظریف روی پوست می‌شود. حرکات پوست هر بار باعث ایجاد شیار زیر پوست می‌شوند. با افزایش سن، پوست انعطاف‌پذیری خود را از دست داده و این شیارها به‌جای قبلی خود بازنمی‌گردند.

در این ویدئو پزشک عمومی در مورد انواع خطوط و چروک‌های چهره و راه‌کارهای برطرف کردن آن با شما صحبت می‌کنند.

چین و چروک پوست در بخش‌های مختلف صورت

در بخش‌های مختلف صورت مانند اطراف چشم، روی پیشانی، اطراف لب و گونه‌ها چین و چروک‌های ریز یا خطوط عمیق ایجاد می‌شود. تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی برای وجود دارد که پزشک باتوجه‌به عمق چروک‌ها، محل آنها و سن مراجعه‌کننده بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد.

چروک دور چشم

پوست اطراف چشم جز اولین بخش‌هایی است که علائم پیری را نشان می‌دهد. زیرا این ناحیه پوست نازک و حساسی داشته و دارای رگ‌های خونی است. معمولا خطوط ریزی زیر چشم و خطوط پنجه کلاغی در کناره‌های چشم جز چین و چروک‌های متداول در این ناحیه است. خطوط و چین و چروک اطراف چشم به دلیل تابیدن اشعه ماورا بنفش، سیگارکشیدن و حرکات و حالات تکراری ایجاد می‌شود. برخی از روش‌های ساده مانند تمرینات صورت، رژیم غذایی سالم، خواب کافی، لایه‌برداری، مرطوب‌کننده و استفاده از غلتک‌های صورت می‌توانند روند پیری در اطراف چشم را کند کنند. اما برای رفع چروک دور چشم روش‌های زیبایی وجود دارد که تاثیر بسزایی ایجاد می‌کنند.

درمان چروک دور چشم

روش‌های مختلفی برای رفع چین و چروک اطراف چشم وجود دارد. متداول‌ترین روش‌ها عبارتند از:

 • لایه‌برداری شیمیایی: در این روش سلول‌های مرده پوست از بین رفته و سلول‌های جدید ایجاد می‌شود. با این روش خطوط ریز کاهش پیدا می‌کنند. اما روی خطوط عمیق و افتادگی پوست تاثیری ندارد.
 • تزریق فیلر: فیلرها نوعی پرکننده هستند. زیر پوست اطراف چشم تزریق شده و این ناحیه را حجیم می‌کند. فیلرها موقتی هستند و معمولا ۶ ماه تا ۲ سال دوام دارند.
 • میکرودرم ابریژن: در این روش به‌صورت کم تهاجمی صورت لایه‌برداری می‌شود. سلول‌های مرده و کدر پوست از بین رفته و با افزایش جریان خون پوست اطراف چشم بهبود پیدا می‌کند.
 • لیزر: چندین نوع لیزردرمانی برای اطراف چشم استفاده می‌شود. متداول‌ترین آن لیزر فرکشنال است که باعث تولید کلاژن و الاستین می‌شود.
 • میکرونیدلینگ: در این روش سوزن‌های ریز سوراخ‌هایی روی پوست ایجاد کرده و می‌توان پس از آن از کرم یا سرم پوست استفاده کرد.
 • بوتاکس: به ماهیچه‌های زیر چشم و کناره‌های چشم تزریق می‌شود. با شل شدن عضلات این ناحیه چین و چروک کمتر می‌شود.
 • مزوتراپی: با تزریق ویتامین‌ها و هورمون‌ها دور چشم خطوط و تیرگی پوست کمتر می‌شود.

چروک پیشانی

انجام حرکات تکراری یکی از اصلی‌ترین دلایل چین و چروک پیشانی است. اخم کردن و حرکات ابروها باعث ایجاد خط اخم و خطوط افقی روی پیشانی می‌شوند. البته موارد دیگری مانند ژنتیک، نوع رژیم غذایی و اشعه آفتاب در پیری پوست این ناحیه نیز موثر هستند. برای درمان و رفع چروک پیشانی می‌توان از کرم‌های ویتامینه و محصولات اوردینری استفاده کرد. اما اگر به دنبال روش‌هایی با تاثیر زیاد هستید، باید به کلینیک زیبایی مراجعه کنید.

