اجتماعیمطالب برتر

سفری خاص به شهر پر تمدن ایران، شیراز زیبا

ییلاقات اطراف شیراز شامل تنگه های بسیار سرسبز و زیبا هستند که در کنار آن ها دریاچه های فصلی پر حجم قرار گرفته اند. محل بسیار مناسبی برای گردشگران تابستان می باشد همانطور که از نامش پیداست ییلاقات استان فارس در فصل تابستان دارای آب و هوایی بسیار بکری است که به دلیل داشتن به این آب و هوای عالی و مطبوع در فصل های گرم گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد.

بام شیراز در شب | بهترین مسیر به شیراز

رزرو تور شیراز در فصل های مختلف با استقبال بی نظیری رو به رو می شود. در فصل تابستان هم این تقاضا کم نمی‌شود و این امر به دلیل قرار گرفتن این ییلاقات در اطراف شیراز هست که گردشگران برای گذراندن وقت به سمت شیراز زیبا می روند و در کنار بازدید از بناهای تاریخی و زیبای ایران از این جاذبه های طبیعی هم بهره مند می شوند.

آشنا شدن با ییلاقات شیراز برای دوستداران سفر به این شهر امکانات بیشتری را برای آنها فراهم می‌کند تا از جاذبه‌های طبیعی و بهره مند شود و ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی که در اطراف این شهر هست از جاذبه‌های طبیعی آن هم لذت ببرند . در سفر به شیراز گشت و گذار در این مکان ها سفرتان را لذت‌بخش‌تر می‌کند. برخی از ییلاقات به مقاصد اصلی گردشگری و طبیعت گردی این شهر هستند و بازدید از آنها نیازمند آمادگی بالایی هست اما برخی از این مکان‌ها برای عموم گردشگران راحت می باشد.

زیباترین ییلاقات شیراز کدام هستند؟

 • دشت ارژن

 • دشت هفت برم

 • روستای قلات

 • پارک ملی بمو

 • دریاچه سد درودزن

 • روستای دشتک

 • تنگ دم اسب

 • تنگ بستانک

 • دریاچه مهارلو

 • دریاچه سد تنگاب

 • جنگل بناب

 • بندبهمن

 • و دیگر مکان های گردشگری زیبا که در اطراف این شهر قرار گرفتند

 دشت ارژن

بام شیراز در شب | بهترین مسیر به شیراز

 دشت زیبای شیراز است که در فاصله ۵۰ کیلومتری از شمال غربی این شهر قرار گرفته است و این منطقه با دارا بودن چشم اندازهای بی نظیر و ظرفیت های طبیعی جزو محبوب‌ترین لاله راز ها به حساب می‌آید و در طول سالیان گذشته مکان مناسبی برای گردشگران بوده است و این امر به دلیل دارا بودن طبیعت بی نظیر و آب و هوای منحصر به فرد این دشت می باشد.

دشت ارژن در رشته کوه‌های زاگرس و در مسیر کازرون قرار گرفته است و تمامی این مسیر سرشار از باغهای پر درخت و برگرفته شده از دشت های سرسبز می باشد. در این منطقه روستاها های متعددی هم قرار گرفتند که پوشش گیاهی و جانوری آنها بالا است چشمه های طبیعی آبشارهای بی نظیر کوهستان و جنگل در قسمت‌های مختلف این دشت خودنمایی می کند.

 دشت هفت برم

 از مناطق حفاظت شده استان فارس به حساب می‌آید که در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی این شهر قرار گرفته است و در نزدیکی دشت ارژن میباشد.

برای دیدن از این منطقه باید در مسیر جاده کازرون قرار بگیرید.

قبل از دشت ارژن در جاده فرعی دریاچه هفت برم مسیرتان را ادامه دهید و امکانات متعددی ندارد اما به دلیل دارا بودن آب و هوای بی نظیر و چشم انداز بسیار زیبا و بکر محل مناسب برای گردشگران است و در طول سال در تمامی فصول بازدید از آن برای عموم آزاد است.

دردشت هفتم ۴ آبگیر دائمی و آبگیر کاملاً فصلی هست به دلیل این که به همین دلیل این منطقه به نام هفت برم نامگذاری شده است.

  روستای قلات

 در نزدیکی شیراز قرار گرفته است این روستا در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد دارای طبیعت چشم نواز و کاملاً دست نخورده ای است که در کنار قدمت تاریخی که دارد.

روستا هایی هست که ثبت ملی شده است این روستا در منطقه کوهستانی قرار گرفته است و در طول سال و ورزشکاران متعددی برای گذران وقت و کوهنوردی به سمت منطقه به حرکت در می آیند.

چشم‌انداز این روستا در بلندی کوه های اطراف بسیار دیدنی را به نمایش می‌گذارد و مسیر ورودی سنگ و خانه ها به صورت پلکانی در کنار هم قرار گرفتند و از خشت و گل و …. ساخته شدند.

کوچه باغ های این روزگار درختان سر به فلک کشیده و تناور احاطه شده است و جویبارهای زلال از میان آن ها عبور کرده است.

چهار درخت چنار که کهنسال هم هستند در مرکز این روستا قرار گرفتند و برای ساکنین روستای قلات بسیار ارزشمند میباشد.

از مهمترین جاذبه های طبیعی در این روستا چشمه‌ها آبشارها هستند رودخانه های چشمه انجیری در این منطقه هستند و در فصل‌های تابستان و بهار پر اب می باشند.

این روستا دارای ساخته شده طبیعی است که دور تا دور روستا قرار گرفتند اطراف رودخانه و آبشارهای آن گیاهان دارویی و معطر متعددی قرار دارد با شروع فصل بهار درختان گیلاس شکوفه می‌دهند و زیبای آن را دوچندان می کند.

 پارک ملی بمو

بام شیراز در شب | بهترین مسیر به شیراز

 پارک ملی بمو از مهمترین پارک های حفاظت شده ایران است که در استان فارس قرار گرفته است.

گونه های حیات وحش آن مختلف است پارک ملی بمو نسبت به دیگر پارک های ایرانی شهرت کمتری دارد .

چشم انداز آن بسیار بی نظیر است در داخل این پارک هیچگونه روستای وجود ندارد اما در حاشیه روستاها باغات سرسبز قرار گرفتند پارک ملی بمو در شمال شرقی شیراز و در جاده شیراز به سمت اصفهان قرار دارد.

این پارک از سال ۱۳۴۱ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد و بعد از گذشت ۵ سال آن را جزو منطقه حفاظت شده قرار دادند در نهایت در سال ۱۳۵۴ به یک پارک ملی تبدیل شده است.

اقلیم پارک ملی بمو و نیمه خشک و سرد است دارای زمستان های سرد می باشد که عمده دمای چشمگیری دارد بیشتر از ۳۰۰ گونه گیاهی در آن قرار گرفته است و سرسبزی منطقه به دلیل دارا بودن چشمه های متعدد در سراسر این پارک ملی می باشد در ورودی پارک ملی بمو موزه حیات وحش قرار گرفته است.

در این موزه حیوانات تاکسیدرمی شده این منطقه را برای عموم به نمایش گذاشتند. آن برای بازدید به صورت گروهی اجازه ورود خواهید داشت.

تنگه دم اسب

 تنگه دم اسب از جنگل های خوش آب و هوا و سرسبز شیراز است که آبشار زیبا و بلند به که شبیه دم اسب هست را دارا می باشد به همین دلیل آن را به این نام نهادند.

این تنگه در ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز قرار گرفته است این روستا که در نزدیکی این تنگه است به نام روستای کره بس نام دارد و از توابع ییلاق کوهمره سرخی می باشد.

در طول مسیر تنگ دم اسب یک رودخانه بسیار خروشان قرار گرفته است که در کنار آن درختان سرسبز بلوط را مشاهده خواهید کرد .

بهترین زمان برای سفر به این تنگه فصل بهار و تابستان است. زمان در طبیعت اطراف آن بسیار زیبا تر خواهد شد و تحمل کردن دمای آب برایتان راحت تر خواهد بود.

 دریاچه سد درودزن

 دریاچه سد درودزن در روستای خوش آب و هوا به همین نام هست که در شهرستان مرودشت واقع شده است در این دریاچه مناطقی که در اطراف آن هستند بسیار پرطرفدار می باشند ظرفیت گردشگری متعددی دارد .

در این دریاچه مناطقی که در اطراف آن هستند برای سوارکاری قایقرانی طراحی شده اند .

در اطراف دریاچه رستوران و سفره خانه های سنتی متعدد قرار دارد سد مخزنی درودزن بر روی رودخانه کارون واقع شده است و آب شرب زمین های کشاورزی و شهر های اطراف از آن تامین می گردد.

منبع خبر : مقاله زیر در سایت سفرآس24 :

ییلاقات اطراف شیراز،سفری واقعی به دنیای خیالی شهر بهارنارنج

دکمه بازگشت به بالا