راهنمای انتخاب بهترین مواد اولیه برای پرینت سه بعدی قطعات خودرو و لوازم خانگی

تری دی پرینت | خدمات پرینت سه بعدی ابعاد بزرگ

پرینت سه بعدی امروزه کاربردهای بسیار گسترده‌ای در زندگی روزمره ما پیدا کرده است. از ساخت قطعات یدکی ماشین گرفته تا تولید انواع ماکت‌های معماری و طراحی صنعتی.اما سوال اصلی اینجاست که برای هر کاربردی بهتر است از چه نوع متریال و فیلامنتی استفاده کنیم؟

اگر میخواهید یک خودروی کلاسیک را احیا کنید، قطعا به خدمات پرینت سه بعدی نیاز دارید تا برخی از ادوات داخلی خودرو را پرینت سه بعدی تولید کنید. بنابراین یکی از چالشی ترین انتخاب های شما،‌ انتخاب متریال مناسب برای خودرو است. چرا که ممکن است خودرو بیشتر اوقات روز را در زیر آفتاب سپری کند، بنابراین ضروری است که از متریالی استفاده کنید که درمقابل آفتاب تغییر فرم ندهد. همچنین یکی از پیشنیاز های پرینت سه بعدی، وجود مدل سه بعدی خوب و جذاب است. اگر بدنبال یکی از مراکز طراحی صنعتی میگردید تا برای شما خدمات طراحی سه بعدی ارائه دهد، تری دی پرینت در دانشگاه شریف میتواند برای شما بهترین گزینه باشد.

ما در این مقاله بر اساس چند سناریوی روزمره به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین متریال برای پرینت سه بعدی مدل خودتان را پیدا کنید.

سناریوی اول؛ خودروی کلاسیک دارم و میخواهم قاب دستگیره درب آن را با پرینتر سه بعدی تولید کنم، بهترین فیلامنت برای من چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

تری دی پرینت | خدمات پرینت سه بعدی ابعاد بزرگ

بهترین فیلامنت برای پرینت سه بعدی مدل قاب دستگیره درب خودروی کلاسیک

برای پرینت سه بعدی قاب دستگیره خودرو کلاسیک باید درنظر داشته باشید که این قطعه درباره آفتاب و حرارت تغییر شکل ندهد. همچنین در اثر سردی و گرمی نیز ترک برندارد. ضلع دیگر داستان نیز، تولید و عملیات پس پردازش راحت آن است.

بنابراین بهترین فیلامنت برای مدل سه بعدی شما میتواند فیلامنت PETG باشد. گروه تری دی پرینت در دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از همین فیلامنت PETG توانست درب خودروی کلاسیک کادیلاک سویل را به مرحله تولید تراژ برساند. دلایل انتخاب PETG:

 • مقاومت بالا در برابر تابش مستقیم نور خورشید
 • ثبات ابعادی در دماهای مختلف
 • قابلیت پردازش سطح بالا (سنباده زدن، رنگ آمیزی و غیره)

با استفاده از PETG می‌توانید مطمئن باشید که قطعات تولید شده شما در برابر شرایط جوی سخت نیز دوام خواهند داشت.

سناریوی دوم؛ بوش پلاستیکی شفت آبمیوه گیری من خراب شده و در بازار وجود ندارد؛ بهترین فیلامنت بر اساس نیاز من چه فیلامنتی است؟

تری دی پرینت | خدمات پرینت سه بعدی ابعاد بزرگ

بهترین فیلامنت برای پرینت سه بعدی مدل قطعات یدکی لوازم خانگی

فرض کنید قطعه پلاستیکی داخل مخلوط‌کن یا آبمیوه‌گیری شما خراب شده و دیگر در بازار قابل تهیه نیست. پرینت سه بعدی قطعات لوازم خانگی هم یکی از چالشی ترین کار های صنعت پرینت سه بعدی است. در این مدل بخاطر اینکه قطعه شما در مرکز سیستم انتقال نیرو است، بنابراین باید مقاومت خوبی از خود داشته باشد.

در این صورت می‌توانید از پرینتر سه بعدی و فیلامنت ABS برای جایگزینی آن استفاده کنید. پرینت سه بعدی فیلامنت ABS نیز یکی از سخت ترین کارهاست چرا که نیاز به پرینتر سه بعدی با محفظه گرم دارد. درحقیقت با پرینتر سه بعدی کوچک و خانگی نمیتوان مدل سه بعدی با فیلامنت ای بی اس تولید کرد.

با توجه به اینکه قطعات داخلی لوازم خانگی در معرض فشار و سایش قرار دارند، ABS انتخاب مناسبی برای جایگزینی آنهاست.  دلایل انتخاب فیلامنت ABS:

 • مقاومت مکانیکی و سایشی بالا
 • انعطاف‌پذیری مناسب
 • مقاومت حرارتی خوب

سناریوی سوم؛ دانشجوی معماری ام و طرحی که در اتوکد رسم کردم را میخواهم پرینت سه بعدی کنم، بهترین فیلامنت برای ماکت سازی کدام است؟

راهنمای انتخاب فیلامنت برای ماکت های معماری

رشته معماری ارتباط تنگاتنگی با تکنولوژی پرینت سه بعدی دارد. برای پرینت سه بعدی ماکت ها می توان از فیلامنت PLA استفاده کرد و هم از پرینتر سه بعدی های DLP.

پیشنهاد ما این است که اگر مدل شما دارای جزئیات بسیار دقیق، کوچک و ریز است از پرینتر سه بعدی رزینی DLP استفاده کنید ولی اگر مدل شما صرفا یک سری حجم های مختلف معماری است، با فیلامنت PLA میتوانید پروژه خود را به اتمام برسانید. دلایل انتخاب متریال PLA:

 • قیمت پایین
 • سهولت چاپ سه بعدی
 • کیفیت مناسب برای ماکت‌سازی

دلایل انتخاب رزین:

 • دقت بالای چاپ تری دی
 • امکان تولید قطعات و مدل هایی با جزئیات ریز

بسته به نوع و جزئیات ماکت مورد نیاز می‌توانید از PLA یا رزین استفاده کنید.

جمع بندی راهنمای انتخاب بهترین فیلامنت

پرینت سه بعدی فناوری بسیار کاربردی و جذابی است که امروزه در بسیاری از صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود. اما نکته مهم انتخاب درست متریال چاپ بر اساس نوع کاربرد و نیازهای خاص آن است.

در این مقاله سعی کردیم با بررسی سه سناریوی رایج، راهنمایی‌های لازم را برای انتخاب بهینه فیلامنت ارائه دهیم. البته این تنها چند نمونه از موارد کاربرد پرینت سه بعدی است و طیف گسترده‌تری از صنایع مختلف از این فناوری استفاده می‌کنند.

جدول مقایسه فیلامنت‌ها برای کاربردهای رایج

کاربرد

فیلامنت پیشنهادی مزایا
قطعات خودرو کلاسیک PETG مقاوم در برابر آفتاب و دما
قطعات لوازم خانگی ABS مقاومت مکانیکی بالا
ماکت‌سازی PLA / رزین قیمت پایین / دقت بالا

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، برای هر کاربردی با توجه به نیازهای خاص آن، فیلامنت‌های متفاوتی پیشنهاد می‌شود. پس قبل از شروع به چاپ، حتماً نیازهای خود را بررسی و متریال مناسب را انتخاب کنید.

پس به خاطر داشته باشید که همیشه قبل از شروع پروژه چاپ سه بعدی، نیازها و الزامات خاص آن را مدنظر قرار دهید و متریال مناسبی را انتخاب کنید تا بتوانید به بهترین نتیجه دست یابید.

دکمه بازگشت به بالا