سر باتری چیست | تاریخچه و انواع سرباطری

در باره بست باطری

 بست الکترود باتری (سرباتری) است. این بست برای اتصال کابل به باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای اهمیت زیادی است.  بست‌های الکترود باتری پس از مدتی دچار خوردگی می‌شوند و خاصیت خود را از دست می‌دهند. این خوردگی می‌تواند در میزان انتقال جریان الکتریسیته تاثیر گذار بوده و مانع از بسته‌شدن مستحکم کابل به باتری شود، در نتیجه در تکان‌های شدید ممکن است این اتصال جدا شود. این محصول برای باتری‌های ۶ و ۱۲ ولتی طراحی شده است.

آلیاژ به کار رفته در ساخت این بست از نوع برنز-روی بوده و همین موضوع باعث افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی می‌شود. بست الکترود باتری فوق وزنی برابر ۸۰ گرم دارد و پیچ‌های چهارسو و چهارگوش در آن به کار رفته است. برای استحکام بیشتر اتصال کابل به این بست از دو پیچ و برای اتصال بست به سر باتری از پیچ چهارگوش به همراه مهره استفاده شده است.

بهترین نوع سرباتری خودرو

در این بخش قصد داریم درباره بهترین نوع سرباتری خودرو صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

سرباتری چیست و چه ویژگی هایی را باید داشته باشد؟

    معمولا سرباتری در اتومبیل را از فلزات گوناگونی مانند مسی، برنجی، اروم، سربی و روی ساخته می شود. که یکی از بهترین انواع سرباتری نوع سربی آن می باشد.

    این نوع سرباتری به علت استحکام، انعطاف پذیری بالا امکان ایجاد چسبندگی کامل را به پایانه های مثبت و منفی را خواهد داشت.

    ممکن است این سوال پیش بیایید که نسبت رسانایی فلز مس بیشتر از سرب است. اما کمپانی های اتومبیل سازی تمایل دارند که به علت دیگر ویژگی های سرب از آن استفاده کنند.

    لازم به ذکر است که بدانید قطب ها در باتری از جنس سربی ساخته شده اند. یکی از دلایل ترجیح سرب در استفاده از سرباتری میزان خوردگی بسیار پایین این نوع فلز نسبت به دیگر فلزها است.

انتخاب سرباتری براساس طراحی :

    سر باتری در اتومبیل از اهمیت خاصی برخوردار هستند این قطعه از لحاظ طراحی بسیار متنوع است.

موارد خاصی در انتخاب سرباتری باید رعایت شود که عبارتند از:

 • استحکام و ضخامت یک مورد بسیار مهم در انتخاب سرباتری اتومبیل است.
 • سرباتری باید عملکرد مناسبی داشته و هنگام سفت شدن بر روی قطب ها سفت شده و جدا نشود. بهتر است سرباتری به سرپوش مجهز باشد.

کابل اتصال باتری خودرو :

    همه ی رانندگان مطمئنا یکبار با باتری خالی روبرو شده اند چاره چیست اگر کمی اطلاعات داشته باشید استفاده از کابل اتصال باتری یا جامپر در زمانی که باتری شما خالی شده است در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید گزینه خوبی برای بروز این مشکل است.

چگونه از کابل اتصال باتری استفاده کنیم :

    استفاده از کابل اتصال باتری ممکن است ساده به نظر برسد اما بسیاری از افراد روش کار با این وسیله به ظاهر ساده اما ضروری  را نمی دانند.

    لازم به ذکر است بدانید استفاده از کابل اتصال باتری (سرباتری) اصول خاص خود را دارد که در صورت نا آگاهی عواقب ناخوشایندی دارد.

    فراموش نکنید باتری اتومبیل این توانایی را دارند که با ایجاد یک جرقه به شما صدمه وارد کند. پس دقت لازم را مبذول کرده تحت هیچ شرایطی در صورت عدم آگاهی اقدام به این کار نکنید.

    کابل اتصال باتری به شک جفت است. که یکی از آن ها به رنگ قرمز و دیگری مشکی است.

    انتهای هرکدام با گیره های سوسماری مجهز شده است. جنس سیم ها بسیار بادوام بوده نکته ی دیگر اینکه سیم ها نباید کوتاه باشند. زیرا ممکن است فاصله ی بین دو اتومبیل زیاد باشد.

    برای انجام این عملکرد باید یک اتومبیل برای انتقال انرژی الکتریکی در نزدیکی خودرو شما باشد. توجه کنید که اتومبیل مورد نظر باید دارای باتری سالم بوده و تا بتوانید باتری خالی اتومبیل تان را به وسیله باتری آن شارژ نمایید. دقت کنید که فاصله باید نزدیک بوده تا عملکرد بهتری داشته باشید.

    بهتر است سلامت باتری ها را نیز کنترل کنید. علی الخصوص باتری اهدا کننده مطمئن باشید فاقد هرگونه ترشح و نشتی باشد.

    از دیگر مواردی که الزامی است کنترل کردن هر دو باتری و اطمینان از اتصال آن ها به پایانه ها در صورتی که بخواهید بدون کمک اتومبیل دیگری باتری خودرو تان را شارژ کنید می توانید از جامپ استارتر یا پک بوستر استفاده کنید.

    این ابزار به عنوان یک باتری قابل شارژ شناخته می شود. که با کمک کابل اتصال باتری یا جامپر که به صورت فابریک  بر روی آن وجود دارد.

    در این جا شما تنها به یک عدد کابل اتصال باتری نیاز دارید تا باتری خالی را مجددا شارژ کنید. این پکیج مجهز به چراغ قوه است که در محیط های تاریک هم امکان استفاده دارند.

چگونه کابل اتصال باتری را نصب کنیم:

    نکته مهم در ارتباط با اتصال دو باتری مهم است اینکه نباید اجازه اتصال کوتاه بدهید. زیرا در صورت بروز این اتفاق می تواند برای باتری جرقه و آسیب جدی ایجاد کند. که می تواند برای باتری دیگر اجزای اتومبیل و خود شما نیز خطرناک باشد.

    زمانی که سر هر دو کابل به الکترودهای باتری اتصال پیدا کنند به دیگر اجزای اتومبیل دست نزنید. زیرا با قرار گرفتن پاها بر روی زمین امکان ایجاد اتصال کوتاه نیز اتفاق می افتد.

نکات ایمنی هنگام باز یا بسته کردن بست باتری ماشین

 • برای محافظت در هنگام کار کردن با باتری همیشه دستکش کار عایق بپوشید. هنگام کار با باتری همیشه عینک ایمنی بزنید چون همیشه این احتمال وجود دارد که مایع خورنده ی داخل باتری به بیرون نشت کند.
 • قبل از هرگونه تلاش برای جدا کردن باتری از خودرو، ابتدا خودرو را خاموش کنید، زیرا مایع خورنده ی داخل باتری قابل اشتعال نیز است.
 • قبل از خارج کردن باتری هرگونه زیور آلات خود را در بیاورید. زیورآلات فلزی مانند گردن بند، ساعت و دستبند ممکن است به طور اتفاقی با باتری تماس پیدا کنند و ایجاد شوک کنند.
 • مراقب باشید که دو کابل مثبت و منفی نباید با هم برخورد کنند. همچنین باید مراقب باشید که کابل مثبت با قسمت های فلزی برخورد نکند. زیرا جریان باقی مانده در این کابل می تواند به اجزای الکتریکی خودرو آسیب برساند.

نکات مهم در هنگام قطع اتصال باتری

 • قبل از قطع بست باتری, اگر روی آنها سولفاته شده است با آب گرم شستشو دهید زیرا این سولفاته ها اجازه باز شدن سرباتری را نمی دهد.
 • دقت داشته باشید در هنگام باز یا بسته کردن بست ها, هیچ ابزاری با بدنه تماس نداشته باشد زیرا می تواند باعث جرقه زدن یا آتش سوزی شود. برای اجتناب از این موضوع تنها کافیست در زمان باز کردن سرباتری ها, ابتدا بست پایانه منفی را باز کرده و به طور کامل از بدنه جدا کنید. این کار باعث ناقص ماندن فرآیند جریان برق خواهد شد و در صورتیکه در زمان بازکردن بست پایانه مثبت, آپار با بدنه تماس پیدا کرد جرقه ای تولید نشود.
 • در زمان بستن باتری نیز برای جلوگیری از ایجاد جریان, ابتدا بست قطب مثبت را بسته و سپس بست قطب منفی را ببندید.
 • در هنگام باز کردن سرباتری ها, هیچگاه از ضربه زدن برای باز کردن آن استفاده نکنید. زیرا باعث قطع اتصالات داخلی باتری و ریزش صفحات سربی آن می شود.
 • برای جلوگیری از سولفاته شدن می توانید روی بست را با گریس بپوشانید.
دکمه بازگشت به بالا