علمی و پزشکی

ساخت واکسن ایرانی کرونا «پاستوکوآد» در انستیتو پاستور

به گزارش شفاف، نتایج مطالعه پیش بالینی واکسن پاسکد (مبتنی بر آدنوویروس) انستیتو پاستور ایران در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده است.

واکسن‌های کووید-۱۹ موجود در سرتاسر جهان مبتنی بر فناوری‌ها و روش‌های مختلفی هستند، از جمله واکسن‌های مبتنی بر واکسن‌های غیرفعال مانند سینوفرم، واکسن‌های mRNA مانند فایزر، واکسن‌های پروتئینی مانند Novovax و ناقل‌های آدنوویروس مانند AstraZnacka. در ایران واکسن‌های تولید داخل بر پایه واکسن‌های پروتئینی و غیرفعال هستند. انستیتو پاستور ایران با مشارکت موسسه کوبا فینلا برای پروژه واکسن پاستئوکوک، دارای فناوری منحصربفرد پروتئین مزدوج است که در اکتبر 2016 برای تولید واکسن پاسکد مبتنی بر ناقل آدنوویروس آغاز شد.

لازم به توضیح است که فناوری تولید واکسن‌های مبتنی بر ناقل‌های آدنوویروس دارای ویژگی‌های مهمی مانند کارایی قابل توجه و امکان تولید و طراحی سریع است که در اختیار تعداد بسیار کمی از کشورها قرار دارد.

علاوه بر پروتئین اسپایک مورد استفاده در سایر واکسن‌ها، پروتئین نوکلئوکپسید کووید-۱۹ نیز در طراحی واکسن پاسکد با هدف تولید واکسن مؤثر مورد استفاده قرار گرفته است. پس از انجام مراحل کنترل کیفی و آزمایشات اولیه شامل تعیین مصونیت، تعیین ایمنی واکسن و اثربخشی حفاظتی و پیشگیرانه طبق دستورالعمل سازمان غذا و دارو، مدارک مربوطه به غذا و دارو ارائه شده است. مدیریت.

نتایج این مطالعه که اخیراً در مجله معتبر بین المللی Vaccine (1) منتشر شده است، نشان می دهد که واکسن پتانسیل تحریک سیستم ایمنی سلولی در برابر ویروس quid-19 و تولید آنتی بادی های خنثی کننده علیه گونه های مختلف کووید-19 را دارد. مانند سویه ووهان. حاوی لامبدا، دلتا و اومیکرون است. البته این اولین پروژه تولید واکسن کرونا در کشور است که در انتشار نتایج اولیه قبل از درخواست مجوز کارآزمایی بالینی موفق بوده است.

ایجاد زیرساخت برای تولید واکسن و دارو با استفاده از ناقل‌های آدنوویروسی و بومی‌سازی این فناوری ارزشمند در کشور به دلیل مزایای آن از جمله تولید انبوه و هزینه‌های پایین تولید حائز اهمیت است. در شرایط بحرانی و بحرانی بدون اتکا به سایر کشورها باید از سایر سرطان ها برای رفع نیازهای کشور استفاده کرد.

لازم به ذکر است که نتایج فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن پاستئوکوک که در 8 شهر ایران در سال گذشته توسط انستیتو پاستور ایران انجام شد در معتبرترین مجلات بین المللی دریافت شده است. به زودی منتشر شد.

1. ارزیابی اثربخشی، سمیت و محافظت از واکسن‌های کاندید PastoCoAd: یک مخلوط اولیه و تنظیم اولیه rAd5 S، rAd5 RBD-N و پروتئین SOBERANA dimeric-RBD.

دکمه بازگشت به بالا