بررسی دلایل ارزشمند بودن طلا در سرمایه گذاری

دوره‌هایی مانند سال‌های 2009 و 2023 شاید در طول عمر هر انسانی دو الی 3 بار تکرار شود. اگرچه افراد فعال در حوزه‌ها مالی این دوره‌ها را “بحران مالی” می‌نامند که باعث ورشکستگی و رعب و وحشت در سراسر دنیا شده‌اند. با این وجود افرادی بوده و هستند که به زیرکی و با علم و دانش کافی این بحران‌ها را پشت سرگذاشته‌اند و الان جزو میلیاردرهای جوامع خود محسوب می‌شوند. سال 2023 نیز مانند سال 2009 در حوزه مالی یک دوره پر تنش بوده است و اگر ما بتوانیم گزینه‌های سرمایه‌گذاری، به‌خصوص را با هوش و ذکاوت کافی انتخاب کنیم به احتمال زیاد زندگی خود را برای همیشه عوض خواهیم کرد.

این روزها در سرتاسر جهان به‌ویژه در حوزه مالی، نابسامانی‌های زیادی به‌وجود آمده است. در زمان ناآرامی‌های جهانی، بسیاری از مردم به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری پایدار به طلا روی می‌آورند. در این مقاله از مجموعه ایران بروکر، برای هر کسی که نگران است، 10 دلیل قانع‌کننده برای سرمایه گذاری طلا را جمع‌آوری کرده‌ایم. بنابراین، یک سرمایه‌گذار زیرک چه کاری باید انجام دهد؟

در صورتی که شما یک سرمایه‌گذار هستید و به طلا فکر می‌کنید، تا پایان این مقاله همراه میلادزر باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد تنوع بخشیدن به سبد خود، کسب کنید و نگاهی دقیق‌تر به دلایل سرمایه گذاری طلا در دوران رکود بیندازیم.

سرمایه | سرمایه گذار

دلایل سرمایه گذاری طلا

با ادامه رکود اقتصاد جهانی، افراد بیشتری به دنبال سرمایه‌گذاری امن هستند. برای بسیاری از افراد، این به معنای روی آوردن به طلا است.

در ادامه 10 دلیل وجود دارد که چرا ممکن است سال 2023 زمان مناسبی برای سرمایه گذاری طلا باشد:

10- دسترسی و ذخیره‌سازی آسان و نقدینگی بالا

فلزات گران‌بها مانند طلا دارایی‌هایی با ویژگی‌های از جمله: قابل حمل، محرمانه، فروش و ذخیره‌سازی آسان هستند.

حمل و نقل طلا آسان است؛ بنابراین در صورت لزوم می‌توان آن را به‌سرعت و به‌راحتی جابه‌جا کرد. طلا دارای نقدینگی بسیار بالایی است؛ زیرا هم در سطح جهانی معامله می‌شود و هم ارزش واحد پایینی دارد. به‌عنوان مثال، یک فرد می‌تواند مقدار کمی طلا را بدون تاثیر بر قیمت بازار خریداری کند. تقاضای جهانی برای طلا تضمین می‌کند که خریداران همیشه در دسترس هستند.

علاوه بر این، طلا را می‌توان به هر شکلی معامله کرد یا به راحتی ذوب کرد که آن را برای استفاده در جواهرات یا سایر کالاها، ایده‌آل می‌کند. همچنین بر خلاف سایر منابع مانند نفت، طلا تحلیل نمی‌شود، ماندگاری بسیار طولانی دارد و نیازی به شرایط نگهداری خاص ندارد.

طلا در صنعت جواهرسازی

طلا را می‌توان در مقادیر کمتری نسبت به سایر فلزات گران‌بها ذخیره کرد و برای سرمایه‌گذارانی که قصد خرید و فروش در مقادیر کم را دارند بسیار مناسب است. این واقعیت که می‌توانید آن را به‌صورت فیزیکی ذخیره کنید، به شما کنترل بیشتری روی پول خود و احساس امنیت می‌دهد.

9- طلا، طبقه دارایی که قابل لمس و حمل آن آسان است.

طلا یک نمایش فیزیکی از ثروت است که نسل به نسل به انسان‌ها منتقل شده است.

می توان آن را در اشکال مختلف نگهداری کرد، از جمله:

  • شمش طلا.
  • سکه.
  • میله‌های طلا.
  • و در قالب جواهر سازی.

طلا دارایی فیزیکی خوبی برای نگهداری است؛ زیرا کمیاب، بادوام و تولید آن بسیار سخت است. این فلز ارزش ذاتی دارد؛ بنابراین اگر طلا دارید، اساساً می‌توانید ثروت خود را به شکل فیزیکی ذخیره کنید و آن را به نسل‌های بعدی خود منتقل کنید. با انباشت طلای فیزیکی، می‌توان مجموعه‌ای از دارایی‌ها را ساخت که قابلیت هدیه دادن به اعضای خانواده را دارد. البته در مورد سرمایه‌گذاری در ETF‌های طلا یا همان صندوق سرمایه گذاری طلا بحث فرق می‌کند.

تعریف ETFهای طلا

ETFهای طلا روشی برای سرمایه‌گذاری

ETF‌های طلا روشی مناسب برای سرمایه‌گذاری در طلا هستند، اما دارای معایب متعددی هستند:

  1. شما در واقع صاحب طلا نیستید. طلا در یک خزانه ذخیره می‌شود و شما دارای سندی هستید که می‌گوید حق دریافت طلا را دارید. اگر مشکلی در خزانه یا شرکت مالک آن وجود داشته باشد، ممکن است نتوانید طلای خود را پس بگیرید.
  2. یکی دیگر از نکات منفی ETF‌ها این است که می‌توانند در مواقع بحران در معرض توقیف دولت یا فروش اجباری قرار گیرند. طلا به‌عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود و مردم تمایل به خرید آن در هنگام آشفتگی در بازارها را دارند. این می‌تواند قیمت ETF‌های طلا را بالا ببرد و آن‌ها را نسبت به طلای فیزیکی جذاب‌تر کند.

8- یک ارز جهانی

طلا یک ارز جهانی است که به هیچ کشور یا دولت خاصی وابسته نیست. طلا در اکثر کشورهای جهان پذیرفته شده است و برای قرن‌ها یک وسیله معاملاتی جهانی بوده است.

طلا به اندازه کافی برای ساخت سکه فراوان است، اما به اندازه‌ای نادر است که همه نمی‌توانند آن را تولید کنند؛ درست همانند بیت‌کوین، این یک شکل ایده‌آل ارز در طول تاریخ بوده است.

ممکن است دولت‌ها سعی کنند ارزش آن را با ذخیره‌سازی طلا یا تعیین قیمت‌ها کنترل کنند، اما در نهایت این بازار است که تصمیم می‌گیرد طلا چقدر ارزش دارد. به همین دلیل است که می‌تواند بسیار بی‌ثبات باشد. این قیمت‌ها بر اساس میزان تقاضا و تمایل مردم برای پرداخت آن تغییر می‌کند.

7- دارایی تست شده با ارزش ذاتی

طلا برای قرن‌ها به‌عنوان نوعی ارز، مورد استفاده قرار گرفته است.

طلا و نقره یکی از قابل اعتمادترین دارایی‌های جهان محسوب می‌شوند. فلزات گران‌بها به دلایل زیر دارایی‌های بی‌نظیر و مورد تحسین جهانی با ارزش ذاتی هستند:

  • خوردگی و کدر شدن ندارد.
  • واکنش پذیری بسیار کمی نسبت به سایر عناصر دارد.
  • غیرسمی هستند.
  • کمیاب است.

طلا نقطه ذوب نسبتاً پایینی دارد؛ بنابراین می‌توان آن را به راحتی به سکه یا جواهرات تبدیل کرد.

یک رسانای عالی الکتریسیته است که آن را برای استفاده در دستگاه‌های الکترونیکی کارآمد می‌کند.

رنگی منحصر به فرد دارد که هرگز محو نمی‌شود و مردم در سراسر جهان به شدت به‌دنبال آن هستند.

هر زمان که می‌خواهید طلا را به پول نقد تبدیل کنید، می‌توانید به یک بانک، فروشنده یا جواهر فروشی بروید و آن را معامله کنید. ارزش آن ممکن است نوسان داشته باشد، اما با توجه به اینکه طلا منبعی کمیاب و باارزش است، می‌توانید مطمئن باشید که معامله آن همیشه آسان است.

6- سرمایه گذاری طلا در زمان تنش‌های اقتصادی عملکرد خوبی دارد.

ارزش طلا در دوره‌های که شک و شبه اقتصادی افزایش می‌یابد صعودی می‌شود.

به این دلیل است که منبع ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری است که به عملکرد اقتصاد خاصی وابسته نیست. این امر آن را به پناهگاهی امن در طول رکود یا در دوره‌های تورم تبدیل می‌کند.

زمانی که بازار سهام بی‌ثبات است و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری پایدار هستند، قیمت طلا افزایش می‌یابد؛ زیرا مردم برای محافظت از پول خود به سمت فلز گران‌بها هجوم می‌آورند. طلا به دلیل کمبود و ارزش ذاتی آن به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود که قرن‌ها به‌عنوان ارز مورد استفاده قرار گرفته است.

سرمایه گذاری در طلا در مقابل سهام

طلا همچنین نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها نوسانات کمتری دارد و برای کسانی که به دنبال محافظت از پول خود هستند آن را به گزینه‌ای با ثبات‌تر تبدیل می‌کند. به همین دلیل، طلای فیزیکی یک سرمایه‌گذاری محبوب برای پس‌انداز بازنشستگان است که می‌خواهند به طور خاص زیان پرتفوی ناشی از استرس‌های اقتصادی را جبران کنند و کمی اعتماد به نفس بیشتری نسبت به آینده داشته باشند.

5- بهترین دارایی در تورم

طلا مانند بسیاری از اشکال مختلف ارز، در معرض مشکلات تورم قرار ندارد و در برابر قدرت تورم مقاوم است؛ زیرا یک منبع محدود است و تنها مقدار زیادی از آن در جهان وجود دارد. قوانین عرضه و تقاضا همیشه قیمت طلا را ثابت نگه می‌دارد؛ زیرا مردم همیشه تمایل دارند آن را به منظور حفظ ارزش دارایی خود، خریداری کنند. سرمایه‌گذاری طلا یک اقدام مفید در زمان تورم است؛ زیرا ارزش خود را حفظ می‌کند.

هنگامی که قیمت کالاها و خدمات افزایش می‌یابد، ارزش پول کاهش می‌یابد. به این معنا است که اگر مقدار مشخصی پول پس‌انداز کرده باشید، هنگام افزایش قیمت‌ها، کمتر از آنچه قبل از وقوع تورم می‌توانستید خرید کنید، ارزش دارد.

همان‌طور که گفتیم، طلا در زمان تورم ارزش خود را از دست نمی‌دهد. در واقع، اغلب ارزش آن افزایش پیدا میکند. بنابراین اگر در زمان تورم روی طلا سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که وقتی قیمت‌ها دوباره پایین می‌آیند، سرمایه‌گذاری شما همچنان ارزشمند است.

4- رابطه معکوس با سهام

طلا یکی از معدود دارایی‌هایی است که همبستگی مثبتی با بازار سهام ندارد.

قیمت طلا با بازار سهام رابطه معکوس دارد. وقتی بازار سهام عملکرد مثبتی دارد، قیمت طلا کاهش می‌یابد؛ زیرا سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری پول خود در سهام به جای طلا دارند. زمانی که بازار سهام ضعیف است، قیمت طلا افزایش می‌یابد؛ زیرا سرمایه‌گذاران سهام خود را می‌فروشند و روی سرمایه گذاری طلا تمرکز می‌کنند.

به عبارت دیگر، طلا اغلب به‌عنوان پوششی در برابر تورم و بی‌ثباتی اقتصادی در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل است که با بازار سهام همبستگی مثبتی ندارد. این امر سرمایه گذاری طلا را به معامله خوبی برای کسانی تبدیل می‌کند که می‌خواهند ریسک خود را به حداقل برسانند.

3- سرمایه گذاری طلا حریم خصوصی مالی دارد.

طلا یک راه عالی برای محافظت از حریم خصوصی مالی شما است؛ زیرا دارایی است که به هیچ کشور یا موسسه مالی خاصی وابسته نیست. این امر ردیابی ذخایر طلای شما را برای دولت‌ها یا سایر موسسات سخت می‌کند.

