اجتماعیمطالب برتر

مشاوره با یک وکیل متخصص کیفری چه کمکی می کند؟

آیین دادرسی کیفری به مجموعه قواعد و مقررات که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، صلح میان طرفین، نحوه رسیدگی، صدور رای، راه های اعتراض به رای و … وضع شده‌ اند می گویند و همچنان آیین در مسائل کیفری هم به معنای چارچوب و قانون است. آیین در فرهنگ لغات فارسی معانی متفاوتی دارد اما در بحث کیفری و مقامات قضایی و دادگاهی به معنای قانون شمرده می شود و هر کجا که کلمه آیین به کار رفت به معنای قانون است؛ بیشتر مواقع آیین را مجموعه ای از قوانین بیان می کنند که سعی در افزایش آسایش مردم دارد.

دادرسی چیست؟

به مجموعه فعالیت هایی که وکیل دادرس برای کشف جرم در جلسات دادگاه انجام می دهد دادرسی گفته می شود همچنین دادرسی به رسیدگی حل مسائل پرونده های حقوقی و کیفری هم گفته می شود.

کیفری چیست؟

در مسائل کیفری دادگاه مجازاتی را تعیین می کند و فرد خاطی به مسائل کیفری را به مجازات خود می رساند. مسائل کیفری چند تفاوت با مسائل حقوقی دارد در مسائل حقوقی دادگاه تنها حق ضایع شده ی افراد را به آنان باز می گرداند و مانند مسائل کیفری مجازاتی برای فرد خاطی در نظر نمی گیرد.

موضوعات دادرسی کیفری کدامند؟

دادرسی کیفری دارای مسائل سخت و پیچیده ای است و درک آن برای افراد غیر حقوقدان به راحتی و با سرعت میسر نمی شود

مجازات جرائم کیفری

موضوعات دادرسی کیفری بسیار پیچیده و گسترده هستند به این صورت که در دسته بندی های مختلف نسبت به میزان و موضوع جرائم کیفری مسیر دادرسی کیفری نیز تغییر می کند. در دادرسی کیفری موضوعاتی که مورد قضاوت قرار می گیرند؛ موضوعاتی هستند که حقوق اجتماعی و حقوق شهروندی دیگران را ضایع می کند. مجازات برای جرائم کیفری به صورت نقدی، حبس و گاهی به نسبت بزرگی جرم حتی به اعدام هم منتهی می شود. مسائل کیفری به دلیل گستردگی زیاد نیاز شدیدی به وکیل دارد و از پس افراد غیر حقوقدان کاری ساخته نیست.

مراحل دادرسی کیفری به چه صورت پیش می روند؟

در ایران قاعده بر این شد که اقامه دعوا و دفاع از آن مستلزم دخالت مستقیم یک وکیل پایه یک دادگستری باشد، در مواردی، دفاع از متهم نیز باید به وکیل سپرده شود، از سوی دیگر طبق ماده ۵۵ قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۵ تظاهر به وکالت و همچنین دخالت افراد غیر وکیل که پروانه وکالت دادگستری را ندارند ممنوع می باشد.

مراحل دادرسی کیفری

از این رو مراحل دادرسی کیفری به این صورت هستند که وکیل فرد خاطی را خوانده و تمام روند دادگاه با وی ادامه می یابد و افراد دیگر در این مراحل نمی توانند نقشی را ایفا کنند. مراحل و روند پیشرفته پرونده نیز نسبت به جرم و مسائل دیگر بستگی دارد و قابل پیش بینی نیست همچنین نمی توان گفت چه روندی را پیش روی شما می گذارند.

چه کسی آیین دادرسی کیفری را بیشتر می شناسد؟

این گونه می‌توان گفت که تمام وکیل ها از آیین دادرسی کیفری مطلع هستند و در رابطه با آن علمی آموخته و می توانند نقش مهمی را ایفا کنند؛ اما اینجا این بحث در میان است که کدام وکیل می تواند بیشتر از دیگر وکیل های فعال در حوضه ی حقوق و آیین دادرسی کیفری کمک حال افرادی که درگیر مسائل کیفری هستند باشند و پرونده ی آن ها را به بهترین نحو مورد دادرسی قرار دهند.

وکیل مناسب دادرسی کیفری

که وکیل های زیادی هستند که تخصص و تجربه خود را در موضوعات کیفری بسیار افزایش داده اند و مدام در حال پیگیری پرونده های کیفری بودند و با آیین دادرسی کیفری آشنایی بیشتری دارند و همچنین می توانند تاثیر بیشتری در روند مثبت پرونده های دادرسی کیفری داشته باشند

وکیل در آیین دادرسی کیفری از چه قواعدی پیروی می کند؟

اولین نکته ای که وکیل به آن می پردازد مدت زمانی است که متهم را برای رسیدن قاضی و یا بازپرس در بازداشت نگه می دارند که این زمان ۲۴ ساعت می باشد و با موکل خود در رابطه با اتهامی که به او وارد شده است صحبت می کند؛ نکاتی که ممکن است در دادرسی کیفری مورد نیاز واقعه شود را ثبت می کند و به دقت مدارک و شواهد را با یکدیگر مقایسه می کنند و در کنار یک دیگر قرار می دهد تا نتیجه ی مطلوب به دست آورد.

تجربه وکیل چه کمکی می کند؟

وکیل با مروری در تجربیات خود در موضوعات آیین دادرسی کیفری به دفاع از حقوق موکل می پردازد، شرایط آزادی متهم را قبل از جلسات دادگاه به قید ضمانت فراهم می سازد، اقدامات لازم برای بیرون آوردن متهم از بازداشت را بررسی می کند و در صورت امکان شرایط آزادی موقت موکل خود را ایجاد می کند. در مرحله بعد وکیل شواهد و مدارک در دسترس خود را مورد بازجویی قرار می دهد و در روند تأثیرگذاری خود را شروع می کند.

لزوم استفاده از وکیل در دادرسی کیفری

وکیل یکی از خدمت گذاران قانون است در مسیر دادرسی می تواند با آسایش خاطر و اعتماد به نفس در موضوع دادرسی کیفری عمل کند، وکیل با دقت زیادی در شغل خود ایفای نقش می کند و اما از سوی قانون نیز قوانینی در این باره وضع شده اند که به فرد غیر حقوقدان و فردی که پروانه وکالت را نداشته باشد اجازه وکالت را نداده و برای او مجازاتی ثبت خواهد شد.

همچنین تاکید بر این نکته در این قانون بسیار دیده می شود و بیانگر این است که با کمک گرفتن از یک وکیل پایه یک دادگستری و حقوقدان معتبر و با تجربه مقدار زیادی در زمان و روند پیشرفت پرونده و دادرسی پرونده ها صرفه جویی شده و نتایج به طرز چشم گیری به نفع مجرم که به ناخواسته مرتکب جرم شده است تغییر می کند.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل آیین دادرسی کیفری بسپاریم؟

بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص در آیین دادرسی کیفری دارند. برای انتخاب بهترین وکیل برای شما، دادسان شرایطی از جمله

  • رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل
  • پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود
  • هزینه مشاوره اولیه
  • امتیاز سایر کاربران به وکلا

را در نظر گرفته است و کافی است تا موارد فوق را از چند وکیل دریافت بفرمائید.

هزینه ی اخذ وکیل برای آیین دادرسی کیفری چگونه است؟

خدا می‌داند که مواجه شدن با فرایندهای دادگاهی چقدر استرس و نگرانی به همراه دارد. قانون به طور مکرر تغییر می‌کند و سردرآوردن از جزئیات آن به سال‌ها تجربه نیاز دارد. اگر بخواهید خودتان با اتهامات کیفری روبرو شوید و به تنهایی از خود دفاع کنید، چیزی به جز سردرگمی و استرس و نگرانی نصیبتان نخواهد شد.

در چنین شرایطی نیاز دارید که یک فرد کاربلد و متخصص کنارتان باشد و از شما حمایت کند. وقتی پرونده‌تان را به دستان یک می‌سپارید، خیالتان راحت‌تر می‌شود و با دیدن تجربه و دانش او دلتان گرم خواهد شد.

استفاده از یک وکیل مناسب از هزینه های سنگین جلوگیری میکند

برخی از افراد فکر  می‌کنند که استخدام وکیل کیفری پرهزینه است. اما متأسفانه افرادی که حاضر نیستند بودجه‌ای را صرف دریافت کمک تخصصی کنند، دارایی بسیار فراتر و ارزشمندتری را از دست می‌دهند. عدم استخدام یک وکیل کیفری خوب در تهران شما را در معرض پیامدهای فاجعه بار زیر قرار می‌دهد:

  1. گرفتار شدن به اتهامات نادرست.
  2. گناهکار شناخته شدن در حالی که بی گناه هستید.
  3. فرستاده شدن به زندان در حالی که حق شما این نیست.
  4. به وجود آمدن سوء سابقه برای شما که زندگی کاری و آینده‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  5. اخراج شدن از کار به دلیل داشتن سابقه کیفری.

یک وکیل کیفری خوب در تمامی مراحل بازجویی در کنار شما حضور دارد

زمانی که شما دستگیر می‌شوید، باید تحت بازجویی قرار بگیرید. خیلی از افراد از بازجویی وحشت دارند و حق هم دارند! اگر تابه‌حال دستگیر نشده باشید، نمی‌دانید که چه باید بگویید یا چطور از خودتان دفاع کنید. در این مرحله دانستن حق و حقوقتان و آگاه بودن از این که چه کاری باید انجام دهید معجزه می‌کند.

اگر کسی از شما شکایت کرده است، وکیل به شما کمک می‌کند که شکایت آن‌ها را نقض کنید و درست بودن آن را زیر سؤال ببرید. به‌عنوان‌مثال یک استراتژی که یک وکیل کیفری خوب به کار می‌گیرد، بازجویی متقابل از شاهدان است.

وقتی شاهدان بر علیه شما شهادت می‌دهند، یک وکیل مجرب از آن‌ها سؤالاتی ریز و نکته‌سنجانه می‌پرسند و در واقع به طور متقابل از آن‌ها بازجویی می‌کند. سؤالات ریزبینانه وکیل باعث می‌شود که شاهدها به دام بیفتند و شهادت آن‌ها زیر سؤال برود.

فردی که در فرایندهای حقوقی تجربه ندارد، خودش قادر نیست سؤالات درستی مطرح کند که شاهدان را در تله بیندازد یا دست شهادت دروغ را رو کند. حتی به احتمال زیاد قاضی دادگاه اصلاً اجازه مطرح کردن این سؤالات را به متهم نمی‌دهد.

اما یک وکیل باتجربه با ریزبینی و تخصصی که دارد به قاضی ثابت می‌کند که چرا این سؤالات باید جواب داده شوند و به خوبی از این طریق می‌تواند شهادت‌های دروغ که بر علیه شما داده می‌شوند را زیر سؤال ببرد.

 

دکمه بازگشت به بالا