عمومیمطالب برتر

کاربرد کفشورخطی و گاتر در صنعت ساختمانی چیست؟

گاتر و کفشور خطی از جمله تجهیزاتی هستند که در آخرین مراحل ساختمان‌سازی، اضافه می‌شوند. اگر در حال ساخت یک ساختمان هستید یا به این حوزه علاقه دارید یا در این حوزه فعالیت می‌کنید و نام این دو محصول به گوش‌تان خورده است، شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید گاتر یا کفشور خطی چیست و چه کاربردی در ساختمان‌سازی دارد. در این مقاله ما کاربرد کفشور خطی و کاربرد گاتر را در صنعت ساختمان‌سازی بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 گاتر پارکینگ

گاتر و کفشور خطی چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

کفشور خطی یا همان liner shower drain یک نوع گاتر است که مانند دیگر گاترها، کار آن جمع‌آوری آب و هدایت است. این گاتر معمولا در حمام و سرویس بهداشتی به کار می‌رود و وظیفه اصلی آن هدایت آب از سطح سرویس به سمت فاضلاب است. این درحالی است که گاتر ( gutter ) شامل طیف وسیع‌تری از آبروها مانند آبرو ناودان، آبروهای ورودی و کف پارکینگ، آبرو اطراف استخر و غیره می‌شود. گاترها و کفشورهای خطی به نسبت کاربرد و بودجه‌ای که برای تولید آن در نظر گرفته شده است از متریال مختلف تهیه می‌شوند. به این ترتیب انواع مختلف گاتر و کفشور خطی برای بودجه‌های مختلف و همچنین کاربردهای مختلف در مارکت وجود دارند.

در آغاز سازه‌ای به عنوان گاتر در حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شد، یک حفره با درپوش مربعی یا دایره‌ای شکل بود که در مرکز سرویس بهداشتی یا حمام قرار می‌گرفت و اطراف آن را به کمک کاشی‌های مربعی یا مستطیلی یک سطح شیب‌دار ایجاد می‌کردند که آب را به سمت گاتر یا آبرو هدایت می کرد تا سطح سرویس از آب تهی شود.

این ساز و کار در ساختمان‌های سنتی کاربرد داشت اما بعدها برای اضافه کردن سرویس بهداشتی و وان مشکلاتی را ایجاد می‌کرد و سطح شیب‌دار اطراف آبرو برای وان و سرویس بهداشتی چندان ایده‌آل نبود. همین مسائل سبب شد که انواع متنوع‌تری از گاترها طراحی و تولید شوند که هر کدام کاربرد و کارایی خاص خودشان را داشتند.

گاتر

کاربرد گاتر و کفشور خطی در ساختمان سازی

کاربرد گاتر

گاترها به طور کلی به تمام انواع سیستم‌های آبرو گفته می‌شود که آبرو ناودان، آبرو سرویس‌های بهداشتی، آبروهای کنار استخر  و غیره را شامل می‌شود. برخی از مالکان ساختمان زمانی که اقدام به نصب ناودان یا انواع دیگر گاتر می‌کنند، دقیقا نمی‌دانند که ضرورت استفاده از این سیستم‌ها چیست و آیا کاربرد گاتر تنها تزئینی است یا دلیل خاصی برای صرف هزینه و استفاده از آن‌ها وجود دارد؟

باید گفت که یکی از اجزای ضروری ساختمان برای حفظ دوام آن و جلوگیری از خرابی ساختمان در اثر جمع شدن آب، همین گاترها هستند. مقدار کمی آب به کسی صدمه نمی‌زند. مثلا یک باران بهاری حتی اگر روی سقف جمع شود، با آفتاب روز بعد تبخیر می‌شود و احتمالا بدون پوسیدگی و نم دادگی سقف از شر آن خلاص می‌شوید. اما اگر بارندگی کمی بیشتر باشد و آب بیشتری روی سقف و ناودان جمع شود، برای تخلیه آن و هدایت آب به سمت فاضلاب به یک سیستم تخلیه و لوله کشی نیاز دارید.

گاترها برای این ساخته شده‌اند که شما را از شر آب‌های اضافی خلاص کرده و آن‌ها را به جایی که به آن تعلق دارند، هدایت کنند. شاید ساختار و طراحی گاترها طوری باشد که به زیبایی ساختمان هم کمک کنند و کاربرد دکوراتیو هم داشته باشند اما این یک کاربرد جانبی است و وظیفه اصلی آن‌ها یک کارکرد حیاتی است.

جمع شدن آب روی سقف به مرور زمان باعث پوسیدگی سقف شده و هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌کند. جمع شدن آب در اطرف استخر و حمام و سرویس بهداشتی ممکن است خطر سقوط و آسیب را برای شما به همراه داشته و زندگی روتین‌تان را مختل کند. همین جاست کاربرد گاتر مشخص می‌شود و آن‌ها برای جمع‌آوری آب‌های اضافی به کمک شما می‌آیند.

جالب است بدانید که گاترها معمولا یک لوله ساده نیستند و اجزای مختلفی دارند. برای مثال گاترهای ناودان از چند بخش مثل فیلتر، لوله‌‌ها و انواع زانوها برای اتصال آن‌ها و بست‌هایی برای اتصال گاتر به ساختمان تشکیل شده‌اند. یکی از اجزای اصلی در تمام گاترها، فیلتر است چرا که راه پیدا کردن زباله‌ها به درون لوله‌های آبرو می‌تواند دردسرهای زیادی را در پی داشته باشد. فیلترها در ورودی گاتر کار گذاشته می‌شوند تا زباله‌ها را جدا کرده و اجازه ورود آن‌ها به درون گاتر را ندهند. یادتان باشد که یک آبرو مسدود شده از نداشتن آبرو هم بدتر است. فیلتر ذرات درشت را گیر انداخته و آب به درون لوله‌ها و مجاری گاتر هدایت می‌شود.

 کاربرد گاتر

کاربرد کفشور خطی در ساختمان سازی

در ساختمان‌سازی مدرن بهترین آبرو برای سرویس بهداشتی و حمام کفشور های خطی است که بین دوش و مجرای فاضلاب قرار می‌گیرد و آب‌های جمع شده در کف حمام را به سمت فاضلاب هدایت می‌کند. این سیستم آب را درون یک مجرای U شکل به دام انداخته و در نهایت به سمت فاضلاب هدایت می‌کند. کفشور خطی برای انجام این وظیفه از بخش‌های مختلفی شامل شبکه، فیلتر، دریچه و تله U شکل تشکیل شده است. تله را یو شکل می‌سازند تا از نشت گاز فضلاب به داخل حمام جلوگیری کند و آب را به سمت فاضلاب ببرد.

کفشور خطی یک طراحی مستطیلی گسترده برای جمع آوری آب از سطح است که بهترین سیستم را برای جمع‌آوری آب دوش فراهم می‌کند. این سازه باعث می‌شود که جمع‌آوری آب از حوضچه حمام و هدایت آن به سمت فاضلاب با بیشترین سرعت انجام شود. کارکرد این آبرو ساده است و برخلاف گاترهای کلاسیک که به شیب در چهار جهت نیاز داشتند، این آبرو تنها به شیب از یک جهت و آن هم از سمت دوش به طرف کفشور نیاز دارد.

کفشورهای خطی روی درپوش ورودی خود دارای انواع پترن‌ها و الگوها هستند که طیف متنوعی دارند و مالک می‌تواند به نسبت چیدمان خانه هر کدام را انتخاب کند. کفشور خطی اگرچه به عنوان یک سازه صنعتی طراحی و تولید شد و کاربرد کفشور خطی جمع آوری و هدایت آب‌های اضافی است اما به واسطه این پترن‌ها، کارایی دکوراتیو هم پیدا کرده استو می‌تواند به زیباسازی ساختمان کمک کند.

لینک منبع : gutterparking.ir

دکمه بازگشت به بالا