درمان و رفع چروک پیشانی

اگر خطوط ریزی روی پیشانی شما وجود دارد، بهتر است برای درمان زودتر اقدام کنید. هرچه چین و چروک ظریف‌تر باشد، نتیجه درمان بهتر می‌شود. اما برای چین و چروک‌های عمیق پیشانی نیز می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. متخصص پوست باتوجه‌به سن مراجعه‌کننده، شدت چین و چروک و بودجه شخص بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد.

 • بوتاکس: روشی ایمن و رایج برای رفع چروک پیشانی است. با تزریق بوتاکس ماهیچه‌های پیشانی فلج شده و از انقباض آنها جلوگیری می‌شود. معمولا نتایج آن ۳ تا ۴ ماه دوام دارد.
 • تزریق فیلر: از فیلرهای مختلفی برای پرکردن این خطوط استفاده می‌شود. برخی از آنها ژل‌مانند بوده و برخی دیگر علاوه بر پرکنندگی باعث تولید کلاژن می‌شوند. معمولا فیلرها ۶ ماه تا یک سال دوام دارند.
 • لایه‌برداری شیمیایی: این روش باعث تولید سلول‌های جدید و افزایش کلاژن‌سازی می‌شود. خطوط ریز پیشانی با لایه‌برداری به‌خوبی برطرف می‌شوند.
 • میکرونیدلینگ: با چندین سوزن کوچک مواد جوان‌ساز وارد پوست شده و در کوتاه‌مدت باعث التهاب می‌شود. اما در طولانی‌مدت کلاژن‌سازی را تحریک کرده و پوست پیشانی را صاف می‌کند.

بهترین روش رفع چین و چروک صورت برای تو چیه؟

همین حالا مشاوره بگیر!

چروک دور لب

پوست اطراف دهان نازک بوده و جز قسمت‌هایی است که زودتر دچار چین و چروک می‌شود. زمانی که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد، شل شده و انعطاف‌پذیری کمتری دارد. خطوط مختلفی در این ناحیه ایجاد می‌شوند. خط لبخند به چین و چروک کناره دهان گفته می‌شود. خطوط ماریونت با افزایش سن ایجاد شده و از دهان تا چانه ظاهر می‌شوند. خطوط رژ لب نیز از دیگر چین و چروک‌های اطراف لب هستند که در امتداد لب بالا و روی لب‌ها ایجاد می‌شوند. برای رفع چین و چروک دور لب می‌توان از برخی روش‌های پزشکی استفاده کرد.

رفع چین و چروک دور لب

با درمان‌های خانگی و استفاده از کرم‌ها و ماسک‌ها می‌توان تا حدودی چروک‌های ریز اطراف لب را از بین برد. اما اگر به دنبال روشی با تاثیر زیاد هستید، باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. متخصص احتمالا یکی از روش‌های زیر را به شما پیشنهاد می‌دهد.

 • لایه‌برداری شیمیایی: در لایه‌برداری شیمیایی لایه بالایی پوست (اپیدرم) برداشته شده و پوست صاف و درخشان‌تر می‌شود.
 • درم ابریژن و میکرودرم ابریژن: هر دو جز تکنیک‌های لایه‌برداری هستند. برای چروک‌های عمیق‌تر درم ابریژن مناسب‌تر است.
 • میکرونیدلینگ: با استفاده از سوزن‌های کوچک روی قلم میکرونیدلینگ سوراخ‌هایی روی پوست ایجاد شده و بعد از بهبودی زخم‌های کوچک از بین می‌روند.
 • پی آر پی: در روش پلاسمای غنی از پلاکت، پلاکت‌های خون گرفته شده و قبل از تزریق به پوست در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد.
 • تزریق فیلر: برای برطرف‌کردن خط لبخند عمیق فیلر تزریق می‌شود. این فیلرها حاوی اسید هیالورونیک بوده و چین و چروک را از بین می‌برند.
 • بوتاکس: بوتاکس باعث شل شدن عضلات شده و بیشتر برای حذف خطوط بالای لب از آن استفاده می‌شود.
 • لیفت صورت: لیفت به روش جراحی یا با استفاده از نخ باعث کشیدگی پوست اطراف دهان شده و خطوط این ناحیه را از بین می‌برد.

