عمومیمطالب برتر

هویت مکان و نما ساختمان

ساختار بصری یک شهر شامل نمای ساختمان و عناصر الحاقی و … در مجاورت گذرهای شهری، نقش عمده ای در ارتباط و سطح تعامل با مردم دارد به گونه ای که مخاطبین با مشاهده آن می توانند به درکی سطحی از هویت، فرهنگ و معماری بومی خود دست پیدا کنند اما سوال اساسی اینجاست که یک معمار چگونه خالق ساختاری شود که مختص هویت و پیشینه خود باشد!!
فضای یک شهر و آنچه که در جداره های شهری مناطق مختلف آن مشاهده می شود، تاثیر بسزایی در نمود فرهنگ و پیشینه ی یک ملت دارد. به طور مثال زمانی که در بافت و خیابان های تاریخی اصفهان قدم می زنید و نظاره گر بدنه ی شهری آن هستید، به طور کامل هویت و پیشینه ی معماری آن را درک کرده و از این که تمامی ساختمان ها، همگی از یک الگو و ساختار مشخص پیروی کرده اند، احساس آرامش می کنید البته این مسئله به این معنا نیست که نمای ساختمان های امروزی و معاصر، به شکلی سنتی طراحی و ساخته شود اما این وظیفه ی معماران و طراحان است که ساختار و مجموعه ضوابطی را خلق نمایند که نمایان گر هویت و فرهنگ هنر و معماری کشور خود باشد به طوری که حس و حال و روحیات شهری را به گونه ای تغییر دهد که رفتارهای اجتماعی ناشی از ادراک و احساس مخاطبین، بهبود یابد.

زیباترین نمای ساختمان | کاتالوگ نمای ساختمان

علت اهمیت نمای ساختمان مسکونی

نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تاکید بر طراحی است .در حالی که بیشتر مردم به نمای بیرونی خانه صرفاً به عنوان یک موضوع زیبایی شناختی نگاه می کنند، اما نماها نیز نقش بسزایی در پایداری خانه دارند. طراحی نمای هر ساختمان، لباس و پوسته بیرونی آن است و موجب ایجاد اولین تصور ناظران در مورد خانه خواهد بود.برای بسیاری از ساختمان ها، طرح های استانداردی مطابق با مقررات ساختاری تنظیم شده اند اما فاقد هر نوع شخصیت هستند.

سنگ نطنز سنگی بادوام و مستحکم با قیمتی پایینتر از قیمت بازار است. گرانیت سفید نطنز برای نمای داخلی، پله، پارکینگ و مکان های پرتردد مناسب است.

علاوه بر بحث زیبایی شناسی، یک نمای ساختمان نیز نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین پیوند طراحی بیرونی ساختمان با طراحی داخلی دارد. با نوآوری های جدید در مواد، ایده ها و طراحی، یک نمای ساختمانی می تواند بسیاری از فرصت ها را برای ساختمان ها ایجاد کند. در انتخاب سبکی خاص برای نمای بیرونی ساختمان، مهم این است که چندین مولفه را در نظر بگیرید: آب و هوا و محیط طبیعی، خاص بودن مکان خانه، ظاهر ساختمان های مجاور و تمایل شما برای ادغام با محیط. درادامه در مورد طراحی نمای مدرن، این سبک زیبا و جسورانه در معماری توضیح داده می شود.

نمای ساختمان ساده
با پیشرفت تکنولوژی و تولید متریال‌های جدید در حوزه ساختمان‌سازی و شرایط خاص اقتصادی حال حاضر، ساخت نمای ساختمان ساده و شیک و ارزان، دشوار شده است.
با بروز مشکلات اقتصادی و بالا رفتن هزینه‌­های زندگی، کارفرمایان به دنبال طراحی و اجرا نمای ساختمان ساده و شیک با هزینه بهینه و در عین حال مقاوم هستند، از این رو طراحان همواره باید بتوانند طرح نمای خانه ساده و ارزان را با متدهای جدید ارائه دهند.
هر یک از متریال‌های ساختمانی از ارزش اقتصادی متفاوتی برخودار هستند، برای مثال هزینه طراحی و ساخت نمای ساختمان ساده با متریال سنگی ممکن است زیاد باشد، با این حال ارزانترین نمای ساختمان به نمای سیمانی تعلق پیدا می‌کند، از این رو شناخت متریال‌ها و نحوه‌ی به کارگیری آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.

برای مثال در نمای کلاسیک ساختمان که عمده متریال استفاده شده در نما از مصالح سنگی است، می‌توان به جای استفاده از متریال سنگی از متریال‌های سیمانی یا پیش ساخته استفاده کرد، در این صورت می‌توانید نمای ساختمان ساده و شیک را با متریال‌های ارزان طراحی و اجرایی کنید.

دکمه بازگشت به بالا