عمومیمطالب برتر

علت گرم بودن داخل یخچال چیست و نحوه رفع آن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که احساس کنید داخل یخچالتان سرمای سابق را نداشته و کاملاً گرم است، این مشکل اتفاق رایجی است که در بسیاری از یخچال‌ها می افتد و جای نگرانی ندارد.

گرم بودن یخچال موجب اختلال در عملکرد دستگاه شده و باعث خرابی مواد غذایی نیز می‌شود، گرم شدن داخل یخچال می‌تواند به علل مختلفی اتفاق بیوفتد، در این مطلب علت گرم بودن داخل یخچال و نحوه رفع آن را بررسی می‌کنیم.

بررسی علل گرم بودن داخل یخچال

گرم بودن داخل یخچال مشکل متداولی است که می‌تواند با تمیز کردن برخی از قطعات از جمله کندانسور برطرف شود، جهت جلوگیری از گرم شدن داخل یخچال دستگاه را در محیطی مناسب در آشپزخانه نصب کنید، به فاصله یخچال و دیوار توجه کنید و از نصب آن در کنار لوازم گرمازا جدا خودداری کنید.

علت گرم بودن داخل یخچال چیست
علت گرم بودن داخل یخچال چیست

علت گرم بودن داخل یخچال چیست

علت گرم بودن داخل یخچال با توجه به برند و مدلی که یخچال دارد متفاوت است، این اتفاق ممکن است به دلایل مختلفی در یخچال شما رخ دهد که در ادامه آن‌ها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

پارگی و کهنگی لاستیک دور درب یخچال

دور درب یخچال دارای نوار لاستیکی باریکی است که از ورود گرما به داخل و از ورود سرما به خارج یخچال جلوگیری می‌کند، این لاستیک کمک می‌کند که درب یخچال به خوبی بسته شود، همچنان این لاستیک از ورود هرگونه آلودگی، کثیفی و گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند، پاره و کهنه بودن لاستیک دور درب می‌تواند یک علت برای گرم بودن داخل یخچال باشد.

برای تعویض لاستیک دور درب یخچال، دستگاه را از برق جدا کرده و لاستیک را به سمت بالا بکشید، پیچ‌های لاستیک قدیمی را باز کرده و آن را از درب جدا کنید، لاستیک جدید را جایگزین کرده و پیچ‌های آن را با دقت ببندید برای تعویض لاستیک دور درب و سایر خدمات به مرکز تعمیرات ساید در محل مراجعه کنید.

کاهش و نشت گاز یخچال

یخچال برای عملکرد صحیح و درست خود و نگهداری و حفظ سرما به گاز نیاز دارد، لوله‌هایی که گاز یخچال در آن‌ها جریان دارد در پشت یخچال قرار دارند، مشکل و آسیب در این لوله‌ها می‌تواند باعث اختلالاتی در جریان گاز و در نتیجه نشت گاز شود، نشت و کاهش گاز یخچال از دیگر دلایل گرم نبودن داخل یخچال محسوب می‌شود.

 اختلال در عملکرد فن کندانسور یخچال

اختلال در عملکرد قطعه ترموستات یخچال

ترموستات یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قطعات در یخچال است که دمای یخچال را کنترل و نظارت می‌کند، هنگامی که موتور بیش از اندازه فعالیت کند یا دمای دستگاه بالاتر از حد استاندارد برود ترموستات دستگاه را به طور خودکار خاموش می‌کند تا دستگاه استراحت کند و دوباره فعال شود.

زمانی که عملکرد این قطعه دچار اختلال و ایراد شود تعادل دمای دستگاه بهم خورده و داخل یخچال گرم خواهد شد.

 اختلال در عملکرد فن کندانسور یخچال

فن کندانسور در یخچال‌ها در قسمت‌های مختلفی قرار می‌گیرد، با توجه به کارکرد و برند دستگاه ممکن است در پایین یا پشت بدنه یخچال قرار گرفته باشد، فن کندانسور وظیفه دارد که گاز را از موتور دستگاه و از طریق لوله‌های پشت یخچال به فن دستگاه انتقال دهد.

در صورتی که عملکرد این قطعه دچار اختلال شود، هوای گرم وارد دستگاه شده و فضای داخلی دستگاه گرم می‌شود، برای تمیز کردن کندانسور یخچال دستگاه را از برق کشیده و پنل پشت یخچال را جدا کنید، کندانسور را که در پشت یخچال قرار دارد با استفاده از جاروبرقی و پارچه نخی کاملاً خشک تمیز کنید.

اختلال در عملکرد موتور یا کمپرسور یخچال

موتور یخچال از مهم‌ترین و حساس‌ترین قطعات این دستگاه محسوب می‌شود، تا مادامی که موتور یخچالتان عملکرد درستی داشته باشد و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد سرمای درون یخچالتان به خوبی حفظ می‌شود، در صورتی که موتور دچار خرابی و اختلال باشد و به خوبی کار نکند درون یخچالتان گرم می‌شود.

سرویس منظم یخچال توسط سرویس ‌کار یخچال ساید و فریزر، تمیز کردن فیلترهای یخچال، تمیز کردن کندانسور یخچال، قرار دادن یخچال در محیط مناسب، عدم قرارگیری یخچال در معرض نور خورشید و دمای 27 درجه از مواردی هستند که به سلامت موتور یخچال شما کمک می‌کنند.

عدم جریان هوا

یخچال وسیله‌ای است که باید برای خنک ماندن دارای فضایی برای جریان هوا باشد، توجه کنید که پر کردن طبقات و قفسه‌های یخچال از جریان هوای کافی در قفسه‌ها جلوگیری کرده و دمای یخچال به تدریج بالا می‌رود و فضای داخل یخچال گرم می‌شود.

پر بودن طبقات و قفسه‌های یخچال علاوه بر جلوگیری از جریان هوا موجب فشار موتور دستگاه شده و عملکرد آن را نیز دچار اختلال خواهد کرد.

اختلال در موتور فن یخچال

موتور فن یخچال قطعه‌ای در این دستگاه است که موجب گردش هوای خنک در داخل یخچال می‌شود.

جهت تعویض فن اواپراتور موتور ابتدا یخچال را از برق بکشید، مواد غذایی داخل آن را کاملاً خارج کنید، پیج های کاور داخلی یخچال را باز کنید، در صورت اتصال فن به کاور با رعایت نکات ایمنی سیم‌های برق را از کاور جدا کنید و فن جدید را نصب کرده و کاور را دوباره ببندید.

اختلال در عملکرد برد اصلی یخچال

برد الکترونیکی در همه لوازم خانگی نقش دستوری و مهمی را ایفا می‌کند، در صورتی که داخل یخچال شما گرم است و هیچ یک از موارد ذکر شده علت گرم بودن داخل یخچالتان نبودند عملکرد برد الکترونیکی یخچالتان را بررسی کنید.

اختلال در عملکرد برد اصلی یخچال

اختلال در عملکرد قطعه دمپر یخچال

در صورتی که یخچال و فریزتان به یکدیگر وصل هستند گرم بودن داخل یخچال می‌تواند به علت خرابی و اختلال در عملکرد دمپر اتفاق بیوفتد، وظیفه این قطعه انتقال هوای سرد در هنگام بالا رفتن ناگهانی دمای فریزر می‌باشد.

در صورتی که دمپر خراب شود نمی‌تواند عملکرد درستی داشته باشد در نتیجه هوای داخل یخچال گرم می‌شود.

اختلال در سیستم دیفراست

برفک زدن یخچال باعث کاهش دمای زیاد یخچال و هدر رفتن انرژی می‌شود، وظیفه سیستم دیفراست این است که از برفک زدن در داخل یخچال جلوگیری کند، خراب شدن هر یک از قطعات سیستم دیفراست از جمله المنت، برد، سنسور و… موجب افزایش دمای داخلی و گرمای فضای داخل یخچال می‌شود.

تعمیرگاه لوازم خانگی دکترآچار

دکتر آچار با نام اینترنتی drachar.com تعمیرگاه معتبر لوازم خانگی در شهر تهران است، در صورت بروز مشکل برای یخچال و نیاز به تعمیر یخچال خود به سایت دکتر آچار مراجعه فرمایید.

منبع دکتر آچار

دکمه بازگشت به بالا