دور لب، پوست نازکی دارد که بیشتر مستعد چروک است و برای درمان آن می‌توان از روش prp، فیلر ژل یا چربی، بوتاکس، لیفت و دیگر روش‌های جوانسازی استفاده کرد.

چین و چروک چانه

گاهی ممکن است خطوط ریز یا عمیق روی چانه ایجاد شود. یکی از اصلی‌ترین خطوط روی چانه، خطوط ماریونت است. این خطوط به‌صورت عمودی از دهان تا چانه امتداد دارند. این نوع چروک‌ها معمولا پس از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شوند. با برخی روش‌ها می‌توان روند پیری در این ناحیه از صورت را کند کرد.

درمان و رفع چین و چروک چانه

اگر به دنبال روش‌های پزشکی برای رفع چین و چروک چانه هستید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 • لیفت با جراحی: لیفت صورت با جراحی باعث کشیده شدن پوست شده و روی خطوط چانه نیز تاثیر می‌گذارد. این روش درمان دائمی بوده و برای رفع خطوط عمیق کاربرد دارد.
 • لایه‌برداری با لیزر: این روش تا حدودی تهاجمی بوده و لایه‌های سطحی پوست را از بین می‌برد. این روند باعث تولید سلول‌های جدید در پوست می‌شود.
 • بوتاکس: بوتاکس باعث شل شدن عضلات صورت در محل تزریق می‌شود و باید هر ۳ یا ۴ ماه یک‌بار آن را تکرار کرد.
 • تزریق فیلر: این فیلرها حاوی اسید هیالورونیک هستند و زیر پوست را پر می‌کنند. فیلر در این ناحیه باید توسط متخصص حرفه‌ای تزریق شود. زیرا ممکن است اشتباه در محل تزریق باعث پهن شدن ناحیه فک شود.
 • میکرونیدلینگ: با استفاده از سوزن‌های این دستگاه سوراخ‌هایی روی پوست ایجاد شده و به تولید سلول‌های پوستی جدید کمک می‌کند.

چین و چروک گونه

معمولا روی گونه‌ها به دلیل حرکات مداومی مانند لبخند و قرارگرفتن در معرض نور خورشید خطوطی ایجاد می‌شود. این خطوط ممکن است ریز باشند و در مواقعی هم خطوط عمیق ایجاد می‌شود. پزشک باتوجه‌به عمق چین و چروک و سن مراجعه‌کننده بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد.

درمان و رفع چین و چروک گونه

برای رفع چین و چروک در این ناحیه از پوست پزشک یکی از روش‌های زیر را انجام می‌دهد.

 • لایه‌برداری عمیق: از موادی به نام فنل و تری کلرو استیک اسید استفاده می‌شود تا به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کند. برای ازبین‌بردن خطوط ریزی مناسب است. اما گاهی ممکن است عوارض جانبی مثل زخم داشته باشد.
 • درم ابریژن: این روش نوعی لایه‌برداری است و باعث تولید سلول‌های پوستی جدید می‌شود.
 • لایه‌برداری با لیزر: لیزر باعث تحریک و تولید کلاژن شده و پوست را شاداب می‌کند.
 • لیفت با جراحی: در این روش پوست از قسمت رویش مو باز شده و کامل کشیده می‌شود. در نتیجه چین و چروک و افتادگی گونه‌ها برطرف می‌شود.
 • لیفت با نخ: این روش کم تهاجمی بوده و با نخ‌های مخصوص پوست صورت از جهات مختلف کشیده می‌شود.
 • اولتراپی: روشی غیرتهاجمی است که با استفاده از امواج اولتراسوند پوست صورت سفت می‌شود.
 • بوتاکس: با فلج کردن ماهیچه‌ها در این ناحیه باعث می‌شود چین و چروک پوست از بین برود.
 • تزریق فیلر: با پرکردن و حجم دادن به پوست خطوط را از بین می‌برد. همچنین به کلاژن‌سازی در این ناحیه کمک می‌کند.

با تزریق بوتاکس از شر چین و چروک‌های صورتت خلاص شو!

جلوگیری از چروک پوست

برای محافظت از پوست و به تاخیر انداختن روند پیری می‌توانید برخی اقدامات موثر را انجام دهید. از جمله:

 • از پوست خود در برابر اشعه خورشید محافظت کنید. بیرون از منزل همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید. تا جای ممکن ظهر در فضای باز نباشید. اگر می‌خواهید در فضای باز باشید از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • از محصولات دارای ضدآفتاب داخلی استفاده کنید. هنگام خرید محصولات مراقبت از پوست، آنهایی را خریداری کنید که ضدآفتاب دارند. ضدآفتاب این محصولات باید هم از اشعه UVA و هم اشعه UVB جلوگیری کند.
 • پوست خود را مرطوب کنید. اگر پوست خشکی دارید، سلول‌های پوست شما به دلیل خشکی چروک می‌شوند. در نتیجه چین و چروک‌های زودرس روی پوست به وجود می‌آیند. استفاده از مرطوب‌کننده باعث حفظ آب در پوست شده و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.
 • سیگار نکشید. با ترک سیگار می‌توانید متوجه تغییرات مثبتی در رنگ و بافت پوست شوید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. شواهد نشان می‌دهد که برخی ویتامین‌ها در مواد غذایی به سلامت پوست کمک می‌کنند. سعی کنید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.

ماسک برای چروک پوست صورت

ماسک‌های مختلفی برای رفع چین و چروک پوست در بازار موجود است. اگر به دنبال ماسک طبیعی صورت هستید و می‌خواهید خودتان ماسک را تهیه کنید، می‌توانید از این ماسک‌ها استفاده کنید.

 • ماسک زردچوبه و کشک: زردچوبه خاصیت درمانی قوی داشته و کشک حاوی اسیدلاکتیک است. از این ترکیب ضد پیری می‌توان در انواع پوست استفاده کرد. یک قاشق چایخوری کشک و یک پیمانه زردچوبه را ترکیب کرده و ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید.
 • ماسک عسل و پودر کاکائو: کاکائو حاوی مواد مغذی بوده و عسل پوست را تسکین می‌دهد. آنها را با هم ترکیب کنید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید.
 • ماسک خیار و آلوئه‌ورا: مقداری ژل آلوئه‌ورا، دو قاشق غذاخوری ماست و چند قطره لیمو را با هم ترکیب کنید. چند برش خیار به این خمیر آغشته کرده و روی صورت قرار دهید. این ماسک برای آبرسانی مناسب است.

برای کاهش چین و چروک پوست می‌توانید از ماسک‌های طبیعی مانند ماسک عسل و پودر کاکائو، ماسک زردچوبه و کشک، ماسک خیار و آلوئه‌ورا استفاده کنید.

بهترین روش پزشکی برای از بین بردن چین و چروک صورت | بهترین روغن برای از بین بردن چین و چروک صورت

بهترین محصولات ضدچروک و کرم شب برای پوست چرب چیست؟

کرم‌های مختلفی برای ازبین‌بردن چروک پوست در بازار موجود است. هنگام خرید این محصولات باید به نوع پوست خود دقت داشته باشید. افرادی که پوست چرب دارند، می‌توانند از کرم‌های زیر استفاده کنند.

 • کرم شب ضد جوش و ضدچروک سین بیونیم
 • سرم ضدچروک مدیلن
 • لوسیون ضدچروک آردن
 • کرم ضدچروک سی گل مخصوص پوست چرب
 • کرم شب ضدچروک پریم
 • ژل ضدچروک سودا مدل لیفتینگ آلوئه‌ورا
 • کرم ضدچروک نئودرم.

بهترین روغن‌ها و مواد گیاهی و طبیعی برای از بین‌بردن چین و چروک پوست

طبیعت همیشه بهترین مواد را برای هر چیزی در اختیار شما می‌گذارد، در مورد چین و چروک پوست هم به همین صورت است. مواد گیاهی و طبیعی زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آنها برای رفع چین و چروک و تقویت و جوانسازی پوست خود استفاده کنید. در ادامه بهترین مواد گیاهی و طبیعی برای ازبین‌بردن چین و چروک را بررسی می‌کنیم.

۱. بهترین روغن‌های گیاهی برای رفع چروک و خشکی پوست

ماساژ دادن پوست با روغن‌های گیاهی در رفع چین و چروک تاثیر خوبی دارد. روغن‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، عبارتند از:

 • روغن هسته انگور: خواص آنتی‌اکسیدانی دارد و برای پوست‌های چرب و جوش‌دار مناسب است. ویتامین C موجود در روغن باعث سفت شدن پوست و کندی روند پیری می‌شود.
 • روغن آرگان: این روغن ویتامین E زیادی دارد و ضدالتهاب است. خشکی پوست را کاهش داده و باعث رطوبت‌رسانی به پوست می‌شود.
 • روغن هویج: سرشار از آنتی‌اکسیدان است و به کاهش خشکی پوست کمک می‌کند. آسیب‌های ناشی از نور خورشید را تا حد زیادی برطرف می‌کند.
 • روغن زیتون: اثر مرطوب‌کنندگی دارد و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد.
 • روغن نارگیل: این روغن حاوی اسید لوریک است و برای ترمیم پوست آسیب‌دیده استفاده می‌شود. برای درمان خشکی لب‌ها و التهاب آکنه نیز مفید است.

۲. فواید روغن آرگان برای چروک پوست صورت

یکی از دلایل ایجاد چروک پوست صورت، خشکی پوست است. روغن آرگان آب‌رسان بسیار خوبی بوده و می‌توان برای رفع خشکی پوست از آن استفاده کرد. روغن آرگان اسیدهای چرب و ویتامین E بالایی دارد که در رفع چین و چروک موثر است.

۳. زیره و چروک پوست

۴. خواص آلوئه‌ورا برای چروک پوست صورت

آلوئه‌ورا جز گیاهانی است که بسیار برای رفع چین و چروک توصیه می‌شود. عصاره آلوئه‌ورا باعث افزایش تولید کلاژن شده و به کاهش علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کند. با استفاده از آلوئه‌ورا به‌مرور متوجه سفتی پوست خواهید شد.

روغن‌های گیاهی زیادی وجود دارد که می‌توانید برای درمان چین و چروک از آنها استفاده کنید مانند روغن آرگان، نارگیل، زیتون، روغن هسته انگور و حتی روغن هویج.

برای درمان چروک پوست به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر چروک پوست صورت شما زیاد شده است و به دنبال روشی مطمئن برای درمان آن هستید، باید به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید. متخصص باتوجه‌به عمق چروک‌ها و ناحیه درگیر روشی مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد. روش‌هایی از قبیل بوتاکس، تزریق فیلر، میکروابریژن و لیفت صورت جز روش‌های متداول درمان چروک پوست هستند.

برای پیداکردن می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین یا تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب زیبایی شماست!

 

رابطه جنسی با تولید استروژن تأثیر چشمگیری بر زیبایی می‌گذارد. استروژن ماده‌ای است که عملکرد پوست و فولیکول‌های مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تأثیر رابطه زناشویی بر پوست چیست؟

رابطه جنسی پوست را شاداب، جوان و سالم نگه می‌دارد. موجب شفاف‌شدن و آبرسانی به پوست می‌شود. از بروز آکنه جلوگیری می‌کند و در بهبود زخم‌ها نیز مؤثر واقع می‌شود.

رابطه جنسی چه تأثیری بر سلامتی دیگر بخش‌های بدن دارد؟

تقویت ایمنی بدن، براق کردن مو، کمک به رشد مو، تولید اسپرم سالم، قوی‌تر ساختن ناخن‌ها، بهبود عملکرد قلب، کاهش وزن، کاهش ریسک ابتلا به سرطان، مبارزه با کرم‌خوردگی دندان، بهبود کیفیت خواب و مدیریت علائم یائسگی از جمله مزایای رابطه جنسی برای سلامتی به شمار می‌آید.

 

بیشتر بخوانید: The Ordinary

 

دکمه بازگشت به بالا