اقتصادیمطالب برتر

خدمات حسابداری در تهران

خدمات مرتبط خدمات حسابداری

حسابدار پاره وقت

نرم افزار حسابداری

اصلاح حساب و ثبت حسابداری

صورت مالی

لیست بیمه

پیاده سازی سیتم انبار و بهای تمام شده

بستن حساب ها و سند اختتامیه

کدینگ حسابداری

چالش‌های زیادی پیش روی کسب و کارها وجود دارد. یکی از آنها، انجام خدمات حسابداری است که بطور مستقیم به تخصص شرکت مرتبط نیست ولی اجرای آن در مجموعه الزامی است. اینکه مجموعه به چه طریق باید به حسابداری خود بپردازد و در اجرای آن موفق شود دغدغه خیلی از شرکتها است.

امروزه شکل جدیدی از ارتباطات اقتصادی وجود دارد و افراد و شرکت‌ها، با یکدیگر در ارتباط هستند و تغییرات مالی آنها بر یکدیگر تأثیر دارد و هر روز نیز این فعالیت‌ها پیچیده‌تر خواهد شد. این دلایل باعث می‌شوند که نقش حسابداران  و شرکت خدمات حسابداری به عنوان تهیه کنندگان اطلاعات مالی طبق استانداردهای حسابداری برای استفاده کنندگان بیشتر احساس شود.

افزایش نیاز شرکتها و اشخاص به اطلاعات صحیح و بموقع جهت بکارگیری در فرآیند تصمیم گیری مدیران، موضوعی بدیعی است. در این مورد، سیستم اطلاعات مدیریت منبع اصلی ارائه اطلاعات به حساب می‌آید و اطلاعات حسابداری به عنوان با اهمیت‌ترین زیر مجموعه این سیستم، اطلاعات مالی مختلفی را در اختیار استفاده کنندگان این اطلاعات، بخصوص مدیران هر سازمان قرار می‌دهد.

برای حسابداری تعاریف مختلفی بیان شده که به موارد زیر اشاره می‌کنیم :

  • فرآیند تشخیص، اندازه گیری و گزارش اطلاعات اقتصادی که برای استفاده کنندگان آن اطلاعات امکان قضاوت و تصمیم گیری آگاهانه را فراهم می‌کند.
  • حسابداری به عبارتی، خدمت تهیه کردن اطلاعات مالی مورد احتیاج مدیران، پرداخت کنندگان مالیات، سهامداران و غیره برای تصمیم گیری‌های آگاهانه است.

جایگاه خدمات حسابداری و حرفه حسابداری برای افراد و شرکت‌ها نهادینه نیست. بسیاری از مدیران به‌ علت ناآگاهی قادر به بکارگیری از ظرفیت‌های علمی و عملی حسابداران در مجموعه‌های خود نیستند و به حسابداری به چشم یک فعالیت خدماتی عادی می‌‌نگرند. در حالی که یک حسابدار خبره با تهیه اطلاعات مفید و ارائه خدمات مالی موثر، نقش مهمی در تصمیم‌گیری و موفقیت بنگاه‌های اقتصادی دارد.

انجام خدمات حسابداری

خدمات حسابداری یکی از خدمات پر تقاضا در اکثر کسب و کارهای دنیا می باشد و معمولا امور حسابداری در واحدهای تجاری در جریان است. حسابداری به نحوی تلفیقی از دانش و فن و همچنین هنر می باشد که به واحدهای تجاری کمک می کند رویدادهای مالی خود را اندازی گیری، پردازش، ثبت و نگهداری نماید.

حسابداری به نوعی زبان تجارت می باشد که فعالیت های یک مجموعه را ثبت و نگهداری می کند و در صورت نیاز اطلاعات مربوطه را به طرف های مقابل که استفاده کنندگان آن هستند انتقال می دهد. خدمات حسابداری یا به عبارتی خدمات گزارشگری مالی خدماتی است که به وسیله حسابدار انجام می شود. انجام خدمات حسابداری به کارشناسانی نیاز دارد که با حسابداری آشنا باشند و به اصول حسابداری و استانداردهای حسابداری آشنا باشند.

برای انجام خدمات حسابداری به یک کارشناس حسابداری نیاز است که مسلط به استانداردها و اصول و قواعد حسابداری باشد. امروزه برای انجام خدمات مالی و حسابداری پیش نیازهایی لازم است تا کار حسابدارن تسهیل شود و گزارشهای بهتر و گسترده تری به مدیران و استفاده کنندگان گزارشهای مالی ارائه شود ، پیش نیازه های انجام این خدمات مواردی مانند سیستم حسابداری ، محیط و ابزار کار و … می باشد.

کسب و کارها برای انجام خدمات حسابداری خود نیاز به یک یا چند حسابدار دارند و برای استخدام حسابدار یا همکاری با آنها می توانند از دو روش اقدام کنند. این دو روش عبارتند از:

  • استخدام حسابدار عادی با شخصیت حقیقی
  • همکاری با شرکت های حسابداری و خدمات مالی

بسیاری از کسانی که نیاز به خدمات حسابداری دارند ترجیح می دهند با یک شرکت حسابداری و مالی همکاری کنند. زیرا این شرکت ها اغلب علاوه بر ارائه خدمات حسابداری می توانند سایر خدمات از قبیل خدمات مالیاتی و خدمات حسابرسی و بیمه نیز ارائه کنند . دریافت خدمت حسابداری در کنار سایر خدمات می تواند از نظر هزینه ای نیز برای مجموعه ها به صرفه تر باشد و این یکی از مهمترین عواملی است که کارفرمایان ترجیح می دهند با شرکت های مالی کار کنند. البته شرکت های ارائه کننده خدمات حسابداری از نظر معتبر بودن هم اعتبار بیشتری نسبت به حسابداران حقیقی دارند.

انجام خدمات حسابداری می تواند به روش های مختلف دیگری نیز تقسیم شود:

  • خدمات حسابداری دورکاری ( غیر حضوری ) و حضوری
  • خدمات حسابداری پاره وقت و تمام وقت

هر کدام از این روش ها می تواند با یکدیگر ترکیب شوند و اشخاص با توجه به نیازشان خدمات را دریافت کنند. برای مثال ارائه خدمات می تواند به صورت حضوری و در عین حال پاره وقت باشد یا می تواند دور کاری و پاره وقت باشد. تصمیم گیری این موارد با مدیریت مجموعه است که چگونه خدمات حسابداری خود را دریافت کند و همه این موارد به شرایط و وضعیت آن واحد تجاری از جهات مختلف بستگی دارد.

خدمات حسابداری شرکت ها

با توجه به نیاز اکثر کسب و کارها به انجام مباحث مالی و حسابداری به خصوص شرکت ها و اشخاص حقوقی ، بازار خدمات حسابداری شرکت ها بسیار داغ است ، اکثر شرکت ها از قدیم الایام به مباحث حسابداری و مالیاتی خودشان اهمیت می دهند و به فواید داشتن کادر حسابداری و مالی واقف هستند. معمولا حسابدارانی که به ارائه خدمات حسابداری شرکت ها می پردازند به امور مالیاتی نیز آشنا هستند و حسابداری مالیاتی شرکت ها را نیز به عهده می گیرند.

خدمات حسابداری شرکت ها و امور مالیاتی آنها با حسابداری اشخاص حقیقی کمی متفاوت است . از نظر انجام تکالیف مالیاتی هم اشخاص حقوقی در مواردی با اشخاص حقیقی متفاوت هستند مثلا در نوع فرمت اظهارنامه ها ، نرخ محاسبه مالیات ، زمان ارسال اظهارنامه و… و از نظر حسابداری نیز معمولا شرکتها تمرکز بیشتری بر روی بخش مالی خود دارند و دفاتر مالی و گزارشات حسابداری خود را به خاطر داشتن شخصیت حقوقی و قوانین مالیاتی مربوطه باید به ارائه مالیات ارائه دهند که برای مثال این موضوع برای اشخاص حقیقی گروه سوم صدق نمی کند.

اما سوای بحث ارتباط امور مالیاتی با حسابداری ، خود انجام خدمات حسابداری در شرکت ها باعث منظم شدن مجموعه می شود و می تواند از گزارشات خوب حسابداری بهره مند شود. گزارشاتی مانند سود و زیان ، ترازنامه ، انواع مانده حساب ها ، حقوق و دستمزد و هر اطلاعات دیگری که مجموعه از نظر مالی به آن مرتبط است را می تواند در اختیار استفاده کننده گزارش مالی قرار دهد. خدمات حسابداری شرکت ها از جهاتی پر تقاضا تر از خدمات حسابداری مشاغل است.

زیرا شرکت ها به گزارشات مالی بیشتر از صاحبان کسب و کارهای حقیقی نیاز دارند و به دلیل مراودات با حجم و ریال بالا ترجیح می دهند یک حسابدار داشته باشند و خدمات حسابداری دریافت کنند. اما معمولا امور مالی و حسابداری مشاغل نسبت به شرکت ها یا اشخاص حقوقی از حساسیت کمتری برخورداند به همین دلیل درصد دریافت خدمات حسابداری و تمایل آنها به این موضوع در شرکت ها بیشتر است.

نمونه ای از معروف ترین و عام ترین خدمات حسابداری شرکت ها که به طور معمول مورد نیاز شرکت ها است به شرح زیر می باشد:

ثبت اسناد حسابداری ،تحریر و پلمپ دفتر روزنامه و دفتر کل، تهیه لیست حقوق و دستمزد، تهیه لیست بیمه کارکنان، مغایرت گیری حساب های بانکی و غیر بانکی، کدینگ حسابداری، بستن حساب ها و سند اختامیه، تهیه صورت های مالی، ارائه گزارشات حسابداری و …در ضمن از نظر درآمدی نیز معمولا درآمد خدمات حسابداری شرکت ها بیشتر از حسابداری مشاغل است.

خدمات حسابداری که یک موسسه حسابداری انجام می دهد شامل چه مواردی است؟

– تهیه صورت های مالی و ارائه گزارش

– بستن حساب ها

– تهیه و تنظیم گزارشات مدیریتی

– ثبت اسناد و مدارک

– ایجاد سیستم کنترل داخلی و نظارت بر آن

– استقرار سیستم های مالی و مدیریت

– مشاوره حسابداری

– مشاوره مالی

– مشاوره مالیاتی

– حسابرسی داخلی

– تهیه و تنظیم انواع اظهارنامه های مالیاتی

– تهیه و تنظیم لایحه های دفاعی

– اصلاح ساختار مالی شرکت ها و سازمان ها

– و هر آنچه که یک مجموعه برای امور مالی خود نیازمند است.

سعی ما و تمامی همکاران ما در موسسه بر آن است که بتوانیم علاوه بر ارائه خدمات حسابداری ذکر شده در بالا که از وظایف بدیهی هر موسسه حسابداری است. یک سری خدمات ویژه نیز که می تواند برگ برنده کسب کار شما باشد را ارئه دهد. بعضی از این موارد شامل مشاوره دادن به شما در زمینه سیستم های نرم افزاری حسابداری و غیر حسابداری و پیاده سازی و اجرای آن در سطح کشوری است. همچنین پشتیبانی و مانیتورینگ شبانه روزی و رصد کلیه امور مالی شرکت یا سازمان شما توسط متخصصین و افراد با تجربه و با دانش صورت می گیرد.

دکمه بازگشت به بالا