علاوه بر این، در صورت خرید طلای فیزیکی، می‌توانید آن را در مکانی امن خارج از سیستم بانکی نگهداری کنید. این امر مانع از آن می‌شود که اگر کسی قصد توقیف دارایی شما را داشته باشد، نتواند دارایی‌های طلایی شما را مسدود یا توقیف کند. همچنین سرمایه گذاری طلا راه خوبی برای حفظ حریم خصوصی است؛ زیرا از نظر تاریخی و ارزش ثابت بوده و به اندازه برخی سرمایه‌گذاری‌های دیگر بی‌ثبات نیست.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

در حالی که ممکن است پول دیجیتال مزایایی داشته باشد، برخی موارد پشت پرده، رفتن به سمت اقتصاد دیجیتال را زیر سوال می‌برند. یک نقطه ضعف برای آزادی‌خواهان این است که دولت‌ها توانایی ردیابی عادات مالی و اقتصادی شهروندان خود را دارند.

برای کسانی که نگران کنترل جهانی دولت‌ها بر امور مالی خود هستند، ممکن است داشتن طلا به‌عنوان خرید نقدی خارج از حساب بازنشستگی، دارای مزیت مالیاتی منطقی باشد.

2- متنوع‌سازی دارایی‌ها

سرمایه گذاری طلا ممکن است به‌عنوان یک تنوع منحصر به فرد و اغلب موثر برای سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز بازنشستگی استفاده شود.

تنوع را می‌توان با سرمایه‌گذاری در انواع مختلف دارایی مانند سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات نیز به‌دست آورد. در مواردی که یک بخش یا یک نوع سرمایه‌گذاری دچار رکود می‌شود، با توزیع پول خود در اطراف، از بحران نزولی به دور بمانید. البته، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه سرمایه‌گذاری‌ها همیشه به یک اندازه خوب عمل کنند، اما به طور کلی، یک سبد دارای تنوع خوب، باید ریسک‌های شما را به حداقل برساند و در عین حال پتانسیل بازدهی شما را به حداکثر برساند.

طی چند سال گذشته، قیمت طلا به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و آن را به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری برای کسانی که به دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود هستند تبدیل کرده است. سرمایه گذاری طلا یک انتخاب مطمئن است؛ زیرا ارزش آن به عملکرد بازار سهام یا سایر شاخص‌های اقتصادی وابسته نیست.

علاوه بر این، طلا بسیار بادوام است، می‌توان آن را با خیال راحت در مکان‌های مختلف نگه داشت و یک کالای با ارزش است و در طول تاریخ به‌عنوان نوعی ارز مورد استفاده قرار گرفته است.

1- سرمایه گذاری طلا، پوشش در برابر تورم و کاهش ارزش پول

سرمایه گذاری طلا یک راه عالی در مقابل سقوط اقتصادی است. طلا قدرت ماندگاری دارد و می‌تواند به ثابت نگه‌داشتن قدرت خرید شما در زمان‌های بحران اقتصادی کمک کند. زمانی که سایر سرمایه‌گذاری‌ها به سرعت ارزش خود را از دست می‌دهند؛ زیرا بر اساس تورم زیاد یا فشارهای تورمی است که نرخ‌های هشداردهنده و خطرناک افزایش می‌یابد.

دهه 70 برای بسیاری از مردم دوران سختی بود. نرخ تورم به طور متوسط ​​5 درصد در سال بود و تا سال 1980 به بیش از 13 درصد افزایش یافت. اما در طول آن دهه، ارزش طلا از 35 دلار به بیش از 850 دلار افزایش یافت!

عواملی که بر ارزش دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد:

تورم آمریکا

نرخ تورم 3 درصدی می‌تواند به شدت بر قدرت خرید یک پس‌انداز بازنشستگی تأثیر بگذارد. تورم آمریکا در حال حاضر 7.5 درصد است. به‌عنوان مثال، اگر تورم بخواهد به مدت 20 سال در این محدوده باقی بماند، یک فرد آمریکایی برای برابری با قدرت خرید 500 هزار دلاری خود به بیش از 2 میلیون دلار پس‌انداز نیاز دارد.

عرضه پول و نرخ بهره

در 15 سال گذشته، سیاست پولی ایالات متحده بسیار سازگار بوده است. از زمان رکود بزرگ تا سپتامبر 2021، فدرال رزرو ترازنامه خود را از 870 میلیارد دلار به 8.5 تریلیون دلار افزایش داد. عرضه پول M2 این کشور از دسامبر 2019 تا اوت 2021 تقریباً 36 درصد رشد کرد. اکنون که سطح بالاتری از تورم پدیدار شده است، بانک مرکزی در حال تغییر مسیر است و با افزایش ، قدرت خرید دارایی را کاهش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا