عمومیمطالب برتر

چرا آب خارج شده از نازل قهوه ساز گرم نیست؟

چرا آب از اسپرسوساز نشت پیدا می کند؟

دلیل نشتی آب در اسپرسوساز چیست؟ دلایل متعددی هستند که در دستگاه قهوه ساز اسپرسوساز باعث چکه کردن آب می شوند. این عوامل هرچه که باشند، باید سریع تر رفع شوند تا آسیبی جدی به دستگاه اسپرسوساز وارد نشود. در متن زیر به بررسی انواع دلایل چکه کردن آب در اسپرسوساز می پردازیم.

  1. خرابی نازل بخار
  2. پاره شدن شلنگ
  3. ترک خوردگی المنت
  4. پوسیدگی واشر

قهوه ساز اتوماتیک | قهوه ساز دستی

خراب شدن نازل بخار علت آب دادن دستگاه اسپرسو ساز

اولین علت نشت آب در دستگاه اسپرسوساز، خراب شدن نازل بخار است. نازل بخار یکی از اجزای پرکاربرد در اسپرسوساز است که وظیفه دارد آب درون اسپرسوساز را به بخار تبدیل کند. خراب شدن ، خراب شدن لوله دستگاه در صورت خراب شدن باعث آب دادن اسپرسوساز می شوند. بر این اساس اگر علت نشت آب خراب شدن نازل بخار باشد، می توانید با تعویض این قطعه به رفع مشکل نشت آب اسپرسوساز بپردازید. برای اطلاع از قیمت جاروبرقی به فروشگاه khanegiland خانگی لند مراجعه فرمایید

پاره شدن شلنگ دلیل نشت آب در اسپرسوساز

دومین علت آب دادن دستگاه اسپرسو ساز، پاره شدن شلنگ این دستگاه است. پمپ اسپرسوساز وظیفه پمپاژ کردن آب در دستگاه اسپرسوساز را بر عهده دارد. در صورتی که شلنگ های متصل به پمپ دستگاه اسپرسوساز پاره شوند، آب از شلنگ نشت می کند. بنابراین بهتر است برای رفع این مشکل تمام شلنگ های متصل به دستگاه اسپرسوساز را بررسی کرده و در صورت پارگی آن را تعویض کنید.

ترک خوردگی المنت از علل چکه کردن آب در اسپرسوساز

علت آب دادن اسپرسوساز چیست؟ درون دستگاه اسپرسوساز قطعه ای به نام المنت وجود دارد که موظف است آب درون مخزن را از طریق تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی، گرم کند. در صورتی که المنت اسپرسوساز به دلیل استفاده مداوم دچار رسوب شود، کارایی خود را از دست می دهد. در واقع رسوبات اطراف المنت باعث فشار زیاد به المنت و در نتیجه ترک خوردن المنت اسپرسوساز باعث نشتی آب در دستگاه اسپرسوساز می شود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکار بخواهید تا به تعویض المنت اسپرسوساز بپردازد.

پوسیده شدن واشر از دلایل نشتی آب دستگاه اسپرسوساز

یکی دیگر از دلیل های آب دادن اسپرسوساز مربوط به پوسیده شدن واشر دستگاه است. این واشر که در کف مخزن تعبیه شده است، با گذشت زمان ممکن است پوسیده شود. همین امر موجب می شود تا دستگاه دچار مشکل نشتی آب شود. برای بررسی این مشکل می توانید مخزن را از آب پر نموده و سپس منتظر نشتی از زیر آن باشید. چنانچه از کناره یا زیر اسپرسوساز آب چکه می کند، به احتمال زیاد واشرهای دستگاه دچار مشکل شده اند. در این شرایط تنها راه رفع مشکل نشتی آب دستگاه اسپرسوساز، تعویض واشرهای پوسیده با واشرهای جدید است.

 دلیل نشت مخزن آب دستگاه اسپرسوساز

علت چکه کردن آب از مخزن اسپرسوساز چیست؟ یکی از مشکلات دستگاه اسپرسوساز این است که ممکن است آب از مخزن دستگاه اسپرسوساز نشت کند. هر دستگاه اسپرسوساز دارای مخزنی است که برای آب استفاده می شود. در صورتی که مخزن آب دچار نشتی شود، بهتر است به بررسی مخزن دستگاه و اورینگ ها بپردازید. ترک خوردگی مخزن، شکستگی مخزن، شل شدن اورینگ و … از عواملی هستند که باعث نشت آب دستگاه اسپرسوساز می شوند. برای رفع مشکل نشت آب اسپرسوساز بهتر است اورینگ ها را تعویض کرده و مخزن جدیدی را در صورت ترک خوردگی تهیه کنید.

 عوامل موثر در نشت آب از کنار گروپ اسپرسوساز

در صورتی که نشتی آب را از کنار گروپ اسپرسوساز مشاهده کرده اید، توجه داشته باشید که علت نشتی دستگاه به دلیل خراب شدن لاستیکی است که در اطراف گروپ دستگاه اسپرسوساز قرار دارد. اطراف گروپ لاستیکی از جنس پلاستیک وجود دارد که در صورت پاره شدن و گشاد شدن لاستیک فضایی برای نشت آب یا قهوه ایجاد می شود. برای رفع چه کردن آب از کنار گروپ اسپرسوساز توصیه می شود با توجه به برند و مدل دستگاهتان، لاستیک جدیدی را برای دور گروپ خریداری کنید.

 چگونه مشکل نشتی آب اسپرسوساز را برطرف کنیم؟

در صورتی که با مشکل آب دادن دستگاه اسپرسوساز خود مواجه شده اید، باید در سریع ترین زمان اقدام به بررسی علت بروز مشکل و رفع آن اقدام نمایید تا دستگاه دچار مشکلات دیگری نشود. در ادامه به راهکارهای رفع مشکل نشت آب اسپرسوساز برای شما پرداخته ایم:

  • یکی از مواردی که باید آن را بررسی کنید، لاستیک دور هد گروپ است که در صورت پارگی یا خرابی باید اقدام به تعویض این قطعه نمایید.
  • بررسی مخزن آب و اورینگ نیز از دیگر بخش هایی است که نیاز به بررسی و در صورت نیاز تعویض یا خرید مخزن جدید آب دارد.
  • در بسیاری از مواقع بروز رسوبات در اطراف المنت موجب بروز این مشکل می شود که بهتر است در زمان های مشخص اقدام به خود نمایید.
  • همچنین بهتر است تمام شلنگ های متصل به پمپ اسپرسوساز را نیز بررسی نموده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
  • در صورت بروز هرگونه مشکل در کارکرد نازل بخار می توانید مشکل را با تعویض این قطعه به راحتی برطرف کنید.

نتیجه گیری از علت نشتی آب در اسپرسوساز

در این مطلب به بررسی کلیه عواملی که باعث چکه کردن آب در اسپرسوساز می شوند، پرداختیم. علت نشتی آب در اسپرسوساز در بسیاری از موارد به دلیل خراب شدن المنت، شکستگی مخزن، پاره شدن شلنگ، کار نکردن نازل بخار، خراب بودن فیلتر و … اتفاق بیافتد. چنانچه علت نشتی آب به دلیل مشکلات فنی باشد، باید هرچه سریع تر برای تعمیر به تعمیرگاه مراجعه کنید.

تیم خانگی لند یکی از موفق ترین و باسابقه ترین شرکت هایی است که را به صورت تخصصی انجام می دهد. در صورتی که نگران سپردن لوازم خانگی خود به تعمیرگاه هستید، می توانید مجموعه مورد اطمینانی را چون شرکت خانگی لند انتخاب کنید. این مجموعه دارای مجوزهای معتبر و سابقه بالا در این حوزه است که نشان دهنده قابل اطمینان بودن آن نیز می باشد.

چرا آب در اسپرسوساز گرم نمیشود ؟

اگر آب و قهوه درون اسپرسوساز گرم نمیشود، کلید، برد کنترل، ترموستات و فیوز حرارتی را بررسی کنید. تمامی موارد را برای تعمیر اسپرسوساز وقتی گرم نمیکند دنبال کنید، احتمالا بتوانید مشکل اسپرسوساز خود را حل کنید. برای یافتن اطلاعات در مورد مدل قطعات دفترچه راهنمای دستگاه را بخوانید. در اینجا دلایلی وجود دارد که می تواند علت گرم نشدن قهوه اسپرسوساز شما باشد:

1. خرابی کلید ها

کلید روشن کردن با گذشت زمان و در طی استفاده فرسوده میشود، دستگاه یا روشن نمیشود و در برخی موارد حتی خاموش می شود. خاموش شدن حین کار اجازه نمی دهد دستگاه اسپرسوساز شما گرمایی تولید کند و علت گرم نشدن آب در اسپرسوساز شما همین سوییچ خواهد بود.

2. فیوز حرارتی در داغ نشدن قهوه در اسپرسوساز

فیوز به گونه‌ای طراحی شده‌ تا در صورت داغ شدن بیش از حد المنت گرمایشی، با سوختن و جلوگیری از رسیدن برق به المنت از ترکیدن لوله ها و مخزن فشار جلوگیری کنند خرابی این فیوز علت گرم نشدن در آب اسپرسوساز خواهد بود. اگر المنت حرارتی در دستگاه اسپرسوساز شما گرم نمی شود و ترموستات شما کار می کند، پس فیوز حرارتی را بررسی کنید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، به یاد داشته باشید که قبل از نصب فیوز جدید، دستگاه اسپرسوساز را از منبع برق جدا کنید.

3. خرابی سنسور دما در علت داغ نکردن آب قهوه ساز

در واقع برخی از دستگاه های قهوه ساز دارای سنسور دما هستند که در ارتباط مستقیم با برد مدار کار می کنند. از آنجایی که این سنسور دمای آب را اندازه گیری می کند، خرابی آن علت گرم نکردن آب در اسپرسوساز است در این صورت ممکن است مجبور شوید سنسور را عوض کنید.

4. معیوب شدن برد فرمان در گرم نکردن آب اسپرسوساز

اگر دستگاه اسپرسوساز شما روشن است، اما قهوه و آب گرم نمی شود، بهتر است بررسی کنید که آیا برد تغذیه یا برد فرمان شما به دکمه هایی که روی آن کلیک می کنید پاسخ می دهد یا خیر. برد مدار اصلی دستگاه اسپرسو به شما امکان می دهد تمام عملکردهای دستگاه اسپرسوساز خود را مدیریت کنید (استارت، پمپ، المنت …)، اگر پس از روشن شدن پاسخی نداد یا دستگاه هیچ عملکردی را نشان نداد، ممکن است برد فرمان خراب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

نکته: به یاد داشته باشید هنگام نصب برد کنترل جدید، سیم ها را در مکان های دقیق وصل کنید.

5. بررسی خراب ترموستات

ترموستات یک ابزار اندازه گیری دما در دستگاه اسپرسوساز شما است و جریان برق را تا دمای معینی از طریق المنت هدایت می کند. هنگامی که دما به دمای آن دما مشخص می رسد، به دستگاه سیگنال می دهد که خاموش شود. اگر متوجه شدید که دستگاه اسپرسوساز شما گرم نمی شود، ترموستات را بررسی کنید، ممکن است در حالت خاموش گیر کرده و دوباره روشن نشود. در این صورت حتما ترموستات خود را تعویض کنید.

ترموستات کنترلی که در برخی از قهوه سازها وجود دارد، ممکن است این قسمت نیز مسئول مشکل آب گرم شما باشد. در واقع این ترموستات دمای آب را قبل از ارسال تحت فشار به داخل شیر خروجی تنظیم می کند. اگر ایراد داشته باشد دیگر دما تنظیم نمی شود علت گرم نشدن آب در اسپرسوساز شماست و وقتی آب به فنجان شما برسد سرد می شود!

بررسی فعال ماندن ترموستات برای قطع جریان

قطع برق به المنت در صورت گرم شدن بیش از حد المنت توسط ترموستات انجام می شود که معمولاً به دلیل پوسیدگی و خرابی المنت است. می توانید سطح پوسته پوسته شدن لوله های متصل به ترموستات را بررسی کنید و در صورت لزوم رسوب زدایی را انجام دهید. اگر ترموستات معیوب یا فعال باشد، آب جاری ممکن است سرد باشد. به طور کلی، اگر ترموستات معیوب باشد، قهوه ساز های مدرن تر چشمک می‌زنند و  به‌ کلی کار نمی‌کنند. ممکن است یک کد خطا نیز در برخی از مدل ها نمایش داده شود.

6. رسوب گرفتن و خوردگی المنت علت داغ نشدن آب در اسپرسوساز است

مشکلات ناشی از المنت دیگر علت گرم نکردن آب در اسپرسوساز شما است. در این حالت، پوسته پوسته شدن المنت گرمایش ممکن است از تولید قهوه داغ و خوب در دستگاه شما جلوگیری کند. در واقع، اگر پوسته پوسته شدن آن افزایش یابد، زمان گرمایش افزایش می یابد. می‌توانید المنت دستگاه اسپرسوساز را با استفاده از رسوب‌زداهایی که مخصوص دستگاه شما طراحی شده، یا در واقع با استفاده از بی کربنات نوشابه یا محلول مبتنی بر اسید سیتریک، رسوب زدایی کنید تا مشکل داغ نشدن آب اسپرسوساز حل شود.

از کار افتادن جریان در المنت

جریان الکتریکی المنت از بین برود اسپرسوساز شما برای کار کردن به آب گرم نیاز دارد، در غیر این صورت قهوه خود را سرد می نوشید! در حالی که برخی افراد قهوه را سرد می پسندند، برای آنها دیگر بحثی وجود ندارد! اگر اسپرسو ساز آب را گرم نمی تواند، نمی تواند قهوه درست کند و مسدود می شود.

در نتیجه آب همیشه سرد باقی می ماند. در این مورد بدون شک این المنت است که دیگر از کار افتاده است، زیرا نقش آن گرم کردن آب قبل ورود به نازل است. اگر این قسمت ایراد داشته باشد، دیگر قهوه ساز آب داغ نمیدهد بنابراین قهوه سرد شما با رنگ روشن تولید می شود. در این صورت در عیب یابی اسپرسو ساز باید المنت را تعویض کرد. قبل از اینکه به فکر تعویض باشید، قطعه را با یک مولتی متر اندازه گیری تست کنید باید جریان در آن تداوم داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا