موارد کاربرد پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب و هر آنچه درباره آن باید بدانید

استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب برای مدیریت انواع فاضلاب صنعتی، شهری یا کشاورزی در جامعه مدرن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. با تقاضای روزافزون برای آب پاک و نیاز به حداقل رساندن آلودگی محیط زیست، تصفیه مؤثر فاضلاب به جنبه حیاتی توسعه پایدار تبدیل شده است. پکیج تصفیه فاضلاب فلزی با ارائه راه‌حل‌های کارآمد و قابل اعتماد برای تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی، نقشی حیاتی در این زمینه ایفا می‌کنند.

فرآیندهای مورد استفاده برای تصفیه شامل موارد زیر است:

 1. فرآیند بیولوژیکی با هوادهی گسترده لجن فعال EAAS – Extended Aeration Activated Sludge
 2. فرآیند بیولوژیکی با رشد چسبیده با بستر ثابت IFAS – Integrated Fixed Activated Sludge
 3. فرآیند بیولوژیکی با رشد چسبیده با بستر متحرک MBBR -Moving Bed Bio Reactor می‌باشند.
 4. همچنین این شرکت اقدام به طراحی و ساخت پکیج‌های متناسب با بار آلودگی فاضلاب ورودی نموده است.

پکیج فاضلاب بهداشتی انسانی

از مزایای پکیج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت ارتقاء
 • قابل حمل بودن
 • کم جا بودن (به دلیل طراحی خاص و ویژه)
 • عدم ایجاد بو
 • مصرف انرژی پایین
 • شکل ظاهری مناسب

روش‌های تصفیه فاضلاب انسانی

به‌طور کلی روش‌های تصفیه فاضلاب را می‌توان به 3 دسته اصلی فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی تقسیم‌بندی نمود. به‌ندرت اتفاق می‌افتد که یکی از روش‌های گفته شده به‌تنهایی بتواند تمامی خواسته‌ها را از سیستم تصفیه برآورده سازد. بنابراین در اکثر موارد لازم است که ترکیبی از روش‌های فوق استفاده شود.

در واحدهای تصفیه بر مبنای اصول کار یک یا ترکیبی از روش‌های به‌کار گرفته شده به منظور انجام عملیاتی خاص طراحی می‌گردند.براساس روش‌های استفاده شده، روش‌های تصفیه عموماً به دو دسته واحدهای عملیاتی و واحدهای فرآیندی تقسیم می‌گردند.

1. روش های فیزیکی

از جمله روش‌های معمول تصفیه فیزیکی فاضلاب می‌توان به سیستم‌های آشغال‌گیری، دانه‌گیری، ته‌نشینی، شناورسازی، چربی‌گیری و فیلتراسیون اشاره نمود.

2. روش‌های بیولوژیکی

به آن دسته از روش‌هایی که در آن‌ها از فرآیندهای بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود، روش‌های بیولوژیکی می‌گویند. در این روش‌ها میکروارگانیسم‌ها (به‌ویژه باکتری‌ها) نقش اصلی را در فرآیند تصفیه برعهده دارند چرا که آن‌ها با استفاده از مکانیسم‌های درونی خود مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می‌کنند.

از آنجا که سهم عمده‌ای از آلاینده‌های فاضلاب را مواد آلی تشکیل می‌دهند، استفاده از روش‌های بیولوژیکی امروزه به‌طور گسترده‌ای برای تصفیه فاضلاب‌ها متداول شده است. روش‌های بیولوژیکی قادرند با هزینه‌ای پایین، طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها را مورد تصفیه قرار دهند. در ذیل به بررسی برخی روش‌های معمول در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب می‌پردازیم.

2.1. روش لجن فعال با هوادهی گسترده

فرآیند تصفیه در این روش مطابق فرآیند لجن فعال است با این تفاوت که به منظور کاهش حجم لجن تولیدی و مشکلات ناشی از آن اصلاحاتی در روش تصفیه صورت گرفته است.

این اصلاحات شامل افزایش زمان ماند هیدرولیکی و عمر لجن می‌باشد. این تغییرات سبب شده است که میزان لجن دفعی به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد. همچنین پایداری و مقاومت سیستم نسبت به نوسانات کیفی و کمی ورودی افزایش یافته است.

انعطاف‌پذیری و پایداری این سیستم سبب شده است که امروزه در کشور ما به‌طور گسترده ای از این روش برای تصفیه انواع فاضلاب‌های بهداشتی و صنعتی استفاده شود.

2.2. فرآیند Integrated Fixed-film Activated Sludge – IFAS

در فرآیند IFAS از تلفیق رشد چسبیده و معلق میکروبی به‌صورت همزمان استفاده می‌گردد.

سیستم‌های IFAS مزایای گسترده‌تری را نسبت به فرآیندهای متداول لجن فعال (سیستم‌های دارای رشد معلق) دارا هستند. این سیستم‌ها علاوه‌بر مقاومت بالا در برابر شوک‌های بارگذاری آلی و هیدرولیکی انعطاف‌پذیری و قدرت تصفیه بیشتری را دارا می‌باشند.

مزایای ذکر شده در فوق با تعبیه مدیاهای مناسب در درون حوضچه هوادهی لجن فعال حاصل می‌گردد. با قرار گرفتن مدیا در داخل حوضچه هوادهی لجن فعال، زیست توده بیشتری تشکیل می‌گردد بدون آنکه سبب افزایش بارگذاری جامدات به حوضچه ته‌نشینی بگردد.

در این حالت بدون نیاز به افزایش بخش سازه‌ای و تنها با افزایش مدیا و تغییر میزان هوادهی میزان بارگذاری آلی و هیدرولیکی به واحدهای لجن فعال افزایش می‌یابد. در واقع در این سیستم‌ها زیست توده متصل به مدیا مسبب افزایش راندمان عملکرد تصفیه فاضلاب می‌گردد. از طرفی با افزایش زیست توده مقاومت فرآیند در برابر شوک‌های بارگذاری آلی و هیدرولیکی افزایش می‌یابد.

3. روش‌های شیمیایی

در روش‌های شیمیایی فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد آلاینده، به کمک افزودن موادشیمیایی و در نتیجه واکنش‌های شیمیایی مواد صورت می‌گیرد. پیچیدگی در این فرآیندها به مراتب بیش از روش‌های فیزیکی می‌باشد. همین پیچیدگی سبب دشواری نسبی در بهره‌برداری از روش‌های شیمیایی می‌گردد. از این رو تا حدامکان سعی می‌شود که کمتر از روش‌های شیمیایی در سیستم تصفیه استفاده شود. به‌علاوه هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی مورد نیاز در برخی موارد مانع بزرگی در کاربرد فرآیندهای شیمیایی است.

روش‌های ترسیب شیمیایی (انعقاد و لخته سازی) و گندزدایی با کلر وترکیبات آن جزء مهم‌ترین روش‌های شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب محسوب می‌گردند.

ملاحظات:

 • لجن دفعی این روش بسیار کمتر از لجن دفعی روش لجن فعال است.
 • لجن دفعی کاملاً تثبیت شده بوده و نیاز به هضم ندارد.
 • این سیستم نسبت به تغییرات کیفیت فاضلاب و همچنین حجم فاضلاب ورودی روزانه مقاوم است.
 • توصیه می‌گردد که برای تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی از این روش استفاده گردد.
 • چنانچه فاضلاب حاوی مواد سمی و شیمیایی با مقادیر بالا نباشد، این روش به‌طور مؤثری قابلیت کاربرد را برای تصفیه فاضلاب دارد.
 • استفاده از این روش برای ظرفیت‌های 1000-10 مترمکعب در روز به‌صورت پکیج فلزی و برای ظرفیت‌های بالاتر به‌صورت بتنی پیشنهاد می‌گردد.
 • همانند روش لجن فعال به تجهیزات هوادهی نیاز دارد.

کاربردهای پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی

     با توجه به ملاحظات فنی و اقتصادی، پکیج های فلزی معمولاً بهترین گزینه برای تصفیه فاضلاب با ظرفیتهای کمتر از 150-100 مترمکعب در شبانه روز محسوب می شوند. از طرفی در اغلب موارد ظرفیت مورد نیاز برای پکیج تصفیه نیز در همین محدوده قرار دارد. این موارد همراه با سایر مزایا باعث شده از پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی بطور گسترده ای در سراسر کشور استفاده شود.

مشخصات فنی عمومی پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی

به روش لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

فاضلاب ورودی      بهداشتی – انسانی

فرآیند تصفیه            لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

استاندارد تصفیه      سازمان حفاظت محیط زیست کشور

برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز

جنس بدنه                ورق و پروفیل فولادی ST37

جنس بدنه                کربن استیل (ST37) با پوشش اپوکسی

روش نصب             غیر مدفون (روزمینی)

نوع پوشش داخلی

3 لایه رنگ شامل:

– 1 لایه Zinc Rich Epoxy

– 2 لایه کولتار اپوکسی

ضخامت پوشش داخلی             210-240 میکرون

 (هر لایه 80-70 میکرون)

نوع پوشش خارجی

3 لایه رنگ شامل:

– 1 لایه Zinc Rich Epoxy

– 1 لایه MIO Epoxy

– 1 لایه Polyeurethane  ضد UV

ضخامت پوشش       210 میکرون (هر لایه 70 میکرون)

مهمترین موارد کاربرد  پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب بهداشتی عبارتند از:

     1- کارگاه ها و کارخانجات تولیدی و صنعتی

     2- ساختمان های اداری

     3- کارگاه های ساختمانی و کمپ کارگر

     4- مجتمع های مسکونی و ویلایی

     5- رستوران ها و سالن های غذاخوری

     6- هتل ها و مراکز اقامتی

     7- سرویس های بهداشتی عمومی

     8- مراکز تفریحی و گردشگری

منبع مقاله: آرکا گستر

دکمه بازگشت به بالا