تاثیر تبلیغات در کسب و کارها

تبلیغات فعالیتی در راستای فروش محصولات یا رساندن خدمات به مخاطب هدف است. تبلیغات از قدیمی ترین اشکال بازاریابی است که تلاش  می کند بر تصمیمات مخاطبان هدف خود برای خرید، فروش یا انجام کاری خاص تاثیر بگذارد. با استفاده از پیامی مناسب، تبلیغات می تواند به صورت عمومی اکثریت مردم را مورد هدف قرار دهد یا به صورت خصوصی مخاطبان خاص خود را جذب کند.

آنچه که امروز به عنوان بازاریابی های تلفنی، ایمیلی یا در موتورهای جستجو می بینید، نسخه های بروزرسانی شده تبلیغات هستند. از آنجا که اینترنت بسیار گسترش داشته و برای اکثریت جمعیت جهان قابل دسترسی شده است، تبلیغات ماهیت خود را از دست نداده اند و همانطور که مانند قدیم و به صورت سنتی ادامه دارد، به شکل دیجیتال و امروزی نیز انجام می شود.

در این مقاله سعی داریم به موارد اهمیت تبلیغات در کسب و کار اشاره کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

اهمیت تبلیغات در کسب و کار کدام هستند؟

اگر از کسی بپرسید که تبلیغات چه سودی دارد، احتمال دارد تنها جواب او به این سوال عرضه و معرفی محصول مدنظر خواهد بود، امّا اهمیت تبلیغات در کسب و کار به این یک مورد خلاصه نمی شود. در ادامه به بررسی ۱۰ مورد از این موارد می پردازیم.

۱. بازاریابی گسترده

بسیاری از مردم تفاوت بازاریابی و تبلیغات را نمی دانند. بازاریابی مشخص می کند که مشتریان در طلب چه چیزی هستند. سپس آن ها را تشویق به خرید می کند و در نهایت با آن ها در تماس می ماند که اعتماد خود را به مورد مدنظر حفظ کنند.

در واقع بازاریابی وفاداری مردم به خدمت خود را مورد هدف قرار می دهد، اما برای اینکه توجه مردم را جلب کنید و به آنها بفهمانید که به دنبال چه چیزی  هستند، به تبلیغات نیاز دارید. تبلیغات همانند قلاب ماهی است درحالیکه بازاریابی خود ماهیگیری به حساب می آید.

۲. تبلیغات خوب داستان محورند

امروزه تبلیغاتی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند که روایتگر داستان هستند. اگر به تبلیغات قدیمی نگاه کنید، بسیاری از آن ها با معرفی محصول پیش می روند. به عنوان مثال یک تبلیغ قدیمی کارخانه شورلت – که جزو بزرگترین کارخانه های تولید ماشین است- تنها یک تصویر از ماشین مدنظر نشان می دهد که دورتادور آن را با مشخصات خودرو پر کرده اند. مشخصاتی خشک و بی روح که فقط ویژگی های محصول را نام می بردند.

تبلیغ روایی شرکت بنز که نمایانگر اهمیت تبلیغات در کسب  و کار شرکت های بزرگ است.

یکی از نمونه های اهمیت تبلیغات در کسب و کار این است که امروزه تبلیغات خودرو به نسبت خود ماشین بیشتر بر روی رانندگان خودروها  می کنند. به عنوان مثال یک نمونه از تبلیغات جدید شورلت، افرادی را در حالات مختلف زندگی مانند دور شدن از منزلشان نشان می دهد. ویژگی های خودرو مانند کمک پارک و اندازه صندوق عقب هنوز هم مهم و برجسته  هستند، اما مهم ترین نکته این تبلیغات برجستگی اهمیت راندن شورلت برای رانندگان است.

۳. تبلیغات باعث می شود که مشتریان خاص را مورد هدف قرار دهید

استراتژی  داشتن در تبلیغات باعث می شود که با مشتریانی برخورد داشته باشیم که احتمال خریدشان بیشتر از بقیه است. در گذشته محصولات بهداشتی در مجلات تخصصی تناسب اندام پخش تبلیغ می شدند. همچنین مکان هدف اسباب بازی ها، برنامه های تلویزیونی کودکان بودند. امروزه به لطف بازاریابی دیجیتال و نرم افزارهای تحلیل کننده، کسب وکارها به راحتی می توانند در مورد اینکه چه کسی تبلیغات آن ها را می بیند و چه کسی قبلا از محصولات آن ها خریداری کرده، اطلاع یابند.

۴. تبلیغات باعث حفظ مشتریان می شود

درست است که جذب مشتری بسیار مهم است، اما متخصصان این حوزه یکی دیگر از موارد اهمیت تبلیغات در کسب و کار را در حفظ مشتری می دانند. کمپین های دائمی تبلیغاتی کلید اصلی حفظ مشتریان است. مصرف کننده ممکن است محصولی را از یک کسب و کار بخرد و دیگر هیچوقت به آن فکر نکند، حتی اگر از آن خرید راضی باشد. اگر آن ها به دیدن تبلیغات ادامه دهند، به آن ها یادآوری می شود که این همان شرکتی است که آن ها دوست دارند و باید دوباره به سمت آن بروند.

اجرای اینگونه تبلیغات دائمی به ویژه درصورتیکه کسب و کار راکد است و نیاز به مشتریان بازگشتی دارد، بسیار مهم است. به لطف شرکت های مدرن تبلیغاتی (مانند تبلیغات در شبکه های اجتماعی و بهینه سازی سئو)، کسب و کارها می توانند تبلیغات را با بودجه های بسیار کمتری نسبت به گذشته اجرا کنند.

اگر اهمیت یک محصول خاص در ذهن مانند روشن بودن لامپ در سر باشد، تبلیغات درست باعث روشن ماندن آن می شود.

۵. تبلیغات باعث موفقیت و برجستگی کسب و کارها می شود

یک کسب و کار نوپا در سیلی از مشاغلی که محصولات و خدمات خود را ارائه می دهند، چگونه متمایز شود؟ تبلیغات یک شرکت ممکن است در مورد فروش صابون باشد و به خاطر تبلیغات بهتر که مورد پسند مصرف کننده ها است، بتواند از شرکت های رقیب – هرچند قدیمی تر باشند- عملکرد بهتری داشته باشد. بدیهی است که آنچه باعث فروش بهتر محصولی مانند صابون می شود، تفاوت در اثربخشی آن نیست، بلکه تبلیغات و برندسازی بهتر آن است.

۶. تبلیغات به مشتریان ارزش های یک تجارت و شرکت را نشان می دهد

مصرف کنندگان در مورد شرکت هایی که انتخاب کرده اند، حساسیت از خود نشان می دهند. تحقیقات جدید نشان می دهد که ارزش ها و اهداف کلی شرکت ها برای جوانان اهمیت بسیار زیادی دارد و این از نشانه های بارز  اهمیت تبلیغات در کسب و کار است. مثلا جوانان ترجیح می دهند که از شرکت هایی محصولات خود را تهیه کنند که هدف کلی آن شرکت رساندن کمترین آسیب به محیط زیست است. تبلیغات به مصرف کنندگان می گوید که تجارتشان چگونه است و چه چیزی برای آن ها اهمیت دارد.

۷. تبلیغات باعث شهرت یک برند می شود

اینکه یک کسب وکار چگونه خود را عرضه می کند، ممکن است باعث جذب یا دفع مشتریان شود. نمونه های زیادی از کسب کارهایی وجود دارد که تبلیغاتی را اجرا می کنند که نتیجه معکوس داشته است.

در سال ۲۰۱۷، شرکت داو ویدئوی کوتاهی ساخت که در آن یک زن سیاه پوست را نشان می دهد که با استفاده از محصولات آن ها به یک زن سفیدپوست تبدیل می شود. به نظر می رسید که هدف این ویدیو نشان  دادن قدرت محصولات شرکت باشد، امّا مصرف کنندگان بسیاری مورد توهین قرار گرفته  بودند و باعث عذرخواهی شرکت داو شد. این نشان می دهد که جنبه های مختلف نژادی، شغلی و غیره چقدر در شهرت برند اهمیت دارد.

۸. تبلیغات بر فروش اثر دارند

تبلیغات بر شهرت یک برند اثر دارند، اما آیا این دلیلی برای فروش بیشتر محصولات است؟ یکی از نمونه های بزرگ اهمیت تبلیغات در کسب و کار در این زمینه تبلیغ شرکت اولدزموبیل در سال ۱۹۹۸ است. قصد آن ها جذب جوانان برای خرید محصولاتشان بود. شعار آن ها «این اولدزموبیل، پدرت نیست.» این شعار نه تنها افراد جدیدی را جذب نکرد، بلکه باعث رنجش مصرف کننده های قدیمی این شرکت شد و فروش محصولاتش را بسیار کم کرد. مثالی دیگر شرکت وندی در سال ۱۹۸۴ است که عنوان تبلیغش «گوساله کجاست؟» بود. همین تبلیغ باعث ورشکست شدن برند وندی در سال بعد شد.

۹. تبلیغات بر اقتصاد تاثیرگذارند

هزینه تبلیغات در سرتاسر جهان در حال افزایش چشمگیری است. کارشناسان این حوزه تخمین می زنند که در سال ۲۰۲۴ سهم بازار تبلیغات به حدود ۶۳۰ میلیارد دلار می رسد. این افزایش پول مبادلاتی منجر به ایجاد مشاغل بیشتر، خریداران بیشتر و رقابت قوی تر بین تولیدکنندگان می شود. همچنین با افزایش همه اینها تولید ناخالص داخلی یک کشور افزایش پیدا می کند و باعث جذب ثروت در آن کشور می شود.

تبلیغات باعث شکفتن استعدادها و خلاقیت ها می شود. افرادی که در حوزه عکاسی، ساخت انیمیشن، نوازندگی، طراحی و غیره فعالیت می کنند، ارزشمندتر شده اند و شرکت ها برای تبلیغات به سراغ تعداد بیشتری از آن ها می روند و همین باعث ایجاد شغل و رشد اقتصادی می شود. موارد این چنینی سبب شده است که کارآفرینان نیز به اهمیت تبلیغات در کسب و کار نگاه جدی تری داشته باشند.

۱۰. بعضی تبلیغات فراتر از درآمد عمل می کنند

تبلیغات ممکن است باعث تغییرات در هنجارهای فرهنگی شوند. شرکت دِبیرز مثال خوبی در این زمینه است. سال ها قبل خرید حلقه نامزدی از جنس الماس در بین مردم رایج نبود. در سال ۱۹۴۸ این شرکت تبلیغی با شعار «الماس برای همیشه» ساخت که نه تنها باعث فروش زیاد محصولاتش شد، بلکه باعث ایجاد فرهنگ خرید انگشتر الماس قبل از عروسی شد.

انواع مختلف تبلیغات

شما نمی توانید برای محصول خود تبلیغ مناسب بسازید، مگر آنکه با انواع آن و کاربردهای هر نوع آن آشنا باشید. شاید تبلیغ در روزنامه مناسب محصول شما نباشد و باید آن را در رادیو تبلیغ کنید. ابتدای این مقاله با مثال کلی از انواع تبلیغات و اهمیت تبلیغات در کسب و کار آشنا شدید. حال در ادامه به معرفی مثال های آن ها و کاربردشان می پردازیم.

تبلیغات سنتی

تبلیغات سنتی همان تبلیغات چاپی و است که با گذشت زمان در رادیوها و تلویزیون ها نمایان شدند. این مدل تبلیغات به مدت ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال محبوب بودند. تبلیغات چاپی یکی از نمونه های تبلیغات خصوصی بودند، زیرا حول محور مخاطبین خاص خود می چرخید. تنها کسانی که آن ها را می دیدند، همان مخاطبین روزنامه ها و پست ها بودند.

تبلیغات چاپی

چه در یک مجله یا روزنامه باشد، چه در یک آگهی تبلیغاتی چسبانده  شده بر دیوار، و چاپ ساک پارچه ای  تبلیغات چاپی جزو راه های موثر برای نمایان  کردن نام شما است.

بیلبوردها

بیلبوردهای تبلیغاتی در شهرهای سرتاسر جهان توانایی این را دارند که چه به صورت متحرک و چه به صورت ثابت، هر چیزی را تبلیغ کنند.

تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی بیش از ۵۰ سال محبوب ترین راه برای ارائه محصول به مردم بود. از زمانی که بازاریابی دیجیتال وارد صحنه شد، جذابیت آن اندکی کاهش پیدا کرد، امّا هنوز هم در بسیاری از موارد گزینه بسیار مناسبی است.

در تبلیغات تلویزیونی تک به تک رنگ ها و اندازه متون حائز اهمیت هستند و از آن ها حساب شده استفاده می کنند.

تبلیغات رادیویی

اگرچه در رادیو هیچ تصویری وجود ندارد، امّا صرف شنیدن صوت گونه ای موثر در بین تبلیغات است. دو نوع مخاطب برای این دسته از تبلیغات وجود دارد؛ مخاطبان مسن تر و کسانی که در مسیر محل کار خود به رادیو گوش می دهند. ایجاد تبلیغات کوتاه و مستقیم، شنوندگان را برای ادامه  دادن به شنیدن رادیو علاقه مند می کند. رادیو اهمیت تبلیغات در کسب و کار از طریق حس شنوایی را به خوبی به ما نشان می دهد.

اهمیت تبلیغات در دنیای امروز | تاثیر تبلیغات بر مردم

تبلیغات دیجیتال

پیشرفت تکنولوژی اهمیت تبلیغات در کسب و کار را بر ما نشان می دهد. تبلیغات دیجیتال شامل هرگونه فعالیت تبلیغاتی آنلاین مانند بیلبوردهای الکترونیکی، تبلیغات رسانه های اجتماعی و غیره می شود. به دلیل اینکه این شکل از تبلیغات ارزان تر و نمایان تر هستند، به شکل گسترده تری در حوزه بازاریابی مورد استقبال قرار گرفته اند.

تبلیغات شبکه های اجتماعی

محبوبیت و استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار بالا است و روز به روز نیز افزایش پیدا می کند. درنتیجه تبلیغات در این شبکه ها به دلیل مخاطب زیاد آن ها بسیار کارآمد است. قرار دادن تبلیغات در این شبکه ها باعث می شود که اطلاعات جمعیت مورد نظر را خود پیدا کنید و قشر خاصی را مورد هدف قرار دهید. تنها با چند کلیک ساده می توانید گروه سنی، علاقه ها، مکان ها و موارد دیگر که در مورد گروه هدفتان مهم است را انتخاب کنید.

به جرئت می توان اینستاگرام را قدرتمندترین شبکه اجتماعی در حوزه تبلیغات معرفی کرد.

جستجو و نمایش تبلیغات

یکی دیگر از شیوه های موثر تبلیغات دیجیتالی استفاده از موتورهای جستجو و نمایش بر اساس کلمات کلیدی است. این شکل از تبلیغات برای هدف گذاری مجدد و بازاریابی برای افرادی که قبلا حداقل یک بار وبسایت شما را بازدید کرده اند، بسیار مناسب است.

جستجو در گوگل از مهم ترین مثال های دیجیتالی اهمیت تبلیغات در کسب  و کار است.

تبلیغات داخل موبایل

در قرن جدید میلادی، با گذشت هر سال جمعیت استفاده کننده از موبایل روز به روز افزایش یافت، به گونه ای که در دوره ای چند ساله استفاده از آن ده برابر شد! جای تعجب نیست که تبلیغات در وسیله ای که در دست مردم است، اهمیت بسزایی دارد. تبلیغات داخل موبایل می تواند شامل تبلیغات پیامکی، تبلیغات نمایشی نرم افزارها و تبلیغات وبسایت ها با هدف کاربران موبایل باشد.

پنجره های بازشونده (پاپ آپ)

وبسایت ها همیشه در تلاش  هستند که درآمد بیشتری را برای خود کسب کنند. یکی از روش های افزایش درآمد گذاشتن تبلیغات بازشونده در وبسایت ها است. استفاده از پنجره های بازشو مخاطب را وامی دارد که هنگام ورود و خروج در یک وبسایت، تبلیغاتی را به صورت محدود و سریع ببیند.

نتیجه گیری

تبلیغات در جای جای زندگی ما نقش پررنگی دارند. وقتی که تلویزیون را روشن می کنید یا وقتی مرورگر خود را برای جستجوی عبارت ساده ای باز می کنید. حتی وقتی در خیابان برای آرامش خود قدم می زنید نیز ممکن است حجم تبلیغات برخوردی شما را متعجب کند. ممکن است تبلیغات آزاردهنده باشند، امّا به راستی جهان بدون وجود آن ها چگونه خواهد بود؟

جنس پارچه این تیشرت ها از تیشرت های پنبه ای پائین تر و نازک تر است اما کیفیت چاپ روی تیشرت اسپان بسیار بالاست

اینکه شما وقتی به سوپرمارکت می روید و می دانید چه چیزی می خواهید، اهمیت تبلیغات در کسب و کار را نشان می دهد. مهم ترین چیز در درک اهمیت کسب وکار و موفق شدن در استفاده بهینه از آن، تسلط کافی به اهمیت آن و درک بایدها و نبایدها در این زمینه است. با همین کار نسبتا ساده می توانید از فرش به عرش برسید. پس مهم است که کجا و برای چه کسانی تبلیغ می کنید.

منبع:

 

دکمه بازگشت به بالا