علمی و پزشکیمطالب برتر

برای مراقبت از پوست صورت چکار کنم؟

روش های کاربردی مراقبت از پوست صورت

مراقبت از پوست امری دائمی است، با خواندن این مطلب از بازار آنلاین منطقه آزاد ارس آگاهی خود را افزایش دهید و یک برنامه جامع برای داشتن پوستی زیبا و سالم برای خود داشته باشید.

انواع لوازم آرایشی | خرید لوازم آرایشی اصل

1- جنس پوست خود را بشناسید

فردی را می شناسید که پوستی زیبا نخواهد؟ با تشخیص جنس پوست تان شروع کنید. سپس راه های مراقبت از پوست خود را یاد می گیرید.
پوست خشک، پوست پوست، زبر و زمخت است. پوست چرب، براق و روغنی است و منفذهای بزرگی دارد.
پوست ترکیبی، در برخی نقاط (گونه ها) خشک و در بقیه نقاط (پیشانی،بینی و چانه) چرب است.
پوست حساس پس از استفاده کردن لوازم آرایش یا فرآورده های دیگر ممکن است سوزش، سوختگی یا خارش داشته باشد.
پوست معمولی، یکدست، صاف و در برابر حساسیت مقاوم است.

2- پاک کردن پوست

پاک کردن پوست های معمولی/ترکیبی از هر صابونی که در حمام یا روشویی است برای شستن صورت تان استفاده نکنید. ملزم نیستید محصولات تجملی و گران قیمت بخرید. فقط نیاز دارید محصولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید. از شوینده یا صابونی ملایم استفده کنید و صورت تان را بشویید، صورت خود را به شدت نمالید. با آب گرم شستشو دهید و به آرامی خشک کنید. اگر درپوست تان احساس خشکی یا چربی می کنید، شوینده دیگری را امتحان کنید.

 نحوه پاک کردن پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، از شوینده ای ملایم که الکل یا عطر ندارد استفاده کنید. این عناصر قادرند پوست شما را بیشتر خشک کنند. صورت تان را به آرامی بشویید، سپس با مقدار زیادی آب گرم هم شستشو دهید. از آب داغ استفاده نکنید، زیرا سریع تر چربی طبیعی پوست شما را از بین می برد. هفته ای یک بار پوست تان را از سلول های زائد پوستی پاکسازی کنید. باعث می شود پوست صاف تر و یکدست جلوه کند.

نحوه پاک کردن پوست چرب

اگر پوست تان چرب است، از پاک کننده ای فاقد چربی برای شستن صورت تان استفاده کنید. با مقدار زیادی آب گرم صورت تان را بشویید. شاید بخواهید پس از شستن صورت از یک تونر یا محصولاتی که به بستن منافذ پوست کمک می کنند، استفاده کنید. اما مراقب باشید زیرا ممکن است پوست تان را دچار حساسیت کنند. این محصولات قادرند چربی اضافی را از بین ببرند و باعث شوند پوست تان کم تر برق بزند و تمیزتر باشد.

 نحوه پاک کردن پوست های حساس

اگر پوست تان حساس است، آن را با شوینده ای ملایم و آب گرم فراوان بشویید. حتما صورت تان را آهسته بشویید، آن را نمالید. پاکسازی ممکن است پوست حساس را به سوزش آورد. سعی کنید از محصولاتی که الکل، صابون، اسید یا عطر دارند استفاده نکنید. در عوض، به دنبال مارک هایی با عناصر ملایم مانند آلوئه ورا، بابونه، چای سبز، پلی فنول و جو. هرچه عناصر موجود در یک شوینده کم تر باشد پوست شما شاداب تر خواهد بود.

3- مرطوب کردن پوست ها

ممکن است فکر کنید برای استفاده از مرطوب کنند بسیار جوان هستید. یا اینکه پوست تان بسیار چرب است. اما همه پوست ها به رطوبت نیاز دارند. مرطوب کننده ها کمک می کنند پوست تان از خشکی محفوظ بماند. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. زمانی که هنوز پوست تان از شستشو مرطوب است آن را به کار ببرید تا کمک کند تمام صورت تان مرطوب شود. اگر آکنه دارید یا پوست شما چرب است، مرطوب کننده ای بیابید که ملایم و فاقد چربی باشد تا منافذ پوست تان را مسدود نکند.

4- استفاده از کرم های ضد آفتاب

انواع لوازم آرایشی | خرید لوازم آرایشی اصل

ممکن است مرطوب کننده شما حاوی ضد آفتاب هم باشد. اما استفاده کردن از یک ضد آفتاب جدا نیز ایده خوبی و می تواند به مراقبت از پوست شما کمک کند. آفتاب در عرض ۱۵ دقیقه می تواند به پوست تان صدمه بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. به دنبال ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل ۳۰ باشید که با اشعه های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز آن را استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه های آفتاب می توانند از آب، ماسه و برف بازتاب کنند. هر ۲ ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کنید.

چه زمانی باید پوست تان را بشویید؟

می توانید با شستن زیاد باعث خشکی پوست خود شوید، بنابراین روزی یک بار شستن برای بیشتر افراد کافی است. صبح ها صورت تان را با آب ولرم بشویید. برای خشک کردن آن از یک حوله نرم استفاده کنید، صورت تان را نخراشید. در شب، شستشو با یک شوینده یا صابون ملایم به پاک شدن از آلودگی های روز و لوازم آرایش کمک می کند. اگر تمرین، یا ورزش می کنید یا کلاس های ورزشی دارید، بعد از آن صورت تان را با شوینده ای ملایم بشویید. عرق می تواند منافذ پوست را مسدود کند وآکنه را بدتر کند.

با صوت آرایش شده نخوابید

وقتی خسته اید، فکر اینکه بدون شستن صورت به بستر بروید ممکن است اغوا کننده باشد. اما پاک نکردن آرایش از صورت می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و ایجاد آکنه کند. بنابراین از یک شوینده ملایم یا شیر پاک کن برای شستن آرایش استفاده کنید. از پارچه های نرم یا پد استفاده کنید. اگر از داروی آکنه استفاده می کنید؛ اکنون زمان خوبی برای زدن آن است، زمانی که صورت تان تمیز است و قرار نیست آرایش کنید.

همه چیز در مورد آکنه را بدانید

انواع لوازم آرایشی | خرید لوازم آرایشی اصل

چرا آکنه زمانی که نوجوان هستید ایجاد می شود؟ بلوغ سبب می شود بدن تان هورمون های بیشتری تولید کند، که باعث می شود بدنتان سبوم نوعی چربی که از منافذ پوست بیرون می آید بیشتری تولید کند. سبوم و سلول های مرده بیش از حد می توانند منافذ پوست را مسدود و باعث تجمع باکتری ها شوند. باکتری ها در این محیط پیشرفت کرده و آکنه شروع می شود. آکنه می تواند انواع مختلفی مانند سرسفید، سرسیاه و جوش داشته باشد.

چگونه می توانیم آکنه را درمان کنیم؟

آکنه ها را فشار ندهید! فشار دادن ممکن است باعث عفونت و خراش دائمی شود. در عوض به فروشگاهی بروید که بتوان در آن محصولات ضد آکنه یافت. آن ها به صورت لوسیون، کرم، ژل و پد موجود هستند. صبور باشید، ممکن است ۸ هفته طول بکشد تا اثر کنند. دستورها را به دقت دنبال کنید. استفاده بیش از حد و یا به دفعات زیاد ممکن است پوست تان را دچار حساسیت کند و لکه های بیشتری ایجاد نماید. اگر آکنه شما بسیار بد است، از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

مخفی کردن لکه ها

برای نامحسوس ساختن لکه ها، می توانید آن ها را با لوازم آرایش فاقد چربی بپوشانید. فونداسیون می تواند قسمت های بزرگ پر از آکنه را بپوشاند. کانسیلر قسمت های کوچک تری را می پوشاند. کانسیلر با تن سبز می توانند قرمزی را کم کنند. می توانید همزمان آکنه را مخفی و درمان کنید با کرم ها و کانسیلرهایی که حاوی اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید هستند. استفاده از هر محصولی که پوست تان را آزار می دهد یا آکنه های بیشتری ایجاد می کند را متوقف کنید.

خطرهای برنزه کردن

ممکن است به برنزه شدن علاقمند باشید، اما برنزه بودن به معنای پوستی آسیب دیده است.وقتی رنگ پوستتان در آفتاب و محیط بیرون برنزه می شود به پوست خود صدمه زده اید.چه حالا و چه دیرتر در معرض اشعه UV بودن خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. همچنین ممکن است موجب داشتن پوستی چروک و زمخت و لکه دار شود.می توانید از یک کرم برنزه استفاده کنید که واقعا مانند برنزه شدن در معرض آفتاب است.استفاده مداوم از لوازم برنزه کننده خطر ابتلا به ملانوما(کشنده ترین سرطان پوست) را تا هشت برابر افزایش می دهد.

برنزه شدن ظاهری

برای برنزه شدنی بی ضررتر، از محصولات برنزه کننده و بدون نور آفتاب استفاده کنید. باعث رنگ گرفتن صورتتان می شود ودر انواع مختلفی مثل لوسیون،اسپری و ماسک عرضه می شود. یا از یک رنگ پاش استفاده کنید که متخصص زیبایی آن را روی صورتتان اسپری کند. برای یک روش سریع از کرم برنزه کننده استفاده کنید. با یک ماسک برنزه باز هم نیاز دارید تا پوستتان را از نور آفتاب محافظت کنید. زیرا فقط کرم پودری است که ظاهربرنزه زیبایی ایجاد می کند.

انتخاب لوازم آرایش مناسب

اگر آرایش می کنید، محصولاتی را انتخاب کنید که مارک “ضد جوش” یا “ضد جوش های سرسیاه” را داشته باشند. احتمال کمتری دارد که این نوع لوازم آکنه ایجاد کنند یا منافذ پوست را مسدود کنند. به دنبال لوازمی باشید که با استفاده از آب ساخته شده اند نه با چربی. حتما به تاریخ انقضا کالا توجه کنید. به طور کلی، لوازم آرایش چشم باید زودتر تعویض شوند. برای مثال ریمل نباید بیشتر از چهار ماه استفاده شود.

نکات بهداشتی در آرایش

لوازم آرایشی و زیبایی خود را مشترک استفاده نکنید، و هنگامی که در فروشگاه قصد امتحان کردن لوازم را دارید از مواد جدید استفاده کنید. میکرب هایی که توسط افراد دیگر باقی مانده اند ممکن است شما را مریض کند. خط چشم را داخل پلک خود به کار نبرید زیرا ممکن است حساسیت ایجاد کند. و اگر عفونت چشمی داشته اید لوازم جدیدی بخرید تا دوباره به عفونت مبتلا نشوید. هرگز در اتوبوس یا ماشین آرایش نکنید. تکان یا منحرف شدن ممکن است باعث شود چشم تان را بخراشید و یا میکرب ها به چشم تان منتقل شوند.

 تبلیغات دروغین را باور نکنید

دیدن پوست بی نقص یک مدل در تبلیغات ممکن است شما را وادار به خریدن آن محصول کند.فریب نخورید. همکاری گروهی از متخصصین و افراد حرفه ای موجب شده آنقدر عالی جلوه کند. هنرمندان گرافیست می توانند به صورت دیجیتالی آن جوش ها و لکه ها را از بین ببرند. متخصصان نورپردازی از سایه روشن برای نشان دادن بهتر مدل استفاده می کنند. انگلستان برخی از تبلیغات را که ظاهر مدلشان را بسیار تغییر می دهند ممنوع کرده است.

موارد دیگری که پوست تان را آزار می دهد

برای سالم نگه داشتن پوست تان، تلاش کنید عادت های بدی که منجر به آکنه، سرخی، یا خراش می شوند را ترک کنید. پوست تان را نفشارید به خصوص جوش های تان را در غیر این صورت دچار زخم های دائمی می شوید. اسپری و ژل مو را از صورت تان دور نگه دارید. آنها می توانند منافذ پوست تان را مسدود کنند. از هدبندها یا کلاه پشمی که باعث حساسیت پوست می شوند استفاده نکنید. سیگار نکشید. صورت تان را پیر می کند و باعث زردی و خشکی اش می شود. سعی کنید استرس که یکی از عوامل بسیار مهم درنابودی زیبایی پوست است را از خود دور کنید.

 استفاده از ماسک های طبیعی برای مراقبت از پوست

سعی کنید هر چند وقت یک بار از ماسک های مختلف استفاده کنید، دقت کنید که آنها را بر اساس نوع پوست تان انتخاب کنید. البته ماسک های آماده در بازار موجود هستند اما بهتر است از ماسک های دست ساز و طبیعی نیز گاهی استفاده کنید.

غذا و خواب برای مراقبت از پوست

با خوردن وعده هایی منظم پوست تان را سلامت نگه دارید. سبزی، میوه، غلات و لبنیات کم چرب را فراوان مصرف کنید. از مرغ، ماهی، گوشت کم چرب، حبوبات و تخم مرغ استفاده کنید. مراقب مصرف غذاهایی با کلسترول، اسیدهای چرب، چربی های اشباع شده، نمک و قند فراوان باشید. برای جلوگیری از حلقه های تیره زیر چشم، چین و چروک و دیگر عوارض جانبی عدم استراحت، به اندازه کافی بخوابید. آرام باشید! حتی استرس هم می تواند باعث صدمه دیدن پوست شود.

دکمه بازگشت به بالا