علمی و پزشکیمطالب برتر

راهنمای خرید مودم مناسب

امروزه اینترنت به همهٔ جنبه‌های زندگی ما نفوذ کرده‌است و برای انجام بسیاری از کارهایمان، به آن وابسته هستیم. یک روش برای استفاده از اینترنت، همراه است و روش دوم به‌کارگیری یک مودم ثابت. روش دوم هزینهٔ بسیار مناسب‌تری داشته و به همین دلیل روش بهتر و محبوب‌تری برای استفاده از اینترنت است. در حال حاضر در بازار مودم‌های مختلفی به چشم می‌خورد که هرکدام کارایی خاص خود را دارند و دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. استفادهٔ بهینه از اینترنت، نیازمند یک مودم خوب و مناسب است. در ادامه قصد داریم ویژگی‌هایی که در نظر گرفتنشان هنگام خرید مودم ضروری است را بیان کنیم. پس اگر قصد خرید مودم دارید، تا پایان همراه ما باشید.

خرید مودم adsl | خرید مودم ایرانسل

توجه به تناسب نوع مودم با نوع اینترنت

در حال حاضر اینترنت‌های مختلفی در بازار وجود دارند و استفاده از هرکدام آن‌ها نیاز به مودم مخصوص به خود را دارد. بنابراین ابتدا باید نوع اینترنت خود را انتخاب کنید. در ادامه انواع اینترنت را بیان کرده و پس از معرفی آن‌ها، مودم ویژهٔ آن اینترنت را نیز بیان می‌کنیم:

  • اینترنت کابلی

این نوع اینترنت که بیشتر در شرکت‌ها و ادارات به‌کار گرفته می‌شود، یکی از روش‌های نسبتاً قدیمی اتصال به اینترنت است. در این روش هر کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا هر دستگاه دیگری، با یک کابل به روتر وصل شده و روتر کار اتصال به اینترنت را انجام می‌دهد. درواقع در این حالت اینترنت اشتراکی است و برای استفاده از آن باید مودم کابلی داشت.

  • اینترنت DSL

اینترنت دومی که قصد معرفی آن را داریم، اینترنت DSL بوده که در حال حاضر محبوب‌ترین شیوهٔ اتصال به اینترنت ثابت در ایران است. در این روش شما با استفاده از شبکهٔ تلفن ثابت به اینترنت پرسرعت وصل خواهید شد و چون اینترنت از فرکانس‌های متفاوتی نسبت‌به تلفن‌زدن استفاده می‌کند، در تلفن صحبت‌کردن شما حتی به‌صورت همزمان با استفاده از اینترنت نیز خللی وارد نخواهد شد. به‌طورکلی سه نوع رایج اینترنت DSL وجود دارد: ADSL، VDSL و SDSL:

۱. اینترنت ADSL

در بین این‌ها، رایج‌ترین نوع ADSL است که سرعت آپلود آن از سرعت دانلودش بسیار پایین‌تر است. به همین دلیل برای استفادهٔ خانگی بسیار ایده‌آل بوده اما برای استفاده در ادارات و شرکت‌ها انتخاب چندان مناسبی به‌شمار نمی‌رود. سه نوع اینترنت ADSL وجود دارد که به تناسب آن‌ها باید مودم خود را انتخاب کنید: اینترنت ADSL که سرعت دانلود در آن به ۸ مگابیت بر ثانیه می‌رسد، ADSL۲ که سرعت دانلود در آن به ۱۲ مگابیت بر ثانیه می‌رسد و اینترنت ADSL۲+ که سرعت دانلود آن دو برابر قبلی بوده و به ۲۴ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. البته توجه داشته باشید که این‌ها حداکثر سرعت آن نوع اینترنت است و ممکن است ارائه‌دهندهٔ اینترنت شما، سرعت پایین‌تری داشته باشد.

۲. اینترنتVDSL

پرسرعت‌ترین نوع اینترنت DSL، اینترنت VDSL است که سرعت دانلود آن در جدیدترین نسخه‌ها، به ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد و البته سرعت آپلود هم ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است. خرید اینترنت VDSL هم برای صاحبان کسب‌وکار و هم مصرف‌کنندگان خانگی بسیار منطقی است.

۳. اینترنت SDSL

اینترنت SDSL هم مشابهٔ ADSL است. با این تفاوت که سرعت دانلود و آپلود برابری دارد. این نوع اینترنت که البته چندان رایج نیست، برای برقراری تماس تصویری که در آن سرعت آپلود باید بالاتر باشد مناسب است.

خرید مودم adsl | خرید مودم ایرانسل

  • اینترنت فیبر نوری

فیبر نوری جدیدترین شیوهٔ عرضهٔ اینترنت ثابت است که از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و در حال حاضر به‌طور گسترده در بسیاری از کشورهای پیشرفتهٔ جهان مانند کشورهای اروپایی به‌کار گرفته می‌شوند. سرعت فیبر نوری می‌تواند به ۹۴۰ مگابیت بر ثانیه هم برسد. متاسفانه هنوز همهٔ شهرها و خانه‌ها در ایران به اینترنت فیبر نوری دسترسی ندارند. اما اگر شما جزو افراد خوش‌شانسی هستید که خانه‌تان به شبکهٔ فیبر نوری متصل است، برای استفاده از آن اینترنت، تنها به یک روتر نیاز دارید.

  • اینترنت LTE

اینترنت‌های LTE درواقع به شبکه‌های اینترنت همراه وابسته هستند و نوع اینترنت آن‌ها مانند اینترنت موبایل است. سرعت این نوع اینترنت در ایران معمولاً از سرعت اینترنت ADSL بالاتر بوده و مودم‌های مخصوص به خود را دارند. برای خرید مودم LTE، باید به این نکته توجه داشته باشید که هدفتان استفاده از اینترنت 3G است یا 4G. اینترنت 3G سرعت پایین‌تری دارد، اما مودم‌های این نوع اینترنت ارزان‌تر هستند.

پورت اترنت

یکی از پورت‌هایی که بر روی مودم‌ها دیده می‌شود، پورت اترنت است. این نوع پورت‌ها سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانیه دارند و درصورتی‌که بخواهید از نهایت سرعت اینترنت خود استفاده کنید، بهتر است کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را با کابل به این پورت متصل کنید. نهایت سرعت پورت اترنت معمولی یک گیگابیت است. اما اگر قصد دارید در آینده سرعت اینترنت را بیشتر از این مقدار کنید، بهتر است به دنبال خرید مودمی باشید که پورت اترنت ۲.۵ گیگابیتی دارند. نکتهٔ حائزاهمیت دیگر در خرید مودم، تعداد پورت‌های اترنت است که باید با نیاز شما تناسب داشته باشد.

موارد امنیتی در خرید مودم

مودم دروازهٔ اتصال شما به اینترنت است و آسیب‌پذیربودن آن در برابر هکرها و کلاهبرداران اینترنتی ممکن است عواقب زیان‌باری برای شما به همراه داشته باشد. به‌طورکلی مودم‌های جدیدتر آسیب‌پذیری کمتری در برابر جرایم سایبری دارند. بنابراین بهتر است هنگام خرید مودم، به سراغ گزینه‌های جدیدتر بروید.

تفاوت بین مودم و روتر

امروزه اکثر مودم‌ها یک روتر نیز درون خود دارند و به همین دلیل خرید مودم برای استفاده از اینترنت کافی است. مودم دستگاهی است که سیگنال‌های آنالوگ اینترنت را به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌کند. موبایل‌ها، کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها تنها قادر به تفسیر سیگنال‌های دیجیتال هستند و به همین دلیل وجود مودم برای استفاده از اینترنت ضروری است. روترها امکان اتصال دستگاه‌های درون یک شبکه را به همدیگر فراهم می‌کنند. درواقع بدون روتر تنها امکان اتصال یک دستگاه به اینترنت وجود دارد و البته همان هم ریسک‌های امنیتی بسیاری دارد. در نهایت باید گفت که در اکثر مواقع، کار شما با یک مودم راه می‌افتد و فقط درصورتی‌که کاربرد خاصی مدنظر شماست باید مودم و روتر جدا تهیه کنید.

خرید مودم adsl | خرید مودم ایرانسل

داشتن اینترنت مناسب با انتخاب درست مودم

در این مقاله سعی کردیم به‌طور مختصر، به ویژگی‌های مودم پرداخته و نکات مهمی که باید هنگام خرید مودم در نظر داشته باشید را به شما یادآوری کنیم. همان‌طور که گفتیم، اینترنت جنبه‌های مختلف زندگی همهٔ ما را در بر گرفته و خرید مودم مناسب می‌تواند تمامی این جوانب را برای ما راحت‌تر کند. بنابراین سعی کنید با آگاهی کافی برای خرید مودم اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا