بگ فیلتر چیست؟

گاز حامل غبار وارد فیلتر می‌شود و توسط بافل و به طرف قیف‌های خروج مواد برگردانده می‌شود. گاز غبار آلود به یکی از خانه‌های فیلتر وارد شده و ذرات غبار با قطر بزرگ‌تر پس از ورود تحت تاثیر نیروی وزن خود به طرف هاپر حرکت کرده و مابقی روی کیسه‌های فیلتر جمع می‌شوند. زمانی که ضخامت غبار جمع شده روی کیسه‌ها به حدی برسد که جریان به سختی عبور کند مرحله تمیز کردن کیسه‌ها آغاز می‌شود. روتاری ولو یا همان شیر دوار نوعی دریچه کنترل کننده است که با کنترل میزان بار خروجی نسبت به بار ورودی حجم استاندارد در مخازن را کنترل می کند.

بگ فیلتر ( غبار گیر کیسه ای ) | ایمن صنعت پرشین

وظیفه بخش ورودی کاهش سرعت گاز است و به ذرات درشت مجال سقوط آزاد به هاپره‌های زیر فیلتر را می‌دهد و باعث توزیع یکنواخت گاز حامل ذرات ریز غبار بین کیسه‌ها می‌شود. توزیع گاز باعث می‌شودکه جریان گاز روی کیسه‌ها سایش بیش از حد ایجاد نکند.

گاز حامل غبار به طرف کیسه‌ها رفته و از آنجا وارد محفظه هوای تمیز کننده می‌شود و سپس توسط فن مکنده به دودکش ارسال می‌شود. در همان زمانیکه عمل فوق به طور مستمر انجام می‌شود، هوای پالس از طریق شیرهای پالس و نازل‌ها توسط تابلوی برنامه ریزی شده الکتریکی به طور دوره ای به داخل کیسه‌ها به طور لحظه ای دمیده می‌شود و باعث جدا شدن مواد از سطح خارجی کیسه‌ها می‌شود. مواد جدا شده وارد هارپر شده و از آنجا توسط سیستم‌های انتقال به بیرون فیلتر هدایت می‌شود.

هر ردیف از کیسه‌های فیلتر به وسیله یک لوله و نازل جداگانه که در قسمت بالای کیسه‌ها تعبیه شده، با استفاده از هوای فشرده تمیز می‌شود. برای این منظور مخزن‌های هوای فشرده تمیز می‌شود. برای این منظور مخزن‌های هوای فشرده با شیرهای دیافراگمی مکمل در انتهای هر نازل قرار گرفته است.

این شیرهای دیافراگمی به وسیله شیرهای سلنوییدی که خود به وسیله کنترلر الکترونیکی به صورت تناوبی عمل می‌کنند، باز و بسته می‌شوند. هوای فشرده که از مخزن هوای فشرده خارج می‌شود، از طریق لوله‌های دمنده نازل و جت لوله ای انژکتوری که دقیقا در بالای کیسه‌ها تعبیه شده است، به داخل کیسه دمیده و هدایت می‌شود.

بر اثر خاصیت انژکتوری، مقداری از هوای محفظه تمیز نیز به داخل کیسه‌ها مکیده می‌شود. با استفاده از این روش حتی کیسه هایی به طول شش متر نیز قابل تمیز شدن می‌باشند.

پالس هوای فشرده که باعث تمیز شدن کیسه‌ها می‌شود در مقایسه با چکش‌های ضربه زن الکترودها مثبت و منفی در الکترودها با توجه به حجم تجهیزات مربوط، از قبیل موتور گیربکس ها، آویزگاه ها، سندان‌های مثبت و منفی، استهلاکی نداشته و به تعمیرات و تنظیمات مکانیکی طاقت فرسا نیازی ندارد.

در استفاده از بگ فیلترها در غبارگیری گازهای حاصل از احتراق و پخت کلینر مساله مهمی که باید مد نظر قرار گیرد، میزان کیسه‌های فیلتر در برابر گازهایی با درجه حرارت بالا می‌باشد.

با تغییرات تکنولوژی تولید کلینر استفاده از بگ فیلترها دستخوش تغییر قرار گرفته اند که آخرین آن‌ها پایین آوردن دمای گازهای خروجی به دمای کمتر از 200 درجه سانتی گراد می‌باشد. استفاده از بگ فیلترها باعث غبارزدایی گازها تا 10 میلی گرم بر مترمکعب می‌شود.

مهم‌ترین مزایای استفاده از فیلترهای جت پالس عبارتند از:

بازدهی کاربری بالا
هزینه‌های کاربری پایین
مقاومت در برابر گازهای قابل اشتعال، ذرات غبار قابل انفجار و …
کاربری آسان
دوام، ماندگاری زیاد کیسه ها

فیلترهای جت پالس دارای معایبی به شرح زیر می‌باشند:

مقاومت بالا در برابر جریان گاز
بازدهی کم در مقابل گازهای مرطوب
محدودیت درجه حرارت گازهای ورودی به دلیل جنس کیسه ها
کاربری مناسب و بازدهی بالای بگ فیلترها به انتخاب درست فیلتر و رعایت اصول صحیح نصب، تجهیز و استفاده از آن بستگی دارد.

