عمومیمطالب برتر

آموزش شستشوی مبل در منزل

منتشر شده در 10 اسفند 1401

برای اینکه بهترین نتیجه را از شستشوی مبل در خانه بگیرید، لازم است که قبل از شروع شستشو، به یک سری نکات که در ادامه به آن اشاره می‌شود توجه کنید.

انتخاب مبل متناسب با دکوراسیون خانه، تاثیر بسیار مثبت بر روی چیدمان خانه دارد، اما از آن مهم‌تر تمیز بودن مبل است که می‌تواند ظاهر خانه شما را آراسته نشان دهد. با توجه به اینکه مبل‌ها جزو آن دسته وسایلی هستند که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیشتر کثیف می‌شوند؛ راه‌های متفاوتی برای شستشوی مبل در خانه بدون استفاده از دستگاه وجود دارد که در این مطلب از به آن می‌پردازیم.

هزینه تعمیر مبل بستگی به نوع و مدل آن دارد.

قیمت تعمیر مبل راحتی بستگی به مدل آن دارد.

آموزش مرحله‌ای شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه

در صورتی که شستشوی مبل در خانه  با اصول و قواعد خاص خود پیش رود، شاهد آن هستید که در کمترین زمان مبل‌ها تمیز می‌شوند بدون اینکه به پارچه و بافت مبل آسیبی وارد شود؛ از آن مهم‌تر، دیگر نیازی به پرداخت هزینه به مبل‌شویی نیست.

پاک کردن گرد و خاک

بهترین روش شستشوی مبل در خانه این است که در مرحله اول گردو‌غبار از سطح مبل پاک شود؛ به همین منظور می‌توانید با کمک جاروبرقی، سطح مبل و کوسن‌های آن را تمیز کنید.

استفاده از برس نرم یا پرزگیر قبل از شستشوی مبل در خانه

az

بعد از پاک کردن گردو خاک بهتر است با استفاده از یک برس نرم، مو و گرد و خاکی که به سطح مبل چسبیده را پاک کنید.

خواندن برچسب مبل را فراموش نکنید

تولید کنندگان روی تمام مبل‌ها برچسبی می‌زنند که دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل با شوینده مناسب آن را توضیح داده‌اند. قبل از انتخاب مایع مناسب برای شستشوی مبل در خانه، ابتدا این برچسب راهنما را مطالعه کنید. حروف اختصاری که روی این برچسب‌ها نوشته می‌شود هریک معنای مخصوص به خود را دارد برای مثال:

W : استفاده از آب خالی یا بخار آب برای شستشوی مبل
WS : شستشوی مبل با آب و مواد شیمیایی
S : تمیز کردن مبل با استفاده از بخار
O : شستشو فقط با آب سرد
X : شستن مبل در خانه با شامپوفرش

بهترین مواد پاک کننده برای شستن مبل در خانه

برای پاک کردن انواع لکه مبل در خانه تنها کافی است نوع لکه را بشناسید و با بهترین مایع برای شستن مبل آشنا شوید.

شستن مبل در خانه با جوش شیرین

بهترین مواد خانگی برای پاک کردن لکه روی پارچه مبل، استفاده از جوش شیرین است؛ در این روش می‌توانید یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم مخلوط کنید، سپس با استفاده از یک پارچه تمیز نخی که رنگ ندهد، مقداری از محلول را روی پارچه ریخته و روی لکه بکشید؛ برای جلوگیری از آسیب به بافت پارچه، دستتان را روی پارچه مبل فشار ندهید؛ سپس با پارچه‌ای خشک، رطوبت سطح مبل را بگیرید و اجازه دهید مبل خشک شود در این مدت نیز از نشستن روی مبل خودداری کنید.

بهترین مایع برای از بین بردن لکه مبل چرمی

با توجه به حساسیت بافت مبل چرمی نمی‌توان از هر مواد شوینده‌ای استفاده کرد؛ بهترین مواد شوینده برای این مدل مبل‌ها، استفاده از صابون رنده شده است. تنها کافی است قسمت لکه شدن مبل را با صابون بشویید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که برای از بین بردن صابون از آب زیادی استفاده نکنید.

تمیز کردن لکه نوشابه روی مبل

اگر مبل شما با استفاده از لکه نوشابه کثیف شده، می‌توانید مقداری نمک روی لکه بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کنید تا اثر معجزه‌ آسای آن را ببینید.

آموزش شستشوی مبل در منزل بدون دستگاه | تميز كردن مبل رنگ کرم

از بین بردن لکه زرد سیگار روی مبل

برای شستن مبل در خانه و از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار می‌توانید از یک حبه قند استفاده کنید. بدین صورت که قند را روی لکه بمالید و این کار را ادامه دهید تا پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می‌توانید با آبلیمو آن را پاک کنید. اگر جنس پارچه شما کرک‌دار است، برای از بین بردن لکه زرد مقداری پنبه را به شیر آغشته کنید و روی لکه بکشید.

برای داشتن یک خانه شیک بهتر است هرچند وقت یکبار مبلهای خود را با محلول های شستشوی مبل تمیز کنید.

استفاده از گلیسیرین برای از شستن مبل در خانه

برای از بین بردن لکه جوهر روی مبل، ابتدا قسمت مورد نظر را خیس کنید و کمی نمک روی آن بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید و روی لکه محلول گلیسیرین و آمونیاک بمالید و سپس رویه مبل را با کمی شامپو بشویید.

مخلوط نمک و الکل برای از بین بردن لکه چربی مبل

برای شستشوی مبل در خانه و پاک کردن لکه چربی روی مبل ، کمی نمک را با الکل مخلوط کنید و روی مبل بمالید؛ اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی است، روی قسمت لکه شده را با یک برگه کاغذ خشک کن بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

طرز شستشوی مبل سلطنتی در خانه

افرادی که مبل سلطنتی خریداری کرده‌اند مهم‌ترین دغدغه آن‌ها این است که چوب مبل سلطنتی را چگونه تمیز کنیم یا اینکه نحوه  تمیز کردن مبل استیل چگونه است؟ برای تمیز کردن مبل سلطنتی نیاز به حلال‌های پاک کننده دارید که باید باتوجه به برچسب‌های روی مبل یک شوینده مناسب انتخاب کنید.

تمیز کردن مبل استیل با سرکه و مایع دستشویی

بهترین مایع برای شستشوی مبل در خانه، استفاده از سرکه و مایع دستشویی است؛ در این روش کافی است یک سطل آب مقطر آماده کنید؛ باتوجه به اینکه آب لوله‌کشی دارای املاح است از آن استفاده نکنید. سپس سه دستمال پارچه‌ای تمیز در رنگ روشن آماده کنید و مایع دستشویی و سرکه را ترکیب کنید و روی مبل بکشید. در نهایت با استفاده آب مقطر و دستمال، سطح مبل را تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن چوب مبل استیل

باتوجه به اینکه بیشتر حجم مبلمان سلطنتی را چوب تشکیل داده، به همین دلیل براق کردن چوب مبل سلطنتی بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور برای شستشوی مبل در خانه، یک دستمال میکروفایبر تمیز نیاز دارید که آن را به محلول مایع ظرفشویی و آب بزنید و روی سطح چوب بکشید. توجه داشته باشید بعد از تمیز کردن چوب مبل سلطنتی، باید نسبت به خشک کردن فوری اقدام کنید تا از پوسیده شدن چوب جلوگیری شود؛ برای این کار از یک دستمال ضخیم یا حوله کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه:

 

 

دکمه بازگشت به بالا