علمی و پزشکی

تولید یک واکسن ضد پیری واقعیت دارد ؟

تولید یک واکسن ضد پیری واقعیت دارد ؟

تولید یک واکسن ضد پیری واقعیت دارد ؟ به گزارش دکتر نیوز، یک تیم تحقیقاتی از ژاپن می گوید واکسنی برای از بین بردن سلول های زامبی تولید کرده اند که در نتیجه تزریق آن می توان طول عمر انسان را افزایش داد. سلول های زامبی با افزایش سن جمع می شوند و به سلول های مجاور آسیب می رسانند و باعث بیماری های مرتبط با افزایش سن می شوند. این تیم تایید کرد که کاهش سلول های زامبی در موش هایی که با این واکسن تزریق شده بودند مشاهده شد.

تحقیقات ضد پیری در حال پیشرفت است

از سوی دیگر، در اکتبر گذشته، یک تیم بین المللی از دانشگاه های بریتانیا، اسپانیا، نیجریه و عربستان سعودی در مورد روش دیگری برای مقابله با سلول های قدیمی تحقیق کردند. دکتر سالوادور ماسیپ، از دانشگاه لستر، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی، می گوید: «فرایند بیولوژیکی پیری بسیار پیچیده است، بنابراین بعید است که یک مکانیسم واحد بتواند آن را به طور کامل متوقف یا معکوس کند. با این حال، احتمالاً راه‌های زیادی برای کاهش سرعت آن وجود دارد و به نظر می‌رسد پاکسازی سلول‌های قدیمی یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها باشد. محققان هنوز نمی‌دانند که طول عمر یک موجود زنده چقدر می‌تواند افزایش یابد. برخی معتقدند که محدودیتی وجود دارد. به طول عمر انسان [تقریبا ۱۳۰سال تخمین فعلی است] در حالی که دیگران فکر می کنند جاودانگی روی کاغذ امکان پذیر است. سالوادور ماسیپ توضیح می‌دهد: خیلی زود است که بدانیم عمر چقدر می‌تواند تمدید شود و آیا محدودیتی وجود دارد یا خیر، اما به نظر می‌رسد که لازم نیست مدت زیادی برای پاسخ منتظر بمانیم». زمینه تحقیقات ضد پیری بسیار سریع در حال پیشرفت است

تلاش برای متوقف کردن روند پیری در سطح سلولی

تورو مینامینو، استاد دانشگاه جونتندو در توکیو، ژاپن می‌گوید: «می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این واکسن برای درمان تصلب شرایین، دیابت و سایر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن استفاده شود.» نتایج تحقیقات این تیم در نسخه آنلاین مجله «Nature Aging» منتشر شده است. سلول های پیر به سلول هایی اطلاق می شود که تکثیر متوقف شده اند اما نمی میرند. آنها با آزاد کردن مواد شیمیایی که باعث التهاب می شوند به سلول های سالم مجاور آسیب می رسانند.

تصور می شود که پیری سلولی روند پیری و همچنین بیماری های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و برخی سرطان ها را تسریع می کند. این تیم پروتئینی را که در سلول‌های پیر در انسان و موش یافت می‌شود شناسایی کردند و یک واکسن «پپتیدی» بر اساس اسیدهای آمینه سازنده پروتئین ایجاد کردند. این واکسن بدن را قادر می‌سازد تا آنتی‌بادی‌هایی بسازد که به سلول‌های قدیمی متصل می‌شوند، که توسط گلبول‌های سفید خون که به آنتی‌بادی‌ها متصل می‌شوند، حذف می‌شوند. هنگامی که تیم واکسن را به موش‌های مبتلا به تصلب شرایین تزریق کرد، بسیاری از سلول‌های پیر انباشته شده حذف شدند و نواحی آسیب‌دیده کوچک شدند. بسیاری از داروهای موجود در بازار برای از بین بردن سلول های قدیمی، داروهای ضد سرطان هستند که ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشند. به گفته تیم تحقیقاتی ژاپنی، عوارض واکسن جدید کمتر و اثربخشی آن طولانی تر است.

منبع
doctor-news.ir
دکمه بازگشت به بالا