عملکرد ضعیف این گونه فیلترها ناشی از عوامل زیر می‌باشند:

دمای گاز
میزان رطوبت غبار
ماهیت الکتریکی ذرات غبار
میزان خورندگی ذرات غبار
مقاومت اسیدی و قلیایی پارچه
توانایی پارچه برای رهایی از لایه غبار
توانایی پارچه در گذردهی هوا
سایز ذرات غبار
قیمت کیسه

در طراحی غبارگیرهای پارچه ای علاوه بر شرایط گاز ورودی، موارد زیر نیز مد نظر قرار می‌گیرند:

افت فشار، سرعت عمودی گاز بین کیسه‌ها و نسبت هوا به سطح پارچه

افت فشار

افت فشار یکی از پارامترهای بسیار مهم در طراحی فیلترهای پارچه ای است. این پارامتر معرف مقاومت پارچه فیلتر در برابر عبور جریان گاز می‌باشد. افت فشار با واحدهای میلی بار، میلی جیوه یا میلی متر آب سنجیده می‌شود. برای اندازه گیری افت فشار در فیلترهای پارچه ای، از اندازه گیری فشار کلی در دو نقطه که معمولا ورودی و خروجی فیلتر می‌باشد بهره می‌جویند:

سرعت غبارگیری و نسبت هوا به پارچه

m/min, cm/s

بالاتر بودن این نسبت، به معنای حجم بالاتری از هوا یا گاز است که از سطح پارچه فیلتر می‌باشد.

سرعت عمودی گاز بین کیسه ها

مقایسه بین فیلتر کیسه ای و الکتروفیلتر

مقایسه تقریبی هزینه الکتروفیلترها و فیلترهای کیسه ای به عنوان پر مصرف‌ترین فیلترهای مورد استفاده صنایع می‌باشد. مثلا هرگاه هزینه یک فیلتر کیسه ای 100 واحد فرض شود، یک دستگاه الکتروفیلتر با همان ظرفیت 400 واحد در نظر گرفته شده است. محصولات این گروه کاملا توسط مهندسین مکانیک کبیر ساخته شده و در نوع خود بی‌نظیر هستند

الکتروفیلتر یکی از بهترین وسایل برای تصفیه هوا، حذف آلاینده ها، گرد و غبار و دوده است. این روش کارایی بالایی در حذف آلاینده ها، گرد و غبار و دوده است. همچنین کارایی بالایی در حذف ترکیبات سمی مونواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، فرم آلدئید و ترکیبات سمی گازی دارد.

ویژگی‌ها و عملکرد فیلترهای هیبرید

فیلتر هیبرید یکی از انواع سیستم‌های غبارگیر است که تکنولوژی الکتروفیلتر و فیلتر کیسه ای را با یکدیگر ادغام نموده است. سیستم حاصل با دوام و مقرون به صرفه بوده و قدرت غبارگیری بالایی دارد. طراحی این نوع از فیلترها با استفاده همزمان از دو تکنولوژی عنوان شده، امکان طراحی با نسبت هوا به سطح فیلتراسیون بالاتر در قسمت کیسه ای را میسر کرده است.

این امر باعث کم کردن سطح پارچه و در نتیجه تعداد کیسه ها، تعداد گیج ها، شیرهای مربوط به سیستم ضربه زن در قسمت کیسه ای می‌شود. کاهش تعداد این قطعات کارایی و دوام بیشتر دستگاه و هزینه نگهداری کمتر آن را تضمین می‌نماید. با وجود اینکه الکتروفیلترها دارای استحکام مکانیکی و مقاومت بالا در مقابل دما هستند، اما هنگامی که میزان خروجی کمتر از 10mg/m3 مد نظر باشد، بسیار گران و پرهزینه می‌شود.

الکتروفیلترها نسبت به بگ فیلترها در حجم‌های مختلف گاز دارای افت فشار کمتری هستند. همچنین بگ فیلتر می‌تواند غبار بیشتری را نسبت به الکتروفیلتر جدا و مستقل از شرایط گاز و غبار کار کند، اما در مقابل دما حساس هستند. چنانچه افزایش راندمان فیلتر با افزایش کارایی خط تولید سیمان مد نظر باشد، الکتروفیلتر بسیار گران و پرهزینه می‌شود.

تبدیل الکتروفیلتر به بگ فیلتر نیازمند یک فن جدید و پدرت‌تر از فن قبلی الکتروفیلتر است. بنابراین برای افزایش بازدهی سیستم‌های غبارگبر و استفاده از مزایای الکتروفیلترها و بگ فیلترها به صورت همزمان ایده ترکیب دو سیستم فوق منجر به تولید فیلتر مرکب یا هیبرید در خانواده غبارگیرها شد. تعامل دو سیستم الکتروفیلتر و بگ فیلتر در یک سیستم واحد باعث افزایش بازدهی سیستم در جذب ذرات ریز غبار و تشکیل سیستمی مجتمع، پایدار و با صرفه اقتصادی شده است.

شرح عملکرد فیلتر هیبرید

در یک فیلتر هیبرید از دو روش غبارگیری تواما استفاده می‌شود.

جذب غبار با استفاده از نیروی الکترواستاتیکی در فیلد الکتریکی

جدا سازی غبار با استفاده از پارچه فیلتر در قسمت کیسه ای فیلتر هیبرید.

با بهره گیری از مزایای دوروش غبارگیری، در واقع یک هم افزایی بین دو عملکرد فوق به وجود می‌آورد که نتایج بسیار ارزشمندی حاصل می‌شود.مزایای استفاده از سیستم هیبربگ فیلتر چیست و چه نقشی در صنعت ایفا می‌کند؟ اگر پاسخ پرسش مطرح شده را نمی‌دانید از شما دعوت می‌کنیم که تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا با ماهیت بگ فیلتر و کاربردی که دارد آشنا شوید.

بگ فیلتر چیست؟

در پاسخ به این سوال که بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی چیست؟ باید بگوییم که این محصول نوعی محفظه کیسه‌ای خشک و دارای چند فیلتر جذب‌کننده گرد‌وغبار است. متریالی که در ساخت این فیلترها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسته به نوع ذرات و حوزه مصرفی؛ از نوع پلی استر، کتان، شیشه یا پلاستیک مقاوم دربرابر حرارت خواهد بود.

حال به نظر شما عملکرد فیلتر کیسه‌ای چیست و سازوکار اصلی آن چگونه است؟ براساس مستندات منابع رسمی، نحوه عملکرد این قطعه بدین صورت است که گرد‌وغبار معلق را به خود جذب کرده و هوای تازه و تصفیه شده را به محیط بیرون هدایت می‌کند. سپس ذرات باقی مانده در محفظه، اگر بسیار ریز و در حد میکرون باشند، توسط فیلتر جذب شده و در صورتیکه ابعاد نسبتا درشتی داشته باشند، به بیرون از محفظه رانده خواهند شد.

انواع بگ فیلتر کدامند؟

اگر برایتان سوال است که کیسه ای چیست لازم است بگوییم که به طور کلی فیلترهای کیسه‌ای انواع مختلفی دارند و براساس ویژگی‌های مختلفشان دسته‌بندی می‌شوند. انواع این دستگاه به سه دسته اصلی، تقسیم بندی می‌شود که عبارت‌اند از:

  • بگ فیلتر هوا معکوس
  • بگ فیلتر تکان دهنده
  • بگ فیلتر پالس جت
  • بگ فیلتر هوا معکوس

غبارگیر صنعتی هوا معکوس، دارای یک محفظه فلزی است که فیلترهای کیسه‌ای از یک سمت بدان متصل شده و از طرف دیگر، به شکل معلق به قسمت بالای دستگاه آویخته شده‌اند. این دستگاه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و با ایفای نقش هر یک از آن‌ها، فرایند جذب گرد‌وغبار و تصفیه هوا به درستی انجام می‌شود. معمولا این مدل فضای بیشتری اشغال کرده و نیاز به محوطه نسبتا بزرگی دارد.

بگ فیلتر تکان دهنده

فیلتر کیسه‌ای تکان دهنده یا مکانیکی، ساده‌ترین سازوکار را به خود اختصاص داده است. در این دستگاه یک صفحه متحرک تعبیه شده است که به وسیله موتور الکتریکی، شروع به لرزش کرده و فیلترهای کیسه‌ای خود را وادار به حرکت می‌کند.

با لرزش کیسه‌ها، فرایند جذب گرد‌وغبار و دفع آن‌ها انجام می‌شود. اگر متریال مصرفی در کیسه‌های غبارگیر مکانیکی از نوع پارچه باشد، قدرت جذب و عبور پایین‌تری دارد و نیاز به تعداد بالاتری از فیلترها خواهد بود و در این‌صورت نیز فضای بیشتری اشغال خواهد شد.

بگ فیلتر پالس جت

سومین نوع غبارگیر صنعتی، پالس جت نام دارد که نسبت به دو مورد قبلی، از بازدهی بالاتری برخوردار است. برای اینکه بدانید کاربرد این نوع بگ فیلتر چیست

در این سیستم فیلترهای کیسه‌ای به صورت جداگانه، توسط شبکه‌های فلزی احاطه شده‌اند. پس از اینکه هوای آلوده از پایین محفظه وارد شود، ذرات گرد‌وغبار به سطح کیسه‌ها چسبیده و هوای صاف شده از بالای محفظه خارج می‌شود. نیروی محرکه مورد نیاز در این سیستم، توسط هوای فشرده پالس جت تامین خواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا