اقتصادیعمومیمطالب برتر

بیمه مسئولیت خودرو آیا باید آن را بخرید؟

بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ درمورد دیه

بیمهمسئولیت:نرخ دیه هرسال توسط رییس قوه قضاییه اعلام می‌شود. بر همین اساس دیه کامل انسان در سال 1401 در ماه‌های غیرحرام 600 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 800 میلیون تومان تعیین شده است. مبلغ خسارت جانی بیمه شخص ثالث 1401 یا پرداخت دیه بیمه شخص ثالث 1401 هم براساس همین مبلغ بیمه محاسبه می‌شود. یعنی تعهدات جانی بیمه شخص ثالث در سال 1401 برابر با 800 میلیون تومان است.

اگر می‌خواهید دقیقا بدانید که در سال 1401 نهایتا تا چقدر خسارت جانی و مالی توسط بیمه شخص ثالث ماشین شما پوشش داده می‌شود می‌توانید مقاله را بخوانید.

قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

در قانون بیمه شخص ثالث سال 1401 امکان انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. به این معنا که دیگر داشتن تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو امتیاز نیست و هیچ تخفیفی به خریدار منتقل نمی‌شود.

این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث ایجاد شده است. در قانون جدید فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگر خود انتقال دهد یا آن را تا زمان خرید خودرو برای خود حفظ کند. البته به طور متوسط تا یکسال می‌توانید این تخفیف را حفظ کنید.

علاوه بر این فرد می‌تواند تخفیف خود را به خانواده درجه یک خود یعنی والدین، همسر و فرزندان منتقل کند. امکان انتقال تخفیف بین دو خودرو که به نام یک فرد هستند هم وجود دارد اما برای این انتقال باید پلاک و سند و بیمه‌نامه‌ی دو خودرو، همه به نام یک فرد باشند و مبنای محاسبه تخفیف جدید، تخفیف بیشتر است. برای مثال اگر یک خودرو 50درصد تخفیف داشته باشد و یک خودرو 20درصد، پس از انتقال، تخفیف نهایی همان 50درصد است و تخفیف‌ها باهم جمع نمی‌شوند.

همچنین در زمان انتقال تخفیف به خودروی خود فرد یا خانواده درجه یک، کاربری دو خودرو باید یکسان باشد یعنی برای مثال امکان انتقال تخفیف خودروی سواری به خودرو با کاربری تاکسی وجود ندارد.

در پست زیر می‌توانید شرایط و مدارک انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث را به طور کامل بخوانید.

قانون جدید ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

یکی از قوانین مهم بیمه شخص ثالث در سال 1401، قانون ثبت اطلاعات گواهینامه است. طبق این قانون در زمان خرید بیمه شخص ثالث، بیمه‌گذار باید اطلاعات گواهینامه افرادی که قصد استفاده از خودرو دارند را در بیمه‌نامه ثبت کند.

این قانون برای شخصی‌سازی یا همان راننده محور کردن بیمه شخص ثالث است. اضافه کردن گواهینامه رانندگی به باعث می‌شود تا تخفیف عدم خسارت برای تمامی رانندگان خودرو محاسبه شود و یا در صورت تصادف و خسارت تنها راننده‌ی مقصر مشمول قانون شود. با این وجود وارد کردن اطلاعات گواهینامه تمام افراد الزامی نیست و تنها یک گواهینامه (بهتر است برای فردی باشد که بیشترین استفاده را از خودرو دارد) برای خرید بیمه شخص ثالث کافی است.

باید توجه کنید که در صورتی که فقط گواهینامه یک نفر ثبت شده باشد و تصادف در زمان استفاده فرد دیگری رخ بدهد، هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت ایجاد نمی‌شود و خسارت به صورت کامل پرداخت می‌شود. این قانون جدید صرفا برای شخصی‌سازی تخفیفات بیمه شخص ثالث است.

راننده محور شدن بیمه شخص ثالث در سال 1401

قانون راننده محور شدن بیمه شخص ثالث چند سالی است که در دست بررسی است و امسال به طور جدی به مرحله اجرایی رسید. در این قانون، درصد تخفیف بیمه شخص ثالث، درصد فرانشیز و … با توجه به سوابق رانندگی و خسارت مالک خودرو تعیین می‌شود.

یکی از اقدامات در زمینه راننده محور شدن بیمه شخص ثالث، قانون جدید انتقال تخفیف است که در بالا توضیح دادیم. همچنین اضافه کردن گواهینامه رانندگی به بیمه شخص ثالث باعث می‌شود تا تخفیف عدم خسارت برای تمامی رانندگان خودرو محاسبه شود و یا در صورت تصادف و خسارت تنها راننده‌ی مقصر مشمول قانون شود.

در واقع طبق قانون بیمه شخص ثالث 1401 شرکت‌های بیمه در کنار ارگان‌های نظارتی (مانند نیروی انتظامی، پلیس راهور و …) می‌توانند به اطلاعات رانندگی افراد دسترسی داشته باشند و با توجه به رانندگی کم‌خطر یا پرخطر افراد بیمه آن‌ها را تنظیم کنند.

آیا بیمه بدنه باید بنام صاحب ماشین باشد | آیا بیمه شخص ثالث باید بنام صاحب ماشین باشد

قانون خودروی نامتعارف

قانون خودروی نامتعارف در سال 1395 برای جبران هزینه‌های سنگین خسارت خودروهای لوکس تصویب شد. در این قانون دو نوع خودروی متعارف و نامتعارف تعریف می‌شود. خودروی متعارف در هرسال، خودرویی است که قیمت آن معادل با نصف قیمت دیه در ماه حرام یا به عبارتی برابر با سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث باشد. در سال 1401 این مقدار برابر با 400 میلیون تومان است.

در قانون خودروی نامتعارف هزینه خسارت توسط یک فرمول تعیین می‌شود. برای مثال اگر شما با یک بنز تصادف کنید و 100 میلیون تومان خسارت وارد کنید، این مقدار خسارت در یک خودرو با قیمت 400 میلیون تومان محاسبه می‌شود (برای مثال 55 میلیون تومان) و همان مقدار به راننده بنز پرداخت می‌شود. راننده آسیب‌دیده باید باقی خسارت را از طریق بیمه بدنه خود دریافت کند و راننده مقصر مسئولیتی در قبال پرداخت مابه‌التفاوت ندارد.

در سال‌های قبل پس از محاسبه مقدار خسارت، حتی اگر سقف تعهدات مالی راننده مقصر بیشتر از مقدار خسارت بود بیمه تنها همان مقدار را پرداخت می‌کرد اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث 1401 مقدار خسارت تا سقف راننده مقصر پرداخت می‌شود و باقی هزینه‌ها باید توسط بیمه بدنه راننده زیان‌دیده پرداخت شود. برای همین بهتر است اگر ماشین لوکس دارید حتما بخرید.

اگر می‌خواهید مبلغ دقیق قیمت بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های متعارف و نامتعارف را در سال 1401 بدانید مقاله را بخوانید.

برابری دیه بانوان و آقایان

یکی از قوانین مهم بیمه شخص ثالث، پرداخت دیه و خسارت جانی بدون توجه به جنسیت و دین فرد آسیب‌دیده است. در این قانون، با وجود تفاوت بین مبلغ دیه بانوان و آقایان، همه اشخاص ثالث که در یک تصادف آسیب می‌بینند یا فوت می‌کنند دیه برابر دریافت می‌کنند.

پرداخت خسارت بدون کروکی

در حوادثی که مبلغ خسارت از حداقل پوشش مالی (برابر با 20 میلیون تومان در سال 1401) کمتر است، برای دریافت خسارت نیازی به کروکی نیست و فقط لازم است هردو طرف بیمه شخص ثالث معتبر داشته باشند. هم بسته به اینکه خسارت جانی باشد یا مالی متفاوت است.

قانون فرانشیز بیمه شخص ثالث برای رانندگان متخلف

رانندگانی که به دلیل تخلف حادثه‌ساز باعث ایجاد خسارت مالی یا جانی شوند، باید بخشی از خسارت را خودشان پرداخت کنند. این قانون برای جلوگیری از تخلفات حادثه‌ساز و رعایت هرچه بیشتر قانون و مقررات است.

جریمه دیرکرد پرداخت خسارت برای شرکتهای بیمه

از زمانی که پرونده تصادف تشکیل و خسارت ارزیابی و تایید می‌شود، شرکت‌های بیمه با توجه به نوع و میزان خسارت باید در بازه‌ی زمانی مشخصی خسارت را پرداخت کنند در غیر اینصورت به دلیل عدم پرداخت به موقع خسارت مشمول جریمه می‌شوند. اطلاع داشتن از قانون جدید بیمه شخص ثالث و جزئیات بیمه شخص ثالث برای تمام بیمه‌گذاران و نمایندگان بیمه الزامی است. با می‌توانید به‌صورت آنلاین از وضعیت بیمه نامه خود استعلام بگیرید و اینترنتی بیمه شخص ثالت خود را تمدید کنید تا مجبور به پرداخت جریمه دیرکرد نباشید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث در سایت ازکی

شما با مراجعه به سایت ازکی می‌توانید بیمه شخص ثالث را طبق قوانین جدید بیمه خریداری کنید. درضمن در سال 1401 می‌توانید برای خسارت‌های بدون کروکی و کم‌تر از 20 میلیون تومان به کمک سامانه ازکی دریافت کنید. فرقی هم نمی‌کند که خودتان خسارت دیده‌اید یا مقصر حادثه هستید. منتها حتما باید بیمه‌نامه خود را به‌صورت آنلاین از وب‌سایت یا اپلیکیشن ازکی خریده‌ باشید

 

دکمه بازگشت به بالا