اقتصادیمطالب برتر

مالیات بر ارزش افزوده کافی شاپ و رستوران چگونه محاسبه می شود؟

احتمالا با مفهوم مالیات بر ارزش افزوده آگاه هستید و می دانید که بسیاری از کالاها مشمول این نوع مالیات هستند. اگر هم با این مفهوم آشنا نیستید، قطعا بر روی اجناس عبارت قیمت با احتساب مالیات بر ارزش افزوده را دیده اید. حالا اینکه چقدر باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شود و نحوه پرداخت آن چگونه می باشد برای بسیاری از صاحبان مشاغل و کسب و کارها جای سوال دارد.

رستوران ها و کافی شاپ ها نیز از آن دست مشاغلی هستند که باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمایند. حالا در مورد نحوه محاسبه و دریافت ارزش افزوده از مودیان بیشتر صحبت خواهیم کرد. شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان به نشانی hesabandish.com در خصوص مشاوره مالیاتی برای کلیه کسب وکارها و مشاغل آماده خدمت رسانی است.

 موسسه حسابداری حساب اندیش ایرانیان hesabandish.com

مفهوم قیمت خوراکی با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده

وقتی که شما یک بسته همبرگر خریداری می کنید، در حقیقت به طور غیر مستقیم علاوه بر قیمت آن، مالیات بر ارزش افزوده آن را پرداخت می کنید. برای بسیاری از کالاها به استثنای چند مورد، نرخ مصوب 9 درصد توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین شده است.

حالا برخی کارخانه ها 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مبلغ کل محاسبه می نمایند و سپس به محصول اضافه نموده و یک قیمت نهایی درج می نمایند. اما برخی دیگر صرفا قیمت محصول را بدون مالیات درج نموده و حسابدار فروشگاه باید به طور جداگانه 9 درصد را از مبلغ محصول کسر نماید و از مشتری در هنگام خرید دریافت نماید و یا به طور جداگانه و بدون دریافت از مشتری محاسبه نموده و مجموع را در هر فصل با ارائه اظهارنامه مالیاتی به حساب خزانه داری واریز نماید. روند کلی دریافت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده کالاها به همین روالی که عرض نمودیم است. اما آیا غذایی که در رستوران می خوریم و یا انواع نوشیدنی ها و اقلام خوراکی که در کافی شاپ ها میل می کنیم، مالیات بر ارزش افزوده دارد؟ قطعا بله.

مالیات بر ارزش افزوده غذا و نوشیدنی

همانطوری که شما یک آبمیوه بسته بندی شده کارخانه ای می خرید و یا غذای نیمه آماده منجمد را خریداری می نمایید و مالیات بر ارزش افزوده آن را پرداخت می کنید، در رستوران و کافی شاپ نیز برای اینکه این نوشیدنی و غذا از مواد خام تهیه شود مراحلی صورت می پذیرد. به عبارت دیگر بر اساس ارزشی که به آن افزوده می شود این محصول و یا خوراکی مشمول مالیات بر ارزش افزوده است.

فرقی نمی کند شما یک برش کیک میل کنید و یا یک پرس چلو کباب کوبیده. بر اساس قیمت گذاری نهایی محصول، 9 درصد آن مالیات بر ارزش افزوده می باشد. حالا سوالی که در اینجا مطرح است این بوده که اگر شما یک نوشابه آماده کارخانه ای میل کنید و یا دوغ دستساز و یا حتی نوشابه آماده سرو شده در لیوان؛ در این شرایط نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده هر کدام چقدر است.

مالیات بر ارزش افزوده نوشابه، نوشیدنی و غذای طبخ شده

نوشابه از آنجایی که برای بدن مضر است، مالیات بر ارزش افزوده بیشتری دارد. به عبارت دیگر از 9 درصد بیشتر است. اگر شما نوشابه آماده کارخانه ای رستوران ها و کافی شاپ ها را با همان شکل اولیه تهیه شده از کارخانه خریداری و میل کنید، مالیات بر ارزش افزوده از قیمت درج شده بر روی نوشابه کسر می گردد و به حساب خزانه داری دولت واریز می گردد.

در ارتباط با غذای پختنی باید اشاره کنیم از آنجایی که مرغ، گوشت، برنج، شیر، حبوبات و پنیر مالیات بر ارزش افزوده ندارند، در صورتی که تبدیل به غذایی شوند آنگاه بر آن ها مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می گردد. کلیه غذاهای حلال ایرانی، خارجی، ملل، نوشیدنی های دست ساز، خوراکی ها و تنقلات طبخ شده، ساندویچ، کباب ها، انواع غذاهای بیرون بر، قهوه، انواع نوشیدنی های گرم و سرد بیرون بر و سایر غذاها به غیر از نانوایی سنتی و دولتی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به میزان 9 درصد می باشند.

 موسسه حسابداری حساب اندیش ایرانیان hesabandish.com

چگونه مالیات غذا و نوشیدنی محاسبه می شود؟

 با استفاده از نرم افزار حسابداری که در کلیه رستوران ها، فروشگاه ها و کافی شاپ ها بر روی سیستم یا کامپیوتر مکان نصب می باشد، لازم است هر محصولی که فروخته می شود داخل سیستم ثبت گردد و به طور خودکار و پس از پرداخت مشتری، 9 درصد از مبلغ فروش غذا و نوشیدنی کسر گردیده شود. در نهایت به صورت جداگانه در لیست مالیات بر ارزش افزوده کلیه اجناس فروخته شده، جمع گردد.

اگر شما دارای نرم افزار حسابداری نیستید، پیشنهاد می کنیم حتما از یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالیاتی کمک بگیرید.

آیا دریافت حق سرویس از مشتریان قانونی است؟

این کار غیر قانونی بوده و هیچ رستوران، کافی شاپ و ارائه دهنده غذاهای خوراکی حق ندارد چنین مبلغی را از مشتری دریافت نماید. معمولا با استفاده از نرم افزار حسابداری کسب و کار، مقدار مالیات بر ارزش افزوده خوراکی یا نوشیدنی کسر گردیده و در سیستم محاسبه خواهد شد و در هنگام پر کردن اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، شما باید اسناد و مالیات های تعیین و ثبت شده را به طور آنلاین در سامانه مالیات بر ارزش افزوده بارگذاری نمایید و مبلغ تعیین شده را به طور آنلاین پرداخت نمایید.

 شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان hesabandish.com

زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده رستوران ها و کافی شاپ ها

رستوران و سفره خانه از سال های گذشته مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بوده است. اما آشکده ها، کیترینگ ها، آشپزخانه ها، کافی شاپ ها از ابتدای تیر ماه 1402 مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. اما تا قبل از این تاریخ، کلیه کسب و کارهایی که در حوزه غذای بیرون بر فعالیت نمی نمودند از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بوده اند.

اما در قانون جدید این دسته از مشاغل نیز مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. به این ترتیب باید از ابتدای تیر ماه محاسبات لازم در خصوص مالیات بر ارزش افزوده فروش غذاها و خوراکی ها آغاز گردد. مهلت ارسال مالیات ارزش افزوده ارائه دهندگان غذای بیرون بر و کافی شاپ ها، از یکم تا پانزدهم مهر ماه 1402 تعین شده است و مودیان باید وارد سامانه evat.ir شوند و اقدام به پر کردن اظهارنامه مالیاتی نمایند. اما لازم است حتما مطالب درج شده در این سامانه را به طور کامل مطالعه نمایید.

جمع بندی

بدین ترتیب همه کسب و کارهای مرتبط با تغذیه اعم از قهوه خانه ها، کافی شاپ ها و رستوران ها، مراکز تهیه غذا و نوشیدنی بیرون بر، طباخی و کله پزی ها، مراکز تولید غذای خانگی و صنعتی و سایر کسب و کارهای مرتبط با تغذیه مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. آن هایی که تا قبل از 1/4/1402 مشمول نبوده اند نیز حالا مشمول هستند و کلیه قوانین و مقررات بر آن ها منظور می گردد و باید موارد قانونی را رعایت کنند.

سوالات متداول

اگر فردی به تازگی کافی شاپ یا ارائه غذای بیرون بر را تاسیس نموده باشد، باز هم مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است؟

در سال اول یا دو سال ابتدایی تاسیس کسب و کار از پرداخت مالیات بر درآمد معاف بوده ولی ارزش افزوده باید پرداخت گردد و ارتباطی به درآمد ندارد.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر چند وقت تعیین شده است؟

به صورت فصلی بوده و از یکم تا پانزدهم ماه های مهر، دی، فروردین و تیر ماه شما باید مالیات بر ارزش افزوده فروش محصول، کالا یا خدمات فصل قبل ماه های ذکر شده را محاسبه نمایید و در سامانه evat و پس از ارسال اظهارنامه مبلغ را پرداخت نمایید. البته برای فصل زمستان، تا بیستم فرودین مهلت قانونی در نظر گرفته شده است.

منبع:شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان hesabandish.com

دکمه بازگشت